pavučinka
06.03.18,16:02
Pri súdnom vysporiadaní podiel.spoluvl. pozemkov znalec súdu navrhol vyčleniť pozemky tak, že mi úplne znemožnil prístup k mojmu domu i k vyčlenenému pozemku, pretože vyčlenené pozemky protistrany mi v tom budú brániť.Z obec. cesty bude znemožnený prístup mot. vozidlám i záchr. zložkám. Iný prístup nie je možný.Zriadenie vecného bremena na prechod cez pozemky protistrany nemožný- protistrana by vždy robila prieky.prosím vás čo s tým?Môže súd rozhodnúť len v prospech 1 strany na úkor druhej..Vďaka za odpoveď.
Mária27
06.03.18,16:42
Ak je možné rozdeliť pozemky tak, aby si mal prístupovú cestu ako vlastný pozemok, daj protinávrh a súd na to prihliadne.Ak by súd rozhodol o vecnom bremene, jeho výkon sa dá exekučne vymáhať.

O vecných bremnách platí občiansky zákonník :

§ 142 ods. 3
Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.

§ 151o ods. 3
Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.