Creargus
23.02.18,00:06
Pred troma tyzdnami som mal otazku k darovacej zmluve
http://www.porada.sk/t304923-darovacia-zmluva.html.
Ku kopii darovacej zmluvy sa mi napokon obtiazne podarilo dostat cez znamosti z katastra . Je spisana na notarskom urade. Zarazajuce na nej je, ze je nepodpisana zucastnenymi stranami / darkynou a obdarovanym / a je bez peciatky notarskeho uradu - v rozpore s § 47 Notarskeho poriadku. Notarka tvrdi, ze to je v poriadku a ona ruci za pravost zmluvy. Je takato zmluva platna a je mozne ju napadnut na sude ? Bol opravneny katastralny urad na zaklade zmluvy bez podpisov a peciatky notarky urobit vklad do katastra a zmenit vlastnicke pomery domu ?

P.s. Mozem v pripade neuspechu na sude tiez podobne "zakerne" darovat svoju 1/4 ciernym spoluobcanom, aby "dochovali" brata ? Nie je nic "krajsie" ako ked vam cigan povie " Dobre rano sused "
Jakubec
23.02.18,04:29
Pokial ti pocernejsi spoluobcania nie su priamy pribuzni zadavatela otazky, tak ma Vas brat predkupne pravo. Pri darovani mu musite najskor ponuknut svoj podiel ako dar, iba ak odmietne Vas dar, mozete ho darovat nepribuznemu.
ivka70
23.02.18,04:58
Notar mohl podat vklad do katastra elektronicky a sucasne urobit vsetky ukony na platnost zmluvy. Skutocne za to zodpoveda notar.
Elektronický kataster (http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Majetok,b%C3%BDvaniearodina/Elektronick%C3%BDkataster.aspx)
Creargus
23.02.18,05:28
Z notarskej komory mi napisali nieco ine - § 47. Co ked sa notarka pominie a jej kancelaria zanikne ? Potomkom zostanu len zmluvy bez podpisu a peciatky. Rovnako aj na katastri. Ako je mozne, ze kataster ma zmluvu bez podpisov a peciatky - na zaklade ktorej konal ? Doma mam 5 kupnych zmluv - vsetko sme podpisovali rovnopisy a notar / advokat / ich zapecatil, podpisal a dal peciatku
ivka70
23.02.18,05:35
Kataster ma elektronicke podpisy k tomu ...
nevidim rozdiel medzi tym, ked zanikne notar a overoval papierovu formu alewbo zqnikne notar a overoval elktronicky. Musi mat na to prislusne opravnenie.
Kataster by nezaevidoval znluvy, ktore nie su pravne v poriadk uaj s podpismi a ich overenim (aj ked ty ich fyzicky na papieri, kopii nevidis.
Nandrolon
23.02.18,06:35
Ja by som až tak optimistický nebol. Notári robia chyby pri dedičských konaniach ako na páse, a podvodov na slovenských katastroch je viac ako dosť.
buchač
23.02.18,07:04
...a to vážne ?
...a to odkedy ?
....a nože daj nejaký odkaz na príslušný zákon.

Už len samotný text Tvojej odpovede význam nedáva.
Pomôcka ? ...výrazy "predkupné právo"...a ... "darovanie".
ivka70
23.02.18,07:19
ide o darovaciu zmluvu a vklady do katastra "strazi"aj kataster, ale to neznamena, ze tam nemoze byt chyba, ide len o to, ze pri elektronickom podani tam v kopii nenajde peciatky, lebo to ma elektronicky podpis .... ale platnost vkladu to nemeni ..
Creargus
23.02.18,07:19
ivka: Lenze vsade su zmluvy bez podpisov a peciatky. Zmluvy , ktore mam doma / 5 / su v sulade so zakonom
ivka70
23.02.18,07:22
myslis zmluvy, ktore boli vkladane do katastra standardnou, paierovou formou?
ten tvoj kontskt na katastri by ti mohol vysvetlit ako funguje elektronicky vklad a elektronicky podpis ....
Creargus
23.02.18,07:33
Mne je jedno ako to do katastra vkladala, ale obidve zucastnene strany maju len bezcenne papiere bez podpisov a peciatky. Aj im to robila elektronicky ? Znameho na katastri nemozem do toho zatiahnut a potopit ho.
Creargus
23.02.18,07:34
tak ako to je ? predat ciganom za 1 € mozem, ak by brat nechcel odkupit ?
ivka70
23.02.18,07:40
to, co maju zucastnene strany, je ich problem, tiez to moze byt podpisane elektronickym podpisom notara, ktory overoval aj ich podpisy
stale rozoberas platnost zmluvy, ale kataster by ju nezavkladoval, keby nesplnala nalezitosti

