kalinka
06.08.06,20:39
Už som si prečítal takmer všetky prípevky ohľadne prenájmu domu, ale chcem sa ešte raz presvedčiť, u Vás sčítanejších.
Som SZČO, plátca DPH a prenajímam súkromne RD. Dom doteraz nebol namaľovaný - fasáda , čo prekážalo RK pri hľadaní klientov. Na základe požiadavky RK som ho nafarbil, pričom celkové náklady sú cca 200 000,- Sk. Môžem to dať do výdavkov, čo by bolo fajn, alebo to musím odpisovať 20 rokov, ako technické zhodnotenie? Asi to druhé. Alebo, ako by som to mohlo dať do výdavkov? Prosím poradťe:confused: Všetkým vďaka.
Orsz
06.08.06,19:21
Maľovanie a oprava fasády nie je technické zhodnotenie. Čo sa týka odpisov, ak to prenajímaš súkromne teda nie je to v rámci podnikateľskej činnosti, nedajú sa uplatňovať. Ale ako výdavok to možno použiť. Ak nebudú už žiadne výdavky a príjem bude dosť vysoký, možno použiť paušálne výdavky vo výške 40%. Ak tie budú vyššie ako 200000,- je lepšie použiť paušálne výdavky.
Johanka
07.08.06,07:36
Maľovanie a oprava fasády nie je technické zhodnotenie. Čo sa týka odpisov, ak to prenajímaš súkromne teda nie je to v rámci podnikateľskej činnosti, nedajú sa uplatňovať. Ale ako výdavok to možno použiť. Ak nebudú už žiadne výdavky a príjem bude dosť vysoký, možno použiť paušálne výdavky vo výške 40%. Ak tie budú vyššie ako 200000,- je lepšie použiť paušálne výdavky.
Daňovník s príjmami podľa § 6 ods.3 (príjmy z prenájmu nehnuteľností) odpisuje investičný majetok . V ustanoveniach Zákona o dani z príjmov týkajúcich sa odpisov nie je žiadna podmienka, že by sa týkali iba podnikateľov.
Pozri § 6 ods.11, kde je vymenovaná evidencia, ktorú takýto daňovník vedie v prípade, že uplatňuje preukázateľne vynaložené daňové výdavky. V písm. b/ - evidencia hmotného a nehmotného majetku, ktorý možno odpisovať ;) .
kalinka
07.08.06,16:14
Ďakujem Vám Orcz a Johanka. Takže malovku dám do výdavkov. Chcem sa spýtať, ako budem postupovať, ak sa rozhodnem domček o niekoľko rokov neprenajímať. Ako to bude z daňového hľadiska? Nemôžu namietať, že som dom upravil a o výdavky si znížil základ dane. Aby mi to nebodaj nedodanili a s penálmi. A môže mi niekto poradiť, kde by som sa o prenájme a jeho výdavkoch dozvedel niečo viac, pravdaže okrem porady, aby som Vás už toľko neotravoval.
Orsz
07.08.06,16:33
Daňovník s príjmami podľa § 6 ods.3 (príjmy z prenájmu nehnuteľností) odpisuje investičný majetok . V ustanoveniach Zákona o dani z príjmov týkajúcich sa odpisov nie je žiadna podmienka, že by sa týkali iba podnikateľov.
Pozri § 6 ods.11, kde je vymenovaná evidencia, ktorú takýto daňovník vedie v prípade, že uplatňuje preukázateľne vynaložené daňové výdavky. V písm. b/ - evidencia hmotného a nehmotného majetku, ktorý možno odpisovať ;) .

