Jana0707
04.08.06,14:08
Ahojte!:D

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Tweety
04.08.06,12:12
Ahojte!:D

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede.... To nerobíš dobre, vieš aká je ona špinavá?,hlavne, tie lacnejšie. Ja kupujem SOS, dlhozrnú, ale dobrá je aj guľatá,tá nám najviac chutí, je veľmi kvalitná, ale aj tú je potrebné 2x premyť.Doplním varenie ryže, ktorá sa nelepí a je mňam, mňam. Varím ju v miske z jenského skla.Trochu oleja, pokrájanú ciluľku, podusím, pridám premytú ryžu a podusím(miešam), až sa ryža vysuší, potom osolím,zalejem prevarenou vodu, asi 2 cm nad ryžou. Prikryjem ak sa voda odparí, okoštujem z vrchu, ak ešte nie je uvarená, tak ešte prilejem trochu vody. Zakryjem a po chvíli vypnem plyn, odkryjem a potom už len nechám dôjsť.
Gabi03
04.08.06,12:13
Ja premývaj aj 3x, podľa toho, ako sa ponáhľam :) Ja ešte trochu opražím cibuľu, až potom dám ryžu. A vegetu nedávam (muž ju dáva všade) a okrem soli ešte dávam biele korenie. A mierka je 1 : 1, čiže 1 šálka ryže, 1 šálka vody. Keď sa voda odparí (vyvarí, vsiakne, ...), plyn vypnem a ešte trochu nechám pod pokrievkou.
(Som tu napísala celý postup. :D )
Ale počula som už aj o varení v mikrovlnke. Ak to má niekto osvedčené, prosím presne recept.
Ďakujem.
Jana0707
04.08.06,12:14
Kupujem tú klasickú Jednota guľatozrnnú a zdá sa mi dosť kvalitná....
Zita5
04.08.06,12:20
Ahojte!:D

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....

Ja ryžu tiež od istej doby nepremývam .

Dám udusiť cibuľku , soľ,vegetu , čierne mleté korenie ,štyri poháre ryže, 2 lyžičky mletej papriky /podľa toho k čomu idem ryžu robiť/ 8 pohárov teplej vody,na kolieska nakrájané dve paradajky , na kolieska nakrájanú papriku zelenú. Zamiešam . Pokrievkou zakryjem , nechám variť pokiaľ sa voda nevyparí a ak sa do ryže robia oká , tak vypnem a nechám postáť, niekedy ani nemá kedy .

Ryžu pred podliatim najskôr nechám presmažiť .

Mletú červenú papriku nedávam do ryže ak má tvoriť prílohu k pečenému kuraťu , inak ryža s mletou červenou paprikou je veľmi chutná . Ak dávam sterilizovaný hrášok , tak vtedy rajčinu a papriku vložím na ryžu v celku a po dovarení vyhodím.

Som zvyknutá na podlhovastú ryžu SOS-červené balenie .Ale nepohrdnem ani guľatou .
jess
04.08.06,12:26
Ja ryžu premývam. Nechám odkvapkať a potom dám na rozpálený olej - opražím. Zalejem vodou cca 1 cm nad hladinu ryže a pridám soľ a menšiu celú cibuľku, nechám dusiť. Po udusení cibuľku vyhodím.

Kupujem BASK guľatozrnnú.
Zita5
04.08.06,12:27
To nerobíš dobre, vieš aká je ona špinavá?,hlavne, tie lacnejšie. Ja kupujem SOS, tá nám najviac chutí, je veľmi kvalitná, ale aj tú je potrebné 2x premyť.

Majka vidíš aj ja nepremývam od tohto roku ......na radu jednej známej ...nevedela som si zo začiatku zvyknúť ...ale už som si zvykla .
Gabi03
04.08.06,12:29
Prečo nepremývate? Nemá to potom špatnú farbu alebo inú chuť?
Tweety
04.08.06,12:29
Majka vidíš aj ja nepremývam od tohto roku ......na radu jednej známej ...nevedela som si zo začiatku zvyknúť ...ale už som si zvykla . Zhodli sme na značke ,ale premývaní nie. Neviem, či takto nevyskúšam, ale keď vidím aká špinavá vodička ide dolú drezom, tak neviem, neviem:mee:.
alušik
04.08.06,12:30
Ja ryžu premývam. Nechám odkvapkať a potom dám na rozpálený olej - opražím. Zalejem vodou cca 1 cm nad hladinu ryže a pridám soľ a menšiu celú cibuľku, nechám dusiť. Po udusení cibuľku vyhodím.

Kupujem BASK guľatozrnnú.

Čože, vyhodíííííš? Mňam, a vieš aká je tá cibuľka super sladká? :eek: :) :D

Ja osobne tiež ryžu nepremývam. Dokonca ju ani neopražím na oleji... Tiež som zistila, že SOS je asi najlepšia. ;)
Ninna
04.08.06,12:37
Moja kamoška pridáva horčicu. Tiež je to zaujímavý variant ale mne vyhovuje cibuľka. Používam ryžu z Jednoty najviac sa mi osvedčila.
Ninna
04.08.06,12:38
Ozaj zabudla som na kari korenie ktoré občas použijem pre farbu.
Nika
04.08.06,12:39
Ja ryžu premyjem cez sitko, nechám odkvapkať, opražim na cibuli. Zalejem vodou asi 1cm nad ryžu. Dám do nej soľ a kari korenie.Keď začne vrieť dám na menší plameň na 10 minút. Najradšej máme guľatozrnnú-SOS.
Luna
04.08.06,12:43
Ja dávam na 1 pohár ryže-1,5 pohára vody. Keď začne vrieť stiahnem plameň na minimum a odstopnem si 20 minút.
Johanka
04.08.06,12:43
Ja tiež varím SOS, najprv som kupovala iba guľatú, ale v poslednej dobe víťazí dlhozrnná. Ryžu premývam, ale potom ju iba zalejem vodou, osolím, dám troška oleja. Moje deti milujú "žltú" ryžu, pridávam kurkumu, ktorá nie je taká aromatická ako kari korenie.
korduľa
04.08.06,12:45
ahojte, prave som ju dorobila,
olivovy olej rozpalit, zelena vnat z jarnej cibulky, alebo cibula na to suchu nepremytu ryzu, vegeta, bylinkova sol, biele korenie trochu majoranky a sojovej omacky zamiesat trochu poprazit a zaliat vodu - pol cm nad ryzu a necht 15 minut - pokial je to biela ryza - natural dlhsie, potom vypnut a nechat zakryte.
ryzu neodporucam umyvat - vyplavia sa z nej vsetky tie veci, koli ktorym ryzu odporucaju
co sa tyka ryze bielej alebo natural, ci ciernej a inych - ohladne nutricnych hodnot je to jedno - biela ryza ma jednu vyhodu - rychlejsie sa uvari a rychlejsie stravi
Zita5
04.08.06,12:46
Prečo nepremývate? Nemá to potom špatnú farbu alebo inú chuť?

Gabi nemá špatnú farbu a údajne pri oplachovaní sa z nej vymývajú všetky výživné látky ........:) Tak ja som sa dala nahovoriť a údajne varím zdravo .....i keď :rolleyes: , ale ako som písala , už som zvyknutá ...zo začiatku som mala veľmi blbý pocit , lebo ak 30 rokov ryžu premývam ...tak to je čo povedať ..zrazu taká zmena .:) ;)
Tweety
04.08.06,12:48
Ja stále ryžu premyjem, lebo mám pred očami jej zber aj s tými holými bosými nohami tých zberačov, a žeby tam boli nejaké výživné látky?:mee::confused:
Gabi03
04.08.06,12:49
Gabi nemá špatnú farbu a údajne pri oplachovaní sa z nej vymývajú všetky výživné látky ........:) Tak ja som sa dala nahovoriť a údajne varím zdravo .....i keď :rolleyes: , ale ako som písala , už som zvyknutá ...zo začiatku som mala veľmi blbý pocit , lebo ak 30 rokov ryžu premývam ...tak to je čo povedať ..zrazu taká zmena .:) ;)

Mama zvykieva spomínať, že raz otec musel variť ryžu (inak on pripáli aj čaj) a ostala takmer čierna (možno bola iba šedá), lebo ju nepremyl. :D Ale to bolo niekolko (rozumej viac ako 10-20) rokov dozadu. Takže pravdepodobne aj kvalita ryže bola iná.
No, v každom prípade to skúsim bez premývania. :)
Ninna
04.08.06,13:02
Ja stále ryžu premyjem, lebo mám pred očami jej zber aj s tými holými bosými nohami tých zberačov, a žeby tam boli nejaké výživné látky?:mee::confused:
:D :D :D Kyslú kapustu tiež nepremyvame a robí sa v gumákoch vo výrobe;)
Marína
04.08.06,13:08
Ryža pod perinou.
Ryžu opražím na oleji(1 diel), zalejem vodou(1,5 dielu na guľatú, 2 diely na dlhozrnú). Kupujem SOS alebo Pairboiled(tak sa voľajako volá:D). Osolím, pridám cibuľu, do ktorej som napichala cca 4 klinčeky(vrele doporučujem), alebo pridám trochu šafránu. Niekedy okrem cibule s klinčekami(nie klincami;)) pridám hrášok, alebo šampiňóny, pór,...Dusím veľmi pomaly. Keď je voda trošku pod úrovňou ryže, na perinu(paplón) dám uterák, položím hrniec, prekryjem uterákom a prikryjem paplónom. Takto v hrnci vznikne všade rovnaká teplota a to ryža potrebuje. Podobne sa dá dusiť aj v teplovzdušnej rúre. Tou perinou však aj šetrím energiu.
Ryžu nepremývam ani ja, aj keď by sa asi mala, ale mokrá nikdy nevyschne do takej miery, aby sa mi tak dobre opražila, ako suchá.
Tweety
04.08.06,13:17
:D :D :D Kyslú kapustu tiež nepremyvame a robí sa v gumákoch vo výrobe;) Ale sa nemotá po zemi, taká holá bosá. A niekedy aj ju premývame, keď je príliš kyslá.:p:p:p:p
Elena Navrátilová
04.08.06,13:28
Ryžu nedoporučujú premývať, nakoľko každým opláchnutím zmyjeme práve to, čo je na ryži najzdravšie. Naturál ryža je práve kvôli pozostatkom pliev doporučovaná ako najzdravšia.
iva
04.08.06,13:34
No ani ja si neviem prestaviť, že by som ryžu pred varením nepremyla. Kedysi som ako študentka brigádovala v baliarni, kde balili ryžu a rôzne suché plody (hrozienka, oriešky atď.). A keď si spomeniem na tú špinu tam ! Nehovorím, že sa to balilo aj s prachom zo zeme, ale aj tak ...
Johanka
04.08.06,13:57
Môj kamarát robil v baliarni ryže a odvtedy ryžu nepapá ...:p . Ale to by sme asi nejedli nič, keby sme to veľmi prežívali :D .
otázka
04.08.06,13:59
2 veľké cibule osmažím do sklovita, dám 2 šálky ryže /u nás-guľatá Bask/, premiešam po minútke zalejem 4 šálkami horúcej vody. Pridám viac vegety ako soli, ryža má peknú farbu a je chutnejšia. Keď to začne vrieť prikryjem a dám na 20 min. do trúby. Zásadou je: pomer ryže a vody=1:2 a či robím menej ryže alebo viac vždy na 20 minút do trúby.
Ninna
04.08.06,14:43
Ale sa nemotá po zemi, taká holá bosá. A niekedy aj ju premývame, keď je príliš kyslá.:p:p:p:p
Sorry ale nie preto že je špinavá;)
Ninna
04.08.06,15:17
mimotemy Myslím že v Živote boli uverejnené fotografie ako behajú po kapuste v bielych gumákoch tak som to len jedným očkom obzrela. Ále veď niekedy údené rebro skladovali na povalách a keď boli v ňom bobáčiky dali ho najprv vyvariť
jess
04.08.06,15:20
Moja zlatá-kamoška kedysi dávno brigádovala v konzervárňach.
Ja odvtedy kapustu iba svoju.:D :D :D
A takto si tu postupne znechutíme všetko a skončíme ako modelky- 170cm/30 kg a 100 .:D. :D. :D...........rokov,nie objem hrudníka:D :D

Ja som kedysi brigádovala v pekárni, kde sa piekli rožky, chleba a slané tyčinky.....no comment :eek:....umývali sme staré plesnivé prepravky, sem-tam sa našla aj zdochnutá alebo živá myš....šváby a pavúky úplne bežne... (však sa pozrime ako to beží dnes...predavačke vypadnú na zem rožky...nič sa nedeje, dá ich k ostatným......prepravky s pečivom sa šúchajú po zemi......ale to je už mimotemy
Ninna
04.08.06,15:22
Mne sa zdá že ryža sa premýva kôli tomu aby sa nelepila.
jess
04.08.06,15:23
Mne sa zdá že ryža sa premýva kôli tomu aby sa nelepila.
Tiež som tohto názoru a myslím si, že ten biely prášok na nej je škrob a ten vlastne lepí ryžu a potom je taká mľazgavá, nie ?....Preto ja premývam.
otázka
04.08.06,15:27
Ja ryžu tiež neumývam /len pretriedim/ a vôbec sa nelepí. Je taká fantastická, že sa dá jesť sama.
Emwa
04.08.06,15:34
Skúste pridať do umytej, na oleji opraženej ryže cca 5% mrkvy,nastrúhanej
na jemnom strúhadle. Trocha ešte opražiť, osoliť, podliať vodou asi 1,5 cm
nad ryžu.
Prajem dobrú chuť !
Emwa
04.08.06,15:35
Skúste pridať do umytej, na oleji opraženej ryže cca 5% mrkvy,nastrúhanej
na jemnom strúhadle. Trocha ešte opražiť, osoliť, podliať vodou asi 1,5 cm
nad ryžu. Udusiť, vypnúť, nechať dôjsť.
Prajem dobrú chuť !
Marína
04.08.06,18:57
A tak nevinne táto téma začala. Čo poviete, neukončíme to znechucovanie si všetkého dobrého?!?!
tonkat
04.08.06,19:09
A tak nevinne táto téma začala. Čo poviete, neukončíme to znechucovanie si všetkého dobrého?!?!
Mne sa to hneď zdalo divné, že na dve strany receptov na ryžu. Idem pozrieť, že sa priučím od starších kucháriek a tu toto .....:eek: :cool: :eek: :cool:
Danila
04.08.06,19:35
Tonka, Tebe sa zdalo divné že na dve strany, a ja som sem dobehla a bola tam už piata. Zitka, ja mám pocit, že práve tie úlety v mimoodborných témach sú korením zábavy. Ryžu predsa zvládneme aj my nie veľmi dobré kuchárky. Ja v zásade umývam všetko/tiež som robila v konzervárňach/ a vždy budem/lebo v konzervárňach sa disciplína nemení/. Ryžu v zásade po dôkladnom umytí len varím-UncleBeńs- celozrnná. Osolím, pridám vegetu a pór, zalejem vodou a keď sa voda vyvarí/ asi za 10 minút/, ryža je hotová. Varím skôr s ohľadom na zdravie, ako maškrtenie, a tak nikto nerepce, inú by aj tak nedostali.
Libor4
05.08.06,14:41
Konečne téme, do ktorej sa môžem zapojiť aj ja....hm... Ja varím ryžu viacerými spôsobmi, ale vždy ju najskôr premývam tak dlho, až odteká čistá a číra voda. Nielen že sa odplaví prach, ale aj škrob, ktorý vie pri niektorých typoch ryže zapracovať ako lepidlo... Potom ryžu na troške oleja narýchlo opražím, zalejem vodou (pomer ryže a vody je 1:1) a podľa druhu jedla pridávam rôzne pochutiny, napr. cibuľu, do ktorej zapichnem, asi 6 - 8 klinčekov, vegetu, karí korenie, majoránku, hrozienka apod a dusím na veľmi miernom ohni (cez podložku z liatiny) - nepripáli sa! Vždy volím ochucovadlo podľa druhu jedla a verte, stojí to za to! Dobrú chuť!
babenko1
05.08.06,15:15
ja tiež ryžu nepremývam.. nechce sa mi, xi... na oleji opražím trošku cibuľky, pridám ryzu SOS dlhozrnná... jediná, kde sme ešte neobjavili kamene už pár rokov, potom pridám trošku soli a korenie avokádo na ryžu.. tak sa to presne volá.. má veľmi dobrú chuť a ryža nie je taká jednotvárna...podiel vody je na 1 pohár ryže 1,5 pohára vody, varím dovtedy, pokiaľ nevidím vodu bublať vypnem plyn a nechám ešte dobehnúť... a je mňaam, občas k nej na panvici podusím šampióny s cesnakom a zamiešam ...
Elena Navrátilová
06.08.06,15:00
Ryža /aj nesáčkovaná/ sa dá variť vo vriacej vode. Stačí dať do hrnca s vodu soľ, vegetu, cibuľu, klinčeky /každý podľa chuti/, nasypať potrebné množstvo ryže, odstopovať keď bude al dentte. Okrúhla aj dlhozrnná sa nevarí dlhšie ako 10-15 minút, ako začne vrieť. V tomto intervale býva každá uvarená.Precediť, opláchnuť a je uvarená. Úplne jednoduchý návod aj pre začiatočníčky kucháročky.
ajacik
06.08.06,15:14
ja dúfam, že som toto neprehliadla (ako sa mi to stalo pri receptoch na zelenú fazuľku):

Ja premývam ryžu a pridávam polku, resp. celú kocku bujonu (podľa množstva). Je vyborná.

