M987
21.02.18,10:06
AKO ZAIZOLOVAT VSAKOVACIU JAMU UROBENU Z BETONOVYCH SKRUZI A MAT Z NEJ ZBERNU "NADRZ"

Mame asi 13 m hlboku vsakovaciu jamu vyskladanu z betonovych skruzi, su do nej napojene vsetky dazdove zvody z rodinneho domu a chceli by sme teraz, aby sa v nej akumulovala voda a mohli ju pouzit na zavlahu v lete, no voda v nej sa momentalne nechce akumulovat. Co pride, hned odtecie. Spodok jamy nemame nijak upraveny a skruze su betonove, na seba klasicky polozene.
Je mozne uz z takto urobenej jamy urobit aj zbernu "nadrz"? Nejaka extra izolacia, poter, neviem, hocico, co nam vyriesi problem.
buchač
21.02.18,10:01
Len uvažujem.

Tých 13 metrov znamená 13 ks skruží, medzi ktorými je tá (nazvem) drážka, aby skruže dosadli pevne na seba...solídna hĺbka.
Ak sa voda nazberá, tak predsa hrozí, že si nájde cestu medzi tými skružami. Ak nie je utesnenie aj z vonkajšej strany, tak voda možno aj prejde.
Spodok jamy nie je problém...nejaký štrk, prípadne naň kari rohož, zasa štrk a naliať betón. Izoláciu by som ani nedával.

Ale ja by som tú jamu skôr zasypal úplne a šiel úplne novou cestou...akou, to by bolo potrebné vidieť v celkovom obraze a poznať aj všetky podmienky príslušnej lokality. Lebo jeden rok málo vody a druhý vyše hlavy.


DOPLNENIE :
Tu je nápadov a riešení vcelku aj dosť...už len klikať a hľadať najvhodnejšiu variantu...prípadne niečo zosúladiť.
https://sk.pinterest.com/search/pins/?q=Seepage%20pit&rs=typed&term_meta[]=Seepage|typed&term_meta[]=pit|typed

https://www.google.sk/search?q=Seepage+pit&client=opera&hs=ndT&channel=suggest&prmd=ivns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiYu6Ckg7nZAhWCblAKHbZPAPwQsAQIEw

a na YT je videí tiež dosť
https://www.youtube.com/results?search_query=Seepage+pit
M987
21.02.18,10:07
Je to presne tak, ako pises s tymi skruzami. Len do ineho riesenia uz nemozeme ist, musime tuto jamu nejako prerobit na akumulaciu vody, len ako???
vicktor
21.02.18,10:27
Momentalny napad - dat tam velke vrece vhodneho rozmeru. Kedze nic hotove nezozeniete, tak objednat v bazenarstve, ale cena bude primerana atypickej objednavke.
M987
21.02.18,10:33
Hmm, trebalo by sa v bazenarstve popytat, ci take nieco vedia vobec vyrobit. Hlbka asi 13 m a vnutorny priemer studne 80 cm. A nalepit to nejako potom na tie skruze...
bodliak
21.02.18,11:20
Nechcem vám kaziť radosť, ale objem cca 6.5 m3, to sa pri ploche 150 m2 naplní zo 44 mm zrážok. V lete jedna poriadna búrka. Pre porovnanie, rekord je 5x toľko (230 mm) za jednu hodinu. Mesačné maximum je 575mm, teda 10 takých "studní". Čo budeš robiť s tou zvyšnou vodou ?

