referer
11.04.18,13:46
Ahojte,

minuly rok som si zalozil zivnost, podnikatal som od oktobra do decembra. Zhodou okolnosti som chtil velmi dobru zakazku (podarilo sa mi predat sofver ktory som vymyslel a pracoval som na nom asi 4 roky), ktoru som fakturoval v novembri a hlavne decembri. Za 3 mesiace som tak mal velmi slusnu fakturaciu. Niekde na urovni 30 tisic eur. Znie to sice super, ale predtym som kvoli vyvoju softveru nemal prijem so zamestnania asi rok aj pol.

Co je vsak problem, ze v tomto roku (2018) budem rad ak sa podari zarobit 10-15 tisic eur. Avsak od 1.1.2019. mi vychadza, ze by som mal platit zdravotne preddavky okolo 450 eur mesacne.

Viete poradit ako dalej fungovat, aby som neplatit take brutalne preddavky, hlavne ak viem ze to bola akoby jednorazova zakazka ktora sa tak skoro nebude opakovat. Naviac naklad su stovky hodin pred pocitacom cize tie pausalne dost pomohli, ale stale kvoli tomu ze som nemal registrovanu zivnost cely rok mi zdravotka chce vyrubit likvidacne preddavky a potom socialka bude asi tiez dost vysoka ...

Dakujem za tipy
veronikasad
11.04.18,12:12
Skús požiadať zdravotnu poisťovňu ešte pred vykonaním ročného zúčtovania za rok 2017 o stanovenie preddavkov inak
ivka70
11.04.18,12:16
fakturoval si v roku 2017, ale aj si dostal zaplatene uz vlani? podaval si uz DP alebo mas odklad?
JankaO
11.04.18,12:50
Tvorba počítačového programu podľa môjho názoru spadá pod Autorský zákon a činnosť sa nevykonáva na základe živnostenského oprávnenia. Čo je aj odpoveď.
kobolcs
11.04.18,14:59
Softver je tvoje dielo (aj vtedy ked bola na zakazku) podla aut.zakona., na ktore mozes predavat licenciu (lebo sa to viac oplati ako predat samotne dielo).
Dielo - platis odvody, dane
Licencia - platis len dan.. Len pozor pri takom prijme by som uz investoval do pravnika tu tisicku na dobru zmluvu
Na aku cinnost si mal ŽL? - predaj softveru na zaklade dohody s autorom ci nieco ine? Tym padom ty s ICOm by si mal mat zmluvu s tebou ako FO-autor a vyplatit zmluvnu cenu.. S odvodmi ti to nepomoze uz ale moze znizit aspon dan. Predpokladam ze si nemal velke vydavky a si pausalista
Ing. Ľubomír Janoška
11.04.18,15:34
Založ si sro a rýchlo zruš živnosť.
veronikasad
11.04.18,15:38
Stačí s.r.o. od 1.7.2018. V roku 2018 platí preddavky do ZP z minima a povinna registrácia do SP vznikne od 1.7.2018, ak už DP bolo podané ako príjmy zo zivnosti
Ing. Ľubomír Janoška
11.04.18,15:53
no hej, veď k 1.7.2018 je rýchlo :)
Katy a R
11.04.18,18:17
Bolo treba skôr o tom popremýšľať (aj tu na Porade je takých tém dosť) - a aspoň si sa mohol dohodnúť, aby ti nejakú tú faktúru zaplatili až v januári .
Teraz jedine ísť do ZP sa osobne dohodnúť, aby ti znížili preddavky - ak dobre zdôvodníš (že tohto roku nebude nič) - tak možno aj vyhovejú??? (aj tu na Porade nájdeš taký prípad, že sa podarilo). V SP ti nepomôže nič. Jedine ukončiť SZČO. Máš ešte čas to premyslieť ;). podanie DP si odložil?
A dúfam, že si vlani neplatil aj ako samoplatiteľ ZP , lebo to si ozaj vinovatý, že si živnosť nezaložil skôr!
Katy a R
11.04.18,18:23
janka - ak je to vytvorenie dela - tak je to aktívny príjem - či? (je SZČO či už podľa ŽZ, či AZ). nespomína, žeby dostával platby za licenciu?
JankaO
12.04.18,07:04
Isteže, ako SZČO v zmysle AZ § 6/2 funguje viac mesiacov, ako len za obdobie troch mesiacov, kedy má ŽO. (o licencii by som uvažovala len sekundárne)
Katy a R
12.04.18,07:16
no asi nefunguje (nepodniká) viac mesiacov oficiálne (myslíš, že bol skôr registrovaný ako szčo?) - lebo keby to tak bolo, tak nemá tento problém. ☺
JankaO
12.04.18,12:05
Softvér vyvíjal 4 roky, čiže v roku 2017 bol SZČO 12 mesiacov, z toho ŽO má 3 mesiace. podľa zadania v dotaze vychádza z predpokladu, že SZČO bol len 3 mesiace, z ktorých vypočítal preddavky na ZP.