Patrik27
14.04.18,11:15
Dobry den, chcel by som poprosit o radu. Stavebnym uradom mi bolo vydane rozhodnutie o priestupku a ulozeni pokuty za porusenie stavebneho zakona. Staviam zrub a z dovodu oneskoreneho dolozenia jedneho z dokladov a tym padom aj neskorsieho vydania stavebneho povolenia som zacal stavat este pred vydanim tohto povolenia. Stavat som musel skor z dovodu premiestnenia uz postaveneho zrubu (ten sa vzdy postavi v mieste u dodavatela, potom sa rozlozi a premiestni sa na miesto konecneho umiestnenia) a z toho vyplyvajucich sankcii, ak by som ho neskor premiestnil. Druhym aspektom bol fakt, ze spominane oneskorene jedno potvrdenie (Pozemkovy urad) mi bolo vydane neskor z dovodu 3-tyzdnovej choroby a PN pracovnicky Pozemkoveho uradu. So stavebnym som pritom aktivne komunikoval, vedeli o kazdom mojom kroku a ine nezakonne postupy neboli realizovane. Som si vedomy zaplatenia "urcitej" pokuty, ale 1.000 €, aj ked horna sadzba je omnoho vyssia, sa mi zda pri uvedeni tychto faktov (kedze neslo o typicku ciernu stavbu), trochu vysoka. Je mozne podat odvolanie voci rozhodnutiu a zaroven podat ziadost o ulave na pokute? Ma s tymto niekto skusenost? Dakujem za kazdu radu. Patrik
misoft
14.04.18,09:22
Odvolávaj sa nie voči pokute (pretože i tak by si neuspel), ale voči výške pokuty a odôvodni to tým, že pracovník stavebného úradu bol na PN a samotný stavebný úrad v tej dobe nezabezpečil náhradu na vykonávanie agendy a spôsobil omeškanie vo vydávaní potrebných povolení. Stavebný úrad má zo zákona stanovenú dobu, v prípade nejasností ju môže predĺžiť, ale PN pracovníka nie je dôvod na to, aby nekonal.

P.S. Z iného konca: Brat má zase problémy s Katastrálnym úradom. I napriek zaplateniu správneho poplatku KÚ nekonal 4 mesiace (PN pracovníka, doklady zamknuté v jeho stole), začal konať až po podaní sťažnosti prednostovi KÚ a vyššiemu orgánu štátnej správy a žiadosti o vrátenie správneho poplatku z dôvodu porušenia ich zákona. Vtedy sa rozhýbali - žiaľ - situácia sa opäť opakuje - KÚ opäť viac ako mesiac nekomunikuje, nekoná, neoznamuje, na listy, e-maily neodpovedá, pri osobných návštevách KÚ je odkázaný len poznámkou, že pracovník je neprítomný a basta.
Takže asi od brata bude nasledovať ďalšia sťažnosť, prípadne bude žiadať o urýchlenie konania súdnou cesto z dôvodu viacnásobného porušovania zákona zo strany KÚ.
profesional
18.04.18,13:27
Napadol by som to odvolaním z dôvodu neprimeranej výšky pokuty, ktorá nezodpovedá spoločenškej nebezpečnosti deliktu, okolnostiam a miere zavinenia. Ak neuspeješ v odvolaní, je možné riešiť to moderačnou žalobou.
buchač
18.04.18,14:05
Neodvolávaj sa na niečo, čo si si spôsobil sám....ergo :
- neskorým podaním na vydanie stavebného povolenia
- zrub sa určitú dobu vyrába, mal si sa prispôsobiť
- zrub si si objednal určite s predstihom, teda vedel si o predbežnom termíne dokončenia stavebnice
- zrub si nemusel premiestniť, mal si na to dôvod
- kto má na A6 (obrazne povedané), ten má aj na servis..;)
Oliwa
19.04.18,12:35
V rozhodnutí máš predsa napísané, či sa voči nemu možno/nemožno odvolať/vyjadriť a aj lehotu, do koľkých dní.