Petráková Zuzana
15.02.18,15:06
Do koľko dní podľa zákona je povinná odpovedať kontrolna komisia na moju sťažnosť podanú na nášho zástupcu vlastníkov bytov a súčasne na Bytové Družstvo TT ?
Podala som sťažnosť na kontrólnu komisiu, ktorá je nad Bytovým družstvom vyšším orgánom.Zasadá že vraj zároveň s predsedenstvom. Sťažnosť sa týka hlavne nášho zástupcu vlastníkov bytov, ktorý jedná absolutne protizákonne a protiprávne proti nám vlastníkom bytov a nebytových priestorov. Bytovému družstvu Trnava som zaslala 4 sťažnosti, ktoré odmieta riešiť, naopak napáda moju osobu.Jedná sa totiž aj o spreneverenie peňazí nás vlastníkov bytov a nebytových priestorov, čo som žiadala aby sa tiež vyriešilo.Bytové družstvo si totiž zaúčtovalo peniaze za práce, ktoré do dnes neboli zahájené a ani nebudú.Sú zdokumentované a videla som ich na vlastné oči, no je tomu pár rokov.Viem presne o akú prácu sa jednalo.Na kontrólnu komisiu som podávala sťažnosť cez Bytové družstvo (iná možnosť, že vraj nie je) dňa 08.01.Do dnešného dňa som nedostala žiadnu odpoveď ani avízo...uviedla som všetky kontakty na seba ako je adresa,tel.č. a e-mail. Dnes je 15.02.Moja otázka znie: Do koľko dní je povinná kontrólna komisia mi odpovedať, dať na známosť, že moju sťažnosť evidujú a riešia... ďakujem za odpoveď...Byt je družstevný, no mám ho odkúpený do osobného vlastníctva.Takže, keď sa mi vyhrážali písomne predajom bytu, ktorý mám dávno odkúpený, tak konali protizákonne?
Mária27
15.02.18,14:35
Bytové družstvo riešiš len ako správcu domu, alebo si aj jeho členkou? Ide o družstevné byty alebo byty vo vlastníctve fyzických osôb?
Jarka 1
15.02.18,16:15
No tak keď ho máš odkúpený do osobného vlastníctva, tak nie je družstevný. BD vám už robí iba správcu. Bola to bežná prax, že BD pri predaji bytov šikovne ponúklo kupujúcim možnosť uzavrieť zmluvu o správe bytov.
Jarka 1
15.02.18,17:55
Treba napísať viac informácií. Napr. kto sa vyhrážal a za čo. Možno si z dôvodu nespokojnosti prestala niečo platiť napr. do fondu opráv a vznikli ti dlhy.
Mária27
15.02.18,18:48
Kontrolná komisia je vnútorný orgán bytového družstva, rieši družstevné veci, záujmy členov družstva. Nie je vôbec povinná riešiť vonkajšie vzťahy družstva ako správcu bytov. Pozri § 244 priloženého obchodného zákonníka.
Keby ste mali iného správcu, neobracali by ste sa napr. na jeho ROH, ale by ste rokovali so štatutárom, resp. na to určeným zastupcom firmy.

Svoje sťažnosti prednes na domovej schôdzi a navrhni uznesenie. Ak nebude prijaté, môžeš konať v zmysle § 14 ods. 8 bytového zákona (č. 182/1993): Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 30 kalendárnych dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká.


https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1991/513/20180101
sito
16.02.18,07:56
A si si istá, že sa sťažuješ u správneho orgánu? To by bolo možné ak by si bola členkou BD a sťažnosť by sa týkala vnútorných veci BD.

"Sťažnosť sa týka hlavne nášho zástupcu vlastníkov bytov, ktorý jedná absolutne protizákonne a protiprávne proti nám vlastníkom bytov a nebytových priestorov."

