frantisek416
01.02.18,11:54
Milí poraďaci, som zťp, venujem sa ručnej tvorbe. Pár svojich výrobkov som ponúkol obchodu. Musí ZTP vystaviť faktúru? Ak je oslobodený od daní resp. aké tlačivo má dať?
Lebo predávajúci - majiteľ obchodu je krytý, ked som mnou ako osobu ZTP spraví zmluvu a ako dôkaz mu služí aj predaný tovar, ktorý mi predá.

dakujem za odpovede

Ak by som aj nemal ZTP, ale pracoval by som v pracovnom pomere, vtedy ako by som vystavil faktúru? ked nie som podnikateľ? tiež je na to tlačivo. Toto sa zase týka kamaráta
kopretinka
01.02.18,12:16
to je aká zmluva že s osobou ZTP? a z akých dôvodov neplatíš dane?
Katy a R
01.02.18,12:36
však píše, že "Komisionárska zmluva" - pozri OZ - a nikde nepíše, že NEPLATÍ dane;)
Katy a R
01.02.18,12:51
predpokladám, že si sa registroval na DU?
ja by som ťa zaradila sem - popozeraj (je tam všetko)
https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-prijmov/fyzicke-osoby/slobodne-povolania
Výrobky dodáš podľa zmluvy - tam to všetko máš uvedené. A obchod ti vystaví doklad o tom, koľko ti vyplatil - prípadne ti pošle peniažky na účet.
Z daňového pohľadu ( platenie dane) - je jedno, či si ŤZP osoba, alebo nie.
V prípade nízkeho zdaniteľného príjmu (všetky príjmy v súčte) sa môže stať, že daň nebude žiadna, alebo že ani vôbec netreba podávať DP;)
doplnenie: - zjavne si zle vysvetľuješ?
ERP je iná kapitola. Tam pre ŤZP osoby platí výnimka, že ju nemusia používať ani v prípadoch, keď ostatní musia. stačí iný doklad;)
kopretinka
01.02.18,14:02
píše aj že "ked som mnou ako osobu ZTP spraví zmluvu" tak chcem vedieť,že či pre ZTP je nejaká iná zmluva,keď tam to ZTP uvádza.
A píše,že je oslobodený od daní,tak to znamená,že dane neplatí.Či ? A chcem vedieť prećo.Ja tiež nechcem platiť dane.
OZ sa týka podnikateľov,a on podnikateľ nie je.
Katy a R
01.02.18,14:24
frantisek416
01.02.18,16:06
ztp sme oslobodené od platení daní od registračnej pokladne.
Tweety
01.02.18,16:10
Od platenia daní nie si oslobodený ale od používania ERP áno.
Mila123
01.02.18,16:14
ako zťp máš možnosť tržby za výrobky či služby prijímať aj v hotovosti , na základe PPD (a to, že si to vysvetľuješ ako oslobodenie od daní nie je správne)
Katy a R
01.02.18,16:18
jedna vec je platenie daní - a druhá vec je používanie ERP :) - si aj živnostník?
veronikasad
01.02.18,16:23
František 416, omyl, to že občan so zdravotným postihnutím nemusí mať registračnú pokladnicu ešte neznamená, že nemusí evidovať tržby. Zákazníkom vydáva paragon, ktorý je povinný riadne evidovať vo svojom účtovníctve ako zdaniteľný príjem.
frantisek416
01.02.18,17:13
oprava, ak osa to povie, oslobodený od dph? i ja som evidovaný na danovom úrade, ale nie som platca dph, nemám dico
Tweety
01.02.18,17:14
Dph a Daň z príjmu, to sú dve rozdielne dane.
Tweety
01.02.18,17:16
Nie si platiteľom dph ale dane z príjmu áno.
Katy a R
01.02.18,17:17
ak si evidovaný na DU - tak máš DIČ. treba si naštudovať základné veci (máš veľké medzery;)) - lebo starať sa o svoje dane musíš ty sám (ak si niekoho na to nenájdeš)
frantisek416
08.02.18,09:01
dakujem za odpovede. všetky