Venika58
24.01.18,18:42
Dobry den. Mam dost zlozitu zivotnu a financnu situaciu. Pracujem v Nemecku mam tu dlhy asi v hodnote 13000euro, a mam dlhy aj na Slovensku okolo 30000euro. Uz neviem ako dalej. Vsetko mi prerastlo cez hlavu. Chcem poziadat na Slovensku o osobny bankrot. Uz som zistila ze je mozne dat do osobneho bankrotu aj dlhy zo zahranicia. Mam prijem okolo 1500euro. Ale platim najom, stravu, a este poplatky. Nedokazem splacat dlhy. Uz na mna tlacia aj zo slovenska aj z nemecka. Chvilku som mala aj zablokovany ucet v nemecku. Len viem ze o osobny bankrot sa da poziadat raz za 10rokov. A to sa bojim ci mi to prejde ked pracujem v DE a mam cca 1000prijem. Citala som ze je aj dolezite kde ma clovek stret zaujmov. Ale ja sa chcem vratit na slovensko, tu v DE ma drzia iba tie dlhy, ze to lepim z mesiaca na mesiac. A velakrat niektore nezaplatim. Keby mi schvalia osobny bankrot tak sa hned vraciam na Slovensko. Len chcem vediet uplne vsetko aby som sa riadne pripravila aby mi to urcite schvalili. Myslite, ze v mojom pripade je to mozne? Ja chcem ist naspat na Slovensko, mam tam rodinu vsetkych. Iba toto ma drzi vpred. Za rozumne odpovede vam dakujem velmi
draik
24.01.18,20:34
Keďže zjavne dlhšie žijete v Nemecku, nemáte na Slovensku tzv. centrum hlavných záujmov, čo je podmienkou pre tzv. osobný bankrot podľa slovenského zákona.
jslancik
25.01.18,06:30
nič v zlom, ale osobne dúfam, že to takýmto ľuďom neprejde... to ako chceš 10 rokov zhromažďovať dlhy a potom spraviť akože bankrot a začať ďalšie kolo? to je tvoj štýl života? lebo to tak vyzerá. máš relatívne pekný príjem, ale hromadíš dlhy. čo tak sa naučiť žiť z toho, čo máš, a nie z toho, čo nemáš?
mimochodom, na SK má 3/4 mladých ľudí, čo vlastnia nejakú nehnuteľnosť, dlhy (hypotéku) väčšiu, ako sú tie tvoje dlhy. a máloktorý z nich zarába sám takú sumu ako ty. a nikto z nich nerozmýšľa zbaviť sa "dlhov" tak, ako ty.
prajem ti veľa šťastia. ale jedine v tom, aby si sa naučila hospodáriť s peniazmi. zmeň prácu (v DE platia ďaleko viac, ako 1500€), alebo zníž svoje nároky. a hlavne sa netvár, že tie dlhy spravil za teba niekto iný - prevezmi za ne zodpovednosť. a celkovo za to, čo robíš. By som chcel vedieť, kde si od***** tých 43 000 €. Havarovala si novú X7?

vopred ďakujem za mínusky :)
Venika58
25.01.18,08:24
A ked vypracuje s CPP moju situaciu, ze chcem sa vratit na Slovensko myslite ze mi to uznaju.
Dáša_
25.01.18,08:45
pozri, ked sa dnes objednáš na cpp, tak termín zhruba za pol roka. dovtrdy sa fakt možeš vrátiť a ptrukázať, že tvoje centrun záujmov jr tu
draik
25.01.18,09:11
Ak sa vráti na SK, pobudne tu, osobný bankrot bez problémov prejde, keďže podmienky sú nenáročné. Kto má hypo, je úplne v inej pozícii.
jslancik
25.01.18,09:39
čiže treba brať úvery, kde sa neručí nehnuteľnostou?
Venika58
25.01.18,10:15
Prosim vas nesudte ked ste nepresli mojim zivotom.
Dáša_
25.01.18,10:20
neplatiť poistenia, pokuty, dane, smeti..... Na druhej strane, štát dokáže z malej nezaplatenej sumy narobiť riadny dlh. Stačí, že sa to pre niečo rozseká, pokažde to šlo inému exekútorovi na iné konanie.... A nabaľuje sa to parádne...
draik
25.01.18,10:20
Oplatí ako oplatí, hlavne nesmie mať dlžník hodnotnejší majetok. Nevymáhateľnými sa stávajú aj dlhy na odvodoch, bežné úvery, pokuty, dlhy operátorom a podobne. Do toho teraz príde tzv. exekučná amnestia. Celkovo na to doplatia nielen tzv. nebankovky (kvôli ich úverom už štát opakovane zatiahol brzdu), ale aj bežní ľudia a firmy, ktorí dlžníkovi požičali, dodali tovar atď. Čiže na mieste je opatrnosť, keďže osobný bankrot je pomerne jednoduchý.
profesional
26.01.18,09:08
Pri celkovom dlhu 43.000 a príjme 1000 nie si platobne neschopnou osobou. Si nezodpovedná osoba, ale nie platobne neshopná. Súd ti osobný bankrot zamietne. Nakoľko sú u teba splnené podmienky na reštrukturalizáciu podľa nemeckého práva. Tj. dlhy buddleš musieť z prevažnej časti splatiť a to rozložené na niekoľko rokovv a len časť ti bude odpustená.

