nikula
26.01.18,11:59
Známa má s. r. o. a nakoľko sa od nového roka musí elektronicky podávať daň. priznanie, tak sa musela aj zaevidovať.... problém je v tom, že nemá OP s čipom a potrebuje podať daň z MV. Poprosila ma, či by ma mohla splnomocniť a tým by som poslala tlačivo namiesto nej. Neviem, či je to možné.... ja som zamestnaná v inej firme, čiže nemám živnosť, ale mám OP s čipom. Ak áno, viete mi poslať aj nejaký postup k tomu ako sa to robí.... ďakujem
kn-alka
26.01.18,11:03
Ak doteraz nemala povinnosť elektronicky podávať, tak ešte nemusí podať ani priznanie na daň z MV - môže podať tak ako doteraz osobne, alebo poštou.
nikula
26.01.18,11:07
no od 1.1.18 je to povinné pre všetky s. r. o., takže aj ona má povinnosť podávať elektronicky
buchač
26.01.18,11:08
Hm...ja nie som podnikateľ (čiže neviem nič o problematike), ALE ešte aj vlastného brata by som poslal do teplej (a aj on mňa), ak by som vyrukoval s takouto požiadavkou...
Viac problémov a behačiek, ako osohu.

Nech si len známa pekne vybehá nový OP...hentá informácia ohľadom elektronického podávania nie je stará mesiac-dva.
Dav
26.01.18,11:24
Na podávanie daňových priznaní nepotrebuje OP s čipom, ale uzatvoriť dohodu o elektronickej komunikácii. Ty sa nedaj nahovoriť, ani sa neponúkaj na aktivity, ktoré v sebe skrývajú nielen práva, ale aj povinnosti. Je to nielen i čipe, je to o plnení povinnosti podať, o daňovom tajomstve, o povinnosti platiť, o dodržaní lehôt. Všetko je podrobne vysvetlené tu https://www.financnasprava.sk/sk/elektronicke-sluzby/elektronicka-komunikacia

P.S: "Občiansky s čipom" sa nepožičiava ani neprepožičiava.
evuš
26.01.18,11:27
Presne tak ako píše DAV... a inak, dá sa OP vybaviť do 2 pracovných dní a stojí to 4,50 + 20€ za zrýchlené vybavenie....
nikula
26.01.18,11:33
jej povedali, že dohoda sa od nového roka nedá uzatvárať.... tak už neviem.... asi sa pôjdem osobne opýtať na DU
Dav
26.01.18,11:56
mohla by sa ísť osobne spýtať ona. Je to jej povinnosť, nie Tvoja. Namočí Ťa do niečoho, ani nebudeš vedieť ako.
nikula
26.01.18,11:59
ok... aj ja si myslím, že to by bolo lepšie. Teraz sa opýtam mimo túto situáciu: ak by som aj chcela podávať dokumenty ako ekonómka za inú firmu, tak by som musela mať aj svoje dič, alebo to môžem robiť ako súkromná osoba?
ivka70
26.01.18,11:59
Ked si poda znama ziadost v pondelok rano o prednostne vydanie OP, v stredu ho ma a este stiha podat aj DP

https://www.minv.sk/?spravne-poplatky-2
podanie žiadosti o vydanie občianskeho preukazu urýchlene do dvoch pracovných dní na žiadosť žiadateľa 20 € + základný poplatok,
Ing. Ľubomír Janoška
26.01.18,12:02
Od 1.1.2018 môže sro podávať iba elektronicky. Ak mala pred 31.12.2017 zmluvu s DÚ, tak cez portál finančnej správy. Inak cez slovensko.sk s čipovým podpisom.
Žabinka
26.01.18,12:22
áno, nikula, od1.1.2018 sa dohody s sro neuzatvárajú..
kn-alka
26.01.18,12:50
uzatvárajú sa dohody so SZČO, právnické osoby už len cez čipový OP

a pokiaľ viem, konateľ nemusí mať čipový OP, ak splnomocní inú osobu (napr. účtovníka)

zatiaľ som nebola na DÚ, ako to presne prebieha, ale aj mňa to čaká, ako externú účtovníčku - lepšie je mať prístup cez OP a dať sa splnomocniť konateľom, lebo oni osobne "pracovať" nebudú. Podávanie priznaní aj tak zostane na krku účtovníkom.
kn-alka
26.01.18,12:56
to info o s.r.o. som prekukla, alebo bolo doplnené? :D

áno, pri s.r.o. už len cez čipový OP, ak nemala dohodu s DÚ pred 31.12.2017
Katarína111
26.01.18,13:26
môžeš to posielať aj ako súkromná osoba, len tá spoločnosť, za kt. to chceš poslať ťa musí splnomocniť na odosielanie týchto podaní, na základe toho ti potom tú spoločnosť priradia k tvojmu identifik. číslu - samozrejme ty musíš byť zaregistrovaná na DU - ale toto už od nového roku tiež pravdepodobne nejde
nikula
26.01.18,13:32
to znamená, že ako súkromná osoba musím ísť na DU sa zaregistrovať a oni mi vydajú ident. číslo a tiež budem potrebovať ku OP aj bezp. kod na prihlásenie?