"182/1993, § 8a, ods. (5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len „schôdza vlastníkov”). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14. "

Povinnosť zvoliť si zástupcu vlastníkov bytov v bytovom dome zákon neukladá. Ak spoluvlastníci domu posadili na koňa niekoho kto koná v rozpore so zákonom, teda protizákonne v neprospech spoluvlastníkov domu v rozpore s dobrými mravmi pri spolupráci so správcom domu, robí mu poskoka. Čo im bráni ho z koňa zhodiť, zosadiť?

Takú istú možnosť majú aj spoluvlastníci domu v prípade správcu, teda BD ak nekoná pri správe domu podľa zmluvy o výkone správy, ktorá musí byť v súlade s uvedeným zákonom.

"(6) Zmluva o výkone správy sa uzatvára so správcom písomne na neurčitý čas. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome môžu vypovedať zmluvu o výkone správy len na základe rozhodnutia podľa § 14. Výpovedná lehota je tri mesiace, ak sa zmluvné strany v zmluve o výkone správy nedohodnú inak. Výpovedná lehota začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede."

"Sú zdokumentované a videla som ich na vlastné oči, no je tomu pár rokov."

A prečo si to neriešila pred pár rokmi? Železo sa kuje zahorúca. Býva povinnosť správcu istý čas doklady archivovať, po istom čase aj skartovať. No v dnešnej dobe sa dajú dlhšie, elektronicky.

"Byt je družstevný, no mám ho odkúpený do osobného vlastníctva.Takže, keď sa mi vyhrážali písomne predajom bytu, ktorý mám dávno odkúpený, tak konali protizákonne?"

Píšeš nezmysel, nezmyselne! Byt nemôže byť súčasne majetkom BD a zároveň je v osobnom vlastníctve bývalého nájomníka bytu BD. Ak sa ti vyhrážajú, že ti byt predajú, dajú do dražby, majú na to dôvod, dala si ju správcovi domu?

A vieš čo je to byt? Byt je priestor v bytovom dome, ktorý slúži vlastníkovi bytu ako obydlie, prípadne obydlie pre nájomníkov, ktorým prenajme svoj byt.A každý vlastník má zo zákona podiel na dome, jeho spoločných častiach, spoločných zariadení domu. Ak si neplníš povinnosti vyplývajúce zo zmluvy o výkone správy, ktorá je v súlade so zákonom, správca je povinný sa ti pohroziť, upomenuť ťa upomienkou. Ak ani potom si neplníš zákonom uložené povinnosti a škoda presahuje 2 000 € môže ti správca so súhlasom spoluvlastníkov domu dať byt do dražby.

"Moja otázka znie: Do koľko dní je povinná kontrólna komisia mi odpovedať, dať na známosť, že moju sťažnosť evidujú a riešia..."

Písal som, pýtal som sa, že či je kontrolná komisia ten správny orgán, ktorému si oprávnená sa sťažovať?

Pri orgánoch verejnej správy je to takto.

"9/2010, § 13, ods. 1, 2, 3.

(1) Príslušný orgán verejnej správy je povinný sťažnosť vybaviť do 60 pracovných dní.

(2) Ak je sťažnosť náročná na prešetrenie, môže vedúci orgánu verejnej správy alebo ním splnomocnený zástupca lehotu podľa odseku 1 predĺžiť pred jej uplynutím o 30 pracovných dní. Lehotu nemôže predĺžiť splnomocnený zástupca, ktorý sťažnosť prešetruje. Orgán verejnej správy oznámi predĺženie lehoty sťažovateľovi bezodkladne, písomne, s uvedením dôvodu, prečo je predĺženie lehoty nevyhnutné.

(3) Lehota na vybavenie sťažnosti začína plynúť prvým pracovným dňom nasledujúcim po dni jej doručenia orgánu verejnej správy príslušnému na jej vybavenie; v prípade sporu o príslušnosť lehota na vybavenie sťažnosti začína plynúť prvým pracovným dňom nasledujúcim po dni doručenia rozhodnutia podľa § 11 ods. 4."