Inak sa chystám na tú s klinčekmi, a aj s cesnakom - samozrejme nie naraz :D:D.
Orsz
06.08.06,15:19
Neuveriteľné, koľko sa dá napísať receptov na uvarenie ryže. Priznám sa, že ja som dosť pohodlná, a najradšej varím sáčkovú ryžu, do vody dám len soľ a vegetu, ale zbožňujem ryžu na cibuľke a s vývarom zo slepačej alebo kuracej polievky, takú robí môj otec, a moje deti si ju nevedia vynachváliť.
Johanka
06.08.06,15:23
Skúste do uvarenej ryže pretačiť cesnak a primiešať mleté čierne korenie. Výborné k varenému mäsku ;) .
Inuška
07.08.06,07:41
Tato ryza je obrusovana - zbavena supky /ta zostava iba na naturalnej/, takze s bosymi nohami zberacov nema nic spolocne. A ta zakalena vodicka z nej bude tiect pri oplachovani hodne dlho, ale aj ja opachujem 1x.
Lila
07.08.06,08:52
Príprava ryže v mikrovlnke:
Hrnček guľatej ryže prebrať, 3 x premyť v studenej vode, dať do okrúhlej misy z jenského skla a osoliť. Zaliať 2 hrnčekmi vlažnej vody. Pridať 1 PL oleja. Trošku vegety a do stredu pre lepšiu chuť dávam 1 očistenú cibuľu a 1-2 klinčeky.
Varíme v mikrovlnke nezakryté 10 min. na najvyššom stupni.
Po 10 min. skontrolujeme ryžu v akom je stave. Ak už voda skoro celá vyprchala- tak jenskú misu prikryjeme a ryžu dovaríme v mikrovlnke ešte cca 8-10 minút. Závisí to od výkonu najvyššieho stupňa Vašej mikrovlnky.

Takto Vám ryža neprihorí a môžte zatiať využiť čas a robiť chutný koláčik.
dominika
07.08.06,09:36
Ja ryžu zalievam pod sitkom vriacou vodou a dlho premývam.
Kolega mi hovoril, že jeho kamarát robil v baliarni a jednou a tou istou lopatou čo zabíjali potkany prehadzovali aj ryžu.
dadika
07.08.06,10:50
Ja robím klasiku-ryžu preberiem, premyjem, dám na olej popražiť do sklovita cibuľku, pridám ryžu, zalejem vodou /na 1 hrnček ryže cca 1,5 vody/, osolím, ovegetím, pridám červenú sladkú papriku pre farbu premiešam a robím ju cca 15 min prikritú na najslabšom ohni a na platničke.
Nikdy som ju nemala zlepenú.
Podľa toho na akú máme chuť pridám zeleninu /kukuricu, mrkvu, hrášok/, resp. šampiňóny, klinčeky....
Zita5
07.08.06,10:51
Ja robím klasiku-ryžu preberiem, premyjem, dám na olej popražiť do sklovita cibuľku, pridám ryžu, zalejem vodou /na 1 hrnček ryže cca 1,5 vody/, osolím, ovegetím, pridám červenú sladkú papriku pre farbu premiešam a robím ju cca 15 min prikritú na najslabšom ohni a na platničke.
Nikdy som ju nemala zlepenú.
Podľa toho na akú máme chuť pridám zeleninu /kukuricu, mrkvu, hrášok/, resp. šampiňóny, klinčeky....

Konečne niekto pridáva aj mletú sladkú červenú papriku ......však je dobrá taká ryža ???? Normálne sa teším .:)
Nika
07.08.06,11:00
Ja ryžu zalievam pod sitkom vriacou vodou a dlho premývam.
Kolega mi hovoril, že jeho kamarát robil v baliarni a jednou a tou istou lopatou čo zabíjali potkany prehadzovali aj ryžu.

Dolámať im ruky!:mad: Ale neviem či pomôže na to iba horúca voda?
iika
07.08.06,11:06
Nikdy mi nechutila ryža doma, v jedálňach bola ale nejaká iná, taká sypká, nelepkavá. Až som našla recept: na kocky pokrájanú stredne veľkú cibuľu opražíme na troche oleja, medzitým šálku ryže vysypeme na sitko, prelejeme horúcou vodou z rýchlovarnej kanvice, opláchneme studenou vodou, odkvapkáme, vysypeme do hrnca s cibuľou, premiešame, prilejeme 1, 5 šálky teplej vody, osolíme, ochutíme podľa chuti, (ja dávam iba soľ a vetvičku čerstvého tymiánu alebo bazalky alebo inej bylinky, ktorú mám v záhrade- tá sa po dovarení z ryže vyberie) zakryjeme pokrievkou s kovovým uškom a dáme do mierne vyhriatej rúry dodusiť(150-180 stupňov).
Daniela
07.08.06,13:21
Ja kupujem ryžu - probailet-to je taká ta priesvitná 1 kg asi 32.-Sk.: nikdy nebude lepkavá: 1 pohár ryže dáme 2 poháre vody. Ryžu opláchnem teplou vodou a potom studenou. Vypláchne sa z nej zápach a škrob prebytočný.
Dám do hrnca olej-odkvapkanú ryžu v ňom premiešam pridám celý strúčik cesnaku, posolím a dusím cca 20 min. Nepražím. Takto ryžu dám aj do vyhriatej rúry, keď pečiem mäso na 20 min., aj tak sa uvarí, alebo v tlakovom hrnci cca 4 min. Môžete ju urobiť s hráškom, kukuricou, kápiou atď. nikdy sa nebude lepiť. Je to super ryža.
rosnička
07.08.06,19:02
Ja robím ryžu nasledovne:
premyjem ju cez sitko a na oleji ju opražím do sklovita /niekedy dám opražiť aj cibuľu/, keď je sklovitá zalejem ju vodou - buď studenou alebo teplou asi tak 1,5 cm nad ryžu, dochutím soľou a pridám na hrot noža kyseliny citronovej, aby zostala pekná biela. Prikryjem pokrievkou a dám do rúry na 20 minút. Potom ju vyberiem a prikrytú nechám chvíľu ešte chvíľu dodusiť. Je naozaj výborná.
Marianna01
07.08.06,19:56
Ja som tiež nikdy nevedela variť inú ryžu ako zo sáčka, až ma to naučila svokra:
Ryžu poriadne premyjeme v studenej vode, aby už voda, v ktorej ju umývame nebola mliečna. Necháme rozpáliť olej, ryžu v ňom prudko opražíme do sklovita. zalejeme 1,5 násobkom množstva ryže (ak varíte 1 hrnček ryže - prilejete 1,5 hrnčeka vody). Ochutíme soľou a vegetou. Veľmi chutná je ryža, ak do nej ešte pretlačíme 1-2 strúčiky cesnaku. Ja dávam aj viac. Ak ju ivaríme prikrytú, kým z nej nezmizne všetka voda, zostane zaručene sypká - od vegety ale žltá. Niekedy pridávam aj kari - vtedy je krikľavožltá - na radosť mojich detí. Škoda, že šafran je taký drahý, skúsila by som aj iné farebné kombinácie...
Milan Benka
11.08.06,09:27
Už som to kdesi písal:

Varenie ryže v zepteri (ryžu nepremývam):
1. popražiť ryžu na cibulke
2. na jeden diel ryže 1a1/2-1a3/4 dielu vody - zaliať ňou ryžu viac vody=lepkavejšia ryža
3. prikryť pokrievkou.
4. počkať, kým nezačne intenzívne prefukovať para spod pokrievky, teda nie po prvý náznak.
5. Odstaviť, nechať stáť 20 min. a hotovo. Pozor, nepoložiť na nič chladivé, najlepšie na drevenú dosku. Po 20 min. môžme odkryť a skontrolovať výsledný produkt, ešte nikdy sa nikto nesťažoval. Pri menšom množstve vody ( 1a1/2diela) sa ryža vôbec nelepí.
A ešte - používam zepter - "panvicu". V hlbokom hrnci som to neskúšal.

Na farebné úpravy používam mletú červenú papriku, alebo kurkumu, tá je lepšia ako kari. Pridávam tesne pred zaliatim vodou.

Ak chcem ryžu ochutiť zeleninou, tak až do uvarenej ryže (ešte horúcej) zamiešam polorozmrazenú mrazenú zeleninu podľa chute (hrášok, mrkva, kukurica a pod) a naspäť to prikryjem pokrievkou. O cca 10 min je tá zelenina úplne rozmrazená a šťavnatá.
ata111
11.08.06,09:48
Ryža /aj nesáčkovaná/ sa dá variť vo vriacej vode. Stačí dať do hrnca s vodu soľ, vegetu, cibuľu, klinčeky /každý podľa chuti/, nasypať potrebné množstvo ryže, odstopovať keď bude al dentte. Okrúhla aj dlhozrnná sa nevarí dlhšie ako 10-15 minút, ako začne vrieť. V tomto intervale býva každá uvarená.Precediť, opláchnuť a je uvarená. Úplne jednoduchý návod aj pre začiatočníčky kucháročky.

Vrátila by som sa k tomuto receptu. Ja viem tak, že je to recept od pána Wericha, určený pre všetkých samostatných mužov, ktorí nechcú zahynúť od hladu. Presne tak, na spôsob vyvárania rezancov, varím ryžu dlhé roky aj ja. Zvyknem pridať balíček mrazenej zeleniny a na konci ako bodku - ochutiť ryžu dohneda opraženou cibuľkou na kolieska. Samozrejme všetkého "přiměřene"...
daniek
11.08.06,11:17
zeleninovú ryžu mám aj ja veľmi rada ale napísať príspevkov na šesť strán o ryži tak to nemá chybu :))))
Mackovka
11.08.06,13:59
Niekedy aj ja ryžu vyváram v hrnci ako rezance. Ale doma majú radšej tú klasickú od starej mamy - olej, cibuľka, mletá paprika, vegeta, potom ryža, popražiť, zaliať vodou a pridať ešte hodne cesnaku a majoránku... Keď je na obed takáto ryža treba jej urobiť viac, lebo potom aj mäso ostane a ryža je fuč.
sonka1
17.08.06,06:30
Včera som robila ryžu v mikrovlnke (prvý krát, zo začiatku mi to bolo aj trochu smiešne:rolleyes: ) podľa tu uverejneho receptu, neviem od koho.
Cibulka napichnuta klinčekmi, to je výborný nápad.
Ryža bola fajnová, uplne dobrá. Varievala som ju na elektrickom sporáku, som sa presťahovala a tu mali aj plyn - nevedela som na plyne uvariť takú dobrú ryžu.

Takže DAKUJEM.
BEUŠKA
21.08.06,12:18
No ja ju premyjem, medzi tým rozohrejem olej v kuchte vysypem 2 hrnčeky ryže, trošku osmažím, osolím a zelejem 2 hrnčekmi vody. Kuchtu zavriem, trochu uberiem plyn a keď začne potichu syčať tak 7 minút stopnem a ryža je perfektná, nie zlepená. Dobrú chuť
viktorviktor
23.02.08,17:42
ryžu umyjem, na panvicu za lyžičku oleja (pod panvicou je platňa), rozpálim olej, pridám umytú ryžu. Ryžu pri sušení-pražení miešam až ryža začne "vŕzgať", (treba sa započúvať ona skutočne vŕzga).
Potom pridám vodu (a teraz pozor, na dlhozrnú ryžu 2 diely, na guľatú 1,5 dielu vody, tá sa skôr rozvarí a je vhodnejšia napr. na suši, kde je potrebná lepivosť). Nechám zovrieť, zakryjem pokrievkou a nechám vrieť 4 minúty (pozor aby nevykypela voda). Nakoniec vypnem oheň a panvicu s ryžou nechám zakrytú na platni dôjsť.
Výsledok je sypká ryža. Pred zovretím je možné pridať všetky tie dobroty komu aké chutia.
JankaV.
23.02.08,18:49
Tak ja ryžu umyjem. Na oleji opražím cibuľku, pridám ryžu, soľ, horčicu,celú rascu, vegetu a dolejem vodu. Zvyknem tak koľko ryži toľko vody. Počkám kým mi zovrie a potom dám do rúry aby sa dorobila. A mám to vybavené.
Iwett
23.02.08,19:22
ja robím ryžu úplne ale úplne najednoduchšie ako sa len dá. Dám dobre premytú ryžu do hrnca /koľko šálok ryže, toľko vody/, zalejem studenou vodou, nechám zavariť, akonáhle začne vrieť ju vypnem a nechám zakrytú dodusiť, najnovšie nedávam ani žiaden tuk, kôli diete rod.príslušníkov,len cibuľku celú v nej dusím napríklad. Kedysi som sa trápila podľa všeliakých zložitých receptoch,v mikrovlnke...raz bola rozvarená, raz surová....odkedy mi kamoška povedala ako sa dá rýchlo a bez starosti sa dá pripraviť, mám po probléme...:)
JaDo
23.02.08,20:25
Ryžu zásadne umývam (rukama ju v širokej miske preperiem a pak dôkladne prepláchnem). Myslím si, že z nej nevyperiem dôležité-výživné látky, len prach z lúpania ryže (tie dôležité látky sa odlejú do odpadu pri varení ryže na spôsob cestovín).
Ak bude hlavným jedlom čokoľvek so šťávou alebo omáčkou, vždy sa ju snažím robiť dietne, bez korenín a tuku (šťava a omáčka ju dostatočne dochutí).
Ak má byť prílohou napr. k rezňu, tak na lyžici oleja a lyžici masla spením pokrájanú cibuľku a odkvapkanú ryžu na nej popražím. Pridám soľ a jemne korenín. "Vegetu" nepoužívam, pretože obsahuje ochucovadlo, niekedy i konzervačné látky. Keď potrebujem, tak používam Soľčanku z biopotravín.
Ryžu zalejem horúcou vodou (cca 2 prsty nad výšku ryže), nechám prebublať a dobre zakrytú pokličkou (najradšej v tlakovom hrnci) vypnem a nechám ju dôjsť.
Chcem upozorniť, že v tlakovom hrnci sa nesmí nechať ryža dlhšie vrieť. Je nebezpečie upchatia pracovného ventilu!
jamis
23.02.08,20:40
Môj recept na varenie ryže je tiež veľmi jednoduchý. Viackrát premytú ryžu nechám poriadne odkvapkať na cedníku a šupnem ju na mierne rozpálený ojej, osolím, zalejem studenou vodou, poprášim na vrch vegetu zakryjem pokličkou a keď ryža začne vrieť vypnem sporák /elektrický/ a nechám na platničke dojsť . Vždy ju mám vynikajúcu. Neviem Vám síce povedať koľko vody tam dám, lebo po rokoch varenia to mám v oku.
olio
23.02.08,21:16
Ryžu preberiem a premývam v horúcej vode dovtedy, kým nie je voda číra. Vysypem na sitko a nechám odkvapkať. Do kuchty dám olej, ryžu a dobre popražím. Do hrnčeka vedľa si dám variť vodu, soľ, prípadne vegetu (na 3 šálky ryže dám 3,5 šálky vody). Pred zaliatím ryže hodím do kuchty celú cibuľu, nadrobno strúčik cesnaku (krásne zavonia) a hneď zalejem vriacou ochutenou vodou. Kuchtu zatvorím, keď sa "rozpufká" naplno - vypnem plyn a nechám dojsť zatvorené asi 20 minút. Otvorím, skúsim - ak je akurát - nechám otvorenú, aby unikla zvyšná para. Ak je ešte tvrdá vo vnútri, kuchtu naspäť zahačkujem a nechám tak ešte chvíľu. Posledná fáza závisí od druhu ryže. :---:---:---
katkapekly
23.02.08,22:30
Ryžu preberiem a premývam v horúcej vode dovtedy, kým nie je voda číra. Vysypem na sitko a nechám odkvapkať. Do kuchty dám olej, ryžu a dobre popražím. Do hrnčeka vedľa si dám variť vodu, soľ, prípadne vegetu (na 3 šálky ryže dám 3,5 šálky vody). Pred zaliatím ryže hodím do kuchty celú cibuľu, nadrobno strúčik cesnaku (krásne zavonia) a hneď zalejem vriacou ochutenou vodou. Kuchtu zatvorím, keď sa "rozpufká" naplno - vypnem plyn a nechám dojsť zatvorené asi 20 minút. Otvorím, skúsim - ak je akurát - nechám otvorenú, aby unikla zvyšná para. Ak je ešte tvrdá vo vnútri, kuchtu naspäť zahačkujem a nechám tak ešte chvíľu. Posledná fáza závisí od druhu ryže. :---:---:---
Aj ja zalievam vriacou vodou, ale normálne z rýchlovarnej kanvice a soľ a vegetu dám potom do zaliatej ryže. Je to dvakrát rýchlejšie ako zaliať studenou vodou a chutí to rovnako.:)
Rozalka
24.02.08,08:11
Aj ja zalievam vriacou vodou, ale normálne z rýchlovarnej kanvice a soľ a vegetu dám potom do zaliatej ryže. Je to dvakrát rýchlejšie ako zaliať studenou vodou a chutí to rovnako.:)
Ryžu dobre prepláchnem, prelejem vriacou vodou a nasypem na rozpálený olej, pražím, kým nevŕzga, ako čerstvo napadnutý sneh, prelejem 1,5 násobkom (na objem) vriacej vody - typ parboiled až dvojnásobkom, osolím, vložím celú cibuľu poprepichanú 3-4 klinčekmi, zakryjem. Po pár minútach (keď už vidno "krátery" s bublinkami vody) vypnem a nechám na horúcej platni dôjsť.

