600vka
31.01.18,10:09
Dobry den prajem, citam tu diskusie avsak mam par nejsasnosti.

a.,Pracujem ako ITeckar v jednej firme, tu nam oznamili ze sa nam bude menit kontrakt, kde teda si mozeme vybrat bud zivnost alebo sro.

b.,.s.r.o. mam uz davnejsie, je platca DPH- mesacny.

Moje otazky su nasledovne:

1.na co sa mam pripravit co sa tyka poplatkov ? myslim tym ze firma v ktorej pracujem mi zaplati povedzme 2000 Eur, ja vystavim fakturu v tejto vyske, z nej musim odviest dan z prijmu ? o vyske 20 percent ? su este nejake ine poplatky n aktore sa mam pripravit ?

2. musim sa zamestnat sam seba v mojej s.r.o.?

3. musim si platit odvody ?

dakujem vam vsetkym vopred za odpovede, som trosku strateny.....
chandler
31.01.18,09:30
asi najlepsie spravis ak si zalozis zivnost, asi 20tis rocne vyfakturujes na zivnost a zvysok na s.r.o. za zivnost budes platit okolo 200eur mesacne odvody (aj to nie hned). dan budes platit ziadnu alebo malu. z toho co vyfakturujes na s.r.o. zaplatis dan 21% a este 7% ked si vyplatis zisk. mozno sa mylim trocha v tych cislas, ale ak uz mas s.r.o. tak je toto asi najlepsie.
zamestnat sa vo vlastnej s.r.o. nemusis.
600vka
31.01.18,09:58
no zivnost v mojom pripade nieje dobra,nakolko sa bojim rucit celym mojim majetkom.
chandler
31.01.18,10:25
nemal by si pracovat pre ludi o ktorych si myslis ze by od teba chceli vysudit dom aj pozemky :) v tom pripade potom len ta sro, zaplatis dane ako som pisal, zamestnat sa mozes za minimalnu mzdu - vtedy mozes vyuzit nezdanitelnu cast a platis odvody okolo 200eur (ty aj firma). alebo sa nezamestnas budes platit okolo 60eur zdravodne poistenie mesacne a to je vsetko.
jslancik
31.01.18,10:34
nechápem, prečo sa pýtaš takéto otázky, keď si už "ostrieľaný harcovník" - firmu, dokonca platcu DPH. kto ti robí účtovníctvo?
600vka
31.01.18,10:37
sarkazmus pekny :) nikto nepovedal ze som ostrielany harcovnik, kedze som dosiel po radu, ocividne niesom :) uctovnictvo nam robil urctovnicka.
600vka
31.01.18,10:38
dakujem za odpovede, a ako to funguje ked sa nezamestnam? zaplatim 60 zdravotne a hotovo ? nemusim byt niekde evidovany na UP alebo podobne ?
jslancik
31.01.18,10:59
neviem, či je najlepšie riešenie podnikať a nevedieť ani základné veci. buď máš absolútne spoľahlivú účtovníčku, alebo veľa riskuješ... a nezabúdaj, že komunikácia je základ. že sa jej nechceš spýtať ani takéto konkrétne veci, je na zváženie...
veronikasad
31.01.18,11:02
S.r.o. má rovnaký predmet podnikania, ako práca, ktorú teraz vykonavas?
veronikasad
31.01.18,11:04
Pokiaľ máš s.r.o.,na Úrade práce ťa nezaeviduju.
chandler
31.01.18,11:26
ano, 60eur zaplatis kazdy mesiac, si dobrovolne nezamestnany a nemusis nic riesit ani sa nikde hlasit. jediny problem je ze si nemas ako uplatnit nezdanitelnu cast cca 4tis eur rocne. viem ze aj tych 60eur na zdravotne nejak obchadzaju, ze si davaju odmenu ako konatelia a platia len 10eur alebo tak, ale nad tym som nikdy nespekuloval tak neviem.
600vka
31.01.18,11:38
uctovnicka je moja teta, momentalne je PN, doteraz som podnikal v inom obore, a tato tema je zalozena na iny druh oboru, tj. IT, fakturacia sluzieb, firme.
a nie nemam problem sa jej opytat konkretne veci , len kedze je dlhodobo PN, zavazujem zmenu uctovnicky, a snazim sa zistit konkretne informacie.
600vka
31.01.18,11:38
ano, jeden z predmetov je ten ktory vykonavam.
600vka
31.01.18,11:40
cize na jednej strane mozem platit 60, alebo menej ked si urobim zmluvu o vykone funkcie konatela pokial sa nemylim, ale na druhej strane prijdem o moznost si uplatnit 4000 rocne, co by som aj tak povedzme pri minimalke zaplatil na odvodoch ? cize co je vyhodnejsie ?
chandler
31.01.18,11:59
ak ti ide len o rok alebo dva tak je lepsie nebyt zamestnany, ak tak budes fungovat dlhodobo tak je lepsie byt zamestnany, platit si minimalne odvody nech mas nejaky dochodok keby daco. nejake velke financne prepocty sa tam robit nedaju, ale z toho ze vyuzijes nezdanitelnu cast zaplatis dost vela z odvodov do socialnej poist. a zdravotnu platis tak ci tak.
Ing. Ľubomír Janoška
31.01.18,12:04
Pre Tvoj predmet podnikania by bola lepšia sro, ktorá nie je platiteľom dph, lebo si nemáš kde uplatniť odpočty dph, ale musíš ju platiť (ale pozor na obrat a na povinnú registráciu).
600vka
31.01.18,12:06
no pokial viem tak naklady budem mat ... myslim naklady spojene s podnikanim, palivo, telefon, a podobne ... ci myslite nieco ine ?
600vka
31.01.18,12:19
no jedna sa presne asi o 2 roky.cize na tuto dobu by so masi rad urobil ze dobrovolne nezamestnany, a hotovo. otazka je ze ako spravit cele to "dobrovolne nezamestnatny" a ako dokazem ziskat prostriedky z mojej sro, ktore buem fakturovat firme pre ktoru roibm. ?
Ing. Ľubomír Janoška
31.01.18,15:02
Áno, to je to, čo mám na mysli, tam Ti vyjde minimálny odpočet, nedá sa to porovnať s odpočtom za tovar.
Skús si urobiť finančný plán, alternatívne ako platiteľ a ako neplatiteľ dph. Náklady Ti výjdu ako zlomok tržieb a z rozdielu platíš dph.
chandler
01.02.18,14:07
len sa v zdravodnej poistovni nahlasis ako samoplatitel (dobrovolne nezamestnany). a peniaze z sro si vyplacas ako zisk.