Martuk
27.01.18,19:18
nazdar borci

Keď si objednám domov pizzu alebo nejaké jedlo v hodnote napr. 6 eur a chcem zaplatiť dvoma stravnými lístkami v celkovej hodnote 6,8 eura, je povinný mi daný človek, ktorý mi jedlo dovezie, vydať zvyšok peňazí (v tomto prípade 0,8 eura, teraz nejde o peniaze, ale o princíp). Zaujíma ma legislatívna otázka, či je takéto niečo zakotvené niekde v zákone. Díky moc za odpoveď.
ivka70
27.01.18,18:33
Nie, nie je povinny, zo stravneho listka ti nie je predajca povinny vydat peniaze.
Zaplat jednym + doplat peniazmi.
veronikasad
27.01.18,18:37
Nie je, stravny lístok je cenina, z ktorej sa nevydáva finančna hotovosť.
buchač
27.01.18,18:43
Zákon nehľadám, ale určite to je legislatívne podchytené...na to dám krk.

Daj dva lístky, dovozca si ten zvyšok jednoznačne nejak prevedie na love.
...a obaja to budete brať ako sprepitné...ako ten princíp. ;)
Martuk
27.01.18,19:06
tož práve o to ide, že aj keď chodím na obed, tak nie je problém vydať z lístka cash a takisto aj z iných reštík, keď som si objednával pizzu, tak v pohode vydali z lístkov. Táto reštika, z ktorej som si objednal dnes, jej vodiči bez problémov vydali z gastráču a aj ten debilko, čo prišiel dnes, mi predtým z lístku vydal a dnes ani bohovi, sa to nesmie, zákon zakazuje vydať zo stravného lístku hotovosť a podobné kecy. Preto ma zaujíma legislatívna stránka veci, či nejaký zákon stanovuje povinnosť vydať hotovosť zo stravného lístku alebo nie.
misomiso
27.01.18,19:26
Ja si myslim, ze zo samotneho principu fungovania gastrolistkov vyplyva, ze by to vydat nemal. Poskytovatelia gastro sluzieb nedostanu preplatenu celu sumu listka, musia platit tym vypalnym gastro spolocnostiam proviziu.

Tuto proviziu si musia rozpustit v cene jedla. Lenze ty neodoberas jedlo v celej hodnote listka a naspat by si chcel hotovost, za ktoru ale gastro prevadzkovatel musi odviset proviziu (on ju nedostane celu).

Je to podobny princip ako ked platis v obchode tovar kartou a potom ho prides vratit. Nedaju ti hotovost, ale vratia ti peniaze naspat na kartu. V takom pripade sa anuluje aj provizia banke. Keby ti dali hotovost boli by cca 4% v minuse.
Tweety
27.01.18,19:30
Ak by zo SL vydávali, príjem by podliehal zdaneniu. Tu som niečo k tomu našla:
http://www.danovecentrum.sk/clanok-z-titulky/vydavanie-hotovosti-zo-stravnych-poukazok_.htm
Martuk
27.01.18,19:33
ako na tomto možno niečo bude, skôr je ale potom otázka, prečo jeden podnik vydá (a tak povediac bude možno v strate) a druhý nie? Ak sa vydávanie z gastráčov neriadi nejakým zákonom, predpisom alebo niečím podobným, tak potom prečo ide jedna reštika takpovediac do mínusu a druhá nie?
buchač
27.01.18,19:35
Martuk (Dnes 20:06)
Preto ma zaujíma legislatívna stránka veci, či nejaký zákon stanovuje povinnosť vydať hotovosť zo stravného lístku alebo nie
===================
Spomenul som síce legislatívu...no nie zákon.
Neexistuej totiž zákon, ktorý by výdavok z lístka zakazoval/nariaďoval.
Ide ale o legislatívu rôznych firiem. Tie malé výdavok dajú, aby prežili. Tie veľké na to ondia.
Martuk
27.01.18,19:38
aha, takže v podstate to závisí podnik od podniku, ako sa k tomu dotyčný človek postaví.
Martuk
27.01.18,19:39
síce krapet staršieho dáta, ale trochu pomohlo, dávam užitočné
Tweety
27.01.18,19:40
Hej, staršieho ale stále platí.
veronikasad
27.01.18,19:47
Väčšina menších prevádzok nevracia gastrace, ale nakupuje za ne suroviny vo veľkých obchodných reťazcoch. Radosť takú firmu účtovať,najmä keď tržbu platenú gastrolístkami ani nezaeviduju ...
ivka70
28.01.18,11:15
Oficialne vydavat zo stravnych listkov nemozu, robia to, aby nestratili klientelu ... pri kontrole by s tym mali problem.
lujza.j
28.01.18,11:23
Mat tvoje starosti:Dtolko reci pre par drobnych.....vymen si gastrace za kešku a nemusis tolko mrčat.....
buchač
28.01.18,11:27
bettylou
28.01.18,12:23
možno majú kontrolu
Martuk
28.01.18,12:44
luj len som sa pytal, toť vsio.
buchač
28.01.18,12:59
...blá,blá....povedala JUDr. Katarína Bystrická ....a išla do reštiky na pracovný obed (v deň pracovného pokoja), kde si objednali :
- aperitív
- predjedlo
- polievku
- druhé jedlo
- kávu a zákusok
- pomedzi to zapíjali vínkom

