pani Evka
28.01.18,20:08
V obytnom dome je 78 bytov, ja v ňom bývam od r. 1976. Všetky byty majú vlastníka bytu buď odkúpením prvovlastníkom a neskôr kúpa-predaj. Na mojom poschodí sa jeden byt prenajíma už vyše 13 rokov /vlalstníčka vyskočila von z balkóna/ a vždy asociálom.V súčasnosti byt majú v prenájme bezdomovci, ako ináč ožrani, robia hluk a vulgárne nám nadávajú, chodia k nim ďalší im podobní a samozrejme majú aj 2 psov. Prosila som už niekoľkokrát prenajímateľku bytu, aby ich okamžite vysťahovala. Posledná odpoveď, nech ešte rok vydržíme, že jej dlhujú za prenájom a na dva úhrady bytov /svoj i prenajatý/ ona nemá, byt je v dezolátnom stave, tkaže už ďalšiemu ho nemôže prenajať. Otázka: z.z.182/93 môže sa použiť a jednoducho byt vydražiť vlastníkmi ostatných bytov ? Verte mi, že už sa to nedá vydržať, v lete sa v byte strieľalo, susedia s 3 malými deťmi susediaici s prenajatým bytom len 20 cm predali byt od strachu.
buchač
28.01.18,19:33
§ 11 príslušného zákona vraví :

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.
draik
28.01.18,19:37
Bola by to dlhá cesta, kým by ste sa dostali k tomu, aby ste mohli byť vydražiť. Ani doplnenie tejto možnosti do zákona výrazne nepomohlo. Intenzita zásahu do práv ostatných by musela výrazná a dlhšie trvajúca.
sito
28.01.18,20:37
" ..., ktorý vlastník nevyužíva na svoj účel"

Využíva! A nepotrebuje na to súhlas spoluvlastníkov domu. Ale, musí platiť domu, jeho správe.

"§ 12, ods. (2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je oprávnený prenajať ho inej osobe. Nájom a podnájom bytu a nebytového priestoru v dome alebo jeho časti upravujú osobitné predpisy."