Poznámka:
Ryža je najlepšia trochu odstáta tak hodinku až dve, takže ju chystám na jedenástu hodinu, aby bola na obed vynikajúca.
Klinčeky nezanechajú žiadnu chuť a ani vôňu.
zuzik29
24.02.08,16:48
Moja mama nikdy ryzu neumyvala, ani ja nie. Inak jednoducho: na oleji poprazim, pridam 1,5 x vody a prisady. Sol, kari, podla obeda. Varim nezakrytu a ked sa voda vypari, prikryjem a stiahnem plyn. Vzdy je vyborna. Ked ju poprazite nebude sa lepit, takze velmi podobne ako Jana0707, neucila ta ju robit nahodou mama?
cactus
24.02.08,17:05
a ja zase do ryže pridávam buď kari, aby bola žltá,:rolleyes: buď papriku, aby bola červená:rolleyes: a tiež to zvyknem robiť s cibuľou a klinčekami:--- a do uvarenej hocikedy primiešam hrozienka:confused: alebo hrášok;) alebo kukuricu. Dá sa pripravovať na rôzne spôsoby:D:D:D
Rozalka
24.02.08,18:30
Ahojte!:D

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre.
Ja si myslím, že nerobíš dobre. Videla si už, kde všade sa tá ryža "váľa"?
Kazu
24.02.08,19:37
Ahojte!:D

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....

Skúšali ste už ryžu s tarhoňou? Tarhoňu na sucho opečiem do červena a spolu s ryžou vsypem na podusenú cibuľku. Pridám horúcu vodu alebo vývar, soľ a korenie. Táto kombinácia je výborná k pečenej hydine. Niekedy to používam aj do rizota. A ryžu zásadne premývam. Tie vitamíny, či čo zdravé to z tej ryže vylievam, si nahradím v inej strave. Ryžu pripravujem na rôzne spôsoby, lebo zemiaky u nás veľmi byť nemusia.
Rozalka
24.02.08,19:42
Skúšali ste už ryžu s tarhoňou? Tarhoňu na sucho opečiem do červena a spolu s ryžou vsypem na podusenú cibuľku. Pridám horúcu vodu alebo vývar, soľ a korenie. Táto kombinácia je výborná k pečenej hydine. Niekedy to používam aj do rizota. A ryžu zásadne premývam. Tie vitamíny, či čo zdravé to z tej ryže vylievam, si nahradím v inej strave. Ryžu pripravujem na rôzne spôsoby, lebo zemiaky u nás veľmi byť nemusia.
Zuzka, môžeš pridať k tomu dobre vyzerajúcemu mixu aj pomery? vďaka.
Kazu
24.02.08,20:02
Zuzka, môžeš pridať k tomu dobre vyzerajúcemu mixu aj pomery? vďaka.

Dávam 1 kg ryže a pol sáčku tarhone. K tarhoni pridávam guľatú ryžu, s podlhovastou je nejaká chuťovo rozladená. Dnes sme mali túto kombináciu k pečenej kačici. Kačica na zajtra zostala, ryže bude chýbať :---
Rozalka
24.02.08,20:09
Dávam 1 kg ryže a pol sáčku tarhone. K tarhoni pridávam guľatú ryžu, s podlhovastou je nejaká chuťovo rozladená. Dnes sme mali túto kombináciu k pečenej kačici. Kačica na zajtra zostala, ryže bude chýbať :---
Srdečná vďaka.
Koľko tekutín na túto masu treba?
Takže podlhovastú neodporúčaš? najradšej v kuchyni používam "parboiled" a tá sa veru nedá označiť ako okrúhla. Tvoj recept určite vyskúšam, mám rada (a našťastie aj moji hladoši) experimenty. Apropo: pol sáčku tarhone = 200 g?
Ps: to skonzumujete toľko ryže? Koľkí stravníci boli pri stole?
Kazu
24.02.08,20:32
Srdečná vďaka.
Koľko tekutín na túto masu treba?
Takže podlhovastú neodporúčaš? najradšej v kuchyni používam "parboiled" a tá sa veru nedá označiť ako okrúhla. Tvoj recept určite vyskúšam, mám rada (a našťastie aj moji hladoši) experimenty. Apropo: pol sáčku tarhone = 200 g?
Ps: to skonzumujete toľko ryže? Koľkí stravníci boli pri stole?

Tarhoňa si sadne s guľatou, používam SOS. Tekutiny ako normálne pri obyčajnej ryži. Utekala som sa pozrieť do kuchyne a tarhoňa je v 400 gr. vrecúšku. Dnes sme boli piati pri stole. Ale chlapi /3/ si ryžu polievali výpekom a páchali obžerstvo :---:---:--- Musím povedať, že ani výpeku nezostalo, iba holé kačacie prsia, lebo tú chrumkavú kožu pojedli :---:---:---
armaturka
24.02.08,20:36
Ale chlapi /3/ si ryžu polievali výpekom a páchali obžerstvo :---:---:---
Povedz im, že obžerstvo je hriech :D:rolleyes::D
Rozalka
24.02.08,20:40
Tarhoňa si sadne s guľatou, používam SOS. Tekutiny ako normálne pri obyčajnej ryži. Utekala som sa pozrieť do kuchyne a tarhoňa je v 400 gr. vrecúšku. Dnes sme boli piati pri stole. Ale chlapi /3/ si ryžu polievali výpekom a páchali obžerstvo :---:---:--- Musím povedať, že ani výpeku nezostalo, iba holé kačacie prsia, lebo tú chrumkavú kožu pojedli :---:---:---
Nepomyslíš si občas: vás by som radšej šatila ako živila?



Povedz im, že obžerstvo je hriech :D:rolleyes::D
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Kazu
24.02.08,20:43
Oni môžu, priam musia. :--- Keby si videla akí sú chrdí. Keby som toľko ryže dnes zjedla ja, zajtra nezapnem rifle:mee: a oni budú aj zajtra rovnako tenkí :mad:
Rozalka
24.02.08,20:46
Oni môžu, priam musia. :--- Keby si videla akí sú chrdí. Keby som toľko ryže dnes zjedla ja, zajtra nezapnem rifle:mee: a oni budú aj zajtra rovnako tenkí :mad:
Žiaľ, Zuzi, je to tak s nami ženami, nikdy som nebola "tintítko", pritom ako mladá žaba som si ráno dávala taký tenký chlebík, že až na Zobor by cezeň bolo vidno, so syrom a môj brat za vandel BB pudingu s piškótami. Môžeš raz hádať, kto je štíhly a kto nie.
Kazu
24.02.08,21:16
Žiaľ, Zuzi, je to tak s nami ženami, nikdy som nebola "tintítko", pritom ako mladá žaba som si ráno dávala taký tenký chlebík, že až na Zobor by cezeň bolo vidno, so syrom a môj brat za vandel BB pudingu s piškótami. Môžeš raz hádať, kto je štíhly a kto nie.

Nemusím ani hádať, určite sa trafím hneď na prvý raz :D:D:D:D Tento váhový nepomer dôverne poznám. :--- Manželovi škodoradostne vravievam že ak by sme boli svine, mňa by mal gazda rád. Ale jeho by lopatou zabil, lebo inak by ho musel 100 rokov kŕmiť aby pribral. :D:D:D
JaDo
25.02.08,18:00
Tu ryžu s tarhoňou vyskúšam, dík za recept.
martaneveri
25.02.08,18:43
Ja ryžu premývam v sitku horúcou vodou, varím vo veľkom množstve osolenej vody, ako cestoviny, ak je uvarená, scedím, uvarené neoplachujem. Je sypká, nelepivá, diétna.
katamama
26.02.08,10:15
Ryžu samozrejme umývam a to viacero krát.potom ju orestujem na oleji a zalejem ju dvojnásobným množstvom vriacej vody.Ked' mi práve vrie polievka,pridám jeden diel vývaru,ale nemusí byt'.Ryžu osolím a dá do stredu nádoby jednu menšiu cibul'u. Potom už ju nechám varit' a nemiešam ju! To je do'ležité.dvojnásobné množstvo vriacej vody a nemiešat'! Ked' sa voda vyparí,odstavím od ohn'a. Servírujem pomocou naberačky,ktorú vypláchnem studenou vodou,naplním ju ryžou na tesno a vyklopím na pripravený tanier.Tento spo'sob varenia je spol'ahlivý!
ZlaticaB
26.02.08,10:44
Ja ryžu umyjem na sitku. Opražim na masle pridám soľ zalejem vodou v pomere: 1 šalka ryže - 2 šalky vody varím odkrytu a ak sa už začnú tvoriť také "krátery" tak ryžu odstavím, prikryjem a ona sama pekne dojde - je super. Niekedy tam pridam kari korenie, ak chceme kari ryžu, niekdedy hrach, kukuricu a pod.
hanelie
26.02.08,10:46
nadrobno nakrájam cibuľku na oleji do sklova osmažím, pridám umytú ryžu, niekoľkokrát nasucho premiešam, zalejem vodou, prípadne vývarom zo slepačej polievky asi na prst nad ryžou, nechám zovrieť, premiestnim na platničku a cca 15 - 20 min varím, potom vypnem plyn a ryža už "dojde"
ryža je sypka, nelepivá

takto isto varím aj tarhoňu, k cibuľke sa môžu pridať aj nadrobno nakrájané hríbiky
margitach
26.02.08,10:49
Istý čas som pracovala vo firme, kde sa balila ryža, takže každopádne doporučujem ryžu umývať. Pretože sa niekedy dokonca zametala zo zeme a balila.
BOND
26.02.08,11:27
Ja kupujem teraz ryžu Jasmínovú a Basmati vo varných sáčkoch v Tescu.Má fantastickú chuť!
klaura
03.03.08,10:01
Istý čas som pracovala vo firme, kde sa balila ryža, takže každopádne doporučujem ryžu umývať. Pretože sa niekedy dokonca zametala zo zeme a balila.


