lenysa
29.04.18,07:38
Po zdedeni domu som zistila, ze mi chybaju dedicske zmluvy pre pripadny sud so spolumajitelmi, a tak som si ich vyziadla z archivu, nebol s tym problem, ten nastal iba pri dvoch poslednych darovacich zmluvach, pricom jedna je uz v statnom archive, a druha plus aj duplicat prvej su na katastry. Chcela by som ich cisto z praktickych dovodov, nemusi vzdy dalsi majitel utekat na kataster, stracat cas a platit 3 eura za nahliadnutie, ale chcela by som to mat vsetko po ruke pri sebe.

Tie darovacie zmluvy vysvetluju co sa robilo s podielmi na dome pred jeho delenim a vysvetluju veci tak, ze zostane kazdy ticho, a nikoho nenapadne ist na sud kvoli nezrovnalostiam, co sa skoro u nas stalo, museli sme stracat cas vytahovanim starych listov vlastnictva a kontrolovanim vsetkych zapisov na tychto listov, nez sme sa konecne dopatrali, co nam vlastne chyba, a co vysvetluju anomalie pri deleni domu.

Vsetko je v poriadku, a bolo to zbytocne peklo, iba preto, ze niekto ma ten debilny zakon, ze nemozem mat ako spolumajitel zmluvu doma, kedze sa ma netykala, nie som tam menovana. Vdaka tomu, sme zabili 6 mesiacov zbytocnym triedenim nezmyslov, nez sme sa dopatrali.

Predchadzajuci spolumajitel nam ich odmietol dat, ukazat, alebo bol ochotny vypovedat na sude, co zavana cistou vendetou. Daju sa tie dokumenty ziskat cez sud s tym, ze si ich rovno vyziadam, aby mi ich sud vydal? Da sa to riesit mimosudne? A ziadost mam smerovat na okresny sud alebo komu?
Mária27
29.04.18,07:14
Podľa § 68 ods. 5 Katastrálneho zákona (č. 162/1995) Verejnosť zbierky listín [§ 8 ods. 1 písm. c)] je obmedzená a umožňuje sa len vlastníkom, ich právnym predchodcom alebo iným oprávneným osobám, alebo osobe vykonávajúcej geodetické ....
Podľa § 23 ods. 2 Správneho poriadku (č. 71/1967) Správny orgán môže povoliť nazrieť do spisov a urobiť si výpis, odpis, môže poskytnúť kópiu spisov alebo môže poskytnúť informáciu zo spisov iným spôsobom aj iným osobám, pokiaľ preukážu odôvodnenosť svojej požiadavky. Podľa ods. 3 Správny orgán je povinný urobiť opatrenie, aby sa postupom podľa odsekov 1 a 2 nesprístupnila utajovaná skutočnosť ...

Ako vlastníčka máš právo získať zo zbierky listín aj kópie zmlúv, ktorých nie si zmluvnou stranou, ak to riadne odôvodníš. Správny orgán ti z nich nemusí sprístupniť napr. rodné čísla.
Mária27
29.04.18,08:13
preukáže odôvodnenosť svojej požiadavky
lenysa
29.04.18,09:13
keby mi dal niekto odpoved, ako sa moze niekoho zmena dotknut, tak by som to mozno Chapala, zatial sa zmena dotkla iba mna, zbytocne som stravila 6 mesiacov otravovanim ludi z katastra, a kopie mi odmietaju dat, pritom vysvetluju velmi dolezitu vec, ako nadobul jeden z prechadzajucich majitelov vacsiu cast podielu, nez mu mala byt povodne urcena na zaklade dedicstva, proste ma darovaciu zmluvu,a tym je to v poriadku, iba idiot by neskytol taky argument, lebo sa chce mstit a robit problem, ako male decko, iba na sud pride, lebo to stoji peniaze a jemu to vytvori usmev na ksichte, ze niekto musel dat peniaze navyse, skvele, a to umoznuje nas zakon, akoze chrani zmluvne strany, este nikto mi nedal ani jeden priklad, pred cim ich chrani, ako sa to da zneuzit, rodne cislo viem aj tak, to je irelavantne, to bolo napisane na ostatnych dedicskych zmluvach
lenysa
29.04.18,09:14
z katastra mam jasnu odpoved, ze mi kopiu neurobia, aky mam uviest dovod, aby mi to dali, ze si inak podrezem zily?, mna nic nenapada
lenysa
29.04.18,11:42
netusim, co je Obcan za dverami
lenysa
29.04.18,11:45
ok, uz som si zistila, ze je to relacia, ale co ja s tym, ja nehodlam zabavat slovensko, ja hladam pravnu pomoc alebo radu, ako postupovat dalej, ak kataster so mnou jedna takym to sposobom
misoft
29.04.18,15:27
"Občan za dverami" - publicistická relácia, ktorá poukazuje na absurdity štátnych orgánov, Slovensko sa tým naozaj nezabáva, len oči vyvaľuje, keď sa dozvie, ako si úradníci robia z občanov doslova dobrý deň, ako ich buzerujú, preháňajú hore-dole.... Táto relácia je pre tých ľudí fakt už posledná možnosť, aby ukázali, že byrokracia tu stále vládne, že úradníci sa povýšili na neobmedzených pánov....
Osobná skúsenosť moja a môjho brata - prevod vlastníckych práv pri darovaní pozemku trvá katastru 6 mesiacov, komunikovať začali po 4 mesiacoch po podaní sťažnosti a opäť sa odmlčali.
Tak na toto je práve dobrý ten "Občan za dverami" - lebo fakt je za tými zatvorenými dverami zvonku....
Mária27
29.04.18,15:59
Všetci máme problém s katastrom. Sú tam diletanti po známosti a rodinní príslušníci ... Sťažnosť nadriadenému by to mala vyriešiť, ale tam sú tiež ich ľudia - aj na ústrenom orgáne ... Zákony si prispôsobujú, aby mohli normálnych ľudí rozčulovať. K vyvoleným sa chovajú s opačným extrémom.