Sarlotka304
10.02.18,02:19
Dobry den, prosim o rady a nazory,

Mam niekolko uverov, dva z nich v slovenskej sporitelni, jeden vo vyske 12 000eur a druhy 3000eur, avsak vzaty cez internet banking, cize s neskutocne vysokym urokom. planovala som ich spolu refinancovat do jedneho a ten normalne splacat, avsak necakane som prisla o zamestnanie. Ten naivajjvacsi uver 12 000 som vzala pre cloveka s ktorym som bola a zila 5 rokov a ktory je momentalne opat vo vazeni a vobec ho moje dlhy nezaujimaju. Napriek tomu ze ma 3 roky psychicky aj fyzicky tyral, ked sa dostal prvy krat do vazby, to ja som v momente navysila svoj uver v slslp aby som mu mohla zaplatit dobru pravnicku, ja som mu kazdy tyzden posielala peniaze aby mohol telefonovat, kupit obalky a znamky, pisat mi listy. ked ho pustili, uz ma nepotreboval. Takisto v ceteleme mam pozicku okolo 900eur. Vsetky uvery mam momentane v omeskani v Slovenskej sporitelni mam v omeskani splatky uz rok, nakolko som prisla v tom case o zamestnanie, kym som dostavala podporu, cela sla na splatky, ale potom som pol roka ostala uplne bez prijmu a oni mi neboli ochotni nijak ustupit. Niekolko krat ma kontaktovala vymahacska spolocnost, ktoru si najala SLSP,naposledy niekedy v ete minuleho roka mi davali tyzden inakkk....ale v poslednej dobe uz sa neozyvaju, ani slsp, ani ich vymahaci. Z mojho dalsieho staleho dlhodobeho partnera sa vyklubal gambler a zavisli od drog. verila som, ze prave ja mu dokazem pomoct. namiesto toho som vsak taktiez na iste obdobie podlahla gabmblerstvu... v automatoch koncili vsetky moje vyplaty a aj kazde dalsie peniaze, ktore som akosi vzdy vedela ondniekial zohnat, pozicat si... Momentalne mam normalnu pracu aj prijem, no nemam sancu dostat sa z takymi omeskaniami do normalnej platobnej discipliny. Kazdy mesiac si este poziciavam v nebankovke kratkodobu pozicku, tu sa mi darilo vzdy nacas splatit a nasledne zaziadat este viac. po poslednej ziadosti, ked mi zaslali peniaze na ucet, ichicvsetky bez mojho vedomia vybral moj priatel a behom par minut prehral. Takze dnes som v omeskani aj v nebankovke a kazdym dnom tam narastaju horibilne sumy. Viem, ze nebyt vsetkych tych omeskani, dokazala by som vsetky tie splatky normalne splacat, avsak v terajsej situacii - Dostala som sa do fazy, kedy jednoducho neviem ako dalej, bojim sa, kam to cele dospeje. Po nociach nedokazem zaspat, lebo sa v hlave snazim usporiadat milion myslienok a ubezpecit samu seba ze to vsetko nie je az take zle, potom cez den som vycerpana, vyzeram ako chodiaca mrtvola. Trpim depresiami a uzkostnymi stavmi.
Moja otazka znie, co by som podla vas v mojej situacii mala urobit? Pytam sa Vas seriozne a velmi vas prosim komentare typu, nad tym trebalo premyslat pred tym, nez si si tolko napoziciavala si nechajte pre seba.
Vopred Vam velmi pekne dakujem za kazdu normalnu odpoved a za Vas cas.
S pozdravom
Sarlota
Dáša_
10.02.18,05:39
Navštíviť Centrum právnej pomoci a zaujímať sa o osobný bankrot. Predpokladám, že termín dostaneš niekedy cez prázdniny. To je po technickej stránke

