barborazubova
12.04.18,05:14
Dobrý deň, pred nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku som bola dobrovoľne nezamestnaná a platiaca odvody do sociálnej poisťovne. Po nástupe do práce však tieto roky nie sú započítané do odpracovaných rokov. Naozaj je to tak? Ďakujem.
ivka70
12.04.18,04:43
Do akych odpracovanych rokov? mas na mysli zapocitanu prax alebo roky do dochodku?
barborazubova
12.04.18,05:20
Započítanú prax. Vďaka
veronikasad
12.04.18,05:21
Čo by ti mali započítať, ak tvoj pracovný pomer počas MD a RD netrval?
barborazubova
13.04.18,01:54
oki. takze problem nastava ze mi to vlastne nema kto zapocitat? "to", co take iste robia matky, ktore su v zamestnaneckom vztahu. a taky UPSVAR mi to zapocitat nemoze? :D ako to definuje legislativa?
veronikasad
13.04.18,03:25
Bola si zamestnancom úradu práce? Štát je platiteľom dôchodkového poistenia za osoby starajúci sa o dieťa do 6 rokov veku, teda do dôchodku sa ti toto obdobie započítava, ak si sa na dôchodkové poistenie prihlásila na RLFO (od 1.1.2018 už prihlasovanie matky nie je potrebné)
avalik
13.04.18,05:09
"po nastupe do prace" - nastupila si ako zamestnanec UPSVaR, mas zmluvu podla zakona 552/2003 a si odmenovana podla zakona 553/2003?
avalik
13.04.18,05:11
veronikasad, pojem zapocitana prax sa pouziva vo vztahu k urceniu platoveho stupna vo verejnej a statnej sprave
barborazubova
13.04.18,05:27
NIe nebola som zamestnaná na úrade práce. Bola som dobrovolne nezamestnaná a keďže orgán, ktorý mi vlastne priznáva "plat" za výchovu vlastných detí je Soc.Poisť,a UPSVaR, tak to malo byť viac vtip ako predpokladám, že realita. V každom prípade- áno ide mi o zvýšenie platového stupňa, robím v školstve.
barborazubova
13.04.18,05:28
nie nenastúpila som ako zamestnane UPSVa R
avalik
13.04.18,05:31
Do započítanej praxe sa započítava aj doba statostlivosti o dieťa (náhradná doba).

553/2003

§ 6


(4) Do započítanej praxe sa ďalej započítava čas

c) starostlivosti o dieťa

1. zodpovedajúci dĺžke materskej dovolenky, ďalšej materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ustanovenej osobitnými predpismi v čase jej vykonávania, pričom na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky,

2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť ustanovenú osobitnými predpismi,

(5) Ustanovenie odseku 4 písm. c) sa použije, ak sa rodič v tomto čase súčasne v dennom štúdiu nepripravoval na povolanie, najviac však šesť rokov zo súhrnu týchto dôb.

(7) Pri určení započítanej praxe pedagogického zamestnanca a odborného zamestnanca na účely zvýšenia platovej tarify podľa § 7 ods. 11 sa postupuje podľa odsekov 2 až 5.

§ 7
(11) Platová tarifa sa pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi s účinnosťou od 1. januára kalendárneho roka zvyšuje o 1 % za každý celý rok započítanej praxe dosiahnutej k 31. decembru bežného kalendárneho roka až do 16 rokov započítanej praxe. Za každý celý rok započítanej praxe od 17 rokov až do 32 rokov sa platová tarifa zvyšuje o 0,5 %.