Práve pre toto odporúčam ryžu premývať ! Teraz sa mi to už nestáva, lebo kupujem drahšiu ryžu, ale v minulosti som na sitku veľa krát objavila v ryži čierne podlhovasté myšačince - :eek:. Takže premývať a dobre !
lickova.maria@gmail.com
05.03.08,15:44
Určite je potrebné ryžu umyť. Vodou sa vyplaví škrob, ktorý spôsobuje zlepenie ryže. Na ryžu dávam 1,5 násobok horúcej vody. Nechám ju prevrieť, odstavím a nechám dôjsť. Používam guľatú jednotársku ryžu. Dlhozrnné ryže obsahujú menej škrobových látok, ale aj tak ich je potrebné umyť. Predstavte si čo všetko po ryži mohlo pobehať, kým sa dostala k Vám.
anklar
05.03.08,16:23
Ryžu po dôkladnom umytí nechávam poriadne odkvapkať. Takmer dosucha. Hodím ju na horúcu masť (nám je z olejov zle) a za stáleho miešania ju upražím doružova - vtedy je veľmi sypká. To je základ.
Keď je takto upražená, dám do nej dochucovadlá (petržlenová vňať/paprika+paradajky/zeler/mrkva+petržlen/karí..., soľ, podľa toho akú príchuť chcem mať. Pol minútky ešte premiešavam a zalejem teplou vodou. Keď zovrie, nechám ju 3-4 minúty vrieť, občas zamiešam a zatvorím oheň. Ostatok vody do seba rýchlo vsiakne ale zostane sypká. Ak chcem mať excelentnú ryžu (udalosť, oslava) tak zalievam slepačou polievkou, ktorej vtedy treba uvariť oveľa viac.
Toto som sa naučila v Turecku, je veľmi chutná a moji ľudia ju majú radi.
liliana23
06.03.08,00:23
ryzu kazdopadnem premyvam aj 5x-ten humus je des!:eek:na oleji oprazim cibulku do zlatista,dam tam ryzu,trochu poprazim-ako mam cas,zalejem vodou asi tak 2cm nad ryzu,osolim zamiesam,mam na najsilnejsi ohen,nastavim si na 10min,ked zabzuci,stisim uplne,opat nastavim na 10 min.a ked zabzuci,pichnem vydlickou a ak ostane trocha ryze na vidlicke a ochutnam je mnamka hotova:---
Olgica
06.03.08,06:12
Nečítala som to tu všetko ale ja ju varím takto:
Ak sa mi chce premyjem ak som lenivá tak nie.
Na rozohriaty olej dám ryžu (1šálka), podusím aj s vegetou a soľou, zalejem 2 šálkami vody a privediem do varu a varím na miernom ohni (už nemiešam). Za cca 15 min.keď sa voda odparí, vypnem sporák a nechám cca 5min.dojsť. Niekedy dám pod ňu aj cibuľu ale mne to moc nechutí.
Katka91
06.03.08,06:26
Ahojte, ja ju v poslednom čase varím úplne bez tuku. Najskôr ju preberiem, poriadne popremývam, hodím do hrnca a zalejem vodou - najnovšie už len tak odhadom - zhruba tak, že hladina vody je o nejaké necelé tri cm nad ryžou. Mám sklokeramickú platňu, takže na najsilnejšom stupni ju nechám zavariť, osolím a vypnem. Nechám ju tak, ku koncu ju občas trošku premiešam a keď sa vyparí všetka voda, tak je taká akurát.
A zase moja kamoška ju varí tak ako cestoviny. Nevie si to vynachváliť, ale ja som to ešte neskúšala.
Katka91
06.03.08,06:31
A ešte som zabudla, už ste niekedy skúšali ryžu s pohánkou alebo jačmennými krúpami? To je dobrota. Robím to presne tak ako ryžu - bez tuku, ale k ryži pridám prebraté a premyté krúpky alebo pohánku. Väčšinou v pomere 1:1, ale záleží podľa chuti alebo podľa stavu zásob v špajzi;). Je to veľmi chutné a vraj aj zdravé.:)
Dav
06.03.08,06:52
Najlepšiu ryžu som varila pre psy. Vždy bola sypká, nádherná, výstavná. A to som ju hodila nepremytú do hrnca, naliala vodu, posolila, a keď som si spomenula, že aha, ryža, tak som ju vypla. Pre nás som vždy uvarila niečo, čo sa dalo opísať ako "hmota", aj keď som ju premyla, opražila, udusila. Tiež ju varím ako cestoviny a potom upravím s cibuľkou. (A nie je taká pekná ako tá pre psy, kde je odvolávka na Zákon schválnosti ?)
ekopo
06.03.08,07:03
Vopchám sa trochu do dámskej spoločnosti :) . Všeobecne sa doporučuje ryžu mierne opláchnuť, nie 2-3 x umývať. Vrchná časť ryže totiž obsahuje výživné látky a napr. škrob. To, že sa po nej preháňajú v skladoch malí mužíčkovia s lopatami si radšej nepredstavujem.
Katka91
06.03.08,07:34
Vopchám sa trochu do dámskej spoločnosti :) . Všeobecne sa doporučuje ryžu mierne opláchnuť, nie 2-3 x umývať. Vrchná časť ryže totiž obsahuje výživné látky a napr. škrob. To, že sa po nej preháňajú v skladoch malí mužíčkovia s lopatami si radšej nepredstavujem.
no veď práve, čo oko nevidí, srdce nebolí ;)
anklar
06.03.08,08:43
Vopchám sa trochu do dámskej spoločnosti :) . Všeobecne sa doporučuje ryžu mierne opláchnuť, nie 2-3 x umývať. Vrchná časť ryže totiž obsahuje výživné látky a napr. škrob. To, že sa po nej preháňajú v skladoch malí mužíčkovia s lopatami si radšej nepredstavujem.
Kdesi som čítala, že táto biela ryža, ktorú v našich domácnostiach pripravujeme, je už tak obrúsená (prepáčte za výraz, neviem akým spôsobom ju olupujú od lôžka), že tie výživné látky na zrnkách už len boli. Preto je prakticky jedno, koľkokrát ju umývame, zmyť z nej môžme už len prach.
Ja ju pred prípravou tiež umývam viackrát a niekedy je ešte aj tretia voda špinavá, najmä keď dostanem kúpiť len ryžu balenú v papierovom sáčku. (Kvôli nej predsa nebudem bežať do ďalšieho obchodu.)
wagner
06.03.08,11:03
Ja používam ryžu predvarenú celozrnnú - tú už nepremývam. Za 10 minút je uvarená. Pokiaľ nie je predvarená, tak premyjem a zalejem horúcou vodou v hrnci -podľa návodu. Mne takáto ryža viac chutí ako biela. Je sýtejšia, ale je to vecou každého, akú ryžu si uvarí.
Lali
06.03.08,11:31
Ja ryžu nevarím, ja ryžu dusím a zásadne v rúre. Niekoľkokárt premyjem v teplej vode, prepláchnem na sitku, nechám tak pol hodiny dobre odkvapkať vodu. Potom ju na oleji trochu popražím a zalejem horúcou, vriacou vodou. Ochutím soľou, korením, trochu vegety. Kto chce, môže dať aj na poly prekrojenú cibuľu. Rúru predhrejem, potom dám na slabšie - ryža je hotová za 7 minút. A je absolútne špičková. Používam SOS ryžu, dlhorzrnnú.
cowboyka
07.03.08,14:04
Ahojte!:D

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
ahoj, ja premývam ryžu takou letnou vodou, niekedy aj 3x. Nikdy ju nepražím na oleji. Len ju dám do hrnca, zalejem vodou podľa toho, koľko hrnečkou je tam ryže, tak toľko dám vody a plus polovicu hrnčeka navyše - pridám vegetu, niekedy iné korenie na chuť a nechám dosť na ohni. Varím ju cca 15-20 minút podľa potreby na miernom ohni. Kupujem len parboiled ryžu
beba13
07.03.08,14:26
Ryžu umyjem v sitku vrelou vodou z vodovodu, nechám odkvapkať na masti ju opražím prilejem vodu asi 2-3 cm nad ryžu pridám na polovičku prekrojenú cibulu, soľ, korenie a ale 8 stručikov prelisovaného cesnaku, alebo niekedy pridám kari korenie.
beba13
07.03.08,14:30
Ja používam ryžu predvarenú celozrnnú - tú už nepremývam. Za 10 minút je uvarená. Pokiaľ nie je predvarená, tak premyjem a zalejem horúcou vodou v hrnci -podľa návodu. Mne takáto ryža viac chutí ako biela. Je sýtejšia, ale je to vecou každého, akú ryžu si uvarí.
Wagner kde kupuješ predvarenú celozrnnú, ja som ju skúšala variť, ale nebola predvarena no bola tvrdá tak neviem ako sa má variť táto a je určite zdravšia ako biela ktorá je zbavená všetkého výživneho, tak ako múka.
wagner
07.03.08,17:47
Predvarenú ryžu kupujem v Tescu, býva balená v krabici a stojí cez 50 Sk - pol kg. Teraz ju nemali, tak mám z Kauflandu - LARGIS, natural ryža - pol kg okolo 20 Sk, ale túto musíš variť aj pol hodinu alebo aj viac. Potom ju ešte nechám zakrytú postáť až je mäkká. Aj tú predvarenú varím 10 minút, ale ešte ju nechám zakrytú stáť, pokiaľ vsiakne všetku vodu a vtedy je dobrá.
andykas
09.03.08,13:26
Skúsili ste dať do ryže mletú škoricu? Ryža krásne prevonia. Treba dať 1 čajovú lyžičku škorice do opraženej ryže, zaliať vodou a nechať variť. Mňam.
beba13
10.03.08,13:26
Predvarenú ryžu kupujem v Tescu, býva balená v krabici a stojí cez 50 Sk - pol kg. Teraz ju nemali, tak mám z Kauflandu - LARGIS, natural ryža - pol kg okolo 20 Sk, ale túto musíš variť aj pol hodinu alebo aj viac. Potom ju ešte nechám zakrytú postáť až je mäkká. Aj tú predvarenú varím 10 minút, ale ešte ju nechám zakrytú stáť, pokiaľ vsiakne všetku vodu a vtedy je dobrá.

Dakujem vyskúšam, hádam sa mi podarí:---
Ivka64
19.03.08,15:10
ja som dostala recept od známej ryža podľa Mikulíka: varím ju v osolenej vode každý podľa potreby ako cestoviny.Varím to tak už cez rok a je to dobré , chutí nám
VladoaKatka
19.03.08,16:14
Príspevok č.90-anklar

Ja robím ryžu skoro stejne, len zásadne na olivovom oleji, vlastne u nás sa veľmi málo používa masť alebo obyč.olej.
Ryžu zásadne umývam od prachu, od nečistôt ba niekedy z nej aj musím vyberať tmavé zrnká alebo plevy aj keď používam SOS ryžu. Vždy robím 1:1 so zeleninou, hubami jednoducho "čo doma máme". Prichucujem s podravkou a s kmínom.
eluša
19.03.08,16:29
asi by si ma nepremytou ryžou nepohostila. Ryžu vždy preberám a stalo sa mi, že som našla v nej i myšací trus! Preto ju preberiem, dobre prepláchnem, zalejem o trošku viac vodou, ako moje predporadkyne, lebo máme radi ryžu trochu rozvarenú a zlepenú. Samozrejme, posolím. Ak mám, tak primiešam do nej zelený hrášok, mňam. Voláme ju "hrášková ryža".
Nijaký olej, nijaká cibuľa. To dávam do omáčok, ktoré s ryžou podávam...
kisar
21.03.08,09:48
Jana0707

Treba umyvat dolezite je udrziavat v kuchyni hygienu...
daria29
21.03.08,12:16
bane boze,baby este varite ryzu?ja ze uz nieco ine!uz je Velka noc.
diry
21.03.08,12:39
Ryžu dôkladne premyjem studenou vodou a nechám odkvapkať, potom ju opražím na toche oleja a zalejem vriacou vodou v pomere 1 : 1,5. Osolím, trochu kari korenia a doprostred vložím očistenú cibuľu do ktorej som pichol 2 klinčeky. Keď je ryža mäkká odstavím ju, odkryjem a občas premiešam vidličkou.
micusa
21.03.08,12:50
Ahojte!:D

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....

Pripravujem ju ako vy ,ale ju premývam t.j. najprv zaparím horúcou vodou a potom premyjem studenou. Čítala som že takýmto spôsobom stratí bahennú chuť.
K mäsu používam dlhozrnú - tá sa lepšie rozsýpa, na iný účel, keď potrebujem aby to spolu lepšie držalo tak použijem guľatú.
rada
21.03.08,13:09
Ja pridám ešte štyri kvapky citrónu, aby ryža bola pekná biela.
bunovaa
21.03.08,13:39
robí niekto ryžu v mikrovlnke? neznášam totiž, ked ju robím v normálnom hrnci a prilepuje sa mi na dno. do mikrovlnky treba dať o trochu vody viac, lebo to viacej suší, hlavne po krajoch, treba premiešavať-inak super, kolegyňa ju tiež tak varí!
daria29
21.03.08,21:10
ja som uz niekde pisala prispevok ,ako v mikrovlne sa roby ryza.ja tak ako v hrnci ,na sporaku:umytu ryzu dam na olej na 2 min do mikro ,zakrytu,akoze oprazit, ak dam pol litra ryze,dam raz a pol vody viac,ale uz z varnej kanvice,neprerusujem varenie,dochutim,na 750 w zapnem na 5 min,potom premiesam, znizim teplotu ,zase na 5 min.ryzu tam necham ,varim ostatne, potom ju vyberiem ,je hotova,pekne sa oddeluje. ak robim 3 dcl pohar, mikrovlnu zapnem na 3 min, potom zase na 3 min, hotovo.jasne mam nadobu z tupperware,ktora je do mikrovlny.
single
22.03.08,18:02
Ryžu dôkladne premyjem studenou vodou a nechám odkvapkať, potom ju opražím na toche oleja a zalejem vriacou vodou v pomere 1 : 1,5. Osolím, trochu kari korenia a doprostred vložím očistenú cibuľu do ktorej som pichol 2 klinčeky. Keď je ryža mäkká odstavím ju, odkryjem a občas premiešam vidličkou.
Ja varím ryžu presne tak isto,ale varím ju len 5 min. a potom šup s ňou pod perinu(alebo ak máte vyhriatu rúru tak aj tam).Nezľaknite sa,ak je na ryži ešte neodparená voda.V teple ryža zmäkne,nasaje všetku vodu a tým,že sa varila len 5min.zoztane zachovaných veľa výživných látok.Nie je zlepená,ale ani suchá.Je proste mňam.
Luboš 7
26.03.08,06:37
Ryžu kupujem zásadne guľatozrnnú, Na oleji opražím do sklovita cibuľku a medzi tým ryžu riadne pod tečúcou vodou umyjem. Ryžu zalejem (koľko šálok ryže, toľko šálok vody). Povarím asi 10 minúť a potom osolím resp. pridám vegetu. Aby mi ryža zospodu neprihorelá dávam ju dokončiť asi 5 - 8 minút dopiecť do vyhriatej rúry cca 180 - 200 stupňov.
ingah
26.03.08,09:39
Ja ryžu tiež nepremývam, myslím že je potom mazľavejšia, ale veď rastie vo vode, tým sa utešujem avarím takto. Trochu oleja alebo masti, nasypem ryžu, trochu osmažím a podlejem vodou viac nad ryžu, osolím, premiešam a zakryjem. Keď začne vrieť, ešte raz premiešam a vložím do vopred vyhriatej rúry na slabší stupeň a uparím do mäkka. Už nemiešam až pri podávaní.
liba2
26.03.08,11:24
Ja ryžu tiež nepremývam, myslím že je potom mazľavejšia, ale veď rastie vo vode, tým sa utešujem avarím takto. Trochu oleja alebo masti, nasypem ryžu, trochu osmažím a podlejem vodou viac nad ryžu, osolím, premiešam a zakryjem. Keď začne vrieť, ešte raz premiešam a vložím do vopred vyhriatej rúry na slabší stupeň a uparím do mäkka. Už nemiešam až pri podávaní.... a vieš si predstaviť jej cestu až k tebe na stôl, kade všade prejde ? :eek: kto všetko s ňou príde do styku ? vrátane malých zvieratok ....
beba13
26.03.08,16:35
.............a ešte ked ju porosýpanú po celom sklade zmetú na jednu kopu a šup s ňou do vreca, určite musí byť chutná.
minonka1
26.03.08,21:26
pridava sa,
ja urcite ryzu premyvam aj 3,4 krat,podla toho,ci je uz voda cista,nie biela.
a robim ju tak kolko salok ryze,tolko vody.a klasicky,oprazit cibulku,pridat ryzu,tiez zachvilu nehat oprazit,pridat vodu,sol,vegetu
varit 15 min.ale hrniec kazdu chvilu otacat,aby sa nepripalila
danushka
26.03.08,21:47
123 príspevkov o varení ryže :eek::eek::eek:, no Aziati by čumeli, koľko sa dá o takej ryži rozprávať. A v čase daňových priznaní...:):D
tina1
27.03.08,08:56
123 príspevkov o varení ryže :eek::eek::eek:, no Aziati by čumeli, koľko sa dá o takej ryži rozprávať. A v čase daňových priznaní...:):D
danushka, trafila si kliniec po hlavicke, zasluzis si bodik:D:D:D:D:D:D:D:D
Domáca
27.03.08,15:09
Tiež ryžu premývam a donekonečna, pokiaľ voda nie je čistá. Až potom sa uvarí perfektne a nelepí sa. Neumytá ryža mi pripadá ako napr. neumyté ovocie alebo ešte niečo horšie. Zber, balenie atď. ...To musí byť fuj. Ale nie som žiadny puntičkár, z dlážky vo svojom byte zjem aj spadnutý chlebík.
Sharon
31.03.08,00:24
Ja varím ryžu v mikrovlnke nasledovným spôsobom:
200g prepláchnutej ryže natural opečiem v jenskej mise na olivovom oleji. Mierne osolím, pridám kari korenie (kurkumu alebo vegetu) a zalejem 300 ml studenej vody. Pridám mrazený hrášok alebo kukuricu a dám variť prikryté do mikrovlnky na 5 minút - 750W. Potom ryžu premiešam a dám variť ešte na 10 minút - 350W. V polovici času ešte raz premiešam, prípadne pridám nejaké iné prísady, ak nedávam nič z vyššie uvedených, napr. nesolené arašidy, lúpané mandle, sterilizovanú kukuricu, hrášok alebo šampiňóny. Z uvedeného množstva sú 3 porcie.
file:///C:/DOCUME%7E1/ADMINI%7E1.IVA/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.jpgfile:///C:/DOCUME%7E1/ADMINI%7E1.IVA/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.jpg
Dada123
01.04.08,08:17
Ryžu buď varím t.j dám ju prebratú a premytú variť do veľkého množstva osolenej vody. Keď je uvarené precedím ako cestoviny (takto varia ryžu Čiňania)
Alebo ju dusím: premytu (aby som ju zbavila prebytočného škrobu), orestujem na tuku do sklovita a zalejem vodou. Hovorí sa, že na jeden diel ryže sa dáva 1,5 dielu vody, ale ja to robím od oka, záleži na ryži, tak asi 1 cm vody nad ryžu. Vložim cibuľu, do ktorej dám jedno zrnko klinčeka, nechám zovrieť, prikryjem a dusím cca 15 min. pri nízkej intenzite tepla. Potom ju prevzdušním dvojzubou vidličkou. A je výborná.
Ryža udusená na cibuľkovom základe ma úplne inú chuť a nehodí sa ku všetkým jedlám.
janaGT
01.04.08,08:28
Alebo ju dusím: premytu (aby som ju zbavila prebytočného škrobu), orestujem na tuku do sklovita a zalejem vodou. Hovorí sa, že na jeden diel ryže sa dáva 1,5 dielu vody, ale ja to robím od oka, záleži na ryži, tak asi 1 cm vody nad ryžu. Vložim cibuľu, do ktorej dám jedno zrnko klinčeka, nechám zovrieť, prikryjem a dusím cca 15 min. pri nízkej intenzite tepla. Potom ju prevzdušním dvojzubou vidličkou. A je výborná.
Ryža udusená na cibuľkovom základe ma úplne inú chuť a nehodí sa ku všetkým jedlám.
robím takto isto, len bez toho klinčeka. A požívam aj tú vidličku.
Dav
05.03.09,22:41
123 príspevkov o varení ryže :eek::eek::eek:, no Aziati by čumeli, koľko sa dá o takej ryži rozprávať. A v čase daňových priznaní...:):D
Posúvam... ozaj,a nemáte dakto nový recept na ryžu, 31.3. sa blíži:)
Deganova
06.03.09,09:12
Ja ryžu najprv sparím horúcou vodou, premyjem studemou, nechám odkvapkať, na rozpálený olej dám cibuľu a ryžu opečiem do sklovita, zalejem horúcim vývarom v pomere 2:1 počkám kým trochu zhustne, vypnem platničku a nechám cca 20 min. Pre belšiu farbu pridám 3-4 kvapky citrónovej šťavy.
ludmilla
06.03.09,09:37
Ryžu varím v ryžovare, tam sa nedá nič pokaziť, ryžu dokážu uvariť aj moje deti:))
vrabcek1
06.03.09,11:45
Čo je to ryzovar? A kde sa to da kupit?
KATA50
07.03.09,22:04
Ja ryžu zásadne premývam - aj 7x. Kým nie je čistá voda. Dlho som ju pripravovala v rúre na pečenie - lebo na plyne sa zvykne pripáliť. No potom som vyskúšala toto::rolleyes: Ku plynovému sporáku máme liatinovú platňu, ktorú obrátim tak, aby výstupky boli hore a na ne položím hrniec, ktorý nedotýka liatinovej podložky. Je asi 2-3 mmm nad ňou a nepripáli ryžu. Ušetrím tak el. energiu v rúre. :D A už ani ináč ryžu nevarím. Vždy je perfektná. Skúste.
wegamizi
08.03.09,15:42
Mam doma plynovy spotrebic, na ktory si dam kovovu platnicku a necham rozohriat. Potom do hrnca dam trochu oleja a orestujem trosku najemno nakrajanej cibule spolu s dvomu gulickami noveho korenia. Medzitym v studenej vode dobre ( aspon 3 - 4 x ) preplachnem ryzu a dam do hrnca k cibulke trochu podusit, cca 5 min. a osolim. Potom zalejem vodou v pomere 1 : 1,5, prikryjem pokrievkou, necham zovriet, hned vypnem, pokrievku nedvihnem a necham na pare dovarit, trva to asi 20 - 30 min. Takto ju robim roky a nema chybu, fakt. Ked ryzu robim ku kurcatu, taktiez, ako uz bolo spominane, este pridam 2 - 3 klinceky, nam to tak velmi chuti.:)
manndy64
08.03.09,16:14
ja tiez davam pod ryzu kovovu plotnicku.dam na maly ohen,do jenskej misy dam trochu oleja a zohrievam.potom nasypem umytu ryzu a do sklovita poprazim./1:1,5/prilejem vlaznu vodu,do stredu zapichnem malu cibulu a varim asi 15min.kym sa nevypari vsetka voda.ked uz tam nevidim vodu tak vypnem a necham este chvilu tak .ryza je hotova.
marči
08.03.09,16:43
Ja som doteraz robila ryžu klasicky - umytú opražiť na troške oleja a pridať 1,5 x toľko vody ako je ryže, osoliť, nechať prevrieť a zakryté nechať zmäknúť pod pokrievkou.

