vyroste
13.02.18,13:14
Dobrý deň, chcem sa poradiť. V roku 2015 mi zomrel otec a pri dedení som sa aj spolu s mojim bratom po dohode vzdal dedičstva V prospech matky. A teraz ma obidvaja po za môj chrbát oklamali a majetok mama darovala môjmu bratovi. Keď sa ako som sa dočítal nedá zrušiť moje vzdanie sa dedičstva, mám ešte nejakú šancu získať nejakym spôsobom časť môjho dedičstva? Napríklad cez súd.
ivka70
13.02.18,12:17
Nie, nemas. Dedicstva si sa vzdala v prospech matky, to sa odvolat neda.
A matka si za svojho zivota moze so svojim majetkom robit, co chce.
Aj ho darovat komu chce.
Tweety
13.02.18,12:18
Nie nemáš.
Oliwa
13.02.18,12:32
Žiaľ, za dobrotu na žobrotu...
Dáša_
13.02.18,12:45
Jedine, ak ešte ostal nejaký majetok na dedenie, tak pri prípadnom budúcom dedení môžeš žiadať zápočet toho, čo už brat dostal
Oliwa
13.02.18,13:09
Aký majetok mama darovala bratovi - ten, ktorý bol predmetom dedenia /po otcovi/, alebo aj svoj podiel - teda všetko?
dmc
13.02.18,16:27
VZDAL si sa dedicstva. Dedicstvo nadobudla matka. Ked ho matka previedla na druheho brata tak ta to hneva ? a Preco - ved si sa ho vzdal - nechcel si ho. Ak si chcel svoju cast dedicstva tak preco si sa ho vzdaval. Ked mala tvoje dedicstvo matka tak ti to nevadilo ale ak ho ma tvoj brat tak ti to vadi ?
Pises ze ta oklamali......a ako ta oklamali ? Netreba si mylit POJMY a DOJMY
Chobot
13.02.18,19:22
Ja ho plne chápem. Viem si predstaviť situáciu, že matka žila v dome spolu s ich otcom. Oni môžu bývať niekde inde. Aby aj po smrti otca bola matka vlastníkom domu, tak sa vzdali dedičstva v jej prospech s tým, že po jej smrti dom získajú obaja bratia na polovicu.

Je to také gesto, čo možno mnohí nepochopia, najmä tí, čo sa trasú za majetkom. Ten dom je predsa matkin, prečo by museli za každú cenu byť spoluvlastníkmi, aj keď po právnej stránke by mali nárok.

Takže on sa nevzdal úplne dedičstva, len to dedičstvo posunul do budúcnosti. Možno rátal s tým, že po smrti matky zdedí polovicu domu. A ona ten dom medzitým prepísala druhému bratovi. Takže ja v tom vidím istý podraz, na rozdiel od dmc.

Bohužiaľ, vyroste, to rozhodnutie o vzdaní sa dedičstva sa nedá zobrať späť. Treba si to s matkou a bratom vydiskutovať, prečo tak urobili. A ver, že sa to robí bežne.
Chobot
13.02.18,19:23
No určite mu to vadí, lebo po matke by dedili obaja rovnako. Takto ho matka s bratom vyšachovali.

Otázne je ešte, či to už mali v pláne vtedy, keď bolo dedičské konanie po otcovi, alebo ten nápad dostal brat až neskôr.
branislavp
13.02.18,19:26
Už keď si sa vzdal dedičstva, nedá sa to vrátiť. Jedine, ak máš dôkazné dostatočné argumenty na zrušenie Darovacej zmluvy.
Katy a R
13.02.18,19:43
Sám sa tak rozhodol - a uzavrel dedičskú dohodu, že matke majetok ostane. Veď to nie je nič nezvyčajné? Nikto ho nenútil. Veď aj píše v zadaní, že sa tak dohodli! A teraz mu to vadí? ... nuž , mal si to lepšie premyslieť!! (keď už - oklamal sa sám). odpoveď od Ivky v súvisiacej téme je vyčerpávajúca.
branislavp
13.02.18,19:44
Chobot, súhlasím s Tebou, ale je ťažko sa k tomu vyjadrovať, možnom matka mala vážne dôvody na to, aby tak konala, i keď z celkového pohľadu ten druhý sa cíti ukrivdený, najmä, keď matka vykonala prevod dedičstva DZ v utajení. Ak matka mala výhrady ku tomu druhému, mala mu to povedať, aby vedel na čom je a prečo tak koná.
vyroste
13.02.18,19:49
Presne tak som na to pozeral ako píše chobot.
vyroste
13.02.18,19:56
Keďže vzdanie sa už nedá zrušiť tak som myslel či by sa s darovacou zmluvou nedalo niečo robiť. A mama darovala dedičstvo po otcovi a aj svoj podiel. Aj keď nejaký majetok ešte vlastní ale to sú už iba drobnosti.
Katy a R
13.02.18,20:03
nepoznáme situáciu. Ak by ste mali dobré vzťahy - a nejako sa dohodli - tak ti môže brat darovať časť majetku. (neviem, či je to reálne)
V prípade, že mamka ešte nejaký majetok má - tak ak by došlo k najhoršiemu, môžeš potom žiadať v DK po nej započítať ten dar (ak by bolo čo?)
Ale nedá mi - len taký povzdych - že prečo si deti myslia, že majú automaticky nárok na majetok rodičov? rodičia si môžu robiť so svojím majetkom, čo uznajú za vhodné, aj darovať hoci susedovi, alebo napísať závet (aj keď niečo deťom ostane vždy) , alebo minúť majetok, aby nebolo čo dediť ;)
Chobot
13.02.18,20:04
Ani s darovacou zmluvou nič neurobíš. Bol to oficiálne jej majetok a mala právo s ním naložiť podľa svojho rozhodnutia. Nepodlieha to žiadnemu schváleniu alebo odobreniu.