Zaplatila lístkami, nenechala sprepitné,...a predpokladám, že všetko dala do nákladov.

P.S.:
Vraví vám niečo také ?
Nuž vedzte, že je to bežná prax !
lujza.j
28.01.18,13:06
Oki...su veci...ktore ja neriesim....teda ked som mala gastrace...horsie bolo ked moja firma "nakupila"take...co skoro nikde neplatili.....
Martuk
28.01.18,13:13
tak to nasere
dmc
28.01.18,18:23
hlavne je radost za takymto "podnikatelom" stat v rade v obchode. Kupuje za 165 € tovaru a vytiahne za hrst gastracou - kazdy inej hodnoty....to potom pokladnicka pocita a nahadzuje 5 minut (mozno by som ako podnikatel robil to iste)
misomiso
28.01.18,22:59
No vidis, sam si prisiel na to, ze gastrace su nezmysel a uplne by stacilo do zakona zakotvit, ze zamestnavatel musi zamestnancovi financne prispiet na stravu, ako to chcel Sulik. Z gastracov bohatnu iba tie gastrolistove mafie, vsetci ostatni s nimi maju len problemy. Ale stale budete toho Fica volit a stale...
korela
28.01.18,23:17
Princíp, neprincíp, ja by som odporúčala zavolať do prevádzky a priamo by som sa spýtala majiteľa bez ohľadu na platnú legislatívu, ako je to s vydávaním u nich, pretože môže mať svoj individuálny prístup a stratégiu. Takto si peniaze môže kuriér svojvoľne ponechávať, o čom nemusí ani vedieť.
Nie pre každého je 80 centov drobnosť pri donáške jedného jedla. Pri každodennom stravovaní sa strata nazbiera.
Mám skúsenosti síce väčšinou dobré s vydávaním peňazí, ale už mi chcel kuriér v pohode odkráčať aj s dvomi eurami. Pri jednom jednoduchom jedle trochu priveľa.
kopretinka
29.01.18,00:59
aké :eek:
lujza.j
29.01.18,10:10
Vino nitra:D
kopretinka
29.01.18,10:14
čoooooooooooooo? to je ćo za stravenka?
misoft
29.01.18,10:16
Nááááá.... podniková..... na víno.....:D:D:D
vicktor
29.01.18,10:20
ako sa menia gastrace na kes?
vicktor
29.01.18,10:22
miso: "ako ked platis v obchode tovar kartou a potom ho prides vratit. Nedaju ti hotovost, ale vratia ti peniaze naspat na kartu"
Toto sa mi stalo jedine v Ikei. Tesco, Billa a Lidl daju hotovost.
vicktor
29.01.18,10:26
Preco sa cudujes pri donaske? Ved z listkov sa ani v potravinach nevydava. Obvykle.
Zalezi na predavacke. Uz sa mi stalo aj to, ze za maly nakup som mal nachystany listok v ruke, ale suma bola mensia nez hodnota listku, tak som ho vratil do penazenky a vytiahol 10 eurovku. Pokladnicka ze dajte ten listok a vydala mi. Druhykrat vzala gastrac aj za pivo.
Oliwa
29.01.18,11:38
Lui, Víno Nitra nebol určite stravný, ale nápojový lístok na dodržiavanie - pitného režimu... :D:D:D Len teraz neviem, či sa ex post chváliš, alebo sťažuješ? Kým pospolitý ľud lúcha vodu a nealko, vrchnosti mohli byť jak vínne mušky... :D
kopretinka
29.01.18,11:39
to robia malé obchody,súkromníci.V hyper by si nepochodil a dokonca v Lidli (aspoň u nás) vyžadujú,aby si mal potraviny na zvlášť bločku ako ostatný tovar.
lujza.j
29.01.18,12:34
Ano to bola stravenka...a preplacala sa cela...ziadne percento si nebrali...ak sme sa chceli blizsie najest...nakupit....tak sme si to obehali dohodli....
lujza.j
29.01.18,12:43
Gastrace za kešku..jednoducho....najdes si casnika...alebo iny kus z tejto skupiny....a menis....:)jasne ,ze nejaky gastacik pustis za ochotu....u mna sa stalo,ze som posledne dni v roku zistila...ze v penazenke zabudnute gastrace...a uz by boli po zaruke v novom roku...
vicktor
29.01.18,12:55
V Lidli len jediny raz ked bola nova pokladnicka povedala ze ked mam aj ine nez potraviny, nesmie zobrat listky. Nehadal som sa.
Ale inokedy pri takej situacii pokladnicka zavolala veducu aby jej potvrdila a ta povedala vsak od celej sumy odratajte x a za tolko mozete vziat listky.
kn-alka
29.01.18,14:22
Zo zákona sa NESMIE vydávať zo stravného lístka. Mnoho prevádzok vychádza v ústrety zákazníkom tým, že vydáva zo stravných lístkov.

