EvaB.
09.03.18,11:04
Môj otec zomrel 18.2.2015, prebehlo dedičské konanie na základe ktorého som sa stala v polovici spoluvlastníčkou bytu. Podala som čiastkové daňové priznanie na rok 2016, kde som k mojim existujúcim nehnuteľnostiam pridala predmetný byt v jednej polovici. Pred necelými dvoma týždňami mi prišla vyrúbená daň z nehnuteľnosti na moje meno na rok 2016 (zabudli poslať). Spolu s ňou mi však priložili aj rozhodnutie o vyrúbení dane z nehnuteľnosti daňovníkovi - môjmu otcovi za rok 2015. Ja som už ale dostala na rok 2015 rozhodnutie o vyrúbení dane na moje meno, ktorú som dávno zaplatila.
Na osvedčení o dedičskom konaní mi bola zle vyznačená jeho právoplatnosť, vyznačená 18. 11. 2015, malo byť 4. 12. 2015, pričom som aj písomne žiadala o vykonanie opravy právoplatnosti. Ak som správne pochopila, podľa zákona sa stávam platiteľom dane za túto zdedenú nehnuteľnosť od prvého dňa po skončení mesiaca v ktorom nadobudlo dedičské konanie právoplatnosť, teda od 1.1. 2016? Má právo obec vyrúbiť mi daň aj za rok 2015? Môže odo mňa vymáhať daň vyrúbenú na meno iného daňovníka?
Ďakujem.
profesional
22.03.18,23:00
Obec nič vymáhať nemôže.

Nie je možné ukladať povinnosti zomrelému.

Rozhodnutie voči zomrelému je nulitné a nezakladá žiadne právne následky.