frantisek416
08.02.18,11:04
Nezdá sa mi férové, keď maléoh predajcu ako ja, zťp, živím sa, aby som mal pocit užitočnosti, aby som prežil aj. A podobní sú ako ja veľa. A kutomu patria aj študenti, ktorí sú chcú ručnou prácou uľahčiť ekonomickú situáciu, uživiť sa. Z danového úradu príde kobra, vydáva sa za zakazníka, a pri malej chybe vytiahne svoj preukaz danového úradu, a napári 300 e pokutu. známej stankárke tak vymerali pokutu iba preto, lebo nedala správne na bloček jednotku. ale cenu rovnako.
A je to v poriadku, ked veľkí podvodníci sú podporovaní danovými úradmi?
Vie mi sakra niekto poradiť, ako takého zmrda vycítim? dá sa, dakujem.
jslancik
08.02.18,10:23
kontrola musí byť, a pokuty tiež. inak by každý mal zákony úplne na háku. beztak sa každý snaží uliať si, ako sa len dá. To nie je znevýhodňovanie niekoho (ak k tomu tak pristupuješ, tak to svedčí o kadečom) Snáď si nemyslíš, že kontroly chodia iba ku študentom či ZŤP.

PS. "malá" chyba je napr. aj to, keď skôr preberieš peniaze ako podáš zákazníkovi bloček. čo na tom, že je vytlačený. (upravené - týka sa to výdavku, nie prevzatia peňazí)
buchač
08.02.18,11:40
Už som sa zľakol, že čo za hrozba hrozí držiteľom preukazu ZŤP.
...a zhrozene som sa dočítal, že niekto si neplní povinnosti a ešte by chcel daňováka (Šoikára) zacítiť na hony....no niečo hrozné.

Včul mi napadla hrozná myšlienka.
Čo v prípade opačného garde...ak by ťa (ZŤP) niekto odrbal ?

Proste..." Pořádek musí bejt"...řekla babka a kopla hovno pod postel. ;)
jakubzemko
08.02.18,11:59
To by mali potom inak napariť pokuty v každom veľkom hypermarkete. Najprv tie pokladníčky preberú peniaze a až potom ti dajú bloček z prípadným výdavkom :)
vicktor
08.02.18,12:11
resp. najskor prebehne platba kartou, blocek az potom / po tom
misoft
08.02.18,16:41
Tiež správny postreh.... najskôr platíš a až potom dostaneš doklad.... malo by to byť naopak. Lenže na pokladni (na zobrazovači) je viditeľná suma. Bloček je doklad o zaplatení, prijatí sumy za tovar.
Ale i tak - mali by sa i na toto SOIkári zamerať.
Kto ho vie, ako by reagovali na takýto podnet.
jakubzemko
08.02.18,17:02
No ja osobne neviem, či taká povinnosť najprv dať bloček a až potom prijať peniaze je založená na právnom základe. Každá pokladňa má tak, že si dáš medzisúčet, následne zoberieš od zákazníka peniaze, prerátaš si, potom zadáš sumu, ktorú si od zákazníka dostal a pokladňa ti krásne vypočíta koľko máš zákazníkovi vydať. Až po vykonaní týchto úkonov môžem dať zákazníkovi bloček spolu s výdavkom.
vicktor
09.02.18,07:20
Este poznamka: ako pokladnicka snima tovar, blocek sa postupne generuje tak, ze kazda polozka sa zapise do dalsieho riadku a paska sa vystrkuje z tlaciarnicky. Na zaver sa spravi sucet, t.j. blocek uz existuje, ale pokladnicka mi ho neda. Najskor treba zaplatit, az potom ho vytrhne a odovzda.
veronikasad
09.02.18,07:44
Podnikatelia so zdravotným postihnutím nemusia pre evidenciu tržieb používať ERP, ani VRP. Čo však neznamená, že svoj príjem nemusia zdaniť. Zákazníkovi sú povinní vystaviť doklad o nákupe alebo poskytnutí služby, tzv. paragon, ktorý zaeviduju vo svojom účtovníctve.
avalik
09.02.18,08:02
V zákone o ERP sa uvádza

§ 3

Povinnosť evidovať tržbu elektronickou registračnou pokladnicou alebo virtuálnou registračnou pokladnicou

(1) Podnikateľ je povinný evidovať tržbu v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici bez zbytočného odkladu po jej prijatí; ...