O tomto sa môže daňovník dobrovoľne rozhodnúť, či ho bude evidovať podľa § 6 ods.11b) alebo nebude, či ho zaradí do majetku alebo nie - je to uvedené v komentári Poradcu 5-6/2006. Podľa mňa sú stále výhodnejšie paušálne výdavky.
Johanka
07.08.06,16:49
Súhlasím, ale Tvoja odpoveď vyznela v tom zmysle, že daňovníci s príjmom z prenájmu nemôžu uplatňovať odpisy - a na to som ja reagovala.
Výdavky uplatňované percentom z príjmu sú výhodnejšie ak daňovník do prenajímanej nehnuteľnosti neinvestuje , ak má táto nehnuteľnosť nízku obstarávaciu cenu, ..... ale to je výrazne individuálne ... ;)
betka
09.08.06,05:33
Už som si prečítal takmer všetky prípevky ohľadne prenájmu domu, ale chcem sa ešte raz presvedčiť, u Vás sčítanejších.
Som SZČO, plátca DPH a prenajímam súkromne RD. Dom doteraz nebol namaľovaný - fasáda , čo prekážalo RK pri hľadaní klientov. Na základe požiadavky RK som ho nafarbil, pričom celkové náklady sú cca 200 000,- Sk. Môžem to dať do výdavkov, čo by bolo fajn, alebo to musím odpisovať 20 rokov, ako technické zhodnotenie? Asi to druhé. Alebo, ako by som to mohlo dať do výdavkov? Prosím poradťe:confused: Všetkým vďaka.

Ak si SZCO a na ZL nemas prenajom nehnutelnosti, mozes uplatnit iba pausalne vydavky vo vyske 40%, ak chces.
Mozes si dat do zivnsti prenajom nehnutelnosti, co je zivnost volna a vtedy sa mozes rozhodnut, ci si das nehnitelnost do obchod.majetku alebo nie. Ak ano, malovanie je tvojim vydavkom ovpyv. ZD - priamy naklad do prevadzkovej rezie. Nie je to v ziadnom pripade TZ. POZOR! Ak nehnutelnost predas, je to Tvoj prijem ovplyv.ZD. Ak hovyradis z OM a predas ho do 5 rokov, je to tak isto prijem OZD.
Ak si ho nezaradis do OM, vedies evidenciu. A to, ci das za malovku - oprava a udrzba nehnut. 100 Sk alebo milion, s tym nic neurobis. Mozes si akurat uplatnit 40% vydavky.
Tvoj pripad by som radsej riesila z hladiska dlhodobeho. V akej si lokalite, ci bude prijem sezonny, alebo celorocny. Ci su prijmy za rok dost vysoke alebo nizke. Ci budes mat este nejake vydavky na opravy a udrzbu Treba to riadne premysliet.
Johanka
09.08.06,08:02
Ak si SZCO a na ZL nemas prenajom nehnutelnosti, mozes uplatnit iba pausalne vydavky vo vyske 40%, ak chces.
Mozes si dat do zivnsti prenajom nehnutelnosti, co je zivnost volna a vtedy sa mozes rozhodnut, ci si das nehnitelnost do obchod.majetku alebo nie. Ak ano, malovanie je tvojim vydavkom ovpyv. ZD - priamy naklad do prevadzkovej rezie. Nie je to v ziadnom pripade TZ. POZOR! Ak nehnutelnost predas, je to Tvoj prijem ovplyv.ZD. Ak hovyradis z OM a predas ho do 5 rokov, je to tak isto prijem OZD.
Ak si ho nezaradis do OM, vedies evidenciu. A to, ci das za malovku - oprava a udrzba nehnut. 100 Sk alebo milion, s tym nic neurobis. Mozes si akurat uplatnit 40% vydavky.
Tvoj pripad by som radsej riesila z hladiska dlhodobeho. V akej si lokalite, ci bude prijem sezonny, alebo celorocny. Ci su prijmy za rok dost vysoke alebo nizke. Ci budes mat este nejake vydavky na opravy a udrzbu Treba to riadne premysliet.

