judyt@centrum.sk
24.01.18,12:11
Zdedil som pozemok 1/3 po mrtvom starkom. Druhe 2/3 kupila pred rokom tretia osoba od zijuceho brata starkeho. Mam alebo nemam predkupne pravo na tie 2/3?
vicktor
24.01.18,11:43
Ked / ak bude tretia osoba predavat, budes mat predkupne pravo, t.j. mozes kupujuceho "predbehnut" pri vykricnej cene predavajuceho. Ale tretia osoba ta moze preplatit.
Ak nebude predavat, nemozes si kupu vynutit.
judyt@centrum.sk
24.01.18,11:46
mne nejde o toto, ide mi o to ci mal pravo to predat tretiemu bez ponuky pre mna, zalovat neplatnost zmluvy
vicktor
24.01.18,12:04
Ty si zdedil skor ako doslo k predaju/kupe?
Tak ta mal informovat, ponuknut a pockat na odpoved.
Jakubec
24.01.18,12:22
Ked brat starkeho predaval 2/3 pozemku a uz vtedy si svoju 1/3 vlastnil, tak si mal predkupne pravo, pokial pozemok brat starkeho nepredal svojej blizkej osobe. Pokial ti brat starkeho neponukol v takom pripade svoju cast na kupu za podmienok nie horsich, ako to on nasledne predal, mozes sa na sude domahat vyhlasenie neplatnosti kupnopredajnej zmluvy, ktorou boli 2/3 pozemku predane.
judyt@centrum.sk
24.01.18,13:39
nie nevlastnil, ale to neznamena ze predkupne pravo sa stratilo, alebo ano?
misoft
24.01.18,14:03
Predkupné právo - žiaľ, podľa obč. zákonníka 40/1964 §604 - na teba dedením neprešlo.
Preštuduj si aj §602-606
Jakubec
24.01.18,14:30
judy, priznam sa, ze neviem ako je to s dedenim prav vyplyvajucich z toho, ze ich mal porucitel v case smrti.
Jakubec
24.01.18,14:36
misoft, zle citas §604. Podla neho neprechadza predkupne pravo, ale judyho zaujima, ci prechadzaju nan prava, ktore vyplyvaju z porusenia predkupneho prava voci jeho predchodcovi (konkretne pravo domahat sa neplatnosti kupnej zmluvy na zaklade porusenia predkupneho prava voci jeho predchodcovi )
Chobot
24.01.18,14:40
Dodatočné otázky:
1. Kto je tá tretia osoba? Najmä v akom príbuzenskom vzťahu je k tomu žijúcemu bratovi starkého?
2. Čo bolo skôr? Dedenie, alebo predaj tej tretej osobe?
judyt@centrum.sk
24.01.18,16:11
ved toto, lenze na nete a v sudnych spisoch som nasiel ine riesenie ----- Ustanovenie § 604 Obč. zákonníka, podľa ktorého predkupné právo neprechádza na dediča oprávnenej osoby, sa týka, čomu nasvedčuje i jeho systematické zaradenie, predkupného práva založeného zmluvou, teda obligačného predkupného práva. Na predkupné právo spoluvlastníka založené zákonom v § 140 Obč. zákonníka nie je použiteľné. Jeho nepoužiteľnosť vyplýva z povahy predkupného práva spoluvlastníka, ktoré je nerozlučne späté s existenciou spoluvlastníctva, a s dedením vlastníckeho a teda aj spoluvlastníckeho práva. Keďže smrťou spoluvlastníka prechádza jeho spoluvlastnícke právo na dedičov, stávajú sa dedičia zároveň zo zákona aj nositeľmi predkupného práva.

Ustanovenie § 604 Obč. zákonníka vylučuje dedenie predkupného práva založeného zmluvou, netýka sa však subjektívnych práv a z nich vyplývajúcich nárokov vzniklých porušením predkupného práva. Tieto nároky majúce majetkovú povahu nepochybne sú predmetom dedenia. ----

§ 140


Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
judyt@centrum.sk
24.01.18,16:17
je tam veelky casovy odstup, ale to ze som mal pravo dedenia a ze to nebolo prededene nenarusa narok dedica, alebo ano?