Keďže správca bytového domu BD nie je orgán verejnej správy v zmluve o výkone správy by mal byť dohodnutý termín vybavenia prípadných sťažnosti vlastníkov bytov v bytovom dome voči správcovi bytového domu. Ak by tak bolo, v takom prípade by bola sťažnosť na kontrolnú komisiu aj oprávnená. Mohla by skontrolovať kto, ktorá konkrétna fyzická osoba je u správcu, BD TT zodpovedná za porušenie zmluvy o výkone správy voči vlastníkovi bytu v dome, prípadne spoluvlastníkov domu v nesplnení si povinnosti vyplývajúcej zo zmluvy o výkone správy, že? :D
Petráková Zuzana
16.02.18,08:55
Ďakujem za odpovede, viem že som písala asi aj nezmysly..nie je mi jasné čo znamená členka Bytového družstva.Viem, že Bytové družstvo je našim správcom, to je všetko.No, keď som tam bola osobne, počula som dokola, ako oni nemusia, oni nie sú povinní atď.Byt momentálne prenajímam.
Takže keď som videla zdokumentované a vyúčtované práce, ktoré do dnes neboli zahájené už dávnejšie, je tam nejaká premlčaná doba, alebo ako to vlastne je.?
Hej vtedy som nereagovala, mala som malé deti,prácu, rozvedená..nebolo času...dnes mám na to všetko čas a ten bordel v našom vchode odštartoval náš zástupca vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Keď svojvolne vymenil zámky vo všetkých troch + chodba do dvoch sp.priestorov a mne ich odmietol odovzdať.Mal tam naznášané ešte s jednou p. svoj nábytok, bicykle a všetko možné.Do dnes nemá kľúče od týchto spoločných priestorov nikto iba p.zástupca nás vlastníkov bytov ešte jedna p., ktorá robí len zlo a ja.Jeden kľúc som si po druhej sťažnosti cez Bytové družstvo vybojovala.
sito
16.02.18,09:44
No vidíš, hneď to inak vypadá. Za starých zlatých časoch bola bytová otázka poväčšine riešená cez bytové družstva. Kto chcel bývať v družstevnom byte musel sa vstúpiť, stat sa členom BD a čakať na byt. Po eufórii v istom čase nastali kruté časy, divočina. Ale, zasa si nájomník družstevného bytu mohol byt, kralikarnu za anuitu, zbytok štátneho úveru na byt previesť do osobného vlastníctva.

"No, keď som tam bola osobne, počula som dokola, ako oni nemusia, oni nie sú povinní atď."

Tak trocha má správca pravdu, ale len trošička. Je fakt, že oni nemusia, ba nemôžu, správca nesmie rozhodovať o majetku spoluvlastníkov domu. Môže ho len spravovať v súlade so zákonmi súvisiacich s bývaním v bytovom dome.

No pri správe domu je povinný:

"(2) Pri správe domu je správca povinný

a) hospodáriť s majetkom vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome s odbornou starostlivosťou v súlade s podmienkami zmluvy o výkone správy,

b) dbať na ochranu práv vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a uprednostňovať ich záujmy pred vlastnými,

c) zastupovať vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri vymáhaní škody, ktorá im vznikla činnosťou tretích osôb alebo činnosťou vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome,

d) vykonávať práva k majetku vlastníkov len v záujme vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

h) vypracúvať ročný plán opráv, ktorý zohľadní najmä opotrebenie materiálu a stav spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a navrhnúť výšku tvorby fondu prevádzky údržby a opráv domu na kalendárny rok,

i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,

j) podať návrh na exekučné konanie,12ab)

k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom,

l) priebežne zverejňovať na mieste v dome obvyklom v spoločných častiach domu alebo na webovom sídle správcu, ak ho má zriadené, postup pri obstarávaní tovarov a služieb, v rámci zabezpečovania prevádzky, údržby, opravy, rekonštrukcie a modernizácie a pri všetkých iných činnostiach spojených so správou domu, vrátane jednotlivých cenových ponúk.

