dzuly6
31.01.18,10:50
Dobry deň, vo februari mam nastupiť do zamestnania po materskej dovolenke a volali mi z firmy aby som sa dostavila (zajtra) na vstupnu prehliadku, pretože ich zmluvny lekar sa zastavi na pracovisku a urobi vstupne vyšetrenia novonastupenym zamestnancom. Jednak som odcestovana a musela som odmietnuť (podotykam stale som na rodičovskej s dieťaťom doma) a po druhe som z toho trošku mimo lebo som zamestnancom už 10 rokov a oni požaduju prehliadku ešte raz pretože som tam teda isty čas nebola (spominana materska dovolenka). Chcem sa spytať či mam pravo toto vstupne vyšetrenie odmietnuť, nakoľko mam vlastneho lekara ktory nema problem mi vyšetrenie urobiť v ambulancii a nie niekde v kancelarii na pracovisku....ďakujem za odpoveď
Erika
ivka70
31.01.18,09:52
Nie, nemozes ho odmietnut, mozes odmietnut len ten aktualny termin, kedze sa nan nevies dostavit a dohodnut si iny termin.
Lekar urcite nebude vysetrenie robit v kancelarii, ak chodi do firmy, ma tam na take ucely urcite ambulaciu.
Je normalne, ze po navrate do prace po MD, RD, pripadne aj po dlhodobej PN treba absovovat opat zdravotnu prehliadku.
veronikasad
31.01.18,09:52
Pokiaľ ide o lekára pracovnej zdravotnej služby, nemôžeš
profesional
02.02.18,20:51
Hmmm.. Z hľadiska pracovného práva nemôžeš. Vašak ešte je tu právo ústavné a medzinárodné. Toto je nadradené nášmu vnútroštátnemu pracovnému. A podľa toho môžeš. Čiže personalisti ti tu budú písať že nemôžeš. Ale ako právnik tvrdím, že môžeš. Zamestnávateľ bude musieť akceptovať vyšetrenie od tebou vybraného lekára. Nikoho nemožno nútiť, aby sa podrobil lekárskemu vyšetreniu, alebo zákroku. Bolo by to protiústavné.
JankaO
02.02.18,21:26
Pokiaľ ide o preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci, ktorú vykonáva PZS, nejde ani o lekárske vyšetrenie a ani o lekársky zákrok. Ako občan má naďalej právo na slobodný výber poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. PZS nepatrí medzi poskytovateľov.. Ak zamestnanec odmietne, môže sa to považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny v oblasti BOZP. .
dzuly6
03.02.18,06:56
Hmmm ďakujem za odpovede, v každom pripade je to zaujimava vec, lebo čo zisti taky pracovnik PZS v kancelarii so stetoskopom a tlakomerom? To už viac zisti lekar v ambulancii. Teda moj skromny nazor....ja som musela odmietnuť z toho dôvodu, že som preč a vlastne nastupujem do prace až za 2 tyždne takže najbližšie 2 tyždne to odmietnem tiež, pretože mam dieťa stale doma....a potom uvidim...;) ale ten pristup zamestnavateľa...”dostavte sa do firmy lebo sa dostavi PZS” jak ovca!!!
veronikasad
03.02.18,07:37
Predpokladám, že lekár PZS si preštudujte aj výsledky odborných vyšetrení vo vzťahu k vykonávanej prácu, alebo ťa na takéto vyšetrenie pošle. Inak by ta preventívna prehliadka nemala žiadny zmysel.
U praktického lekára máš nárok na preventívnu prehliadku, ktorú prepláca zdravotná poisťovňa
Oliwa
07.02.18,09:38
Nič Ti predsa nebráni dohodnúť si vyšetrenie v ambulancii PZS a oznámiť to aj zamestnávateľovi.
Oliwa
07.02.18,09:47
"Dieťa stale doma" nie je predsa prekážka... dá sa k nemu na čas návštevy u lekára zabezpečiť opatrovanie - manžel, rodičia, rodina, susedky, priateľky, aupairky... v krajnom prípade ho vziať so sebou...