LubosBebcak
25.01.18,17:58
Na záhrade sa mi koza pustila do stromov. Dve jablone sú ohryzené veľmi vážne - prikladám fotografie - takmer dokola. Čítal som a počul o môstkovaní kôry.

"Poškodenú a ohryzenú časť môžeme premôstkovať, to znamená, že použijeme dlhé vrúble, ktoré naštepíme súčasne pod a nad ohryzenú časť, čím vytvoríme môstik, cez ktorý prechádzajú živiny z koreňov do korún stromov. Podľa hrúbky podpníkovej časti do kmeňa dávame 3 až 5 vrúbľov."

Neviem nájsť nikoho, kto by o môstkovaní vedel niečo viac, na interne som našiel len pár kusých zmienok a podobne aj pri knihách zaoberajúcich sa tématikou štepenia.

Má niekto s touto technikou skúsenosti, aby mi mohol detailne poradiť ako zachrániť stromčeky? Za každú radu ďakujem
Terezia13
25.01.18,18:31
mali sme taký problém, manžel celú "ranu" zatrel štepárskym voskom a stromky žijú dodnes, nám to srnčeky nielen obhrýzli, ale asi si tam obtierali parôžky,, pretože kôra trčala vo "franforcoch" , na obrázku č. 2 vidím dole - kde sa rozvetvuje koruna dosť nepeknú, čiernu "ranu", to by ma asi trápilo viac - to sme mali tiež a z toho nám začal černieť pomaly celý kmeň a za nie dlhý čas možno
dva - tri roky strom úplne vyschol, odporúčam sa poradiť v niektorej záhradkárkej predajni
viktorviktor
26.01.18,14:49
daj si vyhľadať - Ako ošetriť poškodený kmeň jablone? - Pluska
a stiahni
sú spoľahlivo ohryzené, postupuj podľa odporučení, ak si neštepil tak na premostenie zabudni, prípadne niekoho zavolaj
skús tu na webe vyhľadať "wabi" -ho, ak má ešte živí link tak ti poradí
Valcake
26.01.18,16:21
Nájde naňho tel.číslo. alebo sa opýtať p. Hričovského
Pierre_
26.01.18,19:59
Pri tomto Vám odporúčam čím skôr zatrieť Pellacolom, (idealne ak by nemrzlo).
Pellacol je na to presne určený, prúdia pod náterom živiny, a tiež funguje ako repelent, ale na to posledne by som sa nespoliehal.
Skor by som dal vyšší plot okolo stromceka.
buchač
26.01.18,20:31
wabi ?

Ale šak neblázni.
Ten miesto rady ponúkne všetko možné na kúpu...a tie rastliny sú festovne reklamované.
Je to šmejd...
Valcake
26.01.18,20:43
Prečooo?
Z jeho rastliny som mala úrodu.
bettylou
26.01.18,23:15
Taký stromček, by to už mal vydržať, ale ako prevenciu určite plôtik a tú korunu zdrôtovať, pretože poriadnejšia úroda, ti ho doslova rozštiepi, napadá dážď a máš po stromku. Prípadne jeden z tých hlavných, buď pravý, alebo ľavý zrež, nevidno ako to máš hore, musíš podľa oka.