LaraxKing
30.01.18,20:02
Prosím,poradte mi v tejto veci, minulí rok som kúpil byt v Košiciach. Trvali pobyt som si nemenil a mam ho v rodisku na strednom slovensku. Tam za nna rodičia platia aj komunálny odpad. Ale preukazujú sa mojou prac. zmluvou ktorú mam v KE a tak platia len 50%. Co som sa pýtal lúdi a kolegov, tak ty čo nemajú trvalý pobyt v KE mi povedali že v KE žiaden odpad neplatia.

Ďalšia komplikácia je priatelká, ktorá si pred 2 mesiacmi dala trvali pobyt do môjho bytu v KE.

Ona by pravdepodobne mala platiť odpad v KE, kedže tu už ma trvali pobyt. Ale ohlasovaciu povinnosť si nesplnila.

Moja otázka teda je. Mam platiť za odpad v mieste trvalého pobytu, aj v mieste kde mam kúpený byť ? ..alebo mam platiť len v mieste kde mam trvalý pobyt, a v mieste kde mam byt ma platiť len priateľka ?

Dakujem za pomoc
Katy a R
30.01.18,19:15
povinnosť platiť KO je aj z dôvodu trvalého pobytu - ale aj z dôvodu vlastníctva nehnuteľnosti. Pozri si konkrétne VZN mesta - hlavne kedy a aké úľavy majú, aké sú podmienky. nie všetky obce to majú rovnaké.
ja napr som platila celú sumu v mieste TP - a v inej obci (z titulu vlastníctva domu ) som si vybavila zľavu - ... ale toľko papierov bolo okolo toho, že až - už by som to neriešila! - napr bolo treba doložiť, že platím celú sumu v mieste trvalého pobytu.
pozri si VZN Košíc. Možno zatiaľ postačí, že tam bude platiť priateľka - a už nech neplatí inde. A ty si to porieš trošku neskôr. Ale môže sa stať, že budú chcieť aj spätne .
Povinnosť podať DP z nehnuteľnosti si si splnil? (Kúpa bytu v roku 2017) - zajtra je posledný termín.
doplnenie: od § 77 je o KO http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-582
LaraxKing
30.01.18,19:20
Ďakujem za odpoveď, tak asi aj spravím že Ona to pôjde zajtra za seba zaplatiť a ja zatiaľ budem platiť len v mieste TP. ...povinnosť podať DP som si splnil hneď začiatkom januára. Ale ďakujem za upozornenie :)
Oliwa
30.01.18,19:35
Poplatok za odvoz komunálneho odpadu by sa mal platiť tam, kde sa ten odpad reálne produkuje. Vzťahy k iným nehnuteľnostiam a pobytom v nich vyriešiť v zmysle výnimiek/úľav podľa VZN obcí/miest.
buchač
30.01.18,19:49
1. Trvalý pobyt nie je podmienkou platenia za odvoz odpadu.
Podmienka je vlastníctvo nehnuteľnosti.
2. Keďže priateľka býva tiež v danom byte, tak platíš za oboch.
3. Platiť môžeš menej v KE, ak sa zdržuješ v mieste pobytu len určitú dobu.
4. Ako to máš doma na Strednom Slovensku, to si pozri - zisti
5. Na kolegov sa vyondi...vystáva otázka, že kto za nich platí.

6. ÁNO - si povinný platiť aj tu aj tam.

Link na odpad v KE ...http://www.kosice.sk/clanok.php?file=servis_odpady2018.htm

Ja platím :
Trvalý pobyt byt - 50%.
Prechodný pobyt chalupa - 100%.
buchač
30.01.18,20:06
LaraxKing (Dnes 21:20) Ďakujem za odpoveď, tak asi aj spravím že Ona to pôjde zajtra za seba zaplatiť a ja zatiaľ budem platiť len v mieste TP
================
Priateľka môže akurát tak trt...teda, pokiaľ nie je vlastníkom bytu. Ani baviť sa s ňou nebudú.

Ty musíš ísť do Bieleho domu, vyplniť príslušné lajstrá ... a až potom budeš cvakať.

...apropó...a nezabudni si vziať zo sebou List vlastníctva.
Katy a R
30.01.18,20:11
juraj - ona už má trvalý pobyt v KE - pôjde si len splniť prihlasovaciu povinnosť k plateniu KO (ktorú si ešte nesplnila) . nestačí jej OP k tomu ? Načo LV- ona nerieši dane! kto by to mal za ňu vybavovať?
cit z linku, čo si ty priložil:
Poplatková povinnosť k poplatku za komunálne odpady vzniká:
a) pre fyzickú osobu - občana 1. dňom vzniku trvalého alebo prechodného pobytu, alebo 2. dňom vzniku práva užívať byt, nebytový priestor alebo inú nehnuteľnosť, ktorú nadobudol kúpou, darom, nájmom a pod.
...
A možno budú chcieť aj spätne ?
buchač
30.01.18,20:33
Katy...poviem inak ?

Dcéra sa odsťahovala do vlastného bytu.
Čiže sa musela prehlásiť z adresy na adresu...presnejšie ja, lebo byt je ešte stále môj.

