avv
20.02.18,22:56
S jednou známou spísala notárka závet, kde majetok poukázala iným dedičom ako podľa zákona. Mohla to urobiť, nemala neopomenuteľných dedičov. Spísala to s ňou v starobinci, kde ležala v ťažkom stave a kde to aj podpísala, a povedala jej, že závet zaregistruje do Centrálneho registra závetov o 5 dní, pretože nemá zamestnancov v kancelárii a ona to nevie. V závete však zabudla uviesť dátum podpisu, je tam iba dátum registrácie. Zákonní dediči závet úspešne napadli, pretože o tých 5 dní známa už bola prevezená v ťažkom stave 300km ďalej a nemohla to v ten deň podpísať a iný dátum v závete nebol. Dokonca nesprávne uviedla aj miesto spísania: uvedené je na notárskom úrade, na súde tvrdila, že to bolo v starobinci. Obe chyby obhajovala ako chybu pri písaní.

Notársky poriadok stanovuje, že registrácia sa musí urobiť bezodkladne (§ 66, ods. 2 NP), jednak aj z toho dôvodu aby sa zabránilo antidatovaniu v prípade napr. spísania závetu po smrti.

Moja otázka je: je to bežný postup registrovať závet o 5 dní po spísaní? Dediči podľa zákona sú presvedčení, že si závet vymyslela a podali na ňu trestné oznámenie: je možné len na základe tohto preukázať úmyselný podvod a nielen zanedbanie povinností?

Citujem z článku (https://www.sme.sk/c/2290410/predist-problemom-s-dedicstvom-sa-da-zavetom.html):

Každá zápisnica sa najneskôr v deň spísania ukladá do Notárskeho centrálneho registra listín, "je vylúčená možnosť antidatovania listiny alebo pozmeňovania jej obsahu", hovorí Kovács.

Je to ale aj podľa zákona takto stanovené? Z textu obhajoby notárky to vyzerá ako bežná prax.

Ďakujem za radu.
Semetrika1
21.02.18,06:25
Každý závet musí obsahovať:

1/ údaje o poručiteľovi - meno, priezvisko, dátum narodenia, prípadne rodné číslo, trvalé bydlisko,

2/ údaje o závetných dedičoch - meno, priezvisko, dátum narodenia, prípadne rodné číslo, trvalé bydlisko,

3/ určenie vecí a práv, ktoré majú závetným dedičom pripadnúť alebo určenie podielov z dedičstva, ktoré majú dedičia nadobudnúť; ak nie sú podiely viacerých dedičov v závete určené, platí, že podiely sú rovnaké,

4/ deň, mesiac a rok, kedy bol závet podpísaný,

5/ vlastnoručný podpis poručiteľa.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Z uvedeného vyplýva, že dátum je povinná náležitosť závetu.
Notárka urobila hrubú chybu. Aj známa si to mala naštudovať vo vlastnom záujme.

To trestné oznámenie bude musieť vyriešiť súd.
Mária27
21.02.18,06:29
Závet nie je vydedenie. Listina o vydedení sa spisuje vtedy, ked ide o vydedenie potomkov neopomenuteľných dedičov, nie súrodencov.

Závet spísali zrejme v prospech iných ako zákonných dedičov. Zákonní dedičia zrejme napadli závet s úspechom preto, že tam nebolo uvedené miesto, deň, mesiac a rok spísania notárskej zápisnice, čo je nevyhnutné pre jeho platnosť.

V § 476d občianskeho zákonníka sú uvedené náležitosti notárskej zápisnice. Ak je zápisnica bez svedkov, zrejme bola poručiteľka schopná rozpoznať svoje konanie. V starobinci budú však svedkovia, prípadne aj záznam o tom, že tam notárka bola. Podpísala závet poručiteľka alebo notárka?

Notárka urobila chybný úkon, spôsobila dedičom určitú škodu a nemajetkovú ujmy, za čo nesie zodpovednosť v zmysle zákona č. 514/2003 Z. z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov

Každé zanedbanie povinnosti nie je trestným činom, musel by sa dokázať úmysel. Rozobrali by sa aj dedičia zo závetu a konečný výsledok - získanie dedičstva dedičmi zo zákona.