No teraz ju varím vo väčšom množstve osolenej vody - ako cestoviny. Varím ju asi 8-9 minút. Precedím a nalejem do nej trocha oleja.
eva1907
08.03.09,17:36
Ja varím ryžu na plynovom sporáku a na rovnej kovovej plotničke. Na olej dám cibuľu, ktorú ľahko opražim do sklovitá, pridám asi 2-krát premytú ryžu, krátko orestujem, zalejem vodou 2krát toľko vody ako ryže-používam hrnček, osolím a podľa toho k čomu ma byť prílohou zvyknem často pridať sušené hrozienka,ak ju chcem mať trošku nasladko. Nechám 10 minút povrieť na slabom ohni, odstavím a prikrytú ryžu nechám odstáť na kovovej plotničke ešte 1 hodinu. Niekedy som pridávala do ryže namiesto hrozienok štipku kari korenia a bola pekná žltá a skúšala som ju aj s nakrájanou na malé kocky mrkvou a tiež bola dobrá.
Jergus Burcik
08.03.09,19:29
Ked som odchadzal na dlhsi pobyt do zahranicia, jeden moj vietnamsky znamy mi odporucil, aby som skusil normalnu ryzu. Tym normalnu myslel Basmati, jasminovu thajsku alebo podobne. Vraj ked ju vyskusam zistim, ze ryza ktora sa predava v nasich obchodoch je pre prasata. Bohuzial mal pravdu.Na tieto druhy ryzi sa nechyta ani SOS ani Lagris. Su to velmi chutne a vonave druhy s velkymi zrnami. Dostat ich v azijskych velkoskladoch a serioznejsie azijske restauracie ich aj podavaju. Co sa tyka prazenia na oleji som urcite proti nakolko ryzu vacsinou podavame ako prilohu k masu, ktore ma tuku habadej. Ponukam vam na skusku moj nenarocny rokmi overeny recept na pripravu ryze: 1,5 nasobok objemu ryze tzn. 1 hrncek ryze - 1,5 hrnceka vody alebo vyvaru. Dame zovriet vodu alebo vyvar o ochuteni sa bavit nebudeme, je to kazdeho vec. Do vriacej tekutiny vsypeme umytú odkvapkanu ryzu. Umytou ryzou myslim, ryzu umytu aspon v troch vodach a preplachnutu horucou vodou nakolko sa ryza skladuje vo velkoskladoch v jutovych vreciach a tento material ma specificky mastny zapach. Ryzu povarime cca 5 minut a odlozime do tepla, napr. do rury. Po 15 minutach vidlicou premiesame a ochutname, mala byt byt hotova, ak nie, zakryjeme ju a nechame este par minut v teple. Ma to mozno spolocne nieco so starym ceskym receptom, ktory mal nazov " Ryza v peri", pri ktorom sa povarena ryza balila do paplonov. Jednoznacne vsak takto pripravena ryza bude jemnejsia ako 30 minut dusena. Okrem ineho ryze existuje na svete okolo 300 druhov, takze mate co robit do konca zivota aby ste si stihli vybrat tu, ktora vam vyhovuje chutou a konzistenciou.
wegamizi
08.03.09,21:35
Ked som odchadzal na dlhsi pobyt do zahranicia, jeden moj vietnamsky znamy mi odporucil, aby som skusil normalnu ryzu. Tym normalnu myslel Basmati, jasminovu thajsku alebo podobne. Vraj ked ju vyskusam zistim, ze ryza ktora sa predava v nasich obchodoch je pre prasata. Bohuzial mal pravdu.Na tieto druhy ryzi sa nechyta ani SOS ani Lagris. Su to velmi chutne a vonave druhy s velkymi zrnami. Dostat ich v azijskych velkoskladoch a serioznejsie azijske restauracie ich aj podavaju. Co sa tyka prazenia na oleji som urcite proti nakolko ryzu vacsinou podavame ako prilohu k masu, ktore ma tuku habadej. Ponukam vam na skusku moj nenarocny rokmi overeny recept na pripravu ryze: 1,5 nasobok objemu ryze tzn. 1 hrncek ryze - 1,5 hrnceka vody alebo vyvaru. Dame zovriet vodu alebo vyvar o ochuteni sa bavit nebudeme, je to kazdeho vec. Do vriacej tekutiny vsypeme umytú odkvapkanu ryzu. Umytou ryzou myslim, ryzu umytu aspon v troch vodach a preplachnutu horucou vodou nakolko sa ryza skladuje vo velkoskladoch v jutovych vreciach a tento material ma specificky mastny zapach. Ryzu povarime cca 5 minut a odlozime do tepla, napr. do rury. Po 15 minutach vidlicou premiesame a ochutname, mala byt byt hotova, ak nie, zakryjeme ju a nechame este par minut v teple. Ma to mozno spolocne nieco so starym ceskym receptom, ktory mal nazov " Ryza v peri", pri ktorom sa povarena ryza balila do paplonov. Jednoznacne vsak takto pripravena ryza bude jemnejsia ako 30 minut dusena. Okrem ineho ryze existuje na svete okolo 300 druhov, takze mate co robit do konca zivota aby ste si stihli vybrat tu, ktora vam vyhovuje chutou a konzistenciou.
Suhlasim, ryzu varim 5x v tyzdni, treba ju nechat na dokonale dokoncenie v pare. V ziadnom pripade nevarit, straca na kvalite a hodnote.
fatima
08.03.09,21:57
Niečo na pobavenie: Ja varim ryzu ako cestoviny - pretoze ju pri klasickom duseni vzdy zarucene spalim a uz ma nebavi zakazdym drhnut hrniec.
Niekedy sa musime vynajst aj na ukor kvality a chuti jedla :-DDDDDDDDD
Marína
08.03.09,22:48
Ako spomína Jerguš, ryžu zásadne dávam do perín. Na paplón dám uterák, kastról, zakryjem uterákom a prekryjem paplónom. Ani z rúry nie je taká dobrá. Ryža potrebuje rovnomerne rozložené teplo, aby všetky zrnká rovnako a naraz zmäkli.
alla66
09.03.09,14:16
Niečo na pobavenie: Ja varim ryzu ako cestoviny - pretoze ju pri klasickom duseni vzdy zarucene spalim a uz ma nebavi zakazdym drhnut hrniec.
Niekedy sa musime vynajst aj na ukor kvality a chuti jedla :-DDDDDDDDD
Prečo nepoužívaš teflónový hrniec na ryžu? Nič neprihorí, ani nemusíš toľko "drhnúť" hrniec. Vyskúšaj.
ludmilla
09.03.09,15:16
ludmilla
09.03.09,15:19
Skús tiež pozrieť:
Parný hrniec na ryžu
ludmilla
09.03.09,15:23
Ked som odchadzal na dlhsi pobyt do zahranicia, jeden moj vietnamsky znamy mi odporucil, aby som skusil normalnu ryzu. Tym normalnu myslel Basmati, jasminovu thajsku alebo podobne.

Plne s tebou súhlasím, už roky varím jasmínovú ryžu. Len poraď, kde ju kupuješ a za akú cenu. Minulý týždeň som dala ya 20kg vrece 24 Eur.
Izuzan
11.03.09,23:34
Už ste skúsili dať do ryže bujón (zeleninový alebo aký máte doma) alebo vegetu.
Odporúčam, ryža je moc chutná.
Moja dcéra ju dokáže jesť aj samú.
Vlastak
12.03.09,06:28
Plne s tebou súhlasím, už roky varím jasmínovú ryžu. Len poraď, kde ju kupuješ a za akú cenu. Minulý týždeň som dala ya 20kg vrece 24 Eur.
Ľudmilka poraď aj Ty kde si kúpila to 20 kg vrece ?
jankakle
12.03.09,07:18
ja varim ryzu zasadne ako cestovinu, dostatok vody, trocha soli a po uvereni premyt horucou vodou, ryza je suprova, a nie je taka tazka na zaludok
zuzkahris
12.03.09,19:41
Ahojte, ja kupujem ryžu LAGRIS perboilet, nepremývam ju, len popražím na oleji alebo masti, zalejem vodou, aj 5 cm nad ryžu, osolím, pridám aj petržlenovú vňať a keď už je ryža makká, odkryjem a nechám odpariť ak treba. oradila mi ju svokra a iná ryža mi už ani nechutí.
ludmilla
13.03.09,08:14
Ľudmilka poraď aj Ty kde si kúpila to 20 kg vrece ?