Teraz je na tebe, aký postoj k nim zaujmeš po tomto čine.
Chobot
13.02.18,20:10
Ako stále nechápeš o čo ide?

Vzdal sa majetku po otcovi v prospech matky. Ak by matka nič neurobila, tak ten majetok by zdedil po smrti matky s bratom na polovicu. Takto ho brat s matkou obrali o všetko - aj o budúce dedičstvo po matke.

Teraz si povie, že sa nemal toho vzdať, bol by lepší vrabec v hrsti ako holub na streche. Ale neoklamal sa sám. Len nebol chamtivý a ponechal matke to, čo ona spolu s manželom vybudovali a nahromadili. To, že sa po smrti otca vzdal dedičstva je v pohode. Nevieme presne, čo bol za tým, prečo tak urobil. Ale verím, že znovu by to neurobil.
Katy a R
13.02.18,20:15
ak to píšeš mne - tak to veľmi dobre chápem - nemal uzatvárať dohodu. veď je svojprávny! A ani ty nemôžeš vedieť, ako to naozaj je a - máš len jednostranné info! A on si brata aj matku najlepšie pozná ...
branislavp
14.02.18,06:00
vyroste, ešte mi napadlo toto, ako bude postarané najmä z finančného hľadiska o matku v starobe, keď bude nevládna. Životné situácie do budúcna sú nevyspytateľné, nik nevie ako bude v jej starobe - život prináša rôzne situácie, s ktorými by nik nerátal. A keď si matka darovala všetko jednému synovi a v starobe by sa vyskytla taká situácia, že by sa o matku nemal kto postarať, zo zákona si povinný aj Ty sa o matku postarať. Aj toto je nutné v rodine už teraz prekonzultovať v súvislosti s tým tajným darovaním . To je môj pohľad na tento problém. Samozrejme matka môže darovať všetko, čo je v jej vlastníctve, ale musí pamätať aj na svoju starobu a to predovšetkým. Aj týmto smerom možno pouvažovať o napadnutí darovacej zmluvy. Ale to je iba môj názor, nepoznám všetky detaily v rodine.
Oliwa
14.02.18,06:23
Nedá mi - prečo si obdarovaný brat myslí, že má nárok na celý majetok rodičov a jeho brat na nič? Snáď mu nebol nanútený a prijal ho proti svojej vôli...
Oliwa
14.02.18,06:28
Vyroste, to je odpoveď na moju otázku - či darovala podiel po otcovi, alebo všetko...
Oliwa
14.02.18,06:57
Ktovie, možno taká bola dohoda medzi nimi dvoma... že brat dostane všetko dopredu za doopatrovanie... len prečo s tým bolo treba robiť tajnosti, keď pravda aj tak vždy raz vyjde napovrch. Ale to všetko sú len domnienky, nepoznáme situáciu ani pohnútky darujúcej, prečo materiálne uprednostnila jedno dieťa pred druhým.
vicktor
14.02.18,07:39
Teraz uz ano. Druhykrat to nespravi.
Po pravnej stranke nema narok, ale nepaci sa mi co pises "sam sa rozhodol ... a teraz mu to vadi?" Samozrejme, ocakaval ferove vztahy.
vicktor
14.02.18,07:42
"Preco si deti myslia..." - nepoznam tvoju rodinnu situaciu, ale ak mas deti, uz ich pripravujes na to aby sa nespoliehali ze po tebe nieco nadobudnu, ze to darujes podla vlastneho rozhodnutia?
vicktor
14.02.18,07:52
Mozno si nenapisal vsetko - ako vychadzate, ake mate rodiny, ...
Nechcem ta vinit, ber to TEORETICKY - jedno dieta ma usporiadanu rodinu a 4 deti, zije od matky 1 km, pravidelne ju navstevuje, pomaha, ... druhe dieta je slobodne, poflakuje sa, popija, cas travi v herniach, za matkou nechodi, ...