Nerozumiem .... Daňovník z príjmami podľa § 6 sa (pri splnení podmienok súvisiacich s tým, či je alebo nie je platiteľ DPH) môže rozhodnúť akým spôsobom bude uplatňovať výdavky. Zaradenie či nezaradenie prenajímanej nehnuteľnosti do obchodného majetku s tým nič nemá, podobne ako to, či prenajíma na živnosť alebo nie.
domacnost
09.08.06,09:37
Zadávateľ otázky píše, že je platcom dph a zároveň prenajíma dom ako súkromná osoba. Z hľadiska DPH je zdanit. osobou, ktorá vykonáva ekon.činnosť podľa §3 ods.1,2 ZDPH.To znamená, že prenajíma bez dph kde využil podľa zákona o dph možnosť § 38 ZDPH. To či si môže uplatniť malovanie do daň.výdavkov ..... Malovanie bude jeho skutočným výdavkom, pretože je platcom dph a podľa § 6 ods.10 si nemôže uplatniť výdavky % a to ak bol počas celého zdaňov.obdobia platiteľom dph.
Ak sa rozhodneš prestať prenajímať domček nič sa nedeje, nevadí,že si investoval na malovanie je to v nákladoch teraz a hotovo. Pokutu, penále za to nemôžeš dostať. Dopad na daň z príjmu by bol v tedy ak by si domček mal zarad.v majetku a predáš ho tak ho vtedy zdaňuješ a uplatníš si ZC z domčeku ale to vtedy ak by si ho nemal celý odpísaný.
Porada je na to aby si sa pýtal , všetci ti určite s radosťou poradia.;)
betka
10.08.06,07:38
[quote=domacnost]Zadávateľ otázky píše, že je platcom dph a zároveň prenajíma dom ako súkromná osoba. Z hľadiska DPH je zdanit. osobou, ktorá vykonáva ekon.činnosť podľa §3 ods.1,2 ZDPH.To znamená, že prenajíma bez dph kde využil podľa zákona o dph možnosť § 38 ZDPH. To či si môže uplatniť malovanie do daň.výdavkov .....


Podstata je v tom, neberme do uvahy platcu DPH.
Teda:

Zavisi od toho, ci ma SZCO uvedene v ZL prenajom nehnutelnosti ak ma, dolezite je, ci ho ma zaradeny v OM, teda na karte.
1. SZCO ma v ZL prenajom nehnutelnosti a ma nehnutelnost v OM. Tu vedie JU a malovku si dava priamo do rezie ako vydavky OZD. §6 odst. 1 pis. b - prijmy zo zivnosti. Uplatnuje odpisy z HIM, ak chce.
2. SZCO ma v ZL prenajom nehnutelnosti, a nema evidovanu tuto nehnutelnost na karte, teda nema ju v OM firmy. Ak si da malovku do vydavkov OZD daniari mu to vyhodia. Preco? K comu prinalezi tento vydavok?
Uplatni pausalne vydavky na majetok nezaradeny do OM.

Ak nema SZCO v ZL prenajom nehnutelnosti naklada s nehnutelnostou tak, ze sii uplatni 40% pausalny vydavok. Este si moze odpocitat patnasobok zivotneho minima ako prijem oslobodeny od dane . Do ZD sa zahrnu len prijmy nad takto ustanovenu sumu, vydavky nezahrnute do ZD, priradovane k sume oslobodenych prijmov, sa urcia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodenych prijmov k celkovym prijmom zahrnutym do zakladu dane.

Prenajom je dost osemetny, tu sa da velmi spekulovat a vybrat si, co nam vyhovuje. A ako co najviac ponizit ZD.
domacnost
10.08.06,08:05
[quote=domacnost]Zadávateľ otázky píše, že je platcom dph a zároveň prenajíma dom ako súkromná osoba. Z hľadiska DPH je zdanit. osobou, ktorá vykonáva ekon.činnosť podľa §3 ods.1,2 ZDPH.To znamená, že prenajíma bez dph kde využil podľa zákona o dph možnosť § 38 ZDPH. To či si môže uplatniť malovanie do daň.výdavkov .....