Trestná zodpovednosť verejných činiteľov (§ 128 trest. zák.) je vymenovaná od § 326 TZ.
Mária27
21.02.18,06:30
Pri notárskej zápisnici nemusí byť vlastnoručný podpis poručiteľa.
Semetrika1
21.02.18,06:41
Prečítala som otázku nedbalo.
Zamerala som sa na podpis. Keďže sa jedná o bezdetnú osobu, ktorá vypustila z dedičstva svojich súrodencov, tak to je celkom iné ako som to pochopila na začiatku.
Môj názor, nech teraz súrodenci spytujú svedomie, či sa voči nebohej správne zachovali a nesúdia sa radšej.
No, ako som prečítala, sú úspešní.
avv
21.02.18,08:37
Neodpovedali ste na otázku. Závet už bol uznaný súdom za neplatný. Ja som sa pýtal, či je normálny postup registrovať závet 5 dní po spísaní.
avv
21.02.18,08:37
V tomto prípade na závete podpis poručiteľa bol.
avv
21.02.18,08:43
To bola moja otázka: či jej úmysel možné dokázať tým, že podľa jej tvrdenia to bolo spísané o 5 dní skôr ako to registrovala v registri.
Mária27
21.02.18,09:45
úmysel čoho?
Mária27
21.02.18,09:50
Normálne sa stáva, že niečo urobíte 5 dní neskôr. Ani skoršia registrácia by na veci nič nezmenila - dokonca iné typy závetov sa do registra nemusia dávať vôbec. Aj keby zomrela v priehu 5 dní, dedičské konanie sa začína oveľa neskôr.
Ak je podpísaný poručiteľ, nemohla si závet "vymyslieť". Dajte preskúmať podpis poručiteľa znalcom.
Katy a R
21.02.18,10:00
sama cituješ zákon - že bezodkladne. Samozrejme, neviem, ako to chodí, či je to bežná prax - len názor ako laik, že ak to ona vie zdôvodniť - prečo to tak trvalo - napr dlhý víkend (veľká noc?? - tam sú 4 dni), alebo naozaj nemala poverených zamestnancov, alebo DPN ..? - ťažko asi dokážeš úmyselný podvod.
- a len otázka - to tej notárke (alebo jej rodine) mal pripadnúť majetok?
avv
21.02.18,10:50
Závet bol údajne spísaný vo štvrtok, registrovaný v utorok. Časy neviem. Sviatok medzitým nebol. Dôvod citujem z výpovede notárky na súde: "nemá v robote pracovníčky a ona s registrami robiť nevie". Ak to aj bolo vo štvrtok večer, mohli to registrovať v piatok.
misoft
21.02.18,13:37
Nuž - vyjadrenie notárky "nemá v robote pracovníčky a ona s registrami robiť nevie" pred súdom neobstojí. Nie je to totiž dôvod, aby notársky spísaný závet nebol bezodkladne zaregistrovaný.
Taktiež pred súdom neobstojí ani to, že "zabudla" datovať spísanie tohto závetu - prípadné napadnutie závetu v tomto ohľade (môj názor) bude úspešné a závet môže byť vyhlásený za neplatný (práve pre tie procesné chyby notárky).
Katy a R
21.02.18,13:42
on chce teraz dokázať "úmyselný podvod" notárky - nielen zanedbanie povinností. súd už rozhodol o neplatnosti závetu.
(zrejme tam bude niečo, čo tu nebolo napísané - si len myslím?)
avv
21.02.18,15:02
Ani neobstálo, závet súd uznal za neplatný. Mňa teraz zaujíma, či to stačí spochybnenie toho, že nešlo o omyl, ale o krytie zámerného podvodu.
avv
21.02.18,15:05
Že išlo o úmyselný podvod, ktorý sa nepodaril. V závete sú zjavné nepravdy, ktoré ona prehlásila za chybu pri písaní.
avv
21.02.18,15:11
Skoršia registrácia by situáciu zmenila - nedalo by sa dokázať, že to nemohla podpísať, lebo v deň registrácie skoro ráno bola presunutá 300km do inej nemocnice. Takto sme nemuseli overovať podpis - mimochodom, ani sme ho nevideli, máme len odpis závetu bez podpisu. Nachádza sa v registri závetov aj sken originálnej listiny?