vedette
12.04.18,11:52
Manžel chce po skončení mojej materskej nastúpiť na materskú pre otcov, pričom mu vznikne nárok na čerpanie materského, keďže je zároveň zamestnanec nepretržite 4 roky. Zároveň je však spoločníkom a konateľom vo vlastnej firme (tam nie je zamestnaný, je zamestnancom v inej eserocke). Zaujíma ma, či nie je prekážkou čerpania materského, keď bude chcieť zostať počas materskej dovolenky konateľom a spoločníkom vo svojej eserocke. Viem, že pri SZCO sa nemusí prerušovať živnosť.
ivka70
12.04.18,11:00
Nie je to problem, ak materske nebude cerpat ani z jedneho poistneho vztahu (spolocnik, konatel).
vedette
13.04.18,08:16
ešte by som mala k tejto téme dve otázky. keď bude teda manžel na materskej dovolenke a ja zároveň nesmiem nastúpiť na rodičovskú dovolenku, môže mi v tom období dať zamestnávateľ výpoveď? po druhé: keď nebudem na materskej a ani na rodičovskej, zamestnávateľ ma automaticky odhlási v uvedenom období zo sociálnej poisťovne a prihlási až vtedy, keď nastúpim na rodičovskú? musím sa preto sama hlásiť v sociálnej poisťovni v súvislosti s dôchodkovým poistením a v zdravotnej poisťovni ako samoplatca v medziobdobí, keď bude manžel poberať materskú? ďakujem za odpoveď - neviem, či je to zrozumiteľné.
veronikasad
13.04.18,08:25
Počas poberania materského nemôžeš poberať rodičovský príspevok, čo nijako nesúvisí s tvojou rodicovskou dovolenkou u zamestnávateľa. Ta trvá aj počas tohto obdobia.

V zdravotnej poisťovni treba nahlásiť zmenu platiteľa poistného, za ktorého platí zdravotné poistenie štát. Nebudeš osoba poberajúca rodičovský príspevok, ale osoba starajúci sa o dieťa do 6 rokov veku.
vedette
13.04.18,09:14
ďakujem, už je to pre mňa konečne zrozumiteľné.
veronikasad
13.04.18,09:28
Ešte malá poznámka. Ukončenia MD a nástup na RD treba zamestnávateľovi oznámiť písomne mesiac vopred
vedette
13.04.18,10:14
ešte chcem po materskej dočerpať dovolenku, ktorá mi vznikne a potom nastúpiť na RD. čiže takto to budem zamestnávateľovi písomne komunikovať. ďakujem za upozornenie.
petoo89
08.11.18,10:56
Ahoj, vyriešili ste prosím túto otázku? Aktuálne začíname riešiť presne túto istú modelovú situáciu. Za podrobnejšie informácie vopred Ďakujem !