Podstata je v tom, neberme do uvahy platcu DPH.
Teda:

Zavisi od toho, ci ma SZCO uvedene v ZL prenajom nehnutelnosti ak ma, dolezite je, ci ho ma zaradeny v OM, teda na karte.
1. SZCO ma v ZL prenajom nehnutelnosti a ma nehnutelnost v OM. Tu vedie JU a malovku si dava priamo do rezie ako vydavky OZD. §6 odst. 1 pis. b - prijmy zo zivnosti. Uplatnuje odpisy z HIM, ak chce.
2. SZCO ma v ZL prenajom nehnutelnosti, a nema evidovanu tuto nehnutelnost na karte, teda nema ju v OM firmy. Ak si da malovku do vydavkov OZD daniari mu to vyhodia. Preco? K comu prinalezi tento vydavok?
Uplatni pausalne vydavky na majetok nezaradeny do OM.

Ak nema SZCO v ZL prenajom nehnutelnosti naklada s nehnutelnostou tak, ze sii uplatni 40% pausalny vydavok. Este si moze odpocitat patnasobok zivotneho minima ako prijem oslobodeny od dane . Do ZD sa zahrnu len prijmy nad takto ustanovenu sumu, vydavky nezahrnute do ZD, priradovane k sume oslobodenych prijmov, sa urcia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodenych prijmov k celkovym prijmom zahrnutym do zakladu dane.

Prenajom je dost osemetny, tu sa da velmi spekulovat a vybrat si, co nam vyhovuje. A ako co najviac ponizit ZD.


Dobre berme teda to , že je neplatcom dph.
Nezávisí to od toho či szčo má uvedene v ZL prenájom nehnuteľnosti. Záleží na szčo či si dá-zaradí svoju nehnuteľnosti do obchod.majetku alebo nie. SZČO ak vedie skutoč.výdavky , tak si malovanie uplatní do daň.výdavkoch a zároveň si uplatní daň.odpis i kde nemá nehnuteľ.zaradenú v majetku. Má na to právo z § 6 ods.11, musí však viesť evidenciu a pritom nebude účtov.jednotka. Teda nebude viesť JÚ a ani PÚ. Toto sa najviac vzťahuje na súkr.osobu, ktorá nepodniká na základe živ.listu. Do daň.výdavkov si malovanie nemôže uplatniť szčo vtedy, ak by si uplatňoval výdavky % a nemôže si uplatniť ani odpis za nehnuteľnosti bez rozdielu či ju má zahrnutú alebo nemá. Na výdavky % nemá právo, pretože je platcom dph a platcov.dph sa vzťahuje aj na prenajímanie ako súkr.osoba, vid hore vyššie § 3 ods.1,2 ZDPH. 5 nás.živ.minima si odpočíta z príjmu i kde bude viesť skutoč.výdavky. Tým istým vypočítaným pomerom si odpočíta aj od výdavkov a potom urobí rozdiel, kde víde kladný základ dane.
Prenájom je ošemetný, ale ja som odpovedala priamo na zadanú otázku….
Johanka
10.08.06,08:46
Pozri aj : http://www.porada.sk/t20836-p2-vdavky-v-par-6.html,
len si v texte treba 25 % vymeniť za 40 %.
betka
10.08.06,08:48
Akoze nezavisi. Ak mam prenajom nehnutelnosti v ZL tyka sa ma §6 Odst 1 pis. b, nie osdt. 3. ak prenajom nehnutelnosti nemam v ZL §6 odst. 3 a k tomu vsetko ostatne, co prinalezi.
Myslim si, ze je to podstatne.
§6 odst1 pis.b: mozem aj tu viest pausalne vydavky 40% alebo viest JU alebo PU. Zavisi ako sa rozhodnem.
Tu si vsetko aj prenajom aj ostane napr. vedenie uctovnictva,...... hodim do jednej kopy.

