sewentynka1
16.02.18,14:49
Je možné vypovedať zmluvu o nájme zo strany mňa ako nájomcu/samozrejme s dodržaním výpovednej lehoty/ skôr, ak mám v zmluve uvedené v bode Nájom : ak nájomca skončí nájom skôr ako o 9 mesiacov, platí pokutu 300 eur, ale v bode: Ukončenie nájmu sme si nedohodli žiadne možnosti výpovede z nájmu, ktoré by sa ma týkali podľa zákona. Nájom je na dobu určitú podľa zákona o krátkodobom prenájme. Čiže do 9 mesiacov môžem dať výpoveď a zaplatiť pokutu, ale čo napríklad 10. mesiac? Neviem ako môžem chápať ja, alebo využiť prenajímateľ. Ďakujem.
Mária27
17.02.18,14:13
Ak zaplatíš zmluvnú pokutu a ukončíte nájomný vzťah do 9 mesiacov, desiaty mesiac už nebude existovať.
sewentynka1
18.02.18,17:23
Ale mne práve ide o to, či môžem dať vypoved napr. až v 10.mesiaci a bez pokuty.
Mária27
18.02.18,17:45
Ak nemáte nič iné dohodnuté, výpovedná lehota nesmie byť kratšia ako jeden mesiac. Ak skončí výpovedná lehota (teda nájom) po 9. mesiaci, pokutu neplatíš.
Zmluvná pokuta je v 545 občianskeho zákonníka - pozri tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701
sewentynka1
18.02.18,18:35
Veľmi pekne dakujem. Čiže zmluvnú pokutu neplatím, ale nemôže prenajímateľka odo mna požadovať nájomné? Keďže ukončím najom skôr ako je dohodnuté v zmluve? Teda výpovednú lehotu dodržím ale nemám dohodnutý žiadny dôvod na vypoved skôr ako je dátum ukončenia uvedený v zmluve? Bude vypoved právoplatná?
sewentynka1
18.02.18,19:49
A ešte mám takú podotazku: Prenajímateľka nemá v predmete podnikania uvedený prenájom bytov. Je oprávnená podnikať s prenajímaním bytov ako právny zástupca? Nie je to nezákonne obohacovanie?
Mária27
18.02.18,20:20
Nájom nemusí byť podnikanie. Nájom podľa tohto zákona sa nespravuje občianskym zákonníkom, nájom bytu tu nie je ani chránený.
Trochu nejasné sa mi zdá, ako sa môže skončiť po tých 9 mesiacoch, či výpoveďou alebo odstúpením - ani nepíšeš, na akú dobu máte nájom dohodnutý.
Tých 9 mesiacov môže znamenať, že po nich môžeš odstúpiť podľa § 6 písm. d).
Ak nemáte dohodnutú písomnú výpoveď, je aspoň 1 mesačná podľa § 7 ods. 3. Dôvodom by mohlo byť § 7 ods. 2 písm. d), lebo pokutou sú zabezpečené len 9 mesiacov.
Pre prípad neuznania výpovede je tu § 9 - prenajímateľ by to musel napadnúť na súde. Keďže predpokladám, že by si sa do bytu nevrátila odbývať si zvyšné mesiace, mohol by podľa zákona požadovať náhradu škody, ktorá mu vznikla - tú ale on odhadol na 300 eur len pre prípad prvých 3 mesiacov. Tým by si argumentovala aj pri žiadosti o finančnú ujmu. Ved načo tam zavádzal zmluvnú pokutu, ktorá v tomto zákone vôbec nefiguruje?

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2014/98/20160701
sewentynka1
19.02.18,10:46
Jasne, rozumiem. A ďakujem veľmi pekne za Tvoj čas.
Doba nájmu je od 10.7.2017 do 30.6.2018. V bode Ukončenie nájmu je uvedený jediný bod týkajúci sa toho, kedy môže nájomca vypovedať nájom, citujem: Nájomca môže vypovedať nájom pred uplynutím dohodnutej doby z dôvodu, že Predmet nájmu nie je spôsobilý na dohodnuté užívanie. A čo sa týka odstúpenia: Nájomný pomer zanikne:
d/ písomným odstúpením od Zmluvy jednej zo zmluvných strán za podmienok uvedených v tejto Zmluve alebo podľa Zákona.
Akvšak sa v Zmluve nemôžu zužovať zákonné dôvody, tak by som mohla dať aj výpoveď podľa § 7 ods. 2 písm. d), aj keď z hore uvedeným je to v rozpore, alebo aj odstúpiť podľa § 6 písm. d), pretože v dobe nájmu je uvedené, že ak nájomca UKONČÍ /nie je písané ako/ nájomca nájom do 9 mesiacov od prvého nájmu zaplatí prenajímateľovi pokutu... atď.
Uf :-)