"bez zbytočného odkladu po jej prijatí" ... kým pokladník nemá tržbu v ruke, nemá dôvod stlačiť enter na pokladni a tým tržbu evidovať
veronikasad
09.02.18,08:05
Pokutu dávali keď pokladník dal zákazníkovi najskôr výdavok z hotovosti a až potom doklad z ERP.
avalik
09.02.18,08:12
vydavok mal odovzdat spolu s blockom ... ak by davali pokutu za to, ze najprv mal dat blocek a az potom prijat trzbu, to uz nie je koser a treba oponovat zakonom
profesional
09.02.18,08:28
Nič nebráni osobe, čo je ZŤP, aby požiadala v súlade so zákonom o zmiernenie alebo odpustenie sankcie. Zákon to umožňuje. Ak priznáš porušenie zákona, doložíš doklady, že konkrétna sankcia je pre teba likvidačna s ohľadom na obrat a zisk a preukážeš nápravu vo veci za ktorú bola sankcia uložená, Finančná správa sankciu obvykle zníži, alebo odpustí. Toto platí aj na sankcie uložené v blokovom konaní a zaplatené. Práve pri daniaroch túto možnosť máš, zatiaľ čo napr. pri dopravných priestupkoch takú možnosť nemáš.
buchač
09.02.18,08:42
Blokové pokuty pri dopravných priestupkoch sú dané zákonom s tým, že sú dané jasné sumy, ktoré dopraváci musia udeliť.
Pokutovaný síce pokutu nemusí zaplatiť, môže sa predsa domáhať priestupkového konania. Lenže tam vyfasuje ešte vyššiu pokutu, ako by zaplatil na mieste.
...a nikoho nezaujíma, že aj tu môže dojsť k likvidačnej pokute...napríklad pri STK, EK.

Podnikateľov by sa to malo týkať tiež.
Keď na to nemáš ? Nepodnikaj !
Žiadne úľavy, žiadne odpustky, ... ako to býva napríklad pri daňových podaniach.
Kuwa, nesplnil si si ? Plať !!!
veronikasad
09.02.18,09:24
Tak ako píšeš, lenže v tomto prípade pokladnik podal zákaznákovi peniaze a bloček z pokladnice sa medzitým tlačil. Blok bol v poriadku, napriek tomu musel zaplatiť pokutu.
profesional
09.02.18,11:42
Aj v daňových veciach môžeš ísť na správne konanie..
Takže to zmiernenie alebo odpustenie sankcie je naozaj navyše oproti dopravným veciamvl vo veciach daňových.

Blokové pokuty pri dopravných priestupkoch nie sú dané zákonom. Sú dané internou smernicou Policajného zboru SR. Tá nemá žiadny záväzný charakter, nie je právnou normou. Má iba odporúčací charakter pre policajtov. Avšak tí sú povinní riadiť sa pri ukladaní sankcie zákonom a nie nejakým sadzobníkom z internej smernice. Takže tým sadzobníkom sa oháňajú len pri práva neznalých občanoch.

Podľa teba by mali invalidi sedieť doma a pomerať invalidný dôchodok alebo sociálnu podporu a namiesto toho aby produkovali pre spoločnosť aspoň nejaké hodnoty, majú iba umrieť v chudobe.. To je zvrátený názor.

Som za to, aby ľudia, ktorí majú výrazne sťažené spoločenské uplatnenie z objektívnych príčin, mali možnosť získať úľavy pri sankciách za delikty, ktoré majú iba nedbanlivostný charakter, ak nejde o trestný čin.