uz v prvej teme ti vysvetlili ,ze zmluvu ako taku, zavkladovanu, nenapadnes, lebo ta musi byt formalne ok, ked ju kataster zapisal
ivka70
23.02.18,07:41
preco by brat odmietol kupit za 1eur? jemu to musis ponuknut a predat za rovnaku sumu ako cudziemu
Creargus
23.02.18,07:50
priklanam sa k nazoru Nandrolona
buchač
23.02.18,08:00
Creargus....pozor na výrazy !!!

Bratovi MUSÍŠ ponúknuť na odkúpenie...až po jeho odmietnutí MOŽEŠ predať tretej osobe.

Ak sa rozhodneš na darovanie, tak NEPOTREBUJEŠ súhlas od nikoho.
ivka70
23.02.18,08:10
Buchac, nie je to az take jednoznacne:
ZÁKONNÉ PREDKUPNÉ PRÁVO A DAROVANIE SPOLUVLASTNÍCKEHO PODIELU http://www.akmv.sk/aktuality/pravo-nehnutelnosti/zakonne-predkupne-pravo-a-darovanie-spoluvlastnickeho-podielu
Creargus
23.02.18,08:15
tak darujem ciernym
Jakubec
23.02.18,08:40
Buchac, vo vyklade slovenskych sudov patri spoluvlastnikom predkupne pravo aj pri odplatnom aj pri neodplatnom prevode. Vid blizsie odkaz od ivka70.
Jakubec
23.02.18,08:48
Obidve strany nemaju len bezcenne papiere bez podpisov a peciatky, ale aj elektronicky podpisany subor. Vytlaceny papier bez podpisu je skutocne bezcenny, ale podpisany subor je normalna zmluva.
buchač
23.02.18,08:59
Práve ten odkaz som mal na mysli...
Mám snáď vybrať aj náležité ?

V otázke uplatnenia predkupného práva pri bezodplatnom darovaní spoluvlastníckeho podielu nie je odborná verejnosť ani rozhodovacia prax súdov jednotná.

Zákonnú definíciu predkupného práva obsahuje § 602 ods. 1 Občianskeho zákonníka, z ktorého JASNE VYPLÝVA, že predkupné právo sa uplatní, ak kupujúci chcel vec P R E D A Ť (nie darovať). To vyplýva už zo samotného pojmu „predkupné právo“. Tento pojem nemožno gramaticky vyložiť inak ako právo vec kúpiť skôr, ako niekto iný.
Creargus
23.02.18,09:04
to urcite
Jakubec
23.02.18,11:31
V tom odkaze vsetky slovenske sudy vratane slovenskeho ustavneho sudu hovoria, ze aj pri darovani plati predkupne pravo. Iny nazor ma jeden autor pravnickej literatury a ceske sudy s vynimkou ceskeho ustavneho sudu. Takze slovenske sudy su jednotne. Ten pojem predkupne pravo sice podla teba nemozno vylozit inak, ale sudy na Slovensku ho jednotne vykladaju inak.
Creargus
23.02.18,14:33
Zabudol som podstatnu vec - zmluva bola uzatvorena 1.8.2008. Len teraz sa na to prislo. Takze pochybujem, ze bola podana elektronicky
https://nanicmama.sme.sk/darovacia-zmluva-2
dmc
23.02.18,15:11
prave tuto problematiku som pred nedavnom studoval a nieje to jednoznacne aj ked v SR sa podla rozhodnutia sudov toto pravo uplatnuje aj na darovanie http://www.akmv.sk/aktuality/pravo-nehnutelnosti/zakonne-predkupne-pravo-a-darovanie-spoluvlastnickeho-podielu
where
23.02.18,15:23
Predpokladám, že matka ešte žije a tak sa spýtam, v akom si s ňou častom priamom kontakte, či jej pomáhaš, ako spolu vychádzate, čo všetko vieš o jej skutočnom zdravotnom stave a jej všetkých dg?
Čo sa týka notárov, netreba byť naivný, ani papier všetko neznesie, v tomto zmysle myslené, že ani Porada by nestrávila niektoré informácie.
Vezmi si právnika, zaplať očko, zorientuj sa, odfoťte maminu zdravotnú dokumentáciu komplet ešte kým žije a fyzicky karta existuje, pretože po smrti sa môže napriek predpisom veľmi rýchlo stratiť. Dôležitý je každý detail z doby spísania darovania, aké lieky práve vtedy brala a pod.
Asi by bolo vhodné odhodiť hnev, zabudnúť na pomstu s novým spoluvlastníkom/-mi, škoda vyhodiť peniaze von oknom len tak.
Dávam do pozornosti http://www.notar.sk/%C3%9Avod/Not%C3%A1rskecentr%C3%A1lneregistre.aspx (hlavne asi osvedčenie podpisov)
https://www.etrend.sk/podnikanie/centralny-notarsky-register-je-unikatny.html niekto môže ešte doplniť info a skúsenosti.

