keprefa
28.02.18,13:57
Dobrý deň,
Mám otázku :
Bydlisko, rodinu mám v Košiciach ale sídlo firmy a turnusové miesto práce budem mať v Bratislave mám nárok na cestovné náhrady, alebo len na stravné lístky ?, pýtam sa preto, lebo bez diét + cestovného a hlavne ponúkaných mzdách na Slovensku ( tak ako hlása naša vláda - o malej flexibilite a ochote cestovať za prácou ) to nemá zmysel.


Ďakujem veľmi pekne
ivka70
28.02.18,16:02
Podstatne je, kde mas miesto vykonu prace v pracovnej zmluve.
Ak miesto vykonu prace je BA, cesta do miesta vykonu prace nie je pracovnou cestou a hradis si ju sam.Ked si v praci, mas narok na zabezpecenie stravy alebo stravne listky.
Aby cesta z KE do BA bola pracovnou cestou, musel by si mat v zmluve miesto vykonu prace KE a do BA by ta musel pracovne zamestnavatel vyslat. Potom by ti musel platit cestu, ubytovanie v BA a "diety".
Co myslis, ako vsetci ostatni pracujuci chodia do prace? Za vlastne. :)
keprefa
28.02.18,19:10
Ďakujem za odpoveď, ja som mal doteraz služobné auto, takže bolo mi to jedno, teraz neviem...ale poprosím Vás ešte o jednu fundovanú odpoveď a to na otázku, situáciu :

Ako postupovať v tejto situácii ( opise nižšie ) ????

- príbuzná pracuje v zdravotníctve, ktorú v rámci rozšírenia si kvalifikácie ( ne/dobrovoľne ) firma, ktorá vlastní nemocnicu "prinútila pod hrozbou straty zamestnania " ísť študovať na VŠ, pričom im dala podpísať dohodu o zvýšení kvalifikácie podľa § 155 zák. 311/2001 Z.z., kde sú takéto podmienky :

- záväzky zamestnávateľa :

1.umožniť zamestnancovi zvýšenie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna najmenej v rozsahu §140, ods.3 Z.z., náhrady mzdy,úhradu školného, prípadne úhradu nákladov spojených so zvýšením kvalifikácie, spočívajúcich v zaplatení nevyhnutných výdavkov vo výške zodpovedajúcej výške náhrad pri prac. ceste v zmysle zák. č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách, ALE ZA PREDPOKLADU, ŽE TO FINANČNÁ SITUÁCIA ZAMESTNÁVATEĽA A JEHO VÝSLEDKY HOSPODÁRENIA DOVOLIA, INAK ZAMESTNÁVATEĽOVI TENTO ZÁVäZOK ZANIKÁ A ZAMESTNANEC SA ZAVäZUJE DOKONČIŤ ŠTÚDIUM NA VLASTNÉ NÁKLADY.

- záväzok zamestnanca :

2. V prípade, že zamestnanec nesplní vyššie uvedený záväzok ( dokončenie štúdia ), zamestnanec sa zaväzuje nahradiť do 30 dní od výzvy na náhradu nákladov, VŠETKY VYNALOŽENÉ NÁKLADY SPOJENÉ SO ZVÝŠENÍM KVALIFIKÁCIE

POZNÁMKA : Študujú v inom meste ako je nemocnica.
Tieto " chudery " asi ani nevedeli v tej rýchlosti čo podpisujú, nevedia o hospodárskej situácii a hospodárení nemocnice nič, videl som jej výplatnú pásku, a v kolónke cestovné ( precestuje mesačne 128 €, stravu zabezpečenú nemajú, ani stravné lístky nedostávajú ) nemá nič, v páske je kolónka "ostatné ", kde mala sumu 62,50 € ( tiež nevie čo to je za kolónku, netuším ani ja ), minule v tejto kolónke mala vpísanú sumu 510 €, žeby školné ??? platy v porovnaní s platmi, keď neštudovali, pri splnení odprac. hodín v danom mesiaci, majú menšie o cca 60 - 70 € , nehovoriac o takom detaile, že v piatok, sobotu ráno odchádzajú do školy, a večer prichádzajú a hneď ráno v nedeľu, idú do práce na 11 hod., takže ľutujem ich rodiny, ak sa pridŕžam § 140, ods.3 Z.z. voľno na štúdium pred skúškou nemali nikdy , ja im neviem poradiť...
Hovoril som im, aby sa spýtali riaditeľa, námestníka, ekonómky nemocnice o čo ide, ale sú tak vystrašené, že ich prepustia, tak radšej mlčia, pretože nevedia si rady, nemajú sa čoho " chytiť "

Je to vôbec možné ????


Veľmi Vás prosím ak viete pomôžte.

ĎAKUJEM