Brbo
01.02.18,00:17
Spor sa týka terénnych úprav, ktoré vykonal sused na svojom pozemku. Pozemky ležia bezprostredne pri rieke Hornád - tiahnú sa pozdĺž toku a sú vedené ako záplavové územia /podľa povodňových máp vodohospodárskeho podniku/.

Keďže sused vlastní pozemok v "dolnej časti" a naviezol na svoje pozemky stavebnú suť vo výške cca 1,5 metra nad pôvodnú úroveň terénu, čím vytvoril akoby priečny val, ktorý zhorší odtokové pomery v prípade vyliatia koryta rieky Hornád, podal som žiadosť o prešetrenie zákonnosti terénnych úprav na obecný stavebný úrad a žiadal o zjednanie nápravy s ohľadom na hospodárenie a ohrozenie stavieb na mojom pozemku.

Odpoveď stavebného úradu: V zmysle vašej žiadosti bol vykonaný štátny stavebný dohľad - pozvánka mi došla doporučenou poštou po termíne vykonaného stavebného dohľadu na mieste!!! Miestnym šetrením bolo zistené, že pre terénne úpravy nie je vydané rozhodnutie o využití pozemku a neboli ani povolené terénne úpravy podľa paragrafu 71 odst. 1 písm. a) stavebného zákona ....

Závery, riešenie stavebného úradu: Po zistení skutočností, že na danom území môže dôjsť pri zdvihnutí hladiny rieky Hornád alebo Slovinského potoka ku škode na pozemkoch a nehnuteľnostiach obidvoch vlastníkov - mňa ako navrhovateľa a aj odporcu, je potrebné, aby vlastníci túto situáciu riešili v súčinnosti so Slovenským vodohospodárskym podnikom OZ Košice ..

Moja otázka je, či podať odvolanie voči tomuto rozhodnutiu na Obecný stavebný úrad, resp. na Slov. stavebnú inšpekciu, hoci tí prizvaný boli, ale konania sa nezúčastnili.
Teda, ako postupovať ďalej, keď mám za to, že táto odpoveď stavebného úradu nekorešponduje so stavebným zákonom o de facto čiernej stavbe a preniesla zodpovednosť riešenia na vzájomnú dohodu účastníkov konania?

ĎAKUJEM
ivka70
01.02.18,06:13
a aka je otazka?
Brbo
01.02.18,06:28
Doplnená otázka o legitímnosti postupu príslušného stavebného úradu a ako ďalej postupovať pokiaľ nesúhlasím s uvedeným.... Ď.
buchač
01.02.18,06:45
ivka...ja tu vidím iný "problém".

Spodný sused urobil opatrenia, aby nebol v prípade záplav odplavený do Maďarska.
Vrchnému susedovi sa to nepáči, lebo na kanadskom trávniku bude mať o trochu viac vody.


Brbo...lokalita je URČITE niekde v Krásnej.
Tam sú teda dobrí ľudia...len jednu chybu majú...sú strašní oný - slušne povedané, že zvláštni. ;)
ivka70
01.02.18,07:42
podla mna sa mas obratit na Slovenský vodohospodársky podnik OZ Košice , v jeho spravovani je povodie rieky a ten ma pravomoc rozhodnut o odstraneni ciernej stavby v zaplavovom uzemi
Brbo
01.02.18,10:02
nie buchač, kanadský trávnik nemáme a ani v Krásnej to nie je... Sarkazmy si nechaj pre niekoho koho zaujímajú a kto ťa za ne obdivuje :-) Áno problémom je že, v priebehu záplav, resp. zvýšenia hladiny spodnej vody by sa vytvorila prekážka v plynulom odtoku a voda bude stáť na mojom pozemku. Opatrenia môžeš spraviť, ale nie také ktoré poškodia iného, či to sa dnes už asi nenosí ... Poprosím vás o relevantné postrehy a skúsenosti. Ď.
buchač
01.02.18,11:11
Sarkazmy v mojom podaní vyzerajú trocha inak...ale to je jedno.
---------------------------
Tak v prvom rade je tu podaný len jeden pohľad...a to je ten tvoj - a zaujatý voči susedovi.

Takže ešte raz, ak chápem dobre.
Suseda nech odplaví ta het včorty...hlavne, že ty nebudeš mať nejakú mláčku na pozemku.

...a to aká prekážka vznikla ? Snáď sused neurobil priehradu cez Hornád...či ?
Aký odtok preboha spomínaš...

Kurňa, ešte ani záplavy neboli, ale už hľadáš skulinku, aby si susedovi uškodil.
...a Stavebný úrad má pravdu...všetko by malo posúdiť Správa povodia Hornádu a Bodvy.
--------------------------------
Opatrenia dotyčný urobil....teba zatiaľ nepoškodil.
Ty si svatý...nerobil si žiadne úpravy na pozemku ?
Ak povieš, že nie...nuž neuverím - neverím.
korela
01.02.18,11:49
Ono ide ešte aj o to, či ich pozemky sú v konvexe, brode alebo konkáve. Ak v konkáve, tok môže vytvoriť výmoľ. Pozemok zasypaný sutinou by mal ostať bez ujmy.
chandler
02.02.18,07:16
nemozes sa odvolat, lebo ti napisali ze to ma v kompetencii vodohospodarsky podnik oz kosice, takze to musi riesit s nimi.