kacenka6689
03.02.18,12:44
Naša mamina mala dopr. nehodu. Na zastávke v SC čakala na autobus do našej dediny. Tam ju aj spánom XY, , ktorý s ňou neskôr sedel vzadu v havarovanom aute, zbadali známi z našej dediny – manželia Z-ci. Povedali im, že ich zvezú.
Ževraj dostali šmyk na jednej zákrute vyleteli do pola, auto sa niekolkokrat otocilo, mama vyletela cez okno-nebola priputana..
Pán XY, ktorý sedel s mamou vzadu mal ľahké zranenia z auta vystúpil sám. Neskôr sme sa od neho dozvedeli, že že bol pri tom ako dávali šoférovi fúkať. Hneď po nehode mal 0,5 promile v dychu, po ďalšej polhodine 1,35 promile...
Čiže si šlahol pred cestou a potom sa ponúkol známym, že ich zvezie...
Je nám jasné, že to urobiť nechcel (vážne zranená je aj jeho žena), teraz každý deň tento pán vyvoláva otcovi a vyplakáva mu do telefónu. Akokolvek to cynicky znie, nech si teraz nesie následky, keď bol frajer pred tým a slopal za volantom....
Máme nejak zvlášť podávať trestné oznámenie na tohto pána, alebo žiadať od neho "bolestné" alebo náhradu ušlých možností zarobiť si? Alebo to už automaticky urobila polícia, keďže mal nad 1 promile? a sociálka mame vyplatí "PN"-ku?
Mamina sa bude liečiť mesiace (má dolámaný cely hrudny kos, chrbticu,...), má neuveriteľné bolesti, nemôže sa ani pohnúť, našťastie by sa mala sčasti zotaviť, ale po veľmi dlhom čase...
Ďakujem za všetky rady a prosím, nemyslite si,že som nejaká "hamežná", ale naozaj chcem, aby tento pán niesol následky svojho nedbalého správania.

Ďakujem za rady.
Mila123
03.02.18,12:05
aj mama urobila chybu, mala sa pripútať, resp. vôbec nenastúpiť do auta, preto je potrebné zvážiť aj tieto skutočnosti
jslancik
03.02.18,12:10
Keby sa mama priputala, následky by boli diametrálne odlišné. Aby ste neboli prekvapení...
kacenka6689
03.02.18,12:16
Chcela som byť objektívna a napisala som aj tuto skutocnost a v zavere prispevku som prosila o odpoveď na niekoľko otázok, ktoré ste mi nedali.. Myslíte si, že váš príspevok mal nejaku informacnu hodnotu?
buchač
03.02.18,12:26
Laická odpoveď :

1. Potrestaný bude tak či tak...podľa zákona, nakoľko spôsobil nehodu pod vplyvom. Obvinenie vznesie samotná polícia.

2. Poisťovňa dotyčného by mala likvidovať udalosť.
Následne si bude vymáhať od dotyčného vinníka
jakubzemko
03.02.18,12:30
Skúste najprv mimosúdne dohodnutie. Ak to nepôjde, treba si zohnať právnika. Ten vám už poradí. Určite na nejaké bolestné to bude. V prvom rade vodič je povinný upozorniť spolucestujúcich, že sa majú pripútať.
kacenka6689
03.02.18,12:43
Dakujem, toto som chcela vediet. Nikdy sa nam v rodine nic podobne nestalo, ...
kacenka6689
03.02.18,12:50
V prvom rade chcem povedat, ze nam, aj mame, je uplne jasne, ze sa mala priputat. Otazne je, ze by to mozno skoncilo s poraneniami hlavy, ktore teraz zazrakom nema, auto bolo zdemolovane v zadnej casti, prave, kde sedela, ona asi vypadla pred tym (len sa domnievame).
No a teraz k tomu mimosudnemu... Moj otec, a myslim, ze ani mama, nebudu mat tolko sil a chuti, aby riesili nieco aj "na vlastnu" past. Akj e vodic automaticky stihany, ako mi pise "buchac" a bude postihovany od poistovne, kde mal PZP, myslim, ze mojim rodicom, to stacit bude, hoci ja ako dieta som v bojovnejsej nalade... Dakujem za odpoved.
Mila123
03.02.18,13:01
nie je nikde uvedená Tvoja spomínaná povinnosť