Tu sa da nad tym spekulovat fakt vela sposobmi. A prisposobit si tu nehnutelnost, ako mi to vyhovuje.

Mam ZL a nemam v nom prenajom. Som UJ, robim si podla mojej zivnosti svoje ksefty, co k tomu patria, uctujem o prijmoch a vydavkoch .....(resp. nie som UJ a vediem evidenciu odst.11 a pausalne vydavky)..... - odst. 1 napr.b
Mam nehnutelnost, ktoru prenajimam. Uz sa ma netyka v oblasti prenajmu odst.1 ale 3 (pri tomto sposobe nemozem urobit gulas dokopy z ods.1 a 3.) Neviem, ci sa rozumieme.
Polemizujme.
Pepa
10.08.06,09:19
Mam nehnutelnost, ktoru prenajimam. Uz sa ma netyka v oblasti prenajmu odst.1 ale 3 (pri tomto sposobe nemozem urobit gulas dokopy z ods.1 a 3.) Neviem, ci sa rozumieme.Polemizujme.

Asi nie - úplne súhlasím s príspevkami od Johanka a Domácnost.
Ak prenajímam nehnuteľnosť ako FO nepodnikateľ /nemám v ŽL prenájom/- môžem sa rozhodnúť, či sa rozhodnem pre uplatnenie percentuálnych výdajov alebo preukázateľných výdajov /tak ako sa píše vyššie/. Nevidím žiaden "guláš" - v paragrafe 6 ods. 1 vediem účtovníctvo a v paragrafe 6 ods. 3 - preukázateľné výdaje alebo percento - napr.
Zadávateľ otázky ale píše, že je platcom DPH - tzn. že v par. 6 ods. 3 si nemôže uplatniť percentuálne výdaje, iba preukázateľné.
Johanka
10.08.06,09:43
Vznikol tu riadny chaos, najmä tým, že sa nepoužívajú správne pojmy.
SZČO je zauživaný pojem, ktorým označujeme daňovníka s príjmami podľa § 6 ods.1 a 2, so živnostenským alebo iným oprávnením na výkon podnikateľskej alebo inej samostatne zárobkovej činnosti. Ako taký ho však v Zákone o dani z príjmov nenájdeme, tak s ním treba v odpovediach zaobchádzať maximálne opatrne.
Daňovníci s príjmami podľa § 6 ods.3 sú FO-občania tzv.nepodnikatelia, pre ktorých ale platia také isté daňové výdavky, možnosť odpisovania, možnosť výberu spôsobu uplatňovania výdavkov, ....

Ešte podotknem, že v zmysle § 4 Živnostenského zákona je prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov živnosťou , ak sa popri prenájme poskytujú aj iné ako základné služby spojené s prenájmom.
Takže "rozhodnúť sa", či budem prenajímať na živnosť alebo nie, nie je také jednoduché . Závisí to od rozsahu poskytovaných služieb pri prenájme ;) .
betka
10.08.06,10:04
Ako pisal Pepa poradak: Citujem: Nevidím žiaden "guláš" - v paragrafe 6 ods. 1 vediem účtovníctvo a v paragrafe 6 ods. 3 - preukázateľné výdaje alebo percento - napr.