Zatiaľ ju kupujem stále vo Viedni na Naschmarkt, na Slovensku som sa zatiaľ k takému veľkému baleniu nedopracovala.
Marína
13.03.09,10:49
Ja kupujem v Metre 5 kg balenie Basmati. Našim chutí viac, ako jasmínová.
lijana1
13.03.09,15:09
ja by som ti odporucala ryzu kazdopadne umyvat a vysusit na sitku, lebo tam kde su obilniny skladovane zvycajne behaju aj take chlpate potvorky,ktorym je jedno co maju pod labkami......
branislavp
13.03.09,21:07
Ja by som tiež odporučila premývať ryžu vodou a to z takéhoto dôvodu. Skladovanie ryže je podobné skladovaniu pšenice a pod vo veľkom. Teraz si predstav čomu všetkému tá ryža na podlahe niekde v nejakej veľkej hale je vystavená...... Potom putuje do baliarní. Ja najčastejšie kupujem guľatú ryžu a keď ju niekoľko krát premývam, tak vidím aká je voda špinavá. A predtým ryžu aj preberám, pozerám, aby v nej náhodou nebolo niečo také, čo v ryži nemá čo hľadať, napr. aj sklo, čo sa mi už stalo. Nepreberám ryžu v sáčkoch, to sa nedá, ale občas vidím cez sáčok, že nie je až taká super prebratá, nachádzajú sa sem tam aj ovsenné zrnká. Ale ju premývam vodou.
branislavp
13.03.09,21:34
Ja pripravujem ryžu dvojakým spôsobom. 1.Dusením, t.j. pripravím si 2 šálky ryže preberiem, vyumývam vo vode, na olej - 0,6 ml dám pražiť ryžu, na ošúpanú cibulku napichám klinčeky asi štyri, prihodím k ryži, ktorú pražím, tak od oka, pridám malú lyžičku soli aj malú lyžičku vegety, zalejem dvomi šálkami vody, toto všetko miešam až sa voda začne variť tak hrniec s ryžou prikryjem pokrývkou a na najnižšom stupni na plyne dusím cca 20 min.
2. spôsob prípravy ryže - je jednoduché varenie ryže v osolenej vode. Do vriacej vody dám lyžičku oleja, soli, ryžu a varím. Samozrejme, že ryžu počas varenia premiešam ako rezance. Keď je ryža uvarená tak ju cez sitko scedím.
kjara
16.03.09,11:32
no neviem, ale tá ryža je špinava.
ja ju umývam a necham ju dobre odtiecť, aby nebola mokrá.
dari59
16.03.09,11:41
Aj ja premývam ryžu, a varím ju v hlbokej teflónovej panvici, najprv ju trošku opražím, posolím a podlievam vývarom /vývar mám vždy zamrazený / . Predtým som vždy všetko presne odmerala teraz to nerobím, keď ešte ryža nie mäkká tak pridám trošku vody.
mazanova
16.03.09,12:17
Čítam, čítam, ale nikto nepíše o tom aké má skúsenosti a varením naturálnej ryže, ja totižto inú nevarím, a priznám, že začiatky neboli uspokojivé...
teraz ju musím večer namočiť, aby sa dala dobre uvariť??? no ale či robím správne to neviem...
ozvite sa raciokuchári -ky...:confused:
lepka
16.03.09,12:31
Varím aj racio ryžu a varím ju v mikrovlnke,hnrček ryže dám na husté sitko,poriadne prepláchnem pod tečúcou vodou,nechám odtiecť a ešte otrasiem,aby nebola mokrá,do nádoby v vrchnákom,vhodnej do mikrovlnky,v mojom prípade je to misa z jánskeho skla,dám na spodok trochu olej,akurát tak aby po potrasení misou iba olej potrel dno a neostali na dne suché miesta.nasypem tam odkvapkanú ryžu,dám na to 1 Kl lyžičku drvenej rasce a 3-4 Kl vegety,nedáva sa tam žiadna soľ.A teraz nastáva rozdiel,pri guľatozrnnej ryži sa dajú 2 hrnčeky vody,presne také isté ako sme dali ryžu,pri dlhozrnnej ryži sa dá 1,5 hrnčeka vody a pri natural ryži sa dá tiež 1,5 hrnčeka vody.Mikrovlnku si zapnem na výkon 550-650,u mňa medzi 3 a 4 stupeň.kedy 4 stupeň je na mojej rúre 700 a je to najviac.Guľatozrnnú ryžu varím 25 minút zakrytú,potom odkryjem pomiešam a nechám ešte v mikrovlne postáť 10 minút,ale musí byť už vypnutá, prípadne môže postáť aj na kredenci a podávame.Dlhozrnnú varím 22-23 minút,podľa druhu ryže,taktiež premiešam a nechám postáť 10 minút.Natural ryža sa varí asi 27 minút,premiešam a tiež nechám postáť.Po premiešaní ich všetky znova prikryjem,nemôžu postáť odokryté.Ak chcete ešte k tejto ryži nejakú variáciu,tak kari korenie sa dáva tak isto na začiatku,ako vegeta a rasca.
fazulka111
16.03.09,19:43
Prečo takú drahú ryžu?Ja kupujem NOE zásadne dlhozrnnú.Dobre prepláchnem opražím na oleji do zlatista.Zalejem horúcou vodou na 1šal. ryže 1 1/2 šal.vody.Nechám zovrieť a odstavím.Samozrejme pridám aj soľ alebo vegetu.
grilka5
17.03.09,19:33
chcela by som sa spytat,ci nemate skusenosti s varenim ryze NATURAL,ale neviem ju vobec uvarit.Varila som ju pol hodinu ale stale bola tvrda!!!!prosim poradte mi!!!dakujem
mazanova
18.03.09,12:05
chcela by som sa spytat,ci nemate skusenosti s varenim ryze NATURAL,ale neviem ju vobec uvarit.Varila som ju pol hodinu ale stale bola tvrda!!!!prosim poradte mi!!!dakujem
Ja mám tiež zlé skúsenosti s naturálnou ryžou, radia v mikrovlnke, ale u nás doma hlava rodiny mirkovlnku neuznáva, vyhodil ju, je to škodlivé a vie o čom hovorí,...
takže ja teraz varím naturálnu ryžu tak, že si ju večer namočím do vody (alebo ráno) ak budem variť večer, skrátka na niekoľko hodín vopred. Vodu pred varením zlejem a na miernom ohni ju varím. Ryžu treba variť dosť v predstihu pred podávaním, lebo po odstavení ju treba ešte nechať v pare dôjsť - rozpučať cca 30-50´.
Bionda
18.03.09,12:48
u nás najstrašia ak má inde jesť ryžu, tak šomre, vraj najlepšia je z mikrovlnky taká bez cibuľky, oleja- vraj je najchutnejšia :)
jalenka
18.03.09,13:07
No ja robím ryžu podľa receptu, čo som voľakedy videla v slovenke. Na oleji popražím nasekaný cesnak, zalejem to vodou, pridám do toho vegetu, nechám zovrieť a pridám umytú ryžu. Ak ryža nie je zakrytá vodou, dlejem ju vriacou vodou z konvice. Nemá chybu (ale k číne podávam len varenú)
monva
18.03.09,17:52
hmm, ja najčastejšie varím ryžu narýchlo - vo varných sáčkoch :)
potom do nej pridám pár kvapiek olivového oleja, kukuricu alebo hrášok, prípadne vegetu alebo nejaké koreniny.
Radšej mám totiž zemiaky na akýkoľvek spôsob - výborné sú obvarené, potom opečené a zmiešané s kukuricou :)
Gapo
20.03.09,18:01
Tak teda , koľko ľudí, toľko chutí. Ryža sa podľa odborníkov má premyť v deviatich vodách (Japonsko).
Ja ryžu umývam podľa toho ako je kalná voda asi štyri-päť krát. Nesmažím, zalejem studenou vodou, nalejem trochu oleja, olivový a či hocijaký alebo masť, osolím a vložím prepolené aspoň dve cibule a zalejem tak, aby položený prst, môj bol pod vodou, (teda asi dva cm). Varím naplno pokiaľ nezačne škridla nadskakovať, vtedy uberiem plyn na pomaly a dvadsať minút si to nevšímam, potom odstavím a dám nabok, po chvíli ešte státia ju premiešam a hotovo. Cibuľka je pre mňa ako zákusok, mňam.
babijanka
30.03.09,12:40
Ja som sa naučila variť ryžu podľa receptu neb. herca Paľa Mikulíka, t.j. do vriacej osolenej vody dám ryžu (nepremývam) a varím ju až do zmeknutia, teda sa to varí ako rezance.
Druhý spôsob je, že ryžu (bez premývania,. teda suchú) opražím na oleji, zalejem vriacou vodou, osolím, pridám cibuľu, celé čierne korenie a varím do zmeknutia). Hovorí sa, že voda by mala siahať nad ryžou, tak 1 palec.
DS001
31.03.09,13:13
Dobrý deň,
ja varím ryžu v mikrovlnke, umyjem ryžu, dám do misy z jenského skla, pridám trochu oleja, vegetu, pretlačený cesnak, premiešam, zalejem vodou tak, aby bola voda asi 0,5-1 cm nad ryžou, mikrovlnku nastavím na 300-350 stupňov a 45 minút, po 30 minútach to treba skontrolovať, záleží od typu mikrovlnky
andreaS
31.03.09,13:23
ja mam recept od svokry ale aj moja nevlastna mama tak vari:

do maleho hrnca (my sme dvaja, preto maly hrniec, cca 1litrovy) dam trocha oleja, zapnem ruru na spodny ohrev s ventilatorom na cca 170 stupnov, odsypem si jeden a pol hrnceka ryze, premyjem, trochu na sucho premiesam, zalejem vodou tak aby cca 1-1,5cm prekryvala ryzu, dam zeleninovy bujon, trosku soli, pockam kym zacne vriet, vypnem, dam navrch trosku masla, prikryjem pokryvkou, supnem do rury a za 20min je hotova a je vynikajuca... ked robim kuriatko tak ryzu dam ku koncu aby som ich naraz mohla spolu vybrat z rury... na kura mam presne taku nadobu ze vedla nej sa mi vopcha aj ten hrniec s ryzou.

Nam doma nechuti zohrievana ryza, tak aj preto robim v mensom mnozstve a tento jeden hrniec mame k obedu a druhu varim k veceri, teda ak vobec dake kura, ci ine k tej ryzi ostane :D
daria29
31.03.09,19:29
Dobrý deň,
ja varím ryžu v mikrovlnke, umyjem ryžu, dám do misy z jenského skla, pridám trochu oleja, vegetu, pretlačený cesnak, premiešam, zalejem vodou tak, aby bola voda asi 0,5-1 cm nad ryžou, mikrovlnku nastavím na 300-350 stupňov a 45 minút, po 30 minútach to treba skontrolovať, záleží od typu mikrovlnky
DS ja varím ryzu tiež v micro,ale preco tak dlho 45 min?to minies tolko elektr. ja nastavím na 650,ryžu zalejem horucou vodou,nemusí sa už zohrievat,ked mam 3dcl hrncek ryže,micro zapnem 2 krát po 3 min,ak mám 5dcl hrncek,tak zapnem 2 krát po 5 min.nechám tak,dojde do seba,pred podávaním je premiesam,hotovo.skús.
31Jankal
01.04.09,08:05
Ja varím ryžu takto: napr. za hrnček ryže premyjem 2 krát vo vode, dám do hrnca dám toľko isto a aj troška menej vody, trocha oleja, najkrájanú cibuľku, mleté korenia a soľ. To varím dokedy zmizne voda a potom odstavím. Nechám ešte asi 15 min. dôjsť a potom polejem olejom premiešam a hotovo. Je super a sypká a rýchla. Ale už sa mi podarila aj tak že umytú ryžu som nechala vo vode dlhšie pred varením a potom som ju dala variť a bola taktiež sypká žiadne zlepance. Vyskúšajte
Dav
22.01.10,21:41
Takže ...zdaňovieva sa ...Posúvam :---:);)
Rozalka
22.01.10,22:08
Oli, a cez daňovú sezónu len ryžu papkáš?
Dav
22.01.10,22:35
Oli, a cez daňovú sezónu len ryžu papkáš?
Nieééé. Ale bola to vďačná téma popri vypĺňaní daňových priznaní:D
edina12
30.01.10,21:32
Ja ryžu premývam aj 2x, a potom na na site nechám odkvapkať. Keď vidím aká je špinavá voda v ktorej som ju premývala, tak. by som nikdy nedala variť neumytú ryžu. Ryžu robím zásadne na platrničke. Na troche oleja ju opražím a zalejem 2x toľko horúcej vody ako ryže (2 šálky ryže-4 šálky horúcej vody) a nemusím kontrolovať, či treba dolievať vodu alebo nie. Počkám kým zovrie, stiahnem plameň, nechám 15 minúť prikryté prebublávať. Potom vypnem plameň a ešte nechám na platničke prikryté, neotváram ešte aspoň 20 minút. Vždy je presne taká ako má byť - vynikajúca. Najradšej používam guľatú.
deane7
30.01.10,23:01
Nepremytú ryžu by som nikdy nevaril, tam po nej behajú myši, fuj.
Nerobím s ryže nijakú vedu, jednoducho ju dobre prepláchnem, dám do hrnca, trochu oleja, soľ, vodu a varím. Je mi jedno či je guľatá alebo podlhovastá, kúpim lacnejšiu, stejne mi chutí každá. Nikdy mi žena nepovedala že by som ju urobil zle. Niekedy pridám trochu vegety.
bibiana11
31.01.10,05:52
Skúste uvariť ryžu vo vode ako cestoviny, ja tak robievam a je výborná
drobecek1
31.01.10,07:06
Tak aj ja pridám svoje skúsenosti. SOS, je konečne ryža ktorá je normálna, a premývam horúcou vodou dovtedy pokým nejde čistá voda. Dajte si niekedy exkurziu do baliarní. Umývanie je dôležité pre čistotu, nemá žiadny pôvod so zmenou chuti, ryža sa tak ako obilie skladuje na haldách a nakladá sa aj bagrom, videl som to na vlastné oči, voľakedy dávno ešte v Trnave v bývalých baliarniach tam kde je dnes vitana, už si nespomínam na názov tých baliarní.
jojom
31.01.10,07:50
Ja ryžu nepremývam. Nalejem do hrnca trochu oleja zohrejem, vysypem ryžu, riadne opražím a zalejem teplou alebo horúcou vodou, soľ, občas hodím ošúpanú cibulku. CCa 15 min na miernom ohni. Hotovo.

PS.Chodil som na potravinársku školu a to čo som videl ako sa robí v závodoch, tak by som zomrel od hladu. Vôbec sa niečím takým, ako či behajú myši po ryži nezaoberám. Keď sme boli zo školy na exkurzii v jednom pivovare videl som plávať nejaké zvieratká v pivových kadiach. Myslíte že nepijem pivo :D. Nikdy nevieš z čoho zomrieš, moje pravidlo.
wagner
31.01.10,09:36
Skúste uvariť ryžu vo vode ako cestoviny, ja tak robievam a je výborná

Ja varím ryžu tmavú,nelúpanú, momentálne mám vo vreckách a tá sa aj musí variť vo vode, tak ako cestoviny. Mne teda biela ryža nechutí, ale je to sila zvyku.:)
maca.tt
31.01.10,10:33
ja dávam ryžu do trúby,hned ako ju zalejem horúcou vodou
bettylou
31.01.10,16:34
Premyjem, namočím vo vode v hrnci ca 2hod. napichám do cibulky 2-3 klinčeky a vložím k ryži. Mierne osolím. Voda presahuje ryžu o jeden článok prsta vyššie ako je ryža. nechám zovrieť 4-5 min a odstavím a nechám dôjsť pod okrievkou.
jojom
31.01.10,21:52
napichám do cibulky 2-3 klinčeky a vložím k ryži.

Ked som robil v kuchyni jeden šéfkuchár používal podobný postup.
osky
01.02.10,19:45
Skúste uvariť ryžu vo vode ako cestoviny, ja tak robievam a je výborná

to si neviem predstavit.vsak sa vyvari do vody vsetko dobre-co ti potom ostane,aka chut?
osky
01.02.10,19:55
ja kupujem parboild alebo basmati.tie robim nasledovne:

na salku ryze dam 2 salky vody,trosku osolim a prikryjem.ked zacne vriet,stiahnem ohen na druhy najslabsi stupen,poriadne premiesam aby sa na spodu neprilepila a necham trosku povarit,cca 2 minutky-ak para dviha vrchnak,treba malilinko odklopit pokrievku a tak dusit.ked to prestane,znova prikryt a vypnut.necham dojst na platnicke,obcas premiesam,ale aj ked nie,odpari sa aj odspodu,je dobra.

casto vsak varim aj naturalnu ryzu a ta spotrebuje viac vody a musi sa aj dlhsie varit.
na salku ryze dam 2,5-3 salky vody.ked zacne vriet,stisim plamen na polovicu,premiesam a odkryjem trosku pokrievku.takto ju povarim aj 15 minut.potom uz postupujem ako pri normalnej ryzi.
niekedy pridam vegetu alebo trochu kari korenia.

