Majka18
07.02.18,19:50
Otvorila som si kamenný obchod s handmade tvorbou.
Je možné uzatvoriť komisionarsku zmluvu s nepodnikatelom?Prípadne akym iným spôsobom sa dá tento tovar predávať?
Môj účtovník tvrdi, že takýto predaj nie je možný.

Dakujem!!!
buchač
07.02.18,20:12
Nie som podnikateľ...som len hand made výrobca.
Po rozhovore (svojho času) s jedným predajcom tvrdím, že je to možné.

Ide to fakt cez nejakú zmluvu, ale presnejšie si nespomínam.
Onko
07.02.18,22:43
Účtovník má pravdu. Pravdepodobne ide o živnosť (Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.) a so živnostníkom je možné uzatvoriť zmluvu. Ak z nejakého dôvodu si nechce založiť živnosť, ešte stále môže vyrábať ako zamestnanec alebo dohodár. Ale nemôže legálne podnikať ako nepodnikateľ, resp. pracovať bez pracovnej zmluvy.
buchač
08.02.18,06:15
Môj koment bol vymazaný...takže zopakujem.

Nie som podnikateľ, ani živnostník...som len hand made výrobca.
Po rozhovore (svojho času) s jedným predajcom tvrdím, že je to možné.

Ide to fakt cez nejakú zmluvu, ale presnejšie si nespomínam.
----------------------------
K samotnej otázke ohľadom komisu by som si dovolil tvrdiť, že by sa tento obchod dal uzatvoriť podobne, ako to funguje v bazároch.

Predsa komisionálny obchod veci vykupuje a následne (so ziskom) predáva.
Tu ide len a len o náležitú dohodu ohľadom sumy...aby boli obe strany spokojné.
Majka18
08.02.18,06:45
myslela som si, že je to možné prostredníctvom ZMLUVA O OBSTARANÍ PREDAJA VECI, ale podľa učtovníka ani to nie je možné....
buchač
08.02.18,06:52
Ja netvrdím ani jedno a ani druhé...len dávam vlastnú skúsenosť. Možno by som teraz tiež nepochodil, daná situácia bola pred pár rokmi.

Ale čo tak sledujem poniektoré témy ohľadom účtovníctva ?
Nie každý účtovník je dokonalý...;) :D
Onko
08.02.18,09:32
Ide o to, či chceme dodržať legislatívu v duchu zákona, alebo len mať nejakú zmluvu a tváriť sa, že je to ok. Samozrejme aj nepodnikateľ môže niečo predať. Ak by výrobca tie vecičky mal napríklad urobené z minulosti ako koníček pre radosť a náhodou sa teraz rozhodol ich všetky naraz predať, tak ich kľudne môže dať do bazáru alebo na komisionálny predaj. Problém je v tej sústavnosti v definícii živnosti. Pokiaľ ich chce vyrábať stále, priebežne a pravidelne dodávať do obchodu, sú to známky podnikania a pokiaľ nebude mať živnosť, tak ide o nelegálne podnikanie. A nie je to len problém výrobcu, do rizika ide aj obchod, lebo on môže byť zase obvinený z nelegálneho zamestnávania.
Majka18
08.02.18,18:53
Uprimne Dakujem za fundovanu odpoveď. Zaobijdem sa aj bez tohto predaja. Vazim si VASE znalosti.