LUCIAVoj
20.04.18,13:28
Dobrý deň,

Chcela by som sa Vás spýtať ako mám postupovať keď môj bývalý manžel nahlasuje na daňový úrad informácie ktoré nie sú pravdivé a to typu:
- Moja bývalá manželka pracuje na ,,čierno" a pod.
- neplatí dane, a pracuje aj v zahraničí na ,,čierno"

Môžem podať trestné oznámenie ? Ak áno, tak ho mám podať ako TO za ohováranie alebo krivé obvinenie ?

Vopred ďakujem za odpoveď.

S pozdravom Lucia
misoft
20.04.18,11:33
Preštuduj a podľa toho postupuj.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2005-300
§345 ods.2 (pretože to robí z osobných dôvodov a motívu)
Pokiaľ máš rukolapné dôkazy o tom, že to ON takto podáva nepravdivé informácie - môžeš na neho podať TO pre krivé obvinenie.
A možno - až to začnú preverovať - mu hrebienok spadne....
LUCIAVoj
20.04.18,11:37
Ďakujem za odpoveď
Jakubec
22.04.18,16:13
Kedze pre Vaseho manzela plati prezumcia neviny, musela by ste mu vediet okrem ineho dokazat, ze jeho vyroky boli nepravdive. Nestaci teda, ze sa nedokazalo, ze pracujete v zahranici na cierno, musite dokazat, ze ste tam nepracovali. Dokazat, ze sa nieco nikdy nerobilo je extremne tazke. A manzelovi by pritom stacilo, keby pri ohovarani pouzil formulaciu: "Myslim si, ze ex-manzelka pracuje na cierno v zahranici.", a uz by ste nedokazovali, ze ste v zahranici nepracovali, ale ze si to exmanzel nemyslel.
branislavp
24.04.18,02:29
Podľa môjho názoru, ak to nie je pravda a vieš sa preukázať DÚ svojimi dôkaznými listinami, nie je čo riešiť. Myslím si, že súdy - je to na dlhé trate, naviac nemusíš sa báť, keď je z Tvojej strany všetko O.K. Chráň si svoje zdravie..
Jakubec
24.04.18,16:17
Branislav, pri ciernej praci sa nevydavaju ziadne dokazne listiny. Je takmer nemozne dokazat, ze sa nieco nestalo. Ak aj dokaze, ze v roku 2015 (napr.) pracovala v Poprade oficialne (a preto je iba tazko predstavitelne, ze mala subezne druhy prac. pomer v zahranici), nevie dokazat, ze pocas dovolenky si neprivyrabala v Spanielsku nacierno zberom jahod, alebo cez volny vikend nepracovala nacierno v nedalekom Polsku pri predaji na trhu.
misoft
24.04.18,18:56
Ona nemusí nič dokazovať - to by musel jej ex- dokázať....a pokiaľ nemá žiadny dôkaz... tak je to ohováranie a krivé obvinenie z osobného motívu....
Jakubec
25.04.18,06:26
Mylis sa. Podozrivemu (ex-manzel) musis trestny cin dokazat a nie, ze podozrivy musi dokazovat nevinu.
Dáša_
25.04.18,06:35
no a čo tak to otočiť. Ak DU jeho podnety preveruje a ukážu sa ako nepravdivé, až potom dať trestné oznámenie. Tam by sa predsa dôkazná situácia otočila. Aj keď je pravda, že nevieme, či tie oznámenia aj podpisuje. A či s tým DU niečo robí
Ing. Ľubomír Janoška
25.04.18,07:18
Ani toto nie je jednuduché - DÚ skonštatuje, že nezistil porušenie zákona a nie že zákon nebol porušený :(
vicktor
30.04.18,07:54
misoft, pise sa tam ze "v úmysle privodiť jeho trestné stíhanie" - v tomto pripade asi pojde len o nahuckanie danovakov na kontrolu.