na problemy so zaludkom je vyborna ryza udusena s troskou rasce.
smutko
02.02.10,08:21
ja varím ryžu ako rezance do polievky veľký hrniec plný vody šálku ryže /alebo koľko vám treba/kedˇsa voda varí dám do nej ryžu a varím 20 min kedˇje uvarená vodu zlejem premyjem v studenej vode, vylejem na sitko a nechám odkvapkať vodu treba osoliť možno sa vám bude zdať zo začiatku čudná ale to je zvyk a nie je taká mastná
58vlasta
04.02.10,21:22
Ja väčšinou orestujem na oleji cibuľu a potom opražím chvíľu ryžu a podlejem raz toľkým množstvom vody a varím do vyvretia vody. Pridám jablko prekrojené napoly a napichané v ňom klinčeky. Alebo : premytú ryžu dám do mikroténového vrecka, vrecko zaviažem tak, aby v ňom ostalo miesto, nakoľko ryža zväčší objem, poprepichujem vrecko vidličkou a dám variť do osolenej vody, aby ryža 15 minút vrela. Prikryté pokrievkou. Potom len presypem do nádoby.
555555
05.02.10,08:02
Ahoj .Mám výborný recept od kolegyne.Podľa neho dokážu uvariť ryžu aj moje nedospelé deti.
Takže.Ryzu umyť, vodu z nej zliať. Trochu oleja a príp cibuľu opražiť, nasypať do nej ryžu.zaliať vrelou vodou. Sem tam jemne premiešať .Keď sa voda takmer vyparí, hrniec zakry a vypni varič.Po 20 min. hotovo. Samozrejme treba osoliť. A množstvo -na 100g ryže 1 dcl vody. Takže na pol kg ryže,pol litra vody. Funguje na 1000%.Veľa úspechov.
s podravom tiežkuchárka.
Ivka161172
05.02.10,19:57
Ahojte!
Nečítala som všetky príspevky, tak neviem či niekto má skúsenosť s zepter hrncom a varením ryže v ňom. Ja varím ryžu tak, že ju prepláchnem. Dám do zepter hrnca, osolím, pridám vegetu a vody dám toľko aby zakrylo ryžu. Keď vrie, tak odstaví ale neodokrývam. Po 20 minútach je ryža hotová a chutná.
ski555
05.02.10,20:12
ja klasika ako už bolo písané,samozrejme umyť,lebo častokrát je strašne špinavá.Kedysi sme doslova valili bravčovú masť a ryža na oleji nám nechutila,teraz s tou masťou už nerobíme asi 7 rokov,len zvyk.No a s tou vodou tak na článok prsta nad ryžu,ak začne vrieť prepínam na slabšie a nechám dojsť pod pokrievkou.Občas dám vyvariť menšiu cibuľku,ale brblú mi zato,takže len posolenú.
zete
22.02.10,15:16
Ja ryžu premyjem niekoľkokrát a potom ju vsypem do vriacej vody. Či je uvarená zistím tak ako pri cestovinách. Používam dlhozrnu ryžu.
zete
pepsikova
22.02.10,15:26
..teda ja už radšej nevarím ryžu..nejak neviem nájsť takú "normálnu"..čo by sa nerozvarila, nebola ako blato alebo žuvačková- aj roky praxe sú mi nanič...
alabut
23.02.10,10:18
Popraz na oleji alebo masti a kolko ryze tolko vody 1:1.
Ančika
23.02.10,14:31
Nepražím, iba varím (prepláchnutú na sitku studenou vodou), ako cestoviny, v osolenej vode (občas pridám vegetu, občas cibuľu, občas kari a pod.) cca 12 min, kontrolujem vizuálne. Keď už sú niektoré zrnka prasknuté, zlejem cez sitko, dno kastróla potriem olejom a ryžu vysypem tam. Nechám chvíľu odokrytú odpariť. Hotovo.:---
poisonkatka
23.02.10,14:50
ja kupujem a varim iba dlhozrnnu. premyjem, kym nie je voda cista, vsypem do vriacej osolenej vody a varim asi 12 minut. potom zlejem ako cestoviny do sitka a necham odtiect
manus
23.02.10,15:39
Ja robím ryžu podobne ako v 1 príspevku tejto témy: nepremývam, dve šálky ryže vysypem rovno na rozohriaty olej, najlepšie olivový, osolím, opražím na silnejšom ohni, zatiaľ si dám do kanvice zvariť sedmičkový pohár vody a touto vriacou vodou zalejem opraženú ryžu. Stíšim na stupeň 1, prikryjem a dusím domäkka. Niekedy dám na opraženú ryžu aj kolieska cibuľky alebo celú rascu, je chutnejšia a voňavejšia. Takto robená ryža sa mi vždy podarí, pekne sa sype, ale robievam len hnedú dlhozrnnú Lagris, iná sa mi takýmto spôsobom nedarí, ale mne aj mojej rodine tá hnedá ryža veľmi chutí. (Mamka keď príde na návštevu, vždy mi ju vychváli do neba:) a zakaždým sa ma pýta, ako ju robím:D)
Bionda
23.02.10,15:44
ja zásadne v mikrovlnke - prvé 3,5min na 850 event. jet najvyšší výkon premiešať a potom1. na 350 - 10min premiešať 2.350 na cca 12 min. - hlavne závisí od množstva ryže - po skončení nechať 5min postáť a podávať. Len osolím a nič viac, ani olej a ani cibuľku, ale alter. s hrozienkami alebo hráškom je dobrá.
lusielaL
23.02.10,18:04
Ja mam liatinovy hrniec,ryza sa nelepi na dno,mam radsej okruhlu ryzu,na spodok dam trochu oleja,poprazim chvilu ryzu,vody1a pol salky na 1 salku surovej ryze.Necham zovriet,chvilu stiahnem na najmenej plyn a odstavim.Pod pokrievkou este,,dojde,,Samozrejme solim.
Lumila
24.02.10,09:47
používam hrnce Zepter- v nádobe rozohrejem olej, pridám šálku ryže ( najradšej mám guľatú ), prepražím, zalejem dvoma šálkami studenej vody, osolím,pridám malú cibuľu, zatvorím vrchnákom a keď začína kypieť, vypnem plyn a tak nechám dôjsť. Je perfektná
daria29
24.02.10,15:42
už je to smiešné ,ako dlho sa varí ryža, od 4.8.2006. len sa to tu opakuje,to niesu recepty či ryžu umyjete alebo ju jete špinavu,či vás manžel alebo niekto pochváli.....
pridajte recept zryže!!
Aankaa
24.02.10,20:33
Nečítala som všetky príspevky, možno "to" :) budem robiť ako niekto predo mnou: Používam iba guľatozrnú ryžu.
1-2 cibule nahrubo nakrájam, chvíľku popražím na oleji - dávam veľa oleja - slnečnicového !, máme ryžu radi mokrú, ktorá pekne drží tvar v kôpke. Ak chcem obmenu, tak robím iba na masle.
Premytú ryžu v sitku hodím na olej, chvíľku popražím, dôkladne premiešam, osolím, dám alebo nedám :) vegetu, klinček , -zalejem vodu v pomere 1:1 , prikryjem hrniec pokrievkou a strčím do vyhriatej rúry na 180 cca 20-25 min.
Po vybratí hodím ešte jednu malú lyžičku masla na vrch nech sa roztopí a skutočne chutí eňuňuňu :):):) Naberám na taniere zmrzlinovou naberačkou a nechceme už nikdy žiadnu suchú ryžu v reštauráciach.
Evanka
24.02.10,20:41
ja zásadne v mikrovlnke - prvé 3,5min na 850 event. jet najvyšší výkon premiešať a potom1. na 350 - 10min premiešať 2.350 na cca 12 min. - hlavne závisí od množstva ryže - po skončení nechať 5min postáť a podávať. Len osolím a nič viac, ani olej a ani cibuľku, ale alter. s hrozienkami alebo hráškom je dobrá.
Ani olej, ani cibuľku, ale ani vodu?:D
58vlasta
03.03.10,16:59
Ryžu zásadne premývam. Veď sa skladuje na neviem akých miestach, potom ju naberajú /nevieme kto/ lopatami alebo čím do vriec, potom sa prebaľuje v baliarňach do vreciek, atď...Toľko špiny...a ktovie čoho ešte... A v mikrovlnke nevarím nič, používam len na ohrievanie. Ale teraz neviem... http://cejka.blog.sme.sk/c/220859/Rizika-zohrievania-potravi-v-mikrovlnnych-rurach.html
Žabinka
04.03.10,08:29
Môj osvedčený spôsob. Umytú ryžu popražiť na oleji pokiaľ nevŕzga, zaliať dvojnásobným množstvom vody, osoliť podľa potreby a variť na slabo kým sa voda nevyparí. Potom zakryjem pokrievkou nech ryža dojde pod parou. Čas nesledujem, ale po vypnutí občas premiešam, aby unikla zvyšná para, a ryža príliš nezmäkla.
lenkam68
04.03.10,08:47
Záleží k čomu ryžu podávam. Ak ju podávam k pečenému kuraťu, orestujem na jemno nakrájanú cibuľu, pridám umytú ryžu, zalejem vriacou vodu a pridám slepačí bujón MAGGI. Zamiešam a dám variť na liatinovú platňu na najmenší horák, úplne stiahnem plameň a pokrievku odkryjem len toľko, aby mala kade unikať para. Ryžu počas varenia nemiešam. Varím cca 15 min. Pomer vody je na jednu šálku ryže, jeden a pol šálky vody. Pri takejto príprave sa ryža sype a nie je lepkavá.
Ak ryžu podávam k číne, varím len v osolenej vode (pomer vody zostáva) cca 15-20 min., záleží akú ryžu chcem mať. Ak ju chceme jesť paličkami, varím ju dlhšie, aby sa lepila.
Gapo
04.03.10,09:00
Ahojte!:D

Ja nikdy nepremývam ryžu. Neviem, či robím dobre. Vždy dám na spod trochu oleja a vysypem napr. 2 šálky ryže (nepremytej). Trochu ju popražím na menšom ohni až kým tak nevonia a nie je taká sklovitá. Potom pridám 1,5x toľko vody teda 3 šálky vody. A soľ a vegetu.

Môj manžel si ju nevie vynachváliť nikdy nie je ako blato a vždy je veľmi chutná a dobre sa naberá... Premývate ryžu???? Ďakujem za odpovede....
Číňania či Japonci tvrdia, že ryžu treba premyť 8 či 9 krát v studenej vode, ja ju umývam, kým sa voda nekalí. Potom ju zalejem vodou na hrúbku prsta môjho, trocha soli, oleja a samozrejme ošúpanú prekrojenú cibuľu, keďže tá je pre mňa ako zákusok, dám aj dve. Prikryté nechám zovrieť, keď začne škridla hrmotať, stíšim úplne plameň a 20 min nechám tak. Potom ju odstavím a dám nabok, nechám odstáť 10-15 min a potom ju premiešam, guľatá je trochu lepivá, takú mám rád a podlhovastá sa sype, tú nemusím.:D
SamuelSK
28.11.11,18:59
Preco preplachuteje horucou vodou?

Co viem, TUV v panelakoch je jedovata voda, nie na konzum.. alebo mate iny zdroj horucej vody?

Inac zabit ryzu vegetou, tomu hovorim umenie..
misoft
28.11.11,19:09
Co viem, TUV v panelakoch je jedovata voda žeby, nie na konzum.. alebo mate iny zdroj horucej vody? A vieš ty vôbec čo je to TÚV? Ako sa pripravuje? Ťažko!

Inac zabit ryzu vegetou, tomu hovorim umenie.. umenie je, keď urobíš ryžu, ktorú z hrnca neodlepíš. Inak ryžu môžeš robiť na X spôsobov a chutí .
SamuelSK
28.11.11,20:16
Tepla Uzitkova Voda ?
TUV ?

Ta nie je na pitia, tym padom nie je ani na oplachovanie, alebo sa mylim ?

VEGETA = humus a sracky, to je snad jasne, nie ? teda ta z obchodu..

preferujem domace prichutovanie.

"umenie je, keď urobíš ryžu, ktorú z hrnca neodlepíš"
nj, to mas pravdu. ved potom pouzijem lyzicu.. (aj tak ryzu nechavam v hrnci, pokial si ju nebalim na cesty, co nerobim)

Horuca voda moze byt aj voda z kanvice, ale ak to robi niekto pomocou TUV, tak fakt neviem..
zunnnka
28.11.11,20:20
ja robim vacsinou v mikrovlnke
tupperwarre ma na to specialnu misku, ryza je hotova za 10 minut...
ale videla som uz aj lacnejsie verzie
avalik
28.11.11,20:35
ja robim ryzu v mikrovlnke v takejto nadobe:
http://www.decuisine.co.uk/images/html_product_pages/CK167/CK167.jpg

robim presne podla navodu - preplachnuta ryza, zalejem vodou - nesolim, minuty podla navodu - takuto davam k chutovo vyraznym maskam

tiez robim oprazenu na oleji, 1 ryza, 1,5 voda, cibula a v nej zapichnute 2 klinceky a vegeta alebo kocka bujonu
- ked ryza vystupi hore, prelozim do rury a peciem 12 minut na 180 stupnov - tuto robim k pecenemu kuratu, alebo len tak so salatom - mnaaaam :)


ak by ste niekto takuto nadobu na ryzu videli v nejakom eshope, dajte mi vediet lebo moja uz dosluhuje (tuperware som skusala a nema take vysledky)
Zdenka 0705
28.11.11,20:44
Ryžu varím minimálne, po zaliatí vodu nechám zovrieť, tj. cca 3 minúty ju varím, potom odstavím na vopred vyhriatu platňu /mám plynový sporák/, zakryjem utierkou a chňapkami a rukavicami, čím viac, tým lepšie a viac sa nestarám. Takto varím klasik ryžu, natural treba dlhšie.
Včera som objavila novú chuť, už na tanieri som ju poliala tekvicovým olejom. Nielenže chutila výborne, ale zmenila aj farbu, bola zelená :)
lujza.j
28.11.11,21:11
ja ryžu prepláchnem, sparím teplou vodou, potom na troche oleja osmažím do sklovita. ak to bol hrnček ryže dám hrnček vody + lyžičku vegety+ soľ+sušená pažitka. varím zakrytu, potom v určitej fáze ak je už voda fuč-v ryži, premiešam a vypnem, nechám dojsť v trube.
jacekova
28.11.11,21:41
My varime v ryzovare a len jasminovu ryzu... je to lahke varenie,nikdy sa nestalo ze by bola zla. Praveze je super
bupi
28.11.11,23:56
Ja stále ryžu premyjem, lebo mám pred očami jej zber aj s tými holými bosými nohami tých zberačov, a žeby tam boli nejaké výživné látky?:mee::confused:
Pri zbere sa tiez ryza maca, preco by mali v dalsej etape umyvania pred varenim z nej vyprchat nejake vyzivne latky?
BTw, na sacku je pred pripravou napisane: ryzu premyjeme...
Moja teta ked varila ryzu, hovorila,ze niekedy ju premyje aj desatkrat, lebo jej smrdi.... co je fakt, teraz sa uz da u nas kupit aj kvalitnejsia ryza, ale ta povodne len u nas kupovana smrdela naftou.. toto neumyt, ako varit otravu.
hubatá
29.11.11,21:44
Určite premývajte: viete koľko potkanov, myší si po nej pobehá, vyciká, vykaká?
Ak surovú ryžu zalejete v miske teplou vodou a necháte postáť, uvidíte čo je všetko v nej: od kamienkov až po.... Teplú vodu niekoľkokrát vymením kým nie je čistá.
Ak nie ste zdatné v dusení ryže tak je tu jedna rada: uvarte ryžu v osolenej vode - ako cestoviny. Treba počas varenia chutnať lebo ryža nie je rovnakej kvality, veľkosti a každý druh sa uvarí za iný čas. Precedíte cez sito, premyjete a potom si s ňou robíte čo chcete:
Dáte ju na olej, osolíte, alebo ju dáte na cibuľku, pridáte hrášok, šampiňóny..... nie je lepkavá, delí sa a vždy uhádnete takú akú máte radi.
misoft
29.11.11,21:57
Tepla Uzitkova Voda ?
TUV ?

Ta nie je na pitia, tym padom nie je ani na oplachovanie, alebo sa mylim ?
Mýliš sa, veľmi sa mýliš! TÚV (teplá úžitková voda) je najpoužívanejší pojem, ale je rozdiel: voda používaná na ohrev vo vykurovacích telesách - to je tá skutočná teplá úžitková voda, pretože sa po ohriati a následnom odovzdaní tepla vo vykurovacích telesách vracia späť na ohrev, teda sa nepoužíva na konzumáciu (pitie). To čo piješ je OPV (ohriata pitná voda), teda sa nevracia späť (potom je z nej odpadná voda - platíš jak vodné tak i stočné). A ako studená, i teplá pitná voda musí spĺňať normy (+ pridaná norma na teplotu na výstupe).