1) Vodič je povinný
a) použiť na jazdu len vozidlo, ktoré možno prevádzkovať v cestnej premávke,6)
b) mať pri sebe platné doklady predpísané týmto zákonom alebo osobitným predpisom,7)
c) venovať sa plne vedeniu vozidla a sledovať situáciu v cestnej premávke,
d) brať ohľad na vozidlo označené osobitným označením a na označené výcvikové vozidlo autoškoly,8)
e) dbať na zvýšenú opatrnosť voči cyklistom a chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu, a starým osobám,
f) dať prednosť chodcovi, ktorý vstúpil na vozovku a prechádza cez priechod pre chodcov, pritom ho nesmie ohroziť; to neplatí pre vodiča električky,
g) pribrať potrebný počet spôsobilých osôb, ak to vyžaduje bezpečnosť cestnej premávky, a na ten účel ich náležite poučiť,
h) zabezpečiť vozidlo a prepravované veci proti odcudzeniu prostriedkami montovanými do vozidla jeho výrobcom, ak sa vzdiali od vozidla mimo jeho dohľadu,
i) zabezpečiť pred jazdou a počas jazdy, aby sa vo výhľadovom poli vodiča nenachádzali predmety, ktoré môžu odvádzať pozornosť od bezpečného vedenia vozidla.
Ice dive
03.02.18,13:35
vôbec neviem čo chcete riešiť súdne alebo mimosúdne.... a ešte aj s právnikom... to sú zbytočne vyhodené peniaze.... nakoľko polícia rieši dopravnú nehodu kde došlo ku škode na zdraví a vinníka potrestá... poisťovňa / môže aj nemusí uplatniť regres voči vinníkovi za to, že užil pred jazdou alkohol....