Príklad zo života: rodič vydedil jedno z viacerých detí bezdôvodne. Zápisnica spísaná na lôžku nie v nemocničnom prostredí mesiac pred odchodom do nemocnice, kde bol už iba v kóme. Vtedy si rodič už neuvedomoval svoj stav, pretože nespoznal pri nečakanej návšteve jedno z detí, (nevidel ho, nemal už zrak, všetky deti boli v tom čase dávno dospelé), neišlo o vydedené dieťa.
Zápisnica napísaná nie vlastnou rukou, podpisy síce boli, ale dokázateľne rodič nevedel čo podpisuje, pretože zápisnica obsahovala dátum až po spomínanej návšteve.
Krátko po smrti sa obvodný lekár zbavil zdrav. karty, dôkazy neboli, napriek tomu na súde neprešlo vydedenie, dotyčný súrodenec zaplatil iba menšiu čiastku v prospech opatrovníka. Takto "opatrovník" bez hanby ukladal urny vzájomne si cudzích nebožtíkov do jedného hrobového miesta po jednej každoročne. Ktovie na koľkých cintorínoch.
Toľko k notárom a lekárom a ich čestnosti.Pretože bez ich vzájomnej spolupráce by to nebolo zrejme možné.

Nečakať a konať.
Nandrolon
23.02.18,16:31
Creargus. Pisem z vlastnej skusenosti. Notarka napisala cast lesov rovnaku obidvom dedicom. Samozrejme zinkasovala za pojednavanie okolo 400 eur, za necelu hodinu. Manzelka to isla reklamovat a tak to iba prepisala a ze peniaze co zaplatili dedici sedia... Dobre ze som tam nebol, lebo by som jej do sprostej pice vynadal.
Druha skusenost par mesiacov na to, podobna. Zas chyba notara. 2 skusenosti u 2 roznych notarov, museli sa prepisovat dedicske konanie. Je to nahoda? Podla mna nezaujem, diletanstvo.
Cudne je, ze clovek zaplati dodatocny poplatok za zistenie aktiv, a dotycna krava povie, ze doneste vypisy z bank... Ale odkial to mate vy ziskat? By som mohol menovat, ale mozno nabuduce. Do tretice vsetko dobre.
Creargus
23.02.18,19:21
Nandrolon: Presne tak, za peniaze urobia vsetko. Notarka pri mijej navsteve bola strasne podrazdena. Mozem takuto zapisnicu napadnut na sude ?
Creargus
23.02.18,19:32
Where. Matka ma 91 rokov a je u nas, brat sedi v rodicovskom dome. Matka sa nepamata a ked sme jej ukazali darovaciu zmluvu, zaskocila nas " ved vidite, ze som nic nepodpisovala". Je to spinava praca brata, ktory zrejme podplatil notarku, aj kataster. Nepocitali s tym, ze sa niekto do toho niekedy obuje. Prisli sme na to nahodou po 10 rokoch. Na stranke notar som nenasiel ani overenie podpisov, ani zmienku o predmetnej zapisnici.
Nandrolon
24.02.18,05:58
Napadnut sa da vsetko, otazne je, ci s uspechom, alebo neuspechom.