A po ľudskej - vykašlať sa na čas na všetkých partnerov a začať sama. Od začiatku. Našťastie nespomínaš dieťa. Tak potom sa to dá ľahšie.
Sarlotka304
10.02.18,05:58
Dobry den, alebo ahoj, v prvom rade dakujem za prvu odpoved, otazku som sem polozila prvy krat a akosi mam taky dobry pocit, akoby som sa konecne vyrozpravala, kedze vacsinou vsetko drzim v sebe a tvarim sa ze som v pohode. Blizky o mojich problemoch sice vedia, no nie v plnom rozsahu a netusia v akom som stave, ze uz nemam chut zit,lebo neviem ako dalej. Co sa tyka toho, ze partnerov opustit, to je moj problem sam o sebe. Bojim sa samoty. Nie samoty v zmysle ostat doma sama, ale pocitu, ze nemam nikoho. Preto som roky ostavala v nezmyselnych vztahoch.
Dohodnut sa s poskytovatelmi uverov, som sa pokusala. V slsp som bola hned v prvy mesiac ked som sa omeskala so splatkou, pani som vysvetlila, ze som o pracu prisla nie svojou vinou, majitelia predali firmu a zamestnancov jednoducho viac nepotrebovali. Bolo to v podstate zo dna na den, vsetci sme ostali nemilo prekavapeni. Pani v banke povedala, ze mi nemoze bohuzial nijak pomoct. Cca pol roka dozadu, ked ma kontaktovala ich vymahacska spolocnost, som pani do telefonu s placom znova vysvtelovala situaciu, prosila ju o to, aby mi omeskanu sumu rozdelili na splatky, ktore budem platit spolu s pravidelnou splatkou ale pani na mna zacala kricat, ze mam do tyzdna uhradit 1600eur, ze splatky som mala urcene ked som si brala uver a ked som ich nedodrzala moja chyba. Spolocnost sa mi vyhrazala navstevou ich zamestnanca u mojich rodicov atd.
Vtedy som sa banke odmlcala, za svoju situaciu sa hanbim dost aj sama, nepotrebujem aby ma kazdy den niekto v telefone napadal a ponizoval....
Sarlotka304
10.02.18,06:04
Z centra pravnej pomoci mi odpisali, ze musim mat aspon jednu pohladavku v exekucii, avsak slsp na mna poslala ,,len,, svoju vymahacsku spolocnost. Bojim sa cakat, kedy z niektoreho dlhu zacne exekucia, pretoze co ak potom nesplnim nejaku inu poziadavku pre oddlzenie... bude to s exekuciou na krku este horsie.
Ano dieta nemam, aj ked je to jedine po com v zivote v podstate tuzim.asi to tam hore niekto tak zariadil, asi to tak zatial ma byt. Mam gynekologicke problem, cize dnes ani neviem, ci niekedy dieta mat budem....
Sarlotka304
10.02.18,06:30
Presne tak, psychicky teror, ked som si o nich citala na nete, ludia pisali, ze prisiel k nim domov akysi, ,,inspektor,, blizkym vyrozpraval ake dlhy ma ten clovek a ze skonci zle, ked to nezaplatia, co vsetko im mozu zobrat a podobne. Postu posielaju obycajne, na obalkach velkym pismom napisane : posledna vyzva na zaplatenie a podobne. Krasne pre postarku atd...ked tam chces volat, mas ocakavat pristup ako k poslednej handre... asi aby sa clovek hanbil a rychlo vyplatil.
Dáša_
10.02.18,07:02
no to je pravda, kým nemáš exekúciu, nebude bankrot. Len nerozumiem, ktorej podmienky oddlženia sa bojíš.
profesional
10.02.18,09:07
Jediným jednoznačným riešením je osobný bankrot. Chvíľu proste ignoruj všetkých veriteľov. Peniaze čo zarobíš použi na svoji vlastnú obživu. Keď začne aspoň 1 exekúcia, pôjdeš do osobného bankrotu. Osobne si viem predstaviť ako na osobný bankrot aj bez exekúcie, ale na to by si mjsela mať dobrého právnika a toho si nemôžeš momentálne dovoliť.
jslancik
10.02.18,09:38
1. prestaň sa stýkať s pochybnými individuuami. lebo ti výrazne "pomohli" k situácii, ktorú si detailne popísala... Bez toho sa budeš točiť v začarovanom kruhu. Ideálne by bolo nájsť si priateľa, kto by na teba dohliadal a podporil ťa v dobrom, nie v zlom.

2. chvíľu ignoruj splátky. počkaj na exekútora.

3. potom začni riešiť osobný bankrot...

4. nezabudni, že je ďaleko lepšie byť sama, ako so zlým partnerom. máš nie jednu takú skúsenosť...
Dáša_
10.02.18,09:57
Toto nepochopí, kto nezažil. Mala som pred rokmi kolegyňu. Tiež sa bála, že ostane sama. Tak si našla alkoholika, ktorý ju nielen obral o kopec peňazí, ale mlátil ju, nemal pre ňu pekného slova. Ale ona vytrvalo len s ním, lebo by ostala sama. No, nakoniec sama ostala, lebo sa upil k smrti. A este jej ostali dlhy, lebo si kvôli nemu nabrala pôžičky. Ale nedalo sa s tým nič robiť.

