filipovaM
07.02.18,18:35
Posudkový lekár určuje % invalidity. Ak už uznal pacientovi 35% za zdravotné postihnutie a to 25% za koxatrózu III. stupňa Dg. M16.1 a plus 10% za úzkostnú poruchu Dg.MKCH-10. Momentálne je tá pacientka po onkologickej operácii Dg.D051 a podstupuje rádioterapiu, plus tabletky na 5 rokov. Chystá sa podať znovu žiadosť o priznanie invalidného dôchodku nakoľko 35 % nie je dostatočné ohodnotenie. Len by som chcela vedieť ako je to s určovaním rozhodujúcej diagnózy. Či je na to nejaký lekársky kódex alebo je to iba na rozhodnutí toho posudkového lekára a na jeho nálade?
Vopred ďakujem za odpoveď a názor.
Katy a R
07.02.18,17:40
Samozrejme - že tam nejaká subjektivita je - ale zase posudková komisia rozhoduje podľa dokumentácie od odborných lekárov, ktoré si vyžiada (čiže aj aké "hodnotenie" dá odb. lekár) - a tiež podľa zákona o SP. pozri prílohu č4 - tam je pre konkrétne diagnózy stanovený rozsah zníženia schopnosti pracovať v %.
http://www.autora.sk/zz/2003/461
doplnenie - pozri http://www.socpoist.sk/lekarska-posudkova-cinnost-dochodkoveho-poistenia/947s
veronikasad
07.02.18,18:11
Pri onkologických ochoreniach je možné požiadať o prehodnotenie invalidity hneď ako obdrží histologický nález. Nech ide do SP spísať žiadosť, ku ktorej predloží histologický nález a prepušťaciu správu z nemocnice.

Po dvoch rokoch od operácie sa % invalidity prehodnocuje.
filipovaM
12.02.18,12:47
No keď som si bola pýtať tlačivá na spísanie žiadosti posudkový lekár na mňa dosť surovým spôsobom nakričal, čo otravujem ihneď po operácii, mám prísť iba po liečbe ožiarmi a v konečnom dôsledku po ožiaroch budem vyliečená takže čo vôbec chcem. Lekársku prepúšťaciu správu aj histologický nález som mala so sebou aj ho videl aj správu. Takže som bola z toho na prášky.
Ďakujem za odpoveď.
filipovaM
12.02.18,12:50
Ešte som zabudla, ktorá diagnóza by mala byť tá hlavná? Ja viem, že to povie posudkár. Len mám z toho všetkého taký dojem, že náročky dal aj prvý krát tú hlavnú, na ktorú je menej percent a tých 10 to už nezachránilo.
veronikasad
12.02.18,12:52
Odstránili jej celý prsník?
veronikasad
12.02.18,12:54
Hlavná diagnóza je teraz onkologické ochorenie, po dvoch rokoch zdravotný stav prehodnocujú.