thomasko1
27.04.18,17:00
Dobrý deň. Po dvoch mesiacoch vykonávania voľnej živnosti ju musím z osobných dôvodov zrušiť. Počas tohto obdobia som platil DP aj v nezamestnanosti. Chcem sa opýtať či mi po zaevidovaní na UP vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti, podmienku 2 roky platenia poistného pred zaradením do evidencii splnenú mám ale pracovnými pomermi v členských krajinách EU (Česká republika, UK) - neviem či sa to uzná a ak áno tak neviem podľa čoho sa bude riešiť výška dávky (z vymeriavacieho základu DP na slovensku alebo podľa príjmov zo zahraničia). Pýtam sa preto aby som sa v prípade že tam nárok nie je vyhol zbytočnému podávaniu žiadosti do SP a s tým spojenému zháňanie formulárov a potvrdení o pracovných pomeroch v zahraničí. Za radu ďakujem.
Tweety
27.04.18,15:03
Bohužiaľ ale u nás nárok na podporu nevznikne. Ak by si ale už z EÚ poberal, tak u nás by si v nej mohol pokračovať.
veronikasad
27.04.18,15:16
Ak si posledné dva mesiace platil poistenie v nezamestnanosti na SK, za pokus stojí zaevidovať sa na UP a požiadať o dávku v nezamestnanosti na SK. Je to ale zdĺhavý proces, možno ti skôr ponúknu prácu, ako vybavis potrebné doklady. Dočerpať ju môžeš do dvoch rokov ...

Napíš dotaz na infolinku sociálnej poisťovne s uvedením obdobia ktoré si v inom členskom štáte odpracoval - aké doklady budeš potrebovať.
Katy a R
27.04.18,16:22
Ja si myslím, že by si mal mať nárok - ak teda si na SK mal posledné poistenie v nezamestnanosti. (a splnené podmienky)
Prinajhoršom môžu skúmať zachovanie centra záujmov. No a už si asi doma?
https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti-a-europska-unia/34684s
thomasko1
11.11.18,13:21
Takže napokon to dopadlo to, že nárok vznikol (podmienka 2 roky platenia poistného splnená bola pracovným pomerom zo zahraničia) ale nebol vzatý do úvahy príjem zo zahraničia ani zo slovenska. Pri poslednom zamestnaní pred zaradením do evidencie UP na Slovensku sa berie do úvahy iba príjem zo Slovenska ale len v tom prípade ak je preukázateľný v minimálnej dlžke trvania pol roka. Inak to vypočítavajú z minima čo vyšlo mesačne na nejakých 210 eur. Škoda papierovačiek ... Sociálna poisťovňa = najväčší špekulant v tomto štáte ...
Katy a R
11.11.18,13:40
fajn, že si napísal aj ako to dopadlo:) Ďakujeme za info. Ale hádam si si nemyslel, že ti budú dávku počítať z príjmu zo zahraničia??? počítali ti presne podľa nášho zákona o SP- pozri § 108 odst 4 a 3
veronikasad
11.11.18,14:05
dobrovolné poistenie v nezamestnanosti počas živnosti si platil z akého vymeriavacieho základu ?
Katy a R
11.11.18,14:13
je úplne jedno z akého VZ - platil len 2 mesiace! Ale si myslím, že aj tak je dávka ( v pomere k zaplaténému poistnému do našej SP) celkom dobrá - či?☻
thomasko1
11.11.18,18:16
načo je potom celá tá procedúra ohľadom "akože" uznávania platenia poistného pre účely sociálneho poistenia v krajinách EU? ... na nič ... ja som platil poistné z príjmov v zahraničí ale zjavne zbytočne, mal som záujem si platiť sociálne poistné aj na slovensku ale bolo mi povedané ak som v pracovnom pomere v krajine EU tak že to nie je možné ... ak by som si šiel uplatniť nárok na dávku v nezamestnanosti v krajine kde som pracoval tak tam tiež nepochodím lebo tam už nie som rezidentom, medzitým som totiž pracoval na Slovensku ... takže VIVAT EU ... človek sa učí na vlastných chybách, škoda nabudúce sociálnej poisťovni dobrovoľne ani cent ... radšej tie peniaze hodiť do studne
veronikasad
11.11.18,18:18
keby si nebol platil to dobrovolné poistenie, tak na SK nedostaneš vôbec nič.
thomasko1
11.11.18,18:19
vymeriavací základ z ktorého som platil poistne bol 2000eur
thomasko1
11.11.18,18:20
práveže by som dostal ... či by som platil alebo nie ... ale na to aby sa to uznalo by som musel platiť aspoň polroka ... keby som vedel že budem musieť ukončiť živnosť po 2 mesiacoch a že sa tie 2 mesiace neuznajú tak im nezaplatím ani cent
Katy a R
11.11.18,19:53
ale ty si prispieval do českej SP ... takže ak si chcel lepšiu dávku z toho zamestnania - mal si si tam uplatniť (a dodržať ich podmienky) . Do slovenskej SP za dva mesiace si toho až tak veľa nezapaltil (2% z VZ) .. ale samozrejme stačilo platiť len z min VZ (keď platíš menej ako pol roka - sám si si zvolil.) Ale aj tak je to lepšie ako nič (keď už nastala taká situácia). A všetci musia k dávke vydokladovať 2 roky platenia poistenia - aj keď nerobili v zahraničí.