(3) Pri obstarávaní služieb a tovaru je správca povinný dojednať čo najvýhodnejšie podmienky, aké sa dali dojednať v prospech vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca je povinný riadiť sa rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o výbere dodávateľa."

To "g) zvolať schôdzu vlastníkov podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome," je pre správcu povinnosť a na tej schôdzi môžu, musia rozhodovať. Majú zo zákona na to právo a aj povinnosť! Takže to rozhodovanie je na spoluvlastníkov domu, nie na správcovi domu. Ak zástupca vlastníkov bytov nerešpektuje rozhodnutie spoluvlastníkov domu o spoločných veciach domu, spoločných priestoroch domu, len súd môže rozhodnúť. Správca môže na súde doložiť, že po právnej stránke boli veci na schôdzi vysvetlené zástupcovi vlastníkov a spoluvlastníkom domu.



"... dnes mám na to všetko čas ..."

Využi ten čas na preštudovanie si tohoto. Lepšie, ľahšie sa ti bude potom komunikovať so správcom domu a aj zástupcom vlastníkov bytov v dome.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182
Mária27
16.02.18,15:02
Od koho si získala vlastníctvo bytu?
Petráková Zuzana
17.02.18,04:59
Vďaka.. ešte by som rada vedela, či existuje nejaká premlčovacia doba, čo sa týka prác, ktoré boli vyúčtované, ale neboli do dnešného dňa vykonané.Videla som to v počítači na BD Trnava, ale je tomu už asi
7-8 rokov. Jednalo sa o vonkajšie schody, na ktorých nám robili len dlažbu.No vyúčtované boli aj podesty, ktoré robené neboli.Podesty sú celé schody, ktoré by museli celé zbúrať a znova urobiť, vymurovať a na to dať dlažbu.Zaplatili sme zo spoločného FO ale tieto peniaze niekomu išli do vačku.
sito
17.02.18,16:01
Samozrejme, že existuje. V tej stránke "Zákony pre ľudí si do vyhľadávania zadaj 40/1964 a od § 100 až § 114 je riešená otázka premlčania.

To je pekné, že si to videla, ale ten počítač už nemusí byť na svete, to čo si videla, tiež. Už som písal, že nie je povinnosťou spoluvlastníkov domu si zvoliť zástupcu vlastníkov.

Od 1.9.1993 do 30.6.2004 mali správcovia bytových domov na základe zákona raj, bytový raj, bili vlastníkov bytov hlava - nehlava a to všetko v súlade so zákonom. No od 1.7.2004 sa situácia zmenila, Zákon pritvrdil na ich činnosť. ( to sa tiež môžeš dozvedieť na tej stránke ) Z tej zmeny vyplynulo, že každý vlastník bytu v dome mal právo jednať so správcom. No pri novele od 1.7.2007 si správcovia ( prevažne bytové družstvá ) presadili do zákona ten ods. 5 ktorý dáva možnosť, no nie ukladá povinnosť vlastníkom bytov si zvoliť zástupcu vlastníkov bytov ( splnomocnenca na výkon istých činností týkajúcich sa správy domu ). Proste, sproste si spravia zo zástupcu poskoka vo svoj prospech. No v zmluve by mali byť uvedené podmienky čo je zástupca oprávnený vykonávať v prospech správcu domu a čo v prospech spoluvlastníkov domu.

Predpokladám, že s tým, čo si videla už nič moc neurobíš. Správca musel na tu prácu vystaviť objednávku a po vykonaní práce faktúru na základe vykonaných prác, ktoré im niekto z domu musel odsúhlasiť. Zvyčajne ten ich, VÁŠ poskok, ktorého ste si v dome zvolili.

To, že správca má eminentný záujem o váš FPÚaO? To ti verím. Kto by nemal záujem o zlatú baňu, teda o peniaze spoluvlastníkov bytového domu. :D
profesional
18.02.18,13:04
Podaj trestné oznámenie za spreneveru.