Ja by som to akumuloval v novom zásobníku a z toho zásobníka dal bezprečnostný prepad do existujúcej studne.
M987
21.02.18,11:38
My mame dve jamy vedla seba, tu jednu by som zaizoloval pre potreby akumulacie vody a prepad do tej druhej uz je urobeny. Tu druhu by som neizoloval. Takze taky je plan. Len teraz tu pravu jamu nejako sikovne poriesit, aby som mohol zbierat vodu na polievanie.
vicktor
21.02.18,11:54
bodliak a co so "zvysnou vodou" robia ludia ktori nemaju ziadnu vsakovaciu jamu?
draik
21.02.18,13:48
Zabudnite na to, nezaizolujete to za normálnu cenu. Navyše stojí za posúdenie, či takto neznečistujete spodnú vodu.
bodliak
21.02.18,14:23
Nemaju vsetky zvody na jedno miesto.
allgreen
21.02.18,18:24
13m ? to tam nemas spodnu vodu?
allgreen
21.02.18,18:28
existuje studniarska montazna pena, mozno by sa dali spoje kruzi zapenit.A dno zaizolovat betonom a tiez penou. Ale voda je svina medzeru si najde
Chobot
21.02.18,18:36
Dalo by sa to, ale nebude to lacné ani ľahké spraviť. Musel by si kúpiť izolačnú fóliu Fatrafol - aspoň 2 mm hrubú. Z nej vyrobiť - zozvariť taký "rukáv" o priemere 80, prípadne trochu viac cm. Môžeš aj spodok zataviť, ale na spodok by stačilo dať betón po tom, čo ten rukáv spustíš do tej jamy. Tým vlastne vytvoríš taký bazén, akurát bazény majú modrú fóliu (čo je drahšia) , táto by bola hnedá.

Tu máš vzorkovník:

http://www.fatraizolfa.sk/wp-content/uploads/2016/09/farebn%C3%BD-vzorkovn%C3%ADk.pdf

Ty potrebuješ Fatrafol 803.

https://e.coleman.sk/fatrafol-803-tl-20-mm-hn-p-013406-sk/

Keď tak počítam, tak na tú jamu potrebuješ aspoň 34 m2, čo je zhruba 350 € a potrebuješ niekoho, kto ju zozvarí. Možno by si to zvládol aj sám, ak si zručný - teplovzdušnou pištoľou.

Keby som to mal urobiť ja, tak jedine takto. Tou fóliou Fatrafol mi izolovali spodok pivnice, kde je hladina spodnej vody vyššie, ako dno pivnice. A drží to dobre
buchač
21.02.18,18:55
Z uvedeného mi vyplýva, že ten "rukáv" by bol fuul...od spodu po vrch....13 metrov.
No nevyplýva mi, že akým spôsobom by to bolo upevnené k skružiam...a mám za to, že by to malo byť.
Tým pádom sa určitým spôsobom fólia naruší...do betónu skrutky alebo nastreľovacie nity.
Takže potom by sa aj tie otvory pripevňovacích prvkov mali nejak zaizolovať.