Kedze mam narok len na jeden prispevok, napisem dalsi OZAJSTNY pribeh.
Zomrel otec a matka sa vzdala dedicstva v prospech 2 deti. Jedno s rodinou vzalo matku k sebe do RD a 20 rokov doopatrovalo, druhe slobodne odislo do zahranicia, prislo na kazde tretie Vianoce, nic nepomohlo, nenachystalo, len sa najedlo, pokecalo, vyspalo a islo prec.
Jedno dieta je s riesenim spokojne, druhe nie, hoci dedicstvo sa rozdelilo SPRAVODLIVO podla zakona.
To prve dieta teraz vie ako to malo byt - matka sa nemala vzdat dedicstva a neskor svoj podiel darovat jemu. Suhlasi ze urcita financna kompenzacia pripada do uvahy, ale MAX stvrtina z ceny bytu, urcite nie polovica.
Katy a R
14.02.18,08:02
Keď nie je majetok - nehrozia aspoň spory - veď už dávno bolo napísané "Statky-zmätky";)
ak by niektoré moje dieťa takto vypisovalo na nete - tak by som ho veru poslala do teplých krajín - a ak sa budú hádať o majetok po mojej smrti - tak ich budem chodiť strašiť . nemôžme predsa vedieť, prečo sa tak matka rozhodla a aký mala dôvod? (a ešte ju aj odsudzovať bez poznania situáce). A faktom je - že matka si môže robiť s majetkom to, čo ona uzná za vhodné - či už sa to jej deťom páči, alebo nie. (aj bezdomovcom mohla darovať)
Tiež poznám prípad, keď ľudia podobný čin oľutovali - nuž ale čo už (poučenie?)
lubko6394
14.02.18,08:38
Žiadne zmätky by neboli ak by pri dedičskom nešpekulovali a dedili podľa zákona pekne na 1/6. Čo ušetrili ? Nič, a ešte perspektívne za tú už prededenú 1/6 zaplatia opäť notárovi. Vysvetlenie 3/6 mama - jej diel z BSM dedenie po 1/6 mama,2 bratia.
Katy a R
14.02.18,09:43
veru - málokedy sa dosiahne, že sú spokojné všetky strany. preto si myslím, že je možno lepšie poriešiť majetky ešte za života.
Oliwa
14.02.18,10:53
Ani to nie je zárukou. Viď táto téma...
Oliwa
14.02.18,10:59
Súhlasím. Je predsa rozdiel vedome ponechať svoj zákonný podiel matke, ktorá ho nadobudla spolu s otcom a iné nevedome dopomôcť k nemu bratovi, ktorý sa oň nijako nepričinil.
vyroste
14.02.18,12:41
Vzťah s matkou mám normálny, navštevujem ju vždy keď môžem, minimálne 3 x do mesiaca cez víkend. Pravdaže keď som prišiel tak aj pomôžem čo potrebuje. A asi najlepšie bude keď za ňou pôjdem a prekonzultujem čo je vlastne vo veci. A podľa toho sa zariadim. Chcel som len dopredu vedieť aké sú možnosti.
Oliwa
14.02.18,13:15
Ty v momentálnej situácii okrem vyjasnenia si veci nemôžeš urobiť naozaj nič. Čiste teoreticky - matka my mohla žiadať vrátenie daru, ale to by museli byť splnené zákonné podmienky na jeho vrátenie, a to zrejme v tejto situácii nehrozí.
majkaaa
08.04.18,10:50
cize som pochopila tak, ze sa bude musiet vypocitat hodnota bytu a z toho sa bude musiet notarovi platit, co by sa dedilo? Aj ked deti nebudu chciet nic od otca vyplatit len by sa v katastri zmenili vlastnici aj napriek tomu sa bude musiet z toho bytu a chalupy platit notarovi?
-myslela som, ze aby tych otazok nebolo vela pre druhy krat budem vediet. :)