Takže aj čaja sa nemôže len tak prihlásiť ku nejakému bytu...rozumieme sa ?
buchač
30.01.18,20:38
Over si radšej informácie, NEMÁŠ PRAVDU.

Ako som spomenul, tak platím za byt a aj za chalupu.
Ale to tebe aj tak nebude stačiť, aj keby som zdokladoval výmermi.
Katy a R
30.01.18,20:44
nerozumiem ťa veru - každý sa predsa sám za seba prihlási. pokiaľ sa tvoja dcéra sťahovala v rámci KE - - tak platí rovnako, či?
(je aj spôsob platenia za množstvo odpadu - ale to tu asi neriešime?)
buchač
30.01.18,21:03
Katy...ja rozprávam nie o platbách, tie sú jasné.
Mne ide o prihlásenie sa do systému.

https://docs.google.com/viewer?docex=1&url=http://www.kosice.sk/static/servis/odpady/oznamenie_odpad_PO-FO-podnikatelia.pdf
Katy a R
30.01.18,21:14
veď si pripol nedobré tlačivko - pre PO !
ona si mala dať - podľa správnosti do 30 dní - toto:
http://www.kosice.sk/static/servis/odpady/oznamenie_kom_odpad_FO-obcan.pdf
ja som sa ešte nestretla, žeby mestá pokutovali za opozdenie - tak hádam ani v KE nebudú robiť problémy??
dmc
31.01.18,05:55
Ako uz mnohokrat - NEMAŠ PRAVDU. Platba za komunalny odpad nieje viazana vylucne na trvaly pobyt.
buchač
31.01.18,06:12
907 (Včera 22:50) OK- ved s tebou suhlasim. Cvakas, ked mas aj trvaly, aj prechodny pobyt. On v KE trvaly pobyt nema, len jeho priatelka, co si osobne myslim je padnute na hlavu. Rovnako ako platit 150 % za odpad. Netusim, ake piliny pouzivas v hlave na jej vyplnenie, aby v nej nebolo uplne vakuum? Taky napad sa nemoze zrodit ani v hlave zdravej zirafy.
--------------------------
Ako tak pozerám, doplnil si príspevok a komentár...takže asi tak :

- Mestský úrad sa ako dozvie, že došlo k zmene majiteľa a počtu osôb v byte ?
- Mestský úrad sa to dozvie z prihlásenia na trvalý alebo prechodný pobyt.
- ALE v ŽIADNOM prípade Mestský úrad neeviduje, nevypisuje výmer, nevyberá poplatok.
TOTO robí Magistrát mesta Košíc !!!!
- Odkiaľ si vzal tých 150%, tak to je záhada.

- Tie piliny si myslel na mňa ?
Šak nespomínaš, ty si mi ich dal....aby sa ti do hlavy zmestilo viac chlastu...šak máš rozum = pálenka.

- ...a ako zvyčajne....kde sa ty vyskytneš, dojesexuješ každú tému s tým svojim trollovaním.
Ešte dobre, že sa upravili podmienky v hodnotení, lebo to by bol už úplný koniec.
- ani neužitočné nemá význam dávať...a v ponuke hodnotenie = chujovina neexistuje, čo je niekedy (v tvojom prípade) na škodu.
veronikasad
31.01.18,07:26
Bez ohľadu na trvalý pobyt, kde bývaš a produkujes odpad?
veronikasad
31.01.18,07:37
Poplatok za komunálny odpad platí aj osoba, ktorá má oprávnenie užívat, alebo nehnuteľnosť užíva. Teda ak býva v byte v Košiciach, je tam povinný tiež platiť poplatok za KO
vicktor
31.01.18,08:08
907: "Platba za komunalny odpad je viazana vylucne na trvaly pobyt. Ak niekto vlastni 10 nehnutelnosti, neplati za vsetky KO, len za miesto trvaleho pobytu".
Vlastnim byt v meste kde mam TP a platim KO. Aj za prazdny byt - pol osobomesiac. Rovnako manzelka za jej byt kde ma TP. Ale realne zijeme za mestom v RD kde nemame TP a neviem si predstavit aby nam odvazali odpad bez platenia. Ak mi to pomozes vybavit, mas u mna stovku.
dmc
31.01.18,08:17
Nemas pravdu - je viazana na vlastnictvo nehnutelnosti. Zakon jasne uvadza ze za odpad zodpoveda jeho tvorca avsak zodpovednost za platbu ma majitel nehnutelnosti (bez rozlisenia ci tam ma alebo nema trvaly pobyt. V pripade ak mas v jednom mieste trvaly pobyt - a vlastnis viacero nehnutelnosti kde nemas nikoho prihlaseneho oba sam seba - platis iba za jedno miesto - VZN to moze upravit. Ak aj v takomto byte byva niekto to tam nema trvaly pobyt a nieje vlastnikom je to zodpovednost majitela bytu - oznamit mestu kolko osob sa v byte zdrziava (bez trvaleho pobytu) - to ze tak necini - ho neospravedlnuje. Ak vlastnis nehnutelnosti aj v inych mestach - maju pravo ty vyrubit poplatok za odpad - z dovodu vlastnictva nehnutelnosti - VZN moze uproavovat blizsie podmienky. Mozu ti poplatok aj odpustit podla preukazania ze sa tam nezdrziavas a podobne - podla upravy VZN.
korela
31.01.18,08:17
Asi tak. U nás (možno aj niekde inde) dokonca robia pri každom zbere fotodokumentáciu, či bola nádoba vyložená pred domom. Na stránke má OLO mapku, údajne to fotia vodiči vozov.
Katy a R
31.01.18,08:21
však už je to tu dávno napísané - a aj zákon priložený, aj košické "pravidlá" ;)
buchač
31.01.18,09:48
Katy...Košické pravidlá ?

