jimmy_xp
22.03.18,08:18
Pekný deň, chcem sa spýtať - pár mesiacov dozadu som sa zamestnal. Zamestnávateľ ma poslal na kurzy BOZP a lekársku prehliadku ešte pred prijatím do zamestnania, teda pred podpisom zmluvy. Teda využil môj voľný čas na to, aby si odbil svoju povinnosť, ktorú mu prikazuje zákon. Môže ma takto poslať ešte pre prijatím na BOZP a lek. prehliadku? Ďakujem.
Tweety
22.03.18,07:35
LP sa môže vykonať pred nástupom do PP ale školenie BOZP už nie. To už musíš byť zamestnancom, teda byť v PP.
willma
22.03.18,07:43
LP pred nástupom do zamestnania, školenie najneskôr v deň nástupu pred začatím práce
jimmy_xp
22.03.18,11:27
Som zmätený z tejto odpovede. To znamená, že školenie BOZP môže byť pred nástupom / resp. pred uzavretím zmluvy?
jase
22.03.18,12:26
BOZP školenie v deň nástupu do práce pred začatím práce na ktorú si zaradený.
willma
23.03.18,06:20
školenie sa môže uskutočniť aj v deň podpisu zmluvy napríklad. Pre upresnenie - firma má viac roztrúsených prevádzok v rámci Slovenska a BT sa nachádza spolu s personálnym v jednej budove a vy budete pridelený na prácu v inom meste - prídete podpísať zmluvu do sídla firmy a môžete sa dohodnúť, že zároveň absolvujete školenie.
jimmy_xp
23.03.18,06:41
Ďakujem, rozumiem. Ale ak je školenie vykonané týždeň pred fyzickým podpisom zmluvy?
willma
23.03.18,13:52
nepoznám okolnosti, ale pred podpisom zmluvy by som školenie ako technik neriešila. Pokiaľ nie je zmluva nie je čo riešiť.
ferozanony
26.03.18,14:26
Ja Vás chápem a ani sa nedivím, že v školeniach BOZP nemáte jasno. A dovolím si tvrdiť, že v tom nemajú jasno ani tvorcovia zákona!!! Zrušením školení nazývaných pojmami vstupné školenie novoprijatého pracovníka, základné školenie z BOZP, školenie na konkrétnom pracovisku atď. vznikol chaos, zrozumiteľnejšie povedané bodrel. To je už ale nedokonalosť zákona. Preto všetko čo uvediem sa jedná iba „o vstupné“ školenie pred nástupom do zamestnania!!! Podľa § 6 odsek 1, písm. o) zákona 124/2006 Z.z. v platnom znení, zamestnávateľ v záujme zaistenia BOZP je povinný zaraďovať zamestnancov na výkon práce so zreteľom na ich zdravotný stav, najmä na výsledok posúdenia ich zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa zákona 355/2007 Z.z. v platnom znení. Čiže, ak zamestnanec má byť zaradený na výkon práce so zreteľom na zdravotný stav, tak lekárska prehliadka z logického dôvodu musí byť vykonaná pred uzatvorením pracovnej zmluvy.

V § 7 odsek 6 zákona 124/2006 Z.z. v platnom znení, sa uvádza, že oboznamovanie v oblasti BOZP (neuvádza sa, že ktoré oboznamovanie) zamestnancov vrátane praktickej časti výchovy sa uskutočňuje v pracovnom čase.
willma
26.03.18,19:43
Skrátka ako si kto vyloží , tak spraví - ja sa v drvivej väčšine dohodnem v deň podpisu zmluvy, aj keď to nie je to pravé orechové. Ale z druhej strany ja robím od 7:00 a zamestnanec má nastúpiť o 6:00, keď príde na siedmu, bude mu chýbať hodina a ja nevidím dôvod nastúpiť do práce o hodinu skôr. Skrátka vždy je to na rozumnej dohode.
ferozanony
27.03.18,08:13
Nerozumiem problému. Asi nejde o LP. Čo sa týka školenia je jedno, či školiteľ BOZP príde do firmy o 7,00 hod., alebo o 10,00 hod. alebo kedykoľvek po tom. Ten pracovník nesmie kým neabsolvoval školenie vykonávať žiadnu prácu. To je základná filozofia. Myslím si, že sú tu podstatne väčšie problémy. Ak tá hodina by mala byť problém, to by bolo vynikajúce.
kamosBA
13.09.18,11:26
Ako už bolo uvedené, LP pred uzatvorením zmluvy, ale školenia BOZP a OPP až po nástupe do práce pred priradením na pracovnú činnosť (už počas pracovnej doby).
Letko
03.12.18,04:38
Ak pošlem z-ca pred začiatkom prac. pomeru (od 1. 1. 2019) po podpise zmluvy (3. 12. 2018) na lekársku prehliadku (na prelome rokov), môžem mu ju preplatiť v decembri 2018?