Creargus
29.01.18,23:40
Bratovi sa podarilo zmanipulovat 95 rocnu mamu, ktora nevnima okolie k podpisaniu darovacej zmluvy na rodicovsky dom. Je mozne na zaklade cisla darovacej zmluvy uvedeneho v katastri, dopatrat sa k jej kopii / resp.napadnut ju / ?
buchač
29.01.18,22:53
Katastrálny odbor sprístupní vlastníkovi exemplár kúpnej zmluvy a na jeho žiadosť vyhotoví overenú kópiu kúpnej zmluvy.

List vlastníctva je verejná listina a kataster nehnuteľností vydá originál každému, kto zaplatí správny poplatok, duplikát kúpnej zmluvy sa vydá VÝLUČNE VLASTNÍKOVI nehnuteľnosti.

Napadnúť zmluvu je možné na súde...takže prístup do katastra bude možný inému ako vlastníkovi len z tohoto dôvodu.
Creargus
30.01.18,04:32
Dakujem za odpoved. Nejedna sa o kupnu zmluvu, ale DAROVACIU. Takze kataster je povinny mi poskytnut kopiu darovacej zmluvy, vzhladom na to, ze som vlastnikom 1/4 domu ? Mama bratovi darovala svoju polovicu po dedicskom konani / smrt otca /. Cize brat ma teraz 3/4, a ja 1/4. / povodne bolo mama 2/4, brat 1/4, ja 1/4 /.
buchač
30.01.18,05:45
Slovo "vlastník" je dôležité.
Zvyšok sa dozvieš na katastrofálnom úrade.
Chobot
30.01.18,11:58
Čo s tým má právnik alebo notár? Právnik spísal klientovi štandardnú darovaciu zmluvu a notár overil podpis nejakej osoby. Tá osoba zrejme nebola pozbavená spôsobilosti na právne úkony, keďže mala OP, tak čo mal notár skúmať, či je darovanie v súlade s dobrými mravmi alebo či ostatní súrodenci vedia o darovaní?

A čo chceš na súde napadnúť po jej smrti? Ako podloží svoj návrh? Že s darovaním nesúhlasí? Že o darovaní nevedel?

A potom - ak niekto požiada o vrátenie daru, a obdarovaný to odmietne, tak podnet na vrátenie daru musí dať darca, teda ten, kto sa domáha vrátenia daru, nie ten, kto odmietol vrátiť dar.
Chobot
30.01.18,12:05
Nepoznám pravidlá, komu kataster vydá kópiu, ale veď tam zbehni a vyžiadaj si. Ak ti to dajú, tak máš prvý krok.

Dôležité je, aký zdravotný stav má matka. Pokiaľ nie je pozbavená spôsobilosti na právne úkony, darovacia zmluva je platná. Každý môže nakladať so svojim vlastníctvom podľa svojho uváženia.

Ak sa chceš pustiť do sporu s bratom, budeš musieť preukázať, že matka nebola zdravotne schopná posúdiť svoje konanie. Takže budeš potrebovať lekárske posudky, budeš musieť mamu ťahať po znalcoch. Pokiaľ matka prehlási, že to darovala z vlastnej vôle a dobrovoľne, tak nevidím veľkú šancu na výhru.

Toto sa bežne stáva v rodinách, že jeden súrodenec zhrabne väčšiu časť rodičovského majetku.

Pokiaľ matka má ešte nejaký majetok, ktorý budete po nej dediť, tak si zadováž kópiu tej darovacej zmluvy už len preto, lebo v prípade dedenia sa zohľadňuje to, čo dedič dostal od poručiteľa darom počas života a to sa odráta z jeho dedičského podielu. Ak už matka nič nevlastní, tak sa s tým budeš musieť vysporiadať s bratom.
Chobot
30.01.18,13:55
Na základe čoho si tak presvedčený, že je to pre neho prehratý spor? Ani jeden spor nie je jasne prehratý alebo vyhraný dopredu. Veľakrát jasné spory skončili úplne inak, ako sa očakávalo.

Nedával by som Creargusovi takéto falošné ilúzie o jednoduchom vyriešení jeho problému.
arizona
30.01.18,14:37
vymoct vratenia daru je dlhodoby proces s malou sancou na vyhru.Vacsiu sancu ma,ked dokaze bratovi podvod,ak matka nevedela,co podpisuje.To sa da jednoduchsie dokazat z viacerych zdrojov
draik
30.01.18,17:43
Darovacia zmluva nepochybne spĺňala všetky náležitosti potrebné pre zavkladovanie do katastra (sama o sebe je jednoduchým typom zmluvy). Musíte teda preukazovať absolútnu neplatnosť zmluvy z dôvodov uvedených v Obč. zákonníku alt. aj podať trestné oznámenie, ak podpis na zmluve nie je jej.
Chobot
30.01.18,19:03
Pokial nie su splnené zákonné podmienky, nemôže žiadať vratenie daru . Dar sa nemôže pýtať naspäť len preto, že si to darca rozmyslel. A už vôbec nemôže.žiadať vrátenie daru jej syn.

V inej teme si pisal, ze pokial nie si si isty, tak nekomentuješ zbytočne. Ale tu perlíš nezmysly jedna radosť.

Ako napisal draik, jedinou cestou pre creargusa je dosiahnuť absolútnu neplatnosť darovacej zmluvy dokazanim, že darkyňa nebola spôsobilá na právne úkony.
Chobot
30.01.18,22:36
Tu: "mama moze ziadat vratenie daru resp. rovnakym "podvodnym" sposobom za nu vydedeny syn".

Znenie zmluvy bude predpokladám v poriadku, keďže kataster na základe nej urobil vklad.