Rogerka1
30.01.18,11:09
Chcem sa spýtať poraďákov, či je fyzické napadnutie s viac ako 7-dňovou PN trestným činom ? Na polícii mi povedali, že je to len priestupok s pokutou , odmietajú policajti vydať spísanú zápisnicu. Chcem sa ďalej spýtať, ako mám postupovať, ak chcem podať trestné oznámenie na známeho páchateľa, kto spisuje trestné oznámenie.
Za akékoľvek príspevky budem povďačný.
kn-alka
30.01.18,10:31
Našla som toto:

https://ficek.sk/fyzicke-napadnutie-a-nahrada-skody-17858

V zmysle judikatúry sa za ublíženie na zdraví považuje porucha zdravia poškodeného, ktorá mu sťažuje obvyklý spôsob života alebo výkon obvyklej činnosti po dobu okolo siedmich dní, avšak neplatí to absolútne. Súdy sa pri posudzovaní konkrétneho poškodenia zdravia ako ublíženia na zdraví z hľadiska trestného práva neriadia mechanicky len kritériom dĺžky pracovnej neschopnosti alebo doby trvania poruchy zdravia, ale hodnotia všetky okolnosti, predovšetkým povahu poruchy, akými príznakmi sa porucha prejavovala, ktorý orgán alebo ktorá funkcia bola narušená, aká bola bolestivosť poranenia a jej intenzita, aké lekárske ošetrenie si poranenie vyžiadalo a do akej miery porucha zdravia narušila obvyklý spôsob života poškodeného, vrátane toho, či a na akú dobu ho vyradila z pracovného procesu (napr. judikát R 16/1986, B 52/5/1972 či NR 2 Tz 32/1973).

Konkrétna právna kvalifikácia napadnutia, či už ako priestupku proti občianskemu spolunažívaniu alebo trestného činu bude teda vždy závisieť od konkrétnych okolností prípadu.
pavol36
30.01.18,11:35
Ak s Vami spísali na polícii zápisnicu, z údajov, ktoré uvádzate, usudzujem, že sa jedná o zápisnicu v rámci objasňovania priestupku, NEMÁTE nárok na vydanie spísanej zápisnice.
Policajti nemali až tak úplne pravdu pri konštatovaní, že sa jedná o priestupok, ktorý bude riešený pokutou.
Rozdiel medzi trestným činom a priestupkom v prípade ublíženia na zdraví je spravidla aj v trvaní práceneschopnosti, pričom 1-6 dní je priestupok, nad 7 dní trestný čin. Zdôrazňujem, že spravidla, t.j. nie vždy sa toto rozdelenie uplatňuje a posudzuje sa individuálne. Vždy, či u priestupku alebo trestného činu, je dôležité odborné vyjadrenie alebo znalecký pusudok od znalca z odboru zdravotníctva, ktorý v tomto aj stanoví aj dobu liečenia, ktorá môže byť značne odlišná od prvotného regresného hlásenia.
Ak policajti s Vami spísali zápisnicu, znamená to, že ak aj veci riešia zatiaľ v priestupkovom konaní, nie je vylúčené, že na základe odborného vyjadrenia, resp. znaleckého posudku bude skutok prekvalifikovaný na trestný čin.
Rozhodne nebude riešený pokutou v blokovom konaní, nakoľko tam už prebieha objasňovanie priestupku a drobné ublíženia na zdraví sa nerieši hneď v blokovom konaní, nakoľko nie je zrejmé, aká bude doba liečenia. Za priestupok môže byť uložená bloková pokuta len vtedy, ak je spoľahlivo zistený a páchateľ je ochotný blokovú pokutu zaplatiť.
Na Vašom mieste by som už trestné oznámenie nepodával, oznámenie ste už predsa podali.