vladismenko
23.04.18,10:05
Stretávam sa s tým, že mi dodávatelia stále vystavujú faktúry bez DPH.
Pokiaľ viem, mala by byť s DPH, keďže kupujem tovar od plátcu DPH a ja som neplátca DPH?
Ja im ale poskytnem VAT a ICO a sale, či už ide o CZ alebo Maďarsko, vystavia mi faktúru bez DPH.

Mám pýtať o opravu aby prirátali DPH?
Ďakujem
Žabinka
23.04.18,08:36
https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/2104/category/dan-z-pridanej-hodnoty/article/nakup-tovaru-z-eu.xhtml
Neplatiteľovi DPH vzniká v Slovenskej republike daňová povinnosť z dôvodu obstarania tovaru v inom členskom štáte, ak sú splnené nasledovné podmienky:
-dodávateľ identifikovaný pre daň v inom členskom štáte dodal tovar slovenskému odberateľovi za protihodnotu,
-tovar bol odoslaný alebo prepravený na územie Slovenskej republiky, t. j. tovar bol nadobudnutý na území SR,
-neplatiteľ DPH je registrovaný pre daň z dôvodu nadobudnutia tovaru z iných členských štátov v hodnote vyššej ako 14 000 €bez DPH za kalendárny rok (§ 7).

Pozn.: V uvedenom prípade daňový úrad vydá zdaniteľnej osobe osvedčenie o registrácii pre daň, pridelí jej identifikačné číslo pre daň, ale podnikateľ sa nestáva platiteľom DPH.

1. Dodávateľ z iného členského štátu
Ak si slovenský podnikateľ (neplatiteľ DPH) objedná u dodávateľa z iného členského štátu (identifikovaného pre daň v tomto členskom štáte) tovar, ktorý je odoslaný alebo prepravený na územie SR, t. j. nadobudnutý v SR a slovenský odberateľ:
a) je registrovaný pre DPH v SR, predaj tovaru zahraničným dodávateľom je oslobodený od DPH a daňová povinnosť sa prenáša na slovenského odberateľa

alebo si pozri aj:
https://ludskourecou.sk/2012/08/nakup-tovaru-z-eu-dph-plati-odberatel-nadobudnutie-tovaru/
vladismenko
23.04.18,09:02
dakujem, prvy clanok som cital uz predtym.
V tom druhom som nasiel:


Čiastoční platitelia DPH, resp. osoby registrované v zmysle § 7a zákona o DPH, ktorí sú registrovaní pre DPH prioritne z dôvodu poskytovania služieb, postupujú trochu odlišne. Ak však na účely svojho podnikania nakúpia tovar od dodávateľa z iného štátu EÚ, samozdaniť si ho (na rozdiel od vyššiehouvedeného postupu pre plnohodnotných platiteľov) môžu alebo nemusia. Majú na výber: buď im ho zahraničný dodávateľ vyfakturuje za cenu vrátane zahraničnej DPH alebo mu oznámia svoje slovenské IČ DPH, tovar im dodávateľ vyfakturuje za cenu bez DPH, no DPH si samozdania v SR.


- teda ja si vyberiem, ci chcem aby mi poslali FA s DPH alebo bez DPH?
- lebo mam jedneho dodavatela z CZ, kde mi fakturuje s DPH a ja predavam bez DPH, kedze som neplatca

- ak mi vsak zahranicny subjekt vystavi fakturu bez DPH, ja budem musiet predavat tovar s DPH, aj ked som neplatca DPH?
Žabinka
23.04.18,09:19