Nech invalid podniká aspoň v malom, nech produkuje hodnoty, ako by mal sedieť doma.
veronikasad
09.02.18,11:46
Podľa teba, profesionál, invalidi nemusia dodržiavať zákony, lebo správne delikty by im mali byť odpustené?
jslancik
09.02.18,11:52
ďakujem za napravenie. len tak pre zaujímavosť, to s tým výdavkom je niekde explicitne napísané, alebo na základe čoho si to finančáci tak vykladajú?
Oliwa
09.02.18,11:59
Ja teda netuším, či je aj Bašternák ZŤP, ale - oľutoval, zaplatil a je mu odpustené...
Katy a R
09.02.18,12:06
k tým tvojim otázkam cit:
1. "A je to v poriadku, ked veľkí podvodníci sú podporovaní danovými úradmi? "
- Ak si si len chcel podiskutovať, že " čo je zhnité v tom štáte dánskom" ... tak si mohol založiť debatu (viacerí by možno ponadávali;)), alebo by bolo dobré obrátiť sa na našich zástupcov, ktorých si volil, prípadne konkrétne veci napísať na príslušné kontrolné orgány, nejako medializovať (alebo lampáreň)

2. "Vie mi sakra niekto poradiť, ako takého zmrda vycítim? dá sa, dakujem."
- Neviem síce, ako sa dá vycítiť - ale ja by som ti poradila - že jednoducho ho naštvi, naštuduj si všetky svoje povinnosti a riadne ich dodržiavaj! :)

....
A ešte upozornenie (aj v súvislosti s inou témou) - ak niekto nemusí ako ŤZP osoba povinne používať ERP - to ešte neznamená, že nemusí riadne evidovať svoje príjmy! A samozrejme ich aj zdaňuje podľa rovnakých pravidiel, ako všetci ostatní.
jakubzemko
09.02.18,12:23
Korektné by bolo, aby kontrolór aj po prijatí výdavku chvíľu počkal. Presne ako hovoríš, ak som vydal a bloček sa ešte tlačí, neporušil som povinnosť evidovať tržbu bez zbytočného odkladu po jej prijatí. Už je v pokladni predsa zaevidovaná a nemôžem za to, že tlačiareň tlačí pomalšie ako ja vydávam. Ak sa bloček ešte ale ani netlačí, alebo nebodaj som ani nezačal blokovať a som prijal peniaze a už som zákazníkovi aj vydal, to by sme už mohli hovoriť, že som porušil povinnosť evidovať tržbu bez zbytočného odkladu po jej prijatí. Na druhej strane, viem si predstaviť, že každý podnikateľ trochu prikrášli a možno v skutočnosti ani nezačal blokovať a už vydal výdavok. Následne až začal blokovať, keď zistil, že zákaznik nejako neodchádza. V takom prípade je pokuta oprávnená. Inak by som oponoval.
jakubzemko
09.02.18,12:39
Darmo, kontrolór má povinnosť počkať kým sa bloček vytlačí. A to sa načaká, ak náhodou dôjde práve v tom okamihu páska :)
Podnikateľ je povinný po zaevidovaní tržby v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici odovzdať kupujúcemu pokladničný doklad okrem kópie pokladničného dokladu ihneď po jeho vytlačení v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici; ďôležité je vydať bloček ihneď po vytlačení. Žiadny výdavok sa nikde nespomína. A bloček sa vytlačí po zadaní sumy, ktorú som od zákazníka prijal. Následne vydáte, bloček sa tlačí a ak máte pomalú tlačiareň, žiaľ výdavok je rýchlejší :) takže kontrolóri sa môžu aj rozkrájať, pred vytlačením bločku nemajú povinnosť podnikatelia bloček zákazníkovi odovzdať :) čo je aj logické
misoft
09.02.18,17:24
Tak, tak.... (i keď prokouš s tým "teoreticky" súhlasiť nemusí)..... i Kiska pochybil, oľutoval a ihneď zaplatil - ale je to ZLOČINEC, PODVODNÍK (podľa istých dvoch osôb hranatého tvaru a skoro arabského vzhľadu).... rozdiel je v tom, že "poctivý" podnikateľ, ktorý vedome "omylom" si nechal 2 milióny je NÁŠ človek, tak iný "podnikateľ" - t.č. hlava štátu, ktorý omylom sa prepočítal o 18000€ a ihneď zaplatil, NAŠIM človekom NIE JE.
buchač
09.02.18,17:47
profesional