Účelový presun na Slovensko bude súd na Slovenskj posudzovať ako zneužitie práva a akýkoľvek návrh ti na tomtl základe zamietne.
Venika58
26.01.18,10:16
To nie je ucelovy presun na Slovensko. Bude sa u nas prepustat, cize ak dostanem vypoved vraciam sa na slovensko. A budem chciet ostat uz tu. A chcem sa na Slovensku normalne zaclenit do spolocnosti. Tak sa to da,nie? Samozrejme nechcem hned ziadat o bankrot po tyzdni ako sa vratim. Mozno po pol roku. To sa da?
bettylou
26.01.18,10:24
To ktorá nebankovka doplatila??? daj jednu
profesional
26.01.18,15:22
Potenciálne áno. Ale ak budeš mať na SR dostatočný príjem na reštrukturalizáciu, nemajú dôvod schváliť ti bankrot.
draik
26.01.18,16:59
Každý veriteľ, ktorému sa nevráti aspoň istina.
draik
26.01.18,17:14
Je na rozhodnutí dlžníka, či sa rozhodne pre oddlženie alebo pre splátkový kalendár. Príjem s tým nič nemá.
rudolf83
27.01.18,07:23
Na všetky insolvenčné konania začaté po 26. júni 2017 platí nové nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2015/848 z 20. mája 2015 o insolvenčnom konaní. Odpoveď na Vašu otázku je včlenená do čl. 3 tohto nariadenia, ktorý členský štát EÚ je príslušný na vedenie konkurzného konania: „V prípade akejkoľvek inej fyzickej osoby sa predpokladá, že centrom hlavných záujmov je miesto jej obvyklého pobytu, ak sa nepreukáže opak. Táto domnienka sa uplatňuje len vtedy, ak sa miesto obvyklého pobytu neprenieslo do iného členského štátu počas obdobia šiestich mesiacov predchádzajúcich podaniu žiadosti o začatie insolvenčného konania.“
Z uvedeného je zrejmé, že pre konkurzy začaté od 26.júna 2017 je rozhodujúcim kritériom pre určenie príslušnosti tzv. COMI (centrum hlavných záujmov), kde mala FO trvalý pobyt v čase 6 mesiacov pred podaním návrhu na konkurz. Do prijatia tohto nového nariadenia nebola stanovená 6 mesačná lehota, a jej prijatie má eliminovať prípady tzv. KONKURZNEJ TURISTIKY, tj. keď si narobím dlhy v celej EÚ a potom sa „usídlim“ v štáte EÚ, ktoré má najvýhodnejšie podmienky pre konkurz. Hádajte, ktorá je to teraz krajina? – áno je to SR podľa mňa. Vo svete sa hovorí o daňových rajoch, ale my tu máme oddlžovací raj pre FO od roku 2017.

PS: keďže právo EÚ má prednosť pred slovenským vnútroštátnym právom od nášho vstupu do EÚ, tak je dosť irelevantné, čo o problematike konkurzov hovorí slovenské právo, keďže nariadenie EÚ sú priamo vykonateľné vo všetkých členských štátoch.. Dôsledok, ak sa oddlžim v SR (podľa slovenského zákona), tak sa zbavím všetkých dlhov v celej EÚ. V tejto oblasti urobila EÚ pre svojich zadlžených občanov možno aj viac ako pôvodne plánovala.
rudolf83
27.01.18,07:45
Odkiaľ profesional odvodzuješ, že pri dlhu 43 tis a prijme 1000 nie je dotazovateľka platobne neschopná? Platobnú neschopnosť definuje §3 ods. 2 ZKR nasledovne Fyzická osoba je platobne neschopná, ak nie je schopná plniť 180 dní po lehote splatnosti aspoň jeden peňažný záväzok. Ak peňažnú pohľadávku nemožno voči dlžníkovi vymôcť exekúciou alebo ak dlžník nesplnil povinnosť uloženú mu výzvou podľa § 19 ods. 1 písm. a), predpokladá sa, že je platobne neschopný.

Mne z toho vyplýva, že ak dlžník nemôže splatiť dvoje dlhy do 180 dní, resp. má aspoň jednu exekúciu ktorá beží dlhšie ako 180 dní bez vymoženia, tak v zmysle ZKR je dlžník platobne neschopný a tým aj spôsobilý na osobný bankrot v zmysle ZKR.
Venika58
27.01.18,08:11
Skusite prosim vysvetlit polopate? Mam trvaly pobyt na SVK
bettylou
27.01.18,09:19
Zakrývaj sa perinou, na akú máš
rudolf83
27.01.18,12:16
Treba mať trvalý pobyt v SR posledných 6 mesiacov a najlepšie nemať v Nemecku žiadnu prácu,dom ani príjem.. Vtedy by nemal byť problém oddlžiť sa v SR.
Venika58
28.01.18,13:03
Ja mam trlvaly pobyt na svk stale, len v Nemecku prechodny pobyt.