sunseth
11.02.18,18:01
Som 4 mesiace na urade prace a v prvom mesiaci tehotenstva, mam zdravotne problemy takze predpokladam, ze doktor ma vypise na rizikove tehotenstvo. Docitala som sa niekde, ze v takom pripade sa musim odhlasit z uradu prace a mozem poberat nemocenske davky. Z coho sa vsak vyska davky pocita?
A z coho sa mi bude pocitat vyska materskej? zamestnana som bola predtym 3,5 roka nepretrzite.

Vopred dakujem za odpoved.
Xanti
11.02.18,17:24
Nemáš nárok na platenú PN ani na MD nakoľko nemáš splnenú podmienku aktívneho poistenia a ani nie si v ochrannej lehote.

Ak chceš mať nárok na Pn alebo MD, treba sa
a) zamestnať
b) prihlásiť sa na dobrovolné poistenie v SP.
sunseth
11.02.18,17:33
aha, staci sa prihlasit na dobrovolne poistenie aj teraz, ci uz je neskoro? (s bodom a) je to uz pochopitelne pase ajked doteraz som pracu aktivne hladala)
Xanti
11.02.18,17:51
Stačí aj teraz,
PN bude minimálna, bezohladu na to koľko si zarobila predošlí rok.
Ak si mala vyšší plat, tak skús si nájsť nejaké zamestnanie.
veronikasad
11.02.18,18:07
Pre vznik nároku na materské aj nemocenské potrebuješ 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch. Započítava sa aj ukončené nemocenské poistenie zo zamestnania. Keďže aktuálne žiadne nemocenské poistenie nemáš (počas evidencie na UP nie si nemocensky poistená), ak sa neprihlásiš na celý balík dobrovolného poistenia v SP, nárok na dávku ti nevznikne.

Nemocenské aj materské budeš mať počítané z minimálneho vymeriavacieho základu dobrovolne poistenej osoby. Ak by si chcela vyššie, muselo by poistenie bez PN trvať aspoň 26 týždňov.
sunseth
11.02.18,18:20
to znamena, ze keby som si zacala platit to poistenie hned od prveho dna ako som sla na urad a prehovorila doktora aby ma dal na PN az po uplynuti tych 26 tyzdnov, mohla som byt na tom inak... hmmm. kto vedel :(
Xanti
11.02.18,18:39
Nie celkom tak, zákon hovorí o poistení.
Ak si napríklad tehotná 6-8 týžden a prihlásiš sa na dobrovolné poistenie z 1000 eur .. a po mesiaci pôjdeš na PN, tak PN dostaneš minimálnu cca 240e ale MD po 26t poistenia ( ráta sa do tých 26t aj PN ) dkostaneš 750e ... ale ak si tehotná dlhšie, tak aj PN aj MD z dobrovolného bude minimálne, no stále vyššie ako 0 na ktorú máš nárok teraz.
sunseth
11.02.18,19:28
chapem, tu MD este stiham, dakujem za pomoc :)