bolehlav
01.02.18,10:50
Je neplatná nájomná zmluva na pozemok, ktorý je v BSM, keď chýba na zmluve podpis manželky, ktorá je v záhlaví zmluvy spolu s manželom ako prenajímateľ uvedená?

Manžel, ako prenajímateľ, uzavrel s nájomcom nájomnú zmluvu o prenájme pozemku, ktorý je v BSM. V záhlaví zmluvy som síce uvedená spolu s manželom ako prenajímateľ, avšak zmluvu o prenájme som nepodpísala, podpísal ju len manžel. Môj podpis chýba. Je takáto zmluva neplatná od samého začiatku? Ešte upresňujem, že zmluva je uzavretá za nápadne nevýhodných podmienok pre prenajímateľa.
Jakubec
01.02.18,15:13
Zmluva je relativne neplatna. To znamena, ze je platna, pokym sa manzelka jej neplatnosti nedovola. Premlcacia doba na pravo manzelky dovolat sa neplatnosti takejto zmluvy je 3 roky.
Mária27
01.02.18,19:45
Súhlas manželky nemusí byť prejavený podpisom na zmluve, stačí konkludentný (tichý, bez námietok). Ak manžel takto uzavieral zmluvy aj skôr, môže sa to dokonca považovať za bežnú vec.
Manželka sa môže dovolávať relatívnej neplatnosti do troch rokov od uzavretia zmluvy, ako píše Jakubec.