Mali som svojho času záhradu v jednej kolónii, ktorá patrí do rekreačnej lokality Košíc.
Ver alebo nie...platili sme za byt a platili sme aj za odvoz odpadu z danej záhrady.
...a určite tak sa to do dnešného dňa nezmenilo.
Katy a R
31.01.18,09:50
však to tam v tých pravidlách aj je - veď si pozri .. a u nás je to rovnako;)
vicktor
31.01.18,10:22
Nic na moju ustretovu ponuku?
vicktor
31.01.18,11:30
vsetky nie
buchač
31.01.18,15:22
To je také slovenské...vyhýbať sa plateniu a ešte navádzať na to iných.

To aj v tých spoločenstvách SVB to takto potom vyzerá.
Jeden nechce platiť to, iný hento...ale využívať by chcel každý.

Podobne je to aj s platbami zákonného poistenia áut.
Jeden nepoistený rozbije so svojim šrotom inému zánovné auto...a poškodený si môže nohy zodrať kvôli dilinovi.
-----------------------
....a ozaj...to moje platenie je pre mňa v podstate výhodou.
Za chalupu/rok zaplatím menej, ako keby som platil za mesto/kvartál.
A v konečnom dôsledku mám vcelku solídnu úsporu.
------------------------
Tí kolegovia VRAJ neplatia...?
Kde bývajú ? Vo vlastnom ? V prenájme, v podnájme ?
VRAJ je pekný výraz...som minule čítal, že VRAJ diaľnica bude dokončená do konca roka 2020.
buchač
31.01.18,17:26
Vyhral si...ty máš proste na všetko odpoveď.

P.S.
Na rozdiel od tvojho syna som ja ale skoro celý rok na chalupe.

Na rozdiel od tvojho syna platím síce menej do fondu opráv, do osvetlenia spoločných priestorov, do používania výťahu....ale aj menej využívam.

Lenže tvoj syn kurevsky zneužíva systém a aj spoluvlastníkov, ktorí za neho platia.

Takže kto je tu špekulant, ergo kuwa ???
JA teda určite NIE !!!
Semetrika1
31.01.18,17:51
Možno to bude od veci, ale ja platím v plnej výške odpad aj za syna, ktorý má trvalé bydlisko v našom byte a pracuje a žije v Anglicku. Tam platí za odpad.
Nemáme ani žiadnu zľavu naň.V minulosti doniesol pracovnú zmluvu a platili sme menšiu časť. Teraz platíme zaň plnúj výšku akoby tu býval.
Nechceme ho odhlásiť z bytu. Máme na to dôvod.
Tým chcem len naznačiť, že v každom meste môžu mať rôznu úpravu platenia za KO.
Dala by sa vybaviť zľava, ale toľko potvrdení žiadali, že sme sa na to vykašľali. Niekto s diskutujúcich už o týchto peripetiách so zľavou napísal.
buchač
31.01.18,18:20
...si proste nechápajko a aj troll...

Ale pokračuj kľudne ďalej v tom mudrovaní.
vicktor
01.02.18,06:31
Devatstosedmicka trochu poupratovala?
LaraxKing
01.02.18,08:58
Dakujem, na stranke maju aj možnosť vyplniť tento formulár elektronický. Bude to stačiť? Volal som na magistrát ale nik nedvíha. Potom na zaklade toho pride poštou že koľko mame platiť ?
Oliwa
01.02.18,09:57
Áno, rozhodnutie o platbe za KO zasiela MsÚ poštou.
Oliwa
01.02.18,09:59
U nás stačilo predložiť potvrdenie o návšteve školy.
vicktor
01.02.18,10:57
domyslel som sa
uz som myslel ze sa budes musiet reinkarnovat
Semetrika1
01.02.18,15:02
Aj nám pôvodne stačilo potvrdenie, že syn študuje v inom meste. Potom odišiel do Anglicka a tiež nám zo začiatku stačilo potvrdenie, že má trvalý pracovný pomer v zahraničí. Naraz pán primátor požiadal poslancov, aby zrušili možnosť zníženia poplatkov za KO a samozrejme oni to odklepli. Už nie je primátorom, ale predpis nikto nezrušil.
Preto som napísala, že to môže byť v každom meste inak.
vicktor
02.02.18,06:22
Akou zbranou bojoval ... skoncil ako odpad.