Už si v obraze?
Slayer666
30.11.11,09:03
No nie vzdy je mozne premyvat ryzu. Napr. ked robite risotto alebo nieco ine, co zavisi od skrobu, tak sa vam nepodari, ak ju premyjete.
deha
30.11.11,09:20
No neviem, ja ryžu niekoľkokrát premyjem horúcou vodou veľmi dôkladne. Istý čas som robila pre baliareň, kde balili aj tento sortiment a v ryži sa nachádzali vysušené živočíchy,/ žaby/ a sklo, čo povymetali zo dna lode a pod. Premývajte aj z tohto dôvodu a taktiež zmyjete z povrchu škrob, ktorý ryžu robí lepivou.
hubatá
06.12.11,15:45
Mne sa to snáď len zdá čo som sa v tejto téme dozvedela a pritom som si myslela že ju založila nejaká neskúsená kuchárka a po 2-3 odpovediach zanikne. Ale ako z odpovedí vyplýva väčšina ľudí neumýva ryžu a odôvodňuje to všeličím možným od lepivosti až po rizoto- to potom neumývate ani mäso, hydinu, ovocie? Ruky si umývate?
babka - ježibabka
06.12.11,16:31
Hubatá pri Tvojej poslednej otázke ma niečo napadlo. Prišiel český otec na Slovensko na pytačky. A keďže chcel pre syna to najlepšie, tak sa vypytoval na všeličo, čo vie robiť. A padla o.i. aj otázka. "A umí vařit?" A otec Slovák odpovedal: Veď som povedal, že vie všetko robiť, ale či si "umýva riť", tak to neviem. Nezabi ma. :D:D:D
Farkaš
12.12.11,14:04
Ahoj, ja varím ryžu len v mikrovlnke. Požadované množstvo ryže vsypem do väčšieho sita a pod tečúcou vodou premyjem. Do misy z jenského skla dám asi lyžicu, lyžicu a pol oleja a na to nakrájanú na drobnučko menšiu cibuľku. Strčím do mikrovlnky na tri minúty. Cibuľka je trocha viac ako sklenovitá, ale nie hnedá. Nasypem ryžu, zalijem vodou tak, že voda je asi 2 cm nad ryžou. Osolím a dobre všetko premiešam. Na mikrovlnke stlačím gombík 2x - varenie ryže - a nastavím hmotnosť. Ryža je "nebo v ústach". Každé zrniečko sa oddeľuje.
Keď som nemala mikrovlknu s prepínaním na varenie kadečoho, napr. kura, zemiaky apod., tak som to robila takisto, ibaže som si dala prvé varenie na 100% a po desiatich minútach prepla na osem minút varenia na 70%. A ešte potom na jednu minútu na 100%.
Každý, kto u mňa takúto ryžu baští si pochvaľuje, že takto dobre uvarenú ryžu ešte nemal. Tak to skús /te/ tiež. Je to mňamka.
zelenydom
13.12.11,08:36
Ako pripravujete hnedu, celozrnnu ryzu? Niektori ju pred varenim namocia, ale to ju zbavi tych supiek, kvoli ktoremu je zdravsia ako biela.
tina01
13.12.11,10:27
Ahojte, ja ryžu premývam niekoľkokrát, aj hnedú.Cibuľku opražím na oleji do sklovita, pridám ryžu,soľ, popražím a zalejem horúcou vodou, asi tak na dva prsty od povrchu ryže.Keď začne voda vrieť, vypnem a už neotváram, asi tak pol až trištvrte hodinu. Pripravím si ju tak, aby bola teplá rovno k obedu. Hrniec ničím nezakrývam, nechám ho voľne na linke. Nikdy ju už nedováram a je výborná.
osky
03.04.13,22:12
typ pre tych,ktori radi jedia celozrnnu ryzu.tzv.Natural.
konecne som prisla na sposob aby bola aj zdrava a aby nebola ako strk...
volakde som nasla sposob pripravy tejto ryze a tam sa hovorilo o kvaseni-24 hodin postat atd...


chcela som to cez sviatky vyskusat.
namocila som za salku ryze do dvoch salok vody-klasika.
nechala som ju tak stat v spajzi 3 dni!!pod pokrievkou.
kedze bolo vsetko mozne ine na jedenie,nemala som ju kedy robit a priebezne som ju kontrolovala,ci neplesnie.
napucala riadne ale inak jej nic nebolo.
na 4.den som ju hodila na sito ,preplachla a v novej vode-2 salky-uvarila klasicky ako vzdy.

je super,mäkksia ako ked sa pripravuje okamzite,lahko stravitelna.
osky
03.04.13,22:19
este som zabudla dodat,ze som si odlozila z tej vykvasenej vody cca 100 ml a tu pridam k vode na buduce a znova to necham 3 dni napucat.
potom znova odoberiem z tej vody a odlozim do chladnicky.ostatnu vylejem a preplachnutu ryzu pripravim ako vzdy.
bettylou
03.04.13,23:18
nezbaví, ak varíš v tej istej vode
Peggynka
04.04.13,07:55
este som zabudla dodat,ze som si odlozila z tej vykvasenej vody cca 100 ml a tu pridam k vode na buduce a znova to necham 3 dni napucat.
potom znova odoberiem z tej vody a odlozim do chladnicky.ostatnu vylejem a preplachnutu ryzu pripravim ako vzdy.
Nie som si istá,či robíš dobre.Namáčaním vyplaví ryža do vody mnoho cenných látok a aj postup je nepraktický.Ja by som sa skôr priklonila k tomuto postupu,len tiež mi tam nesedí,že necháva ryžu priviesť do varu v otvorenom tlakovom hrnci (môže to byť nebezpečné).Ale dĺžku varenia nemám overenú,tiež myslím,že 50-55 min. je v tlakovom hrnci veľa.Podľa mňa by stačilo 30 min.Treba odskúšať.
http://www.trener.sk/vyziva/natural-ryza.html
osky
04.04.13,08:16
za polhodinku uvarim ryzu bez tlakoveho hrnca,tak neviem aka by bola po 55 minutach...
tento sposob som nasla kdesi na nete-totiz tam sa pisalo o tom,ze nas organizmus nie je na travenie obilovin ako takych prisposobeny a preto by mali prejst kvasenim.
odporucaju ryzu namocit do vody na 24 hodin,potom z tej vody trochu odobrat a ulozit do chladnicky ma dalsie namacanie.
nepamätam si ci sa ta ostatna voda ma vymenit alebo sa len doplni o to odobrate mnozstvo.

ja som to nechal miesto 24-hodin,3 dni a bolo to super.
nabuduce to teda nepreplachnem, a uvarim to vo vode,kde sa ryza namacala,nech nevyhodim ziviny :-)
Peggynka
04.04.13,08:24
Natural ryža pri normálnom varení potrebuje pomer 1:3 a dĺžka varenia 40-45min.
Peggynka
04.04.13,08:25
Budem rada,ak pridáš skúsenosti.
alabut
04.04.13,11:40
... osky to robi velmi dobre, clovek nema fermenty na priamy rozklad ryze v traviacej sustave. Ani kvasnice ju nechcu. Ryza obsahuje jednak toxiny, jednak skrob a kvasenim ju bakterie predtravia pre zaludok, ktory ju lahsie rozlozi (nepotrebuje vyrobit tolko chemikalii) a neviem, ci aj rozlozia skrob na kratsie molekuly cukru. Tento sposob by sa mal uplatnit na vsetky obiloviny. Poklona. Voda po kvaseni sa vylieva kvoli rozpustenym toxinom, podobne ako pri fazuli a trochu sa nechava do dalsej davky, pretoze uz obsahuje aktivne potvorky. :-)
osky
04.04.13,11:43
vdaka alabut,ale ved vravim,tu volakde som to citala,na porade,len neviem kde-tusim v teme co mozem urobit pre svoje zdravie.

pegy-ved prave tym ze to nechas par dni namocene,sa skrati ten cas varenia samotneho.
jasne ze ked hodis do hrnca surovu natural ryzu,trva to dlho :-)
lujza.j
04.04.13,11:54
Osky....diky,vcera sme to riesili k kolegom / cvičenec/.... Ryžu nejem uz 5 rok....ale zvazujem tuto natur,len sviňa jedna neda sa uvarit.....tiez hovoril ze namociť,ale nie tolko......vyskusam, teda 3 dni...;)
osky
04.04.13,12:52
drzim päste,nech sa podari!
mne to pripada ako ked sa uvari kasa z ovsennych vlociek-take nejake to je teraz...
gilda
08.04.13,11:24
Keďže sa na Porade za posledné dni a vo viacerých témach "varí" naturálna ryža, tiež ju "povarím".:) Pripraviť hnedú "naturálku" pololúpanú či nelúpanú by pre bežného smrteľníka (netransformovaného, z našej dimenzie ;)) nemal byť problém.Nedovarená 25 min., uvarená 30-35, rozvarená 40 a viac. Doba namáčania 0, doba kvasenia 0 a doba podobných ... 0. Treba ju riadne umyť, zaliať vodou, stačí 2:1, neprikrytú rýchlo uviesť do varu, penu ak je odstrániť. Variť napr. v liatinovom hrnci neprikrytú 20 min., prikrytú 10 a pri nižšej teplote. Po 30 min. odstaviť, chvíľu ponechať pod pokrievkou. Soľ, olej a ostatné až nakoniec. Z 250g 2 "bohaté" porcie (ryža zväčší objem) a porcie budú väčšie ak vmiešame napr. podusenú zeleninu. Žiadna veda.:)
osky
08.04.13,20:23
k tomuto prispevku som sa uz vyjadrila v teme potraviny a vyjadrim sa ajtu.
ja som tiez nemacala ani nekvasila,presne ako pises,gilda,ale skus to.
az potom mozes porovnat ten rozdiel.
cerstvu ryzu mozes varit kolko chces-na jednej strane bude rozvarena a supka predsa este akasi nejedla...nechutna...

po 3-dnovom namacani je to uplne ine.skus.
erik555
08.04.13,20:26
po 3-dnovom namacani je to uplne ine.skus.
:eek:
tictac7
08.04.13,20:28
k tomuto prispevku som sa uz vyjadrila v teme potraviny a vyjadrim sa ajtu.
ja som tiez nemacala ani nekvasila,presne ako pises,gilda,ale skus to.
az potom mozes porovnat ten rozdiel.
cerstvu ryzu mozes varit kolko chces-na jednej strane bude rozvarena a supka predsa este akasi nejedla...nechutna...

po 3-dnovom namacani je to uplne ine.skus.

...nechce sa mi to celé lúskať - som nezdravá - teda potravinovo - strukoviny máčam pol dňa, ale 3 dni niečo máčať - to je uť aj na mňa trochu cez.... to fakt?
osky
08.04.13,20:45
tictac7-jasne,kazdemu sa to zda nenormalne-chapem.
vsak aj ja som to skusila len nahodne.staci aj 24 hodin-to bol povodny recept.
ale ja som na to nemala cas tak som to mala namocene 3 dni.
neachlo to,neplesnelo....v chlade tomu nic neni a mozem povedat ze ryza bola super.ja uz v buducnosti len takto.
osky
08.04.13,20:45
:-)
kukučka
08.04.13,20:51
Tik, neviem či myslíš tému o potravinách a či túto? Stačí ak sa vrátiš na príspevok 224 od osky.
bettylou
10.04.13,13:24
stačí aj polhodinu
lofr
16.04.13,22:14
Ryzu SOS som objavil v jednom obchode z 1 euro/kilo.
Nikdy som nechapal, preco stoji v Bille alebo Tescu 2,50/kilo.
To je zo zlata, alebo co?

Ale ako som si precital tuto diskusiu, velmi vela ludi ju tu odporuca, akoby bola najlepsia.
Vyskusal som vsetky mozne druhy ryze, zatial najlepsia s klasickych bielych ryzi, sa mi zda Giana gulatozrnna... odporucam vyskusat. Vsetky ostatne gulatozrnne boli horsie.
Dokonca, mi tato Giana ryza chuti viac nez basmati, tu som prestal pouzivat, a jasminovu som dlho pouzival, ale objedla sa mi.
Potom este spomeniem talianske ryze, Arborio alebo Carnaroli, tie su na rizoto najlepsie, ale dlho sa varia, aj 20 minut. Kvoli tomu, ze talianske rizoto sa ma mierne lepit a mat kasovu konzistenciu, nemaju sa preplachovat... rataju s tym a tak by pri baleni talianskych ryzi mali dodrziavat lepsiu cistotu. Cena vsak byva vysia, aj 3-4 eura za kilo.


Tu SOS som nikdy nekupil, za tu cenu sa mi to zdalo neadekvatne, ale teraz za 1 euro ju teda vyskusam.

Vyskusal som aj BASK gulatozrnnu, ale zda sa mi horsia nez Giana. V tom obchode ju maju za 70 centov/kilo, inak normalne stoji 1,50.

Na zaver moj oblubeny a netradicny recept.
Ryza s medvedim cesnakom.
Ako zaklad mozete pouzit klasicky postup, alebo vas oblubeny, je to jedno, lebo medvedi cesnak ma vyraznu chut a dominuje v ryzi.
Ja vypukam na oleji ciernu horcicu, dam oprazit cesnak alebo cibulku, pridam maha korenie, necham ho vysumiet asi 5 sekund, pridam ryzu, v oleji podusim minutku-dve, podlejem bielym vinom, az zasyci, a necham odparit alkohol...ryza vsiakne vinovu chut.
Potom zalejem vodou, osolim, okorenim.

V sezone medvedieho cesnaku si nazbierajme kopec vriec cesnaku, kolko len vladzeme. Trva to aj 2-3 hodinky, rozlozime to aj na viac dni.
Medvedi cesnak preplachneme, a bud zmixujeme tycovym mixerom, alebo normalnym, co nieje bohvie co, lebo sa to namotava na tie noze... najlepsie je to odstavit v odstavovaci na bylinky, co trva dost dlho.
Stavu si dame do flasiek a zamrazime... vydrzi do dalsej sezony aj rok.
Drt s medvedieho cesnaku zalejeme olivovym olejom a solou, najlepsie himalajskou v sklenenych poharoch. Koncentracia soli asi ako v kyslej kapuste. Robime to tak, ze vzdy natlacime asi 2-3cm vrstvu cesnakovej drte, osolime, a zalejeme olejom. Takto to po vrstvach plnime, az je pohar plny. Mam to odskusane, ze rok to vydrzi v ladnicke, a nieje to pokazene, lebo obsahuje alicin, prirodne antibiotikum.
Vznikne taka zelena olejova kasa, dost slana. Najlepsie je, ked je olej mierne na vrchu, aby to neoxidovalo a bolo cele ponorene v oleji. Ked si clovek urobi 5-6 zavaraninovych poharov, vydrzi to aj na cely rok, do dalsej sezony, a cely rok moze mat ryzu s medvedim cesnkom. Samozrejme ta kasicka, ci stava sa hodi aj do cestovin, pohanky, omacok, proste vsade mozne.

No a po uvareni ryze, do nej zamiesame bud tu stavu, alebo tu drt. Samozrejme, ked drt, v ktorej je sol, tak osolime ryzu menej, aby nebola presolena.
Ryza ziska nezamenitelnu cesnakovo-bylinkovu vyraznu chut, a tmavo zelenu farbu. Pred podavanim do nej este zvyknem zamiesat korenie garam masala. Toto korenie sa velmi do ryze hodi, odporucam vyskusat, pridavam ho skoro vzdy. Ma sa davat tesne pred koncom varenia.
Da sa pridat aj zeleninovy bujon, najlepsi je praskovy napriklad z DM od alnatury, ci cervena paprika. Da sa to rozne kombinovat, a ryza ma potom vyraznu chut.
Zita5
17.04.13,05:08
Zahliadla som starý môj príspevok ...premývam už premývam ...:)
gardenia
17.04.13,13:56
Prečítala som si tu recepty na varenie ryže, niektoré dosť komplikované. Ja mám jednoduchší recept:

Guľatú ryžu uvarím v slanej vode, do ktorej hodím asi 2 klinčeky - spôsobom ako keď varím cestoviny. Po uvarení - cca 15 min. scedím, hodím do rajnice, kde už mám na oleji jemne popraženú cibuľku, pridám čierne korenie, trochu rasce, štipku vegety a premiešam. Nie je s tým takmer žiadna robota a chutí perfektne.
kukučka
17.04.13,14:01
Koľko ľudí, toľko chutí, ale keď čítam vegeta, dávam automaticky mínus. Nepoužívam 20 rokov a aj predtým skoro vôbec.
gardenia
18.04.13,13:37
......samozrejme, že vegeta nemusí byť......
osky
18.04.13,14:26
Prečítala som si tu recepty na varenie ryže, niektoré dosť komplikované. Ja mám jednoduchší recept:

Guľatú ryžu uvarím v slanej vode, do ktorej hodím asi 2 klinčeky - spôsobom ako keď varím cestoviny. Po uvarení - cca 15 min. scedím, hodím do rajnice, kde už mám na oleji jemne popraženú cibuľku, pridám čierne korenie, trochu rasce, štipku vegety a premiešam. Nie je s tým takmer žiadna robota a chutí perfektne.

ved ty vylejes vsetky ziviny a apotom ju hodis na panvicu...vraj nie je s tym robota....
no a normalne ryzu zalejem a parim -v tom istom hrnci sa urobi perfektne.vsetka voda vsiakne a nemusim nic vylievat a smaziz a neviem co
tu natural potom tak ako som uz pisala...vlastne rovnako len red tym je namocena.
lujza.j
18.04.13,17:35
ved ty vylejes vsetky ziviny a apotom ju hodis na panvicu...vraj nie je s tym robota....
no a normalne ryzu zalejem a parim -v tom istom hrnci sa urobi perfektne.vsetka voda vsiakne a nemusim nic vylievat a smaziz a neviem co
tu natural potom tak ako som uz pisala...vlastne rovnako len red tym je namocena.
a špinavé dva "hrnce"....
alaya1
18.04.13,17:50
Samozrejme, ze ryzu premyvam v studenej vode. necham ju trocha odkvapkat, potom na rozpalenom tuku chvilu oprazim ryzu , potom na nu nalejem tolko vody, kolko je ryze. ja zvycajne davam 2 hrnceky ryze , tak dva hrnceky horucej vody, polozim a dusim prikryte na miernom ohni. neotvaram, az po cca 15 minutach, premiesam a vidim, ci treba este dusit, ci uz nie. ryza sa nelepi, je chutna a sypka.