DANA08
07.03.18,09:58
V pripade že mame s manželom podielove vlastnictvo a on dostal dom darovaním ,kde vylucnym vlastnikom je on,na ktory ja beriem hypoteku ,on ma z prveho manželstva 2deti a spolu mame 1dieta. Ako je to v pripade dedenia ,ak by sa z manzelom nieco stalo alebo so mnou? Je to dost zlozite a pomiesane. Ako sa mam zariadit aby som dostala aspon polovicu z domu, kedze beriem ja na seba hypoteku a on je tiež spoludlznik.
ivka70
07.03.18,09:20
mas to nejako popletene - hypoteka je tvoja a riesis dedenie manzelovho domu ... co chces vlastne vyriesit? to, aby si zdedila cast domu po smrti manzela alebo to, kto bude dedit hypoteku po tvojej smrti?
inak manzelove deti su malolete alebo uz dospele?
vicktor
07.03.18,10:29
Ak je zlozite a pomiesane, tak to zjednoduste a roztriedte.
Naco beries hypoteku na cudzi dom?
Musite mat podielove vlastnictvo?
Nemoze na teba previest polovicu domu?

Ak sa manzel pominie, dom sa bude delit medzi teba a tri deti a budes dalej splacat hypo.
Ak sa pominies ty, manzel bude musiet splacat alebo preda dom.
BXLmiami
07.03.18,10:44
Brať hypoteku na cudzí dom je nezmysel a myslím,že sa to ani nedá,banka vyžaduje aby si zakladala svoj dom.
Hypoteka bude Tvoja a manželov dom je manželov,dedíš po mužovi ty,Vaše dieťa a jeho 2 deti.Kedže on podľa Tvojho nebude brať hypoteku,tak tá bude patriť Tebe a Tvojmu dieťaťu.Nerob to.
DANA08
07.03.18,18:59
chcem vyriesit aby som dedila polovicu domu ked budem platit hypoteku a chcem vediet kto zdedi zvysnu hypoteku po mne .Manzelove deti su dospele a moj je malolety.
Onko
07.03.18,20:46
Zo zákona by po smrti manžela každý dostal štvrtinu. Manžel môže napísať závet, podľa ktorého ty dostaneš polovicu, maloleté dieťa štvrtinu a dospelé deti osminu. Dá sa to jedine takto, uberať sa dá iba dospelým deťom a aj to iba do polovice ich nároku zo zákona. Iná možnosť je len vysporiadať sa pred smrťou, polovicu domu ti darovať alebo dať dom do bezpodielového spoluvlastníctva.

Čo sa týka hypotéky, dlhy sa dedia rovnako ako majetky, takže polovicu dlhu by zdedil manžel a polovicu dieťa. Dedičstvo sa dá odmietnuť a keďže v tomto prípade ide o dlh, tak na mieste dieťaťa by som ho aj odmietol. V takom prípade dlh zostane na manželovi, ktorý je aj tak spoludlžník, takže sa ho zbaviť nemôže.
vicktor
08.03.18,06:37
Ja ako dieta by som neodmietol, ale to je ina tema.
ivka70
08.03.18,07:40
malolete dieta moze odmietnut dedicstvo len so suhlasom sudu, a musi ho odmientut ako celok, tazke by neodmietlo len uver, ale aj iny majetok
sud to schvali len v pripade, ze je to v zaujme maloleteho, co ak by prisiel o nehnutelnosti spolu s uverom, v jeho zaujme nie je
Oliwa
08.03.18,08:45
Prečo neberie na svoj dom hypotéku manžel? Kvôli veku? Veď nech napíše polovicu domu na Teba - budete mať dom pol na pol a aj hypo pol na pol - Ty dlžník a on spoludlžník. Aby jemu raz nezostal dom a Tebe len dlhy, oči pre plač a malé dieťa...