Ved o to tu ide. Odst. 1 mi hovori co je prijem z podnikania. b- prijem zo zivnosti, t.j. podla tohto odstavcu musim mat v ZL ako predmet prenajom nehnutelnosti.
Odst. 3 Prijmami z prenajmu, ak nejde o prijmy uvedene v ods-1 a v §5, su prijmy z prenajmu nehnut. - teda ich nemam V ZL, t.j. nemam tu predmet - prenajom nehnutelnosti.
O tomto som pisala.
betka
10.08.06,10:07
Johanka Dakujeeeeeeeeeeemmmmmmm!!!!!!!!
betka
10.08.06,10:27
No a teraz. Uz ked sme si to vysvetlili.
MAm zivnost §6 odst.1b: vedenie uct., faktoring a forfaiting ...........
Nemam v ZL prenajom nehnutel. - som obcan. Mam budovu, ktoru prenajimam 3 roky, Nie som platca DPH. Prijem mam aj za moje sluzby, aj za prenajom do 1.5 mil. aby som sa platcom nestala. (Pocita sa dokopy prijem aj zo zivnosti aj prijem z prenajmu obcana, keby bol vyssi ako 1.5 mil je to uz ina kapusta). Budovu som kolaudovala pred 6 rokmi a teda i LV mam 6 rokov, vysla napr. 9 mil. Asi ju predadam o 1 rok. Je vo vybornej lokalite. Planujem ju predat za 20 mil. Otazka. Je to moj prijem z predaja alebo je to od dane oslobodene????
Myslim si, ze je tych 11 mil. oslobodenýh, uz uplynula 5 rocna lehota ( nemam trvaly pobyt v nej. Keby som mala je od dane oslobodena po 2 rokoch).

A podla prispevkov ako im rozumiem podla poradaka Pepu a Domacnost, by som to musela logicky zdanit. Citaty vyssie.

Ake su nazory? Dobri príklad nie?
Johanka
10.08.06,10:35
Lenže to si tu zamotala príjem podľa § 8 ods.1 písm.b/ Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti. Doteraz sme sa motali okolo " opäť prenájom domu ".
Pýtaš sa na uplatnenie oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti, ktorú si pred predajom prenajímala ako občan?
betka
10.08.06,11:09
Pýtaš sa na uplatnenie oslobodenia pri predaji nehnuteľnosti, ktorú si pred predajom prenajímala ako občan?

Ano. spravne.

Je oslobodeny, alebo nie je?
betka
10.08.06,11:31
[quote=domacnost][quote=betka]



[B]Nezávisí to od toho či szčo má uvedene v ZL prenájom nehnuteľnosti.
Zavisi. Uz sa to rozoberalo.

Záleží na szčo či si dá-zaradí svoju nehnuteľnosti do obchod.majetku alebo nie. SZČO ak vedie skutoč.výdavky , tak si malovanie uplatní do daň.výdavkoch a zároveň si uplatní daň.odpis i kde nemá nehnuteľ.zaradenú v majetku.



A to sa da ako dat do vydavkov nieco, ked nie je zaradena nehnutelnost do OM (ten odpis, co spominas) Vsak ten HIM musi byt na karte, inventarizacia nic? Daniari by ti riadne dorubili pokuty sa ten vydavok, ved mohol byt aj susedov. Automaticky ked zaradim nehnutelnost, musim mat k nej evidenciu- kartu, protokoly. Mylim sa?

Má na to právo z § 6 ods.11, musí však viesť evidenciu a pritom nebude účtov.jednotka. Teda nebude viesť JÚ a ani PÚ. Toto sa najviac vzťahuje na súkr.osobu, ktorá nepodniká.

Tu si uz oponujes. Tento ods. 11 mi hovori o evidencii v b. a hore si pisala, ze i ked nema nehnut. .......

n[/SIZE][FONT=Georgia]a[SIZE=2] základe živ.listu. Do daň.výdavkov si malovanie nemôže uplatniť szčo vtedy, ak by si uplatňoval výdavky % a nemôže si uplatniť ani odpis za nehnuteľnosti bez rozdielu či ju má zahrnutú alebo nemá.

Ano suhlasim.
betka
10.08.06,11:39
Od domacnost:
Nie je to zavádzajúce, jasne som tam doplnila ako súkromná podnikajúca osoba.!!! Vyjadrila som sa tak úmyselne, pretože som citovala príspevok a v príspevku to Betka tak aj chápala, snažila som sa jej to vysvetliť, tak ako to nazvala ona.... a aby to pochopila.