Mmch, s exekúciami sa začalo špekulovať a firmy ich prestali dávať. Zrejme práve kvôli bankrotom. Kam to pôjde, ťažko povedať. Hlavne, keď sa berie do úvahy premlčanie a tohtotýždňové rozhodnutie US o premlčaní...
jslancik
10.02.18,10:03
pripadá mi to tak, že... o chlapoch sa hovorí, že rozmýšľajú rozkrokom. o ženách sa nič nehovorí, ale niektoré používajú srdce namiesto mozgu. potrebujú, aby ich niekto "mal rád", aj keď za to platia obrovskú daň (odhliadnuc od toho, čo to "mať rád" znamená v ich prípade - aké odrobinky z lásky sa im dostanú).
Sarlotka304
11.02.18,20:44
V podstate nie je konkretna podmienka, z ktorej mam strach, iba v mojom zivote to vacsinou funguje tak, ze vzdy ked som sa spoliehala na nejaku vec, co pri kazdom inom fungovala bez problemov, tak proste pri mne sa nieco pokazilo, prave v vtedy sa zmenili podmienky atd atd..a nieco co dovtedy malo jednoznacne riesenie sa uz zrazu nedalo atd. Snad mi rozumies.
Sarlotka304
12.02.18,08:40
Pozdravujem.... v prvom rade ďakujem za odpoveď.....najväčší problém je, že ja tých veriteľov, teda minimálne Slovenskú sporiteľňu ignorujem už viac ako rok. Je síce pravda, že momentálne ani netuším v akom stave to celé je, pretože som si poštu nechala posielať k bývalému priateľovi, kde už strašne dlho nebývam a nemienim to ani neniť, keďže rodičom nevysvetlím neustále obálky od banky v schránke. Avšak predpokladám, že keby to už posunuli niekam, prišlo by niečo domov, tak ako vtedy, keď ma kontaktovali z tej ich vymáhačskej spoločnosti.
Chcem sa ťa opýtať, z cetelemu mi zvyknú písať, že ak neuhradím omeškanie, začnú ceú vec riešiť ,,súdnou cestou,,. Znamená to ,,súdnou cestou,, exekúciu? Vopred vďaka
Sarlotka304
12.02.18,08:49
Presne ako píšeš, v hlave viem úplne presne, že mi taký vzťah berie oveľa viac ako dáva, no napriek tomu v takom vzťahu vždy ostávam. A keby aspoň za cenu toho, že sa ku mne fakt dostávajú aspoň tie odrobinky z lásky, ako píšeš...maximum ale bolo, keď som roky zotrvávala vo vzťahu kde najväčšou zábavou môjho priateľa bolo vrieskať po mne, biť ma, poprípade kopať a mojou prezývkou ,,hlupa p..a. Najradšej mal, keď ma takto ponižovať mohol pred nejakou návštevou a podobne, Myslím, že môj najväčší problém je v sebaúcte, pretože ktorý človek, čo si aspoň trošičku váži sám seba si dobrovoľne nechá takto brať ľudskú dôstojnosť?
profesional
12.02.18,08:54
Znamená to, že najprv to musí ísť na súd a až potom na exekúciu.
Dáša_
12.02.18,12:03
je to svojim spôsobom závisloť. Ako je niekto závislý na cigaretách, automatoch, alkohole, jedle, ty si závislá na partnerovi. Neviem, či to dokáže človek prekonať sám alebo na to je už potrebná vonkajšia pomoc odborníka
Sarlotka304
12.02.18,17:57
Tak toto si uplne totalne presne vystihla, sama by som to lepsie nedokazala pomenovat. Ale tiez som sa nad tym vsetkym zacala zamyslat tak, ze toto nie je urcite normalne a najma ked to tak nebolo s jednym clovekom, ze by som mohla vraviet, trpela som, lebo som ho tak strasne milovala, alebo bol moj prvy alebo nejake ine vyhovorky. Ale dopadlo to tak prakticky v kazdom jednom vztahu, ze som sla len hlbsie dole ako financne tak aj psychicky. Takze som sa rozhodla obratit sa na odbornika. Uz len najst takeho, ktory ma svojim pristupom neodradi...