janulkato
30.03.18,05:32
Dobrý deň,
Som dobrovoľne nezamestnaná, platím si len odvody do ZP, do SP neplatím žiadne odvody. Teraz mám dlhodobé problémy s ramenom a nedala som sa vypísať na PN, pretože by som aj tak nemala platené žiadne nemocenské dávky. Hrozí mi invalidita, mala by som sa aj napriek tomu, že odvody do SP neplatím, dať vypísať na PN, alebo k uznaniu invalidity stačia len lekárske nálezy. Ďakujem
misoft
30.03.18,06:16
Uznanie invalidity a PN spolu (zdá sa mi) nesúvisia. Keďže si si platila len ZP - nárok na nemocenské nemáš (na to je potrebné splniť stanovené podmienky). Invaliditu a priznanie ID posudzuje SP podľa posudkového lekára a tiež i na tom, ako dlho bol poistený v SP. http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s
veronikasad
30.03.18,08:22
Odkedy si dobrovoľne nezamestnaná, koľko máš rokov? Ak ti invaliditu schvália, pre výplatu ID potrebujes v závislosti od veku, určitú dobu poistenia...
Mila123
30.03.18,08:23
koľko máš rokov a koľko rokov si bola poistená v SP (zamestnanec,szčo,dobrovoľné postienie a iné)
Katy a R
30.03.18,11:35
podmienky nároku na ID - poistenec :
- je invalidný
- získal potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia a
- ku dňu vzniku invalidity nesplnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

Čiže je jedno, či si bola vypísaná DPN, alebo nie, dôležité je, ako posúdia tvoj zdravotný stav (aké je zníženie schopnosti pracovať oproti zdravému človeku) a či vôbec máš dostatočnú dobu poistenia.
kuk zák o SP a tiež stránka SP