vevulina
30.04.18,12:05
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, ako odkúpiť, teda ako postupovať pri odkúpení bratovho podielu na byte, ktorý ako jeden z troch súrodencov zdedil po matke, a neskôr mu naň nabehli exekúcie. Brat stav nemieni nikdy riešiť, zmizol do zahraničia a výška dlhov prevyšuje dvojnásobok hodnoty tej jeho 1/6-tiny. Na byte je ešte záložné právo na hypotéku, ktorá bola braná na iný byt, to by sa dalo okamžite vyplatiť, no neriešime kvôli bratovým exekúciám. Zároveň by sme chceli dať na byt vecné bremeno dožitia pre otca, bránilo by v tom to záložné právo na hypotéku a aj tie exekúcie?
Mária27
30.04.18,10:19
Dajte návrh na súd na zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva. Súd vám môže prisúdiť jeho podiel za určitú sumu, ktorú si roztrhajú exekútori.
vevulina
30.04.18,10:24
Ďakujem za radu. Neviete mi ešte približne odhadnúť, koľko by ma stál súd a či si ho môžem zarátať do hodnoty podielu. Je mi jasné, že musím začať ocenením nehnuteľnosti. Sestra a otec sa tomu nechcú venovať, lebo tomu ani trošku nerozumejú a boja sa o financie.
draik
30.04.18,15:29
Najrýchlejšie riešenie je osloviť exekútora prvého v poradí, aby vypísal dražbu. Ak do jej konania spoluvlastník zloží cenu podielu, ten mu pripadne nezaťažený exekúciami, dražba sa následne konať nebude.
Katy a R
30.04.18,15:35
má exekútor aj nejaké mantinely - že aby nepýtal veľmi veľa (keďže dlh je vysoký) ?
vevulina
30.04.18,16:17
No tam je viac exekúcií, Prvý exekútor vymáha len asi 1/9-tinu z hodnoty podielu. Druhý v poradí vymáha asi aktuálnu hodnotu podielu. Len čo ak ja vopred nemienim vyložiť na stôl žiadne peniaze pre veľké riziko, sama vychovávam dieťa a som bez práce. Dané peniaze sