Ester715
24.01.18,12:03
Dobrý deň, prenajímam si od majitela nehnutelnost v ktorej časti bývam. Danú nehnutelnost s plnym vedomym majitela zdielam s dalšími dvomi ludmi, no zmluvy s nimi mam ja, tak ako som sa s majitelom dohodla na zaciatku. S jednym podnajomnikom mam zmluvu, kde v kolonke najomca figuruje podnajomnikova firma, nakolko jednu izbu v danom dome vyuziva ako kancelariu.
Druhemu podnajomnikovi prenajimam izbu za ucelom byvania. Dokopy z oboch prenajmov nemam zisk, sumy ktore mi obaja podnajomnici posielaju kazdy mesiac, pokryju cca 80 percent sumy, ktoru ja platím na zaciatku mesiaca majitelovi.
Chcem sa opytat ci sa na mna vztahuje povinnost zdanovat to, co mi najomcovia posielaju mesacne aj v pripade ze to hned posielam dalej majitelovi, ze fungujem s vedomim majitela ako tzv sprostredkovatel?
Mila123
24.01.18,11:43
áno, pretože prenajímaš prenajaté....
prečo ste to priamo neriešili s majiteľom? každá by mala nájomnú zmluvu? a ty o problém menej.....(asi DIČ nemáš)
Ester715
24.01.18,11:53
povodne som si nehnutelnost prenajala ja a byval tam aj priatel ktory platil polovicku najmu, lenze po pol roku nastal rozchod a ja som to nemala ako splacat ale odstahovat som sa nechcela, lebo mi vyhovuje byt aj lokalita, tak som zavolala majitelovi a oboznamila ho so situaciou ci mozem cast nehnutelnosti prenajat. majitel povedal ze ano, ale ze to nema zaujem riesit a menit zmluvy a ze ak dany najomnik odide, tak opat menit zmluvy a niekoho hladat, etc, ze to mam riesit sama
vicktor
24.01.18,12:42
Всё ясно, буквы не надо
kopretinka
24.01.18,14:13
Otázky sa nevymazávajú!!!
vicktor
24.01.18,14:48
Teraz aby som ja vymazal komentar ked mu Chobot zrusil zmysel...
Ester715
24.01.18,14:55
preco? ak pochopim ze tu adekvatnu odpoved nedostanem a uz som to zacala riesit inak ? pride mi to uplne OK
Ester715
24.01.18,14:57
slobodne som pridala prispevok preco ho nemozem aj rovnako slobodne vymazat ?
Dakujem vopred za relevantnu odpoved bez desiatich vykricnikov...
vicktor
24.01.18,15:39
Akoze nedostanes odpoved?
Tvoja otazka: "prenajimam, musim zdanovat?"
Odpoved: "ano"
Dostala si ju po 40 minutach, tak sa nepaprc.
hanelie
24.01.18,16:40
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/prenajom-nehnutelnosti-situaci

najmä časť o výdavkoch - vo Vašom prípade je lepšie viesť daňovú evidenciu, v ktorej uvediete v časti výdavky aj Vaše platby za prenájom majiteľovi nehnuteľnosti
kopretinka
24.01.18,17:55
1.tie výkričníky sú len 3
2.lebo mazanie je proti pravidlám.
Katy a R
24.01.18,19:46
v prvom rade si treba ujasniť (aspoň si myslím) - že ako prenajíma?
v zadaní ani nie je uvedené - že či sa živí prenajímaním (aktívne príjmy - odst 1) - spomína síce sprostredkovanie - ale! ??? - zo zadania fakt neviem
Alebo či prenajíma len ako obyčajná osoba (pasívne príjmy podľa odst 3) - vlastne prenajíma len nejakú časť - tak si podľa toho musí pomerne podeliť aj výdavky
BENZ30
25.01.18,08:44
urcite vyzaduje aby ste mali dic a podavali danove priznanie. tiez misite mat uzatvorenu zmluvu s vlastnikom nehnutelnosti. inak nie ke dovolene dalej pre ajimt majetok ku ktoremu nemate vlastnicky vztah. tiez riesim nieco podobne