Obdobie MD a RD sa ti započíta (s vyššie uvedeným obmedzením, ak sa ťa týka) do započítanej praxe, nezapočíta sa do odbornej ani pedagogickej praxe. Obdobie dobrovoľnej nezamestnanosti - aj keď bolo platené dobrovoľné dôchodkové poistenie, či bolo dôchodkové poistenie platené štátom, sa do praxe nezapočítava.
ivka70
13.04.18,05:33
kde pracujes, podla akeho zakona si odmenovana?
avalik
13.04.18,05:48
barborazubova, ak chces relevantnu odpoved, musis napisat konkretnu info - zakon podla ktoreho mas pracovnu zmluvu a podla ktoreho si odmenovana,... robis v skolstve ako pedagogicky ci odborny zamestnanec? Nerozumiem tvojej poznamke o plate za vychovu vlastnych deti a suvis Soc. poistovne a UPSVaR vo vzrahu zaradenia do platoveho stupna.
širi1
13.04.18,06:02
ak je váš zamestnávateľ verejná - štátna služba tak vie čo a koľko vám môže započítať, na odbornú prax pre stanovenie platového stupňa sa počíta na 1 dieťa max. 3 roky
veronikasad
13.04.18,06:34
U zadávateľky pracovný pomer počas poberania rodičovského príspevku ani materského netrval, tak asi nemožno hovoriť o materskej a rodičovskej dovolenke a citovaný pár.6 sa na ňu nevzťahuje. To som sa snažila vysvetliť aj v komentároch pod príspevkom zadávateľky.
avalik
13.04.18,06:34
obdobie starostlivosti o deti sa zapocitava do zapocitanej praxe ako tzv. nahradna doba, zapocitana prax je sucet odbornej praxe, inej praxe a nahradnych dob uvedenych v § 6 ods. 4 zak. 553/2003)

na 1 zdrave dieta max. 3 roky, pri nepriaznivom zdrav. stave viac, ale celkovo za vsetky deti max. 6 rokov (§ 6 ods. 5 zakona 553/2003)
barborazubova
13.04.18,06:45
Som pedagogický zamestnanec na ZŠ. Teraz. Rozumiem komentáru, že keď som na materskú a rodičovskú dovolenku neodišla pri terajšom zamestnávateľovi, nezpočítava mi roky strávené na materskej a rodičovskej dovolenke do praxe. Započítané roky mám od zamestnávateľov pred MD a RD a po MD a RD. Moja otázka - naozaj to tak musí byť? Je niekto, niečo, inštitúcia, ktorá to spraviť môže? Je to naozaj tak, že "moje" roky na materskej sú iné, ako roky akejkoľvek mojej fiktívnej kolegyne, ktorá porodila počas zamestnaneckého vzťahu? S UPSVaR to mal byť vtip, nepredpokladám, že to tak funguje. vďaka
avalik
13.04.18,06:46
nesuhlasim, ... pise sa tam o case "starostlivosti o dieta" zodpovedajucemu dlzke MD, RD ustanovenej osobitnymi predpismi v case vykonavania starostlivosti - nie je tam uvedene, ze za "cas cerpania MD, RD" - tie body 1 a 2 popisujú rozsah nahradnej doby ... napr. do konca roku 1988 bola MD 26 tyzdnov a RD do 2 rokov, potom RD do 3 rokov a MD sa postupne zvysovala na terajsich 34 a viac tyzdnov
avalik
13.04.18,11:30
doplnila som odpoveď
barborazubova
23.04.18,11:32
Ďakujem veľmi pekne!! Dúfam, že to teda dobre chápem: na sociálnej poisťovni, ako aj na úrade práce soc. vecí a rodiny mi dajú potvrdenie, koľko dní a rokov som mi boli vyplácané dávky a to donesiem zamestnávateľovi (riaditeľke ZŠ) a tá mi to pripočíta do započítanej praxe. Moc ste mi pomohli.
avalik
23.04.18,13:06
Sociálna poisťovňa dá potvrdenie o období poberania materského, ďalej obdobie RD je dané zákonníkom práce - do 3 rokov dieťaťa - vypočítaš sama ... úrad práce s tým nemá nič ... to, že poberáš prídavok na dieťa od UPSVaR nie je dokladom na započítanú prax, tak isto obdobie dobrovoľného platenia sociálneho poistenia nie je obdobím na uznanie započítanej praxe - do dôchodku sa ti to ale započíta