Neviem, kde by som mohla pouzit termin sukromna podnikajuca osoba, nechapem tomu terminu. Nikdy ho nepouzivam. Rozumiem terminu SZCO - samostatne zarobkovo cinna osoba
Pepa
10.08.06,11:58
Ano. spravne.

Je oslobodeny, alebo nie je?
Mne to vychádza takto:
Ak predám nehnuteľnosť, ktorú som prenajímala, nemala som ju zaradenú v obchodnom majetku - tento príjem z predaja je od dane oslobodený.

Ak by som ju mala v obchodnom majetku, tento príjem by bol od dane oslobodený po piatich rokoch odo dňa vyradenia z obchodného majetku.A toto isté sa vlastne týka aj prípadu, ak ho v majetku nemám - ale vediem evidenciu podľa par. 6 ods. 11. Dńom vyradenia majetku sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval alebo uvádzal v evidencii podľa par. 6 ods. 11 - takže:
ak budem ako "nepodnikateľ" prenajímať nehnuteľnosť a budem uplatňovať výdavky "preukazovateľne" som povinná viesť evidenciu podľa par. 6 ods. 11 a.......... predmetný príjem zdaním:eek:
Takže sa skutočne javí výhodnejšie 40% paušálne výdaje a vediem len evidenciu podľa par. 6 ods. 10:eek:
betka
10.08.06,12:26
Mne to vychádza takto:
Ak predám nehnuteľnosť, ktorú som prenajímala, nemala som ju zaradenú v obchodnom majetku - tento príjem z predaja je od dane oslobodený.

Ak by som ju mala v obchodnom majetku, tento príjem by bol od dane oslobodený po piatich rokoch odo dňa vyradenia z obchodného majetku.A toto isté sa vlastne týka aj prípadu, ak ho v majetku nemám - ale vediem evidenciu podľa par. 6 ods. 11. Dńom vyradenia majetku sa rozumie deň, v ktorom daňovník posledný raz účtoval alebo uvádzal v evidencii podľa par. 6 ods. 11 - takže:
ak budem ako "nepodnikateľ" prenajímať nehnuteľnosť a budem uplatňovať výdavky "preukazovateľne" som povinná viesť evidenciu podľa par. 6 ods. 11 a.......... predmetný príjem zdaním:eek:
Takže sa skutočne javí výhodnejšie 40% paušálne výdaje a vediem len evidenciu podľa par. 6 ods. 10:eek:

Super. Konecne sa to vsetko vysvetlilo. A porozumelo. Pri prenajme treba len spekulovat a rozmyslat dlhodobo dopredu, aby sme sa vyhli vysokym daniam.
Pepa
10.08.06,12:28
Super. Konecne sa to vsetko vysvetlilo. A porozumelo. Pri prenajme treba len spekulovat a rozmyslat dlhodobo dopredu, aby sme sa vyhli vysokym daniam.
No, ja som asik objavila Ameriku:)
Betka - oceňujem ťa.
betka
10.08.06,12:44
Ja sa snazim vsetko vysvetlit krkolomne a zlozito cez Kosice, ako sa to povie. A ty si tto podala tak jednoducho. Rozpisujem sa tu dobreze nie cely den. A z Teba to len tak vyfluslo. a jednoducho.
Pepa
10.08.06,12:51
Ja sa snazim vsetko vysvetlit krkolomne a zlozito cez Kosice, ako sa to povie. A ty si tto podala tak jednoducho. Rozpisujem sa tu dobreze nie cely den. A z Teba to len tak vyfluslo. a jednoducho.
No dávam ti za pravdu :) . Zložito to bolo, aj krkolomne to bolo, aj cez Košice to išlo:D ale prišlo .....:D
Jackie
23.02.08,13:21
Prosím o radu: Platiteľ DPH SZČO získal darovaním nehnuteľnosť, ktorú v roku 2007 prenajímal ako súkromná osoba. Nehnuteľnosť nadobudol darom od dcéry spolu s manželkou /bezpodielové vlastníctvo/. Neuplatňoval DPH na výstupe, neviem, či je to správne. Prosím o radu môže uplatňovať v daňových výdavkoch pri prenájme skutočné výdaje aj odpis budovy? Ak áno z akej sumy by mal budovu odpisovať? Dcéra, ktorá predtým nehnuteľnosť vlastnila odpisovala budovu- uplatňovala skutočné výdaje. Daňové priznanie budú podávať obidvaja manželia. Paušálne výdaje sú príliš nízke, skutočné výdaje by boli pre nich výhodnejšie. Prosím poraďte najelpšie riešenie. Ďakujem
dadasv
23.02.08,19:11
Prosím o radu: Platiteľ DPH SZČO získal darovaním nehnuteľnosť, ktorú v roku 2007 prenajímal ako súkromná osoba. Nehnuteľnosť nadobudol darom od dcéry spolu s manželkou /bezpodielové vlastníctvo/. Neuplatňoval DPH na výstupe, neviem, či je to správne. je to správne, prenájom je oslobodený od DPH.
Prosím o radu môže uplatňovať v daňových výdavkoch pri prenájme skutočné výdaje aj odpis budovy? skutočné výdaje môže uplatňovať ale odpis, ak nadobudol budovu bezodplatne nie. Ak áno z akej sumy by mal budovu odpisovať? Dcéra, ktorá predtým nehnuteľnosť vlastnila odpisovala budovu- uplatňovala skutočné výdaje.
Daňové priznanie budú podávať obidvaja manželia. Ak si budú príjem z prenájmu zdaňovať obidvaja manželia, môžu si obidvaja uplatniť nezdanený 5-násobok životného minima a aj paušálne výdaje. Paušálne výdaje sú príliš nízke, skutočné výdaje by boli pre nich výhodnejšie. Prosím poraďte najelpšie riešenie. Ďakujem Čo je pre Vás výhodnejšie, musíte si rozhodnúť vy. Záleží, ake vysoké sú skutočné výdaje oproti príjmu.


:)
Jackie
23.02.08,21:00
Z predchádzajúcich príspevkom som pochopila, že ako platiteľ DPH môžem použiť len skutočné výdaje, ale neviem z akej ceny vychádzať pri odpise budovy - je správne vychádzať zo zostatkovej ceny budovy, ktorú mal predchádzajúci majiteľ /dcéra/ po darovaní? Taktiež zvažujem, či je možnosť presunúť celý príjem na manželku z dôvodu, že ako platca DPH mal pravdepodobne uvádzať príjem z prenájmu v daňových prizaniach a uplatňovať minulý rok koeficient? Prosím potvrďte mi, či je to možné a či je OC nehnuteľnosti rovná zostatkovej cene u predchádzajúceho darcu. Ďakujem
Johanka
23.02.08,21:27
Prosím o radu: Platiteľ DPH SZČO získal darovaním nehnuteľnosť, ktorú v roku 2007 prenajímal ako súkromná osoba. Nehnuteľnosť nadobudol darom od dcéry spolu s manželkou /bezpodielové vlastníctvo/. Neuplatňoval DPH na výstupe, neviem, či je to správne. Prosím o radu môže uplatňovať v daňových výdavkoch pri prenájme skutočné výdaje aj odpis budovy? Ak áno z akej sumy by mal budovu odpisovať? Dcéra, ktorá predtým nehnuteľnosť vlastnila odpisovala budovu- uplatňovala skutočné výdaje. Daňové priznanie budú podávať obidvaja manželia. Paušálne výdaje sú príliš nízke, skutočné výdaje by boli pre nich výhodnejšie. Prosím poraďte najelpšie riešenie. Ďakujem
Nebolo by lepšie zadať otázku iba do jednej témy a radšej ju napísať hneď úplnú ?
http://www.porada.sk/655230-post19.html