mozem vysvetlit aj casovy odstup ale to je trosku na dlhsiu debatu
misoft
24.01.18,16:26
@Jakubec: pokiaľ si prečítaš Občiansky zákonník - tak na dediča NEPRECHÁDZA predkupné právo. judy@centrum.sk v tom čase ani NEBOL majiteľom tej 1/3. Nevieme, či pôvodný vlastník (starký) dostal, alebo nedostal ponuku od spoluvlastníka návrh na odkúpenie. Možno dostal, možno nedostal (to nevieme, možno sa ani nedozvieme) - ale v každom prípade - judy už NEMÁ nárok na predkupné právo, teda ani NEMÔŽE napadnúť KPZ, uzatvorenú v čase, keď vlastníkom bol jeho starký. Žiaľ......
judyt@centrum.sk
24.01.18,16:57
misoft ale ved si precitaj poriadne co je hore pisane, 604 nie je nad 140, patri k inemu zmluvnemu ci obligacnemu nerozumiem moc tomu.

http://www.najpravo.sk/judikatura/obcianske-pravo/vecne-prava/podielove-spoluvlastnictvo/dedenie-predkupneho-prava-spoluvlastnika.html?print=1

no samozrejme neponukol to starkemu lebo bol mrtvy a ja som sice bol dedic ale nevedel som o tom a kataster to zapisal na mrtveho v 2010 a ja som to prededil az 2018, a panko to skupuje od 2016
Mária27
24.01.18,19:13
V ustanovení § 140 OZ je zákonné predkupné právo spoluvlastníkov, ktoré sa líši od zmluvného (§ 602 a nasl.). Toto právo je vždy vecné (zmluvné sa môže dohodnúť ako vecné - vtedy sa zapisuje do katastra).
Predkupné právo spoluvlastníkov nie je vyslovene upravené v druhej časti OZ (vecné práva), preto sa analogicky (§ 853) vychádza zo všeobecnej úpravy predkupného práva, avšak vecného (nie ustanovení týkajúcich sa len zmluvného).

Spoluvlastnícky podiel možno predať inej osobe len ak spoluvlastník svoje predkupné právo nevyužije - potrebné je mať o tom písomné vyjadrenie spoluvlastníka.

Ak zákonné predkupné právo spoluvlastníka bolo porušené, môže sa tento žalobou domáhať, aby súd uložil nadobúdateľovi podielu povinnosť uzavrieť so žalobcom zmluvu o prevode podielu za rovnakých podmienok, za ktorých žalovaný nadobudol spoluvlastnícky podiel. Ide o relatívnu neplatnosť právneho úkonu (§ 40a), ktorú právny úkom nestráca ani po smrti dotknutého účastníka, a preto sa jej môže dovolať aj dedič dotknutej osoby. Dedič sa stáva vlastníkom smrťou poručiteľa.

Neplatnosť treba uplatniť vo všeobecnej trojročnej dobe od urobenia úkonu. Súdy často berú za urobenie úkonu podpis zmluvy, ale inokedy uskutočnenie vecného plnenia. Pri nehnuteľnosti by to mal byt zápis vlastníctva v katastri.

Ak teda v čase urobenia právneho úkonu už starký nežil, bol si spoluvlastníkom od jeho smrti, aj keď dedičské konanie prebehlo neskôr. Vyrátaj si trojročnú lehotu od zápisu prevodu toho podielu v katastri.
misoft
24.01.18,19:52
Jáááj... keď si to upresnil - dátumy, anabázu... tak to je potom iné kafé..... teoreticky by vlastníkom bol starkého potomok, ak ten nie je, tak ty. Nuž v tomto prípade by si bol vlastníkom od smrti starkého a spoluvlastník by už bez súhlasu a ponuky nemohol predávať tretej osobe.
A myslím, že Mária27 to uviedla na pravú mieru....
judyt@centrum.sk
25.01.18,00:20
BINGO, veeelmi pekne dakujem za info, Maria27 ste pravnicka?, idete do toho?, potrebujem na toto pravnika , je to rozsiahlejsie nez som pisal
globalpartner
23.05.18,12:13
Poprosím o upresnenie .Aká je lehota na uplatnenie predkupného práva podĺa §140 Obč.zakonika ? V starom Občianskom zákoniku bola 60 dní - dva mesiace .
Podĺa nového som sa nedopátral lehotu ktorú mám ponúknuť.
ďakujem
Mária27
23.05.18,14:00
§ 605 obč.z.
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.
globalpartner
23.05.18,14:05
ďakujem pekne mária27 nesklamala