...a sám to neurobí...niežeby som podceňoval...ale asi nebude mať viac rúk ako dve.
lubko6394
22.02.18,06:39
Neviem či ti tých pár kubíkov pomôže/vráti sa vzhľadom na investíciu. Ak má vsakovačka zachovať svoju funkciu tak fóliové riešenia by boli problém. Čo by sa ale dalo spraviť je vytvoriť nádobu z plechu tak že zvariť dno ( priemer o kúsok menší ako vnútorný priemer skruže ) s 1m plášťom a postupne privárať ďalšie plášte až kým sa nedosiahne požadovaná výška ( dno-vtok ). Fungovalo by to tak že až do dosiahnutie maximálnej hladiny by všetka voda ostávala v nádrži a až by bola plná tak by po obvode začala pretekať až na dno vsakovačky a tým by vsakovačka ostala funkčná. Lacnejšie by ale asi bolo zohnať vyradenú nádrž požadovaného objemu, umiestniť na pozemok a vo vsakovačke pod prítokom zo zvodou umiestniť nádrž s čerpadlom na plavák ktoré by dodávalo vodu do hornej nádrže.
buchač
22.02.18,06:50
Doplnenie príspevku o nejaké linky s návodmi.
M987
22.02.18,09:43
Nemam, kiez by som mal.
M987
22.02.18,09:51
Dik za namet, ale ja mam 2 vsakovacie jamy. Len z tej jednej chcem urobit akumulaciu vody. Na vrchu tejto jamy uz je urobeny bezpecnostny prietok do druhej jamy, ktora ostava vsakovacia.
Ja hladam sposob, ako tu jednu jamu vsakovaciu prerobit na akumulacnu...
M987
22.02.18,09:53
Ten rukav by sa mohol prevliest az na okrej jamy a tam z vonkajsej strany nejako upevnit, tak, aby z vnutornej strany jamy nebolo ziadne porusenie folie...
M987
22.02.18,09:54
Dakujem, toto by mohlo byt riesenie, zatial asi najlepsie zo vsetkych nukanych.
M987
22.02.18,09:56
Dik, su tam dobre riesenia. Ja uz ale 2 vsakovacie jamy mam vedla seba,len tu jednu potrebujem prerobit na akumulacnu a ten sposob prerabky hladam, ako to urobit?
chandler
23.02.18,08:42
a preco ju chces izolovat? dole je strk cez ktory ta voda odchadza, zalej to betonom a uvidis, mozno to bude stacit. ak nie, tak vypenis styky skruzi a az ked to nepomoze tak budes spekulovat ako to izolovat cele. lebo tych 13 metrov hlbky je tam asi kvoli tomu ze az tak hlboko je strk - vyssie bude asi il a cez ten voda neprejde. takze beton a vypenenie stykov dvoch, troch najnizsich skruzi by malo stacit.
pavol54
23.02.18,09:15
13 m x 0,8= 6,5 m3 podľa chobota je 350 eur + práca a pod. = cca 500. výsledok pofidérny vzhľadom na tlakovú vodu v hĺbke 13 m (stačí menší kamienok a je po vodotesnosti . Dnes sa dá kúpiť nádrž 1 m3 od 50 do 100 eur plus kanalizačné doplňky zakopať do 1,5 m a zapojiť z poslednej nechať prepadový odtok prebytočnej vody.
M987
25.02.18,13:30
ja chcem mat celu jamu na akumulaciu vody, v lete tou vodou chceme polievat zahradu. takze ak tak, tak zabetonovat spodok a vypenit vsetky styky medzi skruzami. len ci samotne betonove skruze nebudu prepustat vodu, ked bude jama dlhsie napustena vodou???
chandler
26.02.18,06:56
rozumiem ze chces vodu na zahradu. len hovorim ze prvy krok je to najlacnejsie - beton dole a vypenit spoje. a az potom ked jedno leto zistis ze ta voda odteka prilis rychlo (odtekat bude urcite ide o to ako rychlo). tak potom budes riesis izolaciu tak ako ti tu radili - folia a pod. lebo skutocna izolacia je ovela drahsie riesenie.
M987
26.02.18,10:25
Ano, tak, rozumieme sa. Ale vypenit vsetky spoje, ze? A dole na spodok specialny beton?
pavol54
26.02.18,12:19
Pozor to je tlaková voda, treba sa spýtať najlepšie na betonárke či je to možné alebo si nájdi stránku stavebných prísad "stachema" tam ti povedia presne
chandler
27.02.18,07:26
urcite vyplnit tie spoje co su najnizsie - aspon 3 metre, tie vyssie by uz mohli byt v ile a tam by to asi ani nebolo treba, ale zase ked uz to budes robit tak asi vsetko. beton by mal byt hlavne utesneny po obvode - styk so skruzou. napuciavacie pasy by som dal. a beton hrubsi cca 25cm, vystuzeny sietovinou pri oboch povrchoch, a ak sa da aj vodotesny.
M987
27.02.18,07:36
Len mam stale pocit, ze klasicke betonove skruze budu prepustat vodu, to je bezny beton, takze nakoniec skoncime s izolaciou celej jamy po celej vyske.
lubko6394
27.02.18,08:13
Keď vidím tie problémy čo ťa čakajú s izolovaním a najmä s neistotou či to bude v poriadku ti navrhujem zvážiť novú nádrž mimo existujúcich vsakov. Možno to bude o čosi drahšie, ale máš istotu že to fungovať bude. Takto sa narobíš, minieš šestáky a možno budeš opravovať do nekonečna.