Pokuty pojednáva :
Sadzobník pokút ukladaných v blokovom konaní za priestupky proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky podľa § 22 zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov, spáchané porušením zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o premávke“)

Zajtra choď vrátiť VP...;) :D
------------------------

Ja Ti považujem za zvrátené iné.
Nie jeden poberá ID, na to alebo onô.
Je ale do neba volajúca zvrátenosť, ak niekto má (vraj) problémy s pohybovým ústrojenstvom s chrbticou, na na vlastnej záhrade solídnych rozmerov ide jak traktor. Na pravidelné liečenia sa do kúpeľov dostaví s bakuľkou...no po večeroch berie bary a tanečné parkety jak na páse.

Si za výraznú úľavu ?
Taká ID alebo ZTP asi bude postihnutý na tele a nie na hlavu, inak by predsa nemohol podnikať.
Takže či zdravý alebo nie...postih je/má byť rovnaký.

Prípadne inak.
Takže ak ja, držiteľ preukazu ZTP, pôjdem na 60ke takou 150kou...tak by som nemal asi zaplatiť 800€ pokutu...ale len takých zo 40€ ???
profesional
10.02.18,10:37
veronikasad: Samozrejme, že zákony dodržiavať musia. Aj sankcie za ich nedodržanie majú dostať. Avšak sankcia má mať účinok prevenčný, sankčný, avšak nesmie byť likvidačná. Tak to hovorí ústavné právo.

buchač: Sadzovník pokút nie je tam kde si uviedol. Pozri si to. Tam sú len horné hranice. Ale nie sadzby. Nakoľko v priestupkovom konaní musí byť zohľadnených príliš veľa faktov a okolností, čo do sadzobníka nenarveš. Zase si skopíroval z netu niečo, čo nie je pravda. Otvor si zákon a pozri si tam ten "sadzobník" Žiadny tam nie je. Je tam len horná hranica pre konkrétny paragraf a odsek. Tj. že za rýchlosť nôžeš v blokovom konaní dostať max. 800 Eur. Ale nič o rozdelení podľa rýchlostí a pod. Najprv si otvor zákon a potom napíš. Skopírovať nezmysly z netu dokáže každý..
buchač
10.02.18,10:47
Mne je jedno to alebo ono v tejto "zaujímavej a problematickej" téme..

Pointu ja vidím v tom jednom.
Dotyčný proste hľadá únik v tom, aby sa vyhol prípadnej pokute a to aj v vtedy, ak sa jedná o konanie, ktoré si zapríčinil svojou vinou.
Fujtajbl, dokonca sa oháňa tým stavom ZTP...?

Pomaly a s nadsádzkou by sa dalo povedať, že by kľudne mohol požadovať aj fotky daňovákov. ;)
---------------------

FURT sa vyjadruješ len ako právnik. Lenže ako právnik zásadne nedávaš nejaké linky na potvrdenie svojho tvrdenia.

Sorry...ale tie zákony, súdy, ústava ? Zákony sú nie raz zdrapom papiera, súdy si robia prdel z ľudí....a tá ústava chráni len bohatých.
Lebo ak sa používa na zdôvodnenie rozsudkov, ba dokonca výklad ústavy ten, v poslednej dobe veľmi obľúbený terminus technicus = právny názor ?
Kuwa, bičak sa mi otvára vo vrecku...
veronikasad
10.02.18,10:58
Profesionál, nechcel by si robiť napr. účtovníctvo zdravotne postihnutého v novinovom stánku, ktorý podniká s dotáciou úradu práce a zistil, že nemusí používať ERP... A keď dostane pokutu, zakladá podobné témy ... Viem o čom píšem, urobila som stovky daňových priznaní živnostníkov. A keď mu hrozí povinná registrácia platiteľa DPH, to radšej nekomentujem ...
Ing. Ľubomír Janoška
10.02.18,11:42
@veronika
K+