U nás nevydáva ani Tesco, ani Billa, ani Lidl - evidencia cez ERP ich proste nepustí, nemôže vydať.
Oliwa
29.01.18,14:43
Potraviny si mohol zaplatiť stravnými lístkami, "iné" než potraviny šekem nebo kešem, resp. nápojovými alebo darčekovými lístkami. Záleží na tom, čo to "iné" bol za tovar...
bettylou
29.01.18,14:43
Dakto kúpi, neviem, či je to akurát zákonné, zato ma to práve od Lui zarazilo, šak dohodnem so susedom, dá žene na nákupy. Asi by sa to nemalo, keďže gastráč je obeživo výlučne na kúpu stravy a eurá sú všeobecným platidlom.
Ale ako bolo už hore spomenuté pre pár drobných sa nikto nepototo. Ani mne v Lidli z gastráča nevydá, ani prací prášok nepredá. Si môžeš spočítavať do presna alebo doplatiť eurami, alebo nechať tak
vicktor
29.01.18,15:03
tekutiny :)
Oliwa
29.01.18,19:09
tak šaratica to asi nebola... :D holt, nie je tekutina ako tekutina, záleží, koľko promile má...
Jakubec
31.01.18,08:58
Buchac, co je zle na tom, ak si das do nakladov PRACCOVNY obed? A ak pracujes aj v nedelu? Nevidim na tom nic zleho. A pred daniarmi si to musis obhajit, napr. vyuctovanim jedneho pravneho ukonu (prevzatie noveho sporu alebo poradenstvo klientovi alebo ...).