lipa12
09.02.18,10:09
Ma vyzivovaciu povinnost voci dietatu muz, ktory splodil dieta so zenou ktora je vydata za ineho muza a nadalej spolunaziva so svojim manzelom?

Mozne variacie:

1. v pripade, ze je ako otec dietata uvedeny manzel zeny

2. v pripade, ze je ako otec dietata uvedeny biologicky otec
ivka70
09.02.18,09:21
1. nie, ale: Matka mal. dieťaťa môžu v lehote troch rokov od narodenia mal. dieťaťa podať na súde návrh na zapretie otcovstva k mal. dieťaťu. Manžel môže do troch rokov odo dňa, keď sa dozvedel o skutočnostiach dôvodne spochybňujúcich, že je otcom dieťaťa, ktoré sa narodilo jeho manželke, zaprieť na súde, že je jeho otcom.
http://www.hurtaj.sk/urcenie-alebo-zapretie-otcovstva-k-dietatu.html
Nasledne by sa urcovalo otcovstvo dietata a biologicky otec by vyzivovaciu povinnost dostal ....

Ale na druhej strane, vraj 20% deti narodenych v manzelstve nie su biologickymi detmi manzela matky ...ak ani jeden z nich nebude povazovat za nutne menit otcovstvo priznane zo zakona (lebo maznel vydatej zeny) ... tak sa nic menit nebude

2. ano
arizona
09.02.18,09:21
Vyzivovaciu povinnost ma podla mna ten, kto je rodnom liste dietata zapisany ako otec
draik
09.02.18,09:25
Vyživovaciu povinnosť má ten, kto je zapísaný v rodnom liste ako otec dieťaťa. Ak dôjde k úspešnému zapretiu jeho otcovstva, má z plnenia vyživovacej povinnosti regresné právo voči tomu, kto je biologickým otcom.
Oliwa
09.02.18,09:35
Prispievať na výživu vlastného dieťaťa môžeš tak či tak...
vicktor
09.02.18,09:58
Otazka znie ci ma povinnost, nie ci moze.
Inak ty vies ci je lipa matka, manzel alebo zaletnik?
Oliwa
09.02.18,10:12
Veď preto na otázku neodpovedám, len ju komentujem. Napokon, lipa môže byť kľudne aj kamoška, dedko alebo stará mama...
Nie, neviem, ale neverím, že by takto formulovala otázku matka dieťaťa alebo jej manžel... A morálnu povinnosť voči dieťaťu určite má - to sa na svet nepýtalo.../bez ohľadu na to, čo hovorí zákon či ako rozhodnú súdy/.