no a teraz k tvojim dotazom: na stránke www.skp.sk si podľa evidenčného čísla vozidla zistíš, v ktorej poisťovni je vozidlo s ktorým mala mamina nehodu poistené na PZP.
lekárske ošetrenia / vyšetrenia si uplatní voči poisťovni zdravotná poisťovňa automaticky, vy by ste si mali poodkladať všetky doklady ktoré súvisia s danou liečbou mami, ako sú doplatky na recepty, vitamínové doplnky, nehodou poškodené osobné veci a oblečenie ktoré mala mamina na sebe v čase nehody, a taktiež si vyžiadať zo sociálnej poisťovne doklady o výške príjmu. Následne s danými dokladmi navštíviť pobočku poisťovne kde je auto na PZP poistené a uplatniť si škodu z PZP ako poškodený. Nárok máte na všetky oprávnené a preukázané náklady, ktoré Vám v dôsledku nehody vznikli ako som písal hore, sú to doplatky za lieky, vitamíny, ušlú mzdu (t.j. rozdiel medzi PNkou a výplatou, podľa sociálnej poisťovne) a škodu na majetku (oblečenie a osobné veci... )
hanelie
03.02.18,13:43
poisťovňa bude likvidovať poistnú udalosť až po ukončení PN a obdržaní lekárského posudku a určite bude zohľadňovať aj to, že mama nebola pripútaná, čiže sa budú brániť vyplatiť celú čiastku
Ice dive
03.02.18,13:55
no poisťovňa bude hradiť v prvom rade zdravotnej poisťovni... jasné že bude skúmať aj mieru vplyvu zavinenia k danej škode na zdraví t.j. či bola alebo nebola pripútaná, alebo či vedela, alebo nevedela že vodič je pod vplyvom alkoholu...
kacenka6689
03.02.18,15:11
Dakujem za vsetky infosky, urcite posuniem nasim!
Jakubec
03.02.18,15:23
Odkedy je pol promile viac ako promile? Co bolo pol hodinu potom, ako prestal soferovat je predsa nepodstatne.
pavol54
03.02.18,15:33
mila má pravdu, ak by to bola jeho povinnosť potom aj pri kontrole by za nepripútaného spolujazdca dali pokutu vodičovi. Ovšem podstatné je ako vyhodnotí súdny znalec vzťah pásov a zranenie
ivka70
03.02.18,15:41
To nie je az tak celko pravda, policia skuma, ci ide o zostatkovy alkohol alebo vodic pil tesne pred jazdou. V prvom pripade alkohol v dychu klesne.
Jakubec
03.02.18,16:04
Napriek tomu je pol promile menej ako promile. To len poznamocka k tvrdeniu autorky otazky: "Alebo to už automaticky urobila polícia, keďže mal nad 1 promile?"
kacenka6689
03.02.18,18:03
kto chcel, pochopi hned, ako "ivka70", chcela som tym len povedat, ze pil pred jazdou, ak si potrebujes hladkat ego, skus u niekoho ineho, alebo pouzi svoju manzelku, ak je ochotna ti ho hladkat, ak ju nemas, pohladkaj si ho sam.... Nikto netvrdil to, co ty pises. Pytala som sa v prispevku 2 veci, nizsie mi uz aj niektori k veci odpovedali, ty si tuto moznost nevyuzil.
kacenka6689
03.02.18,18:25
fakt, to ma nenapadlo, ze mama urobila chybu a nepriputala sa, esteze si mi to povedala, doteraz to nikoho ani len nepadlo!
misoft
03.02.18,22:09
A ja doplním to najdôležitejšie:
Vodič nesmie
d) viesť vozidlo v takom čase po požití alkoholu alebo inej návykovej látky, keď sa alkohol alebo iná návyková látka ešte môžu nachádzať v jeho organizme; toto neplatí pre cyklistu jazdiaceho v zastavanom území obce9a) a pre cyklistu jazdiaceho po cestičke pre cyklistov, ak množstvo alkoholu v jeho organizme nepresiahne hodnotu 0,24 miligramu etanolu na liter vydýchnutého vzduchu pri vyšetrení dychovou skúškou prístrojom alebo 0,5 gramu etanolu na kilogram hmotnosti vyšetrovanej osoby pri lekárskom vyšetrení zo vzorky krvi plynovou chromatografiou,
pavol54
04.02.18,06:27
duški to nikto nespochybnil, ale ja som reagoval na to že ak sa spolujazdec poláme na kúsky kvôli nepripútaniu sa, tak za to nezodpovedá vodič. Znalec rozhodne posúdi aj mieru poškodenia vplyvom nepripútania sa (okrem alkoholu)
jakubzemko
04.02.18,16:17
Ok, beriem späť. Spomínaná povinnosť sa týka iba vodičov vozidiel kategórie M2 a M3. Povinnosť vyplýva z Nariadenie vlády č. 554/2006 Z. z.
Nariadenie vlády Slovenskej republiky o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení vo vozidlách určitých kategórií. To, že vodič automaticky nie je povinný upozorniť na povinnosť používania bezpečnostných pásov len z dôvodu, že to nie je napísané priamo alebo nepriamo v zákone o cestnej premávke si netrúfam tvrdiť. Ako vidíte, povinnosti vodiča môžu vyplývať aj z osobitných predpisov :)
Vodič vozidla alebo sprievodca skupiny je povinný informovať prepravované osoby o potrebe používania bezpečnostných pásov vozidla počas prepravy v premávke na pozemných komunikáciách. Verbálnu informáciu možno doplniť použitím audiovizuálnych prostriedkov umiestnených vo vozidle. Každé miesto na sedenie vybavené bezpečnostným pásom musí byť označené viditeľne umiestneným piktogramom, ktorého vzor je uvedený v prílohe č. 1.
bodliak
04.02.18,18:36
Poisťovne nerady platia, a chytia sa každej možnosti, ako plnenie zraziť na minimum. Nepoužitie bezpečnostných pásov medzi ne určite patrí. Lekár spočíta body, bod má svoju hodnotu vyjadrenú v eurách a potom príde to naťahovanie...
Poisťovňa pôjde do sporu, to čo nezaplatí ona, teoreticky môžete požadovať od vodiča, ktorému priťaží, že mal alkohol. Ale ten bude utopený v regrese, ktorý si uplatní tá poisťovňa, takže vaše šance vyraziť z neho nejaký ten groš sú malé. Sledujem prípad, kde k podobnej nehode prišlo pred cca 10 rokmi. Trestnoprávnu rovinu uzavreli za 8 rokov, poistné vyrovnanie stále neprebehlo. Následy boli s trvalou invaliditou, možno sa odškodnenia ani nedožije...
jakubzemko
22.02.18,06:44
Ale predsa len doplním ešte jednu povinnosť pre všetkých vodičov v prvej vete: § 45 zákona o cestnej Premávke:

(1) Vodič nesmie dovoliť, aby sa prekročil povolený počet prepravovaných osôb, a podľa svojich možností nesmie pripustiť ani porušenie povinností ustanovených týmto osobám. Každá prepravovaná osoba zodpovedá za dodržiavanie svojich povinností podľa tohto zákona.
To, že vodič upozorni spolucestujúceho na povinnosť mať pás je to minimum čo môže spraviť preto, aby neprípustil porušenie povinností ustanovených týmto osobám.
mareko
22.02.18,11:17
....zrejme budú aj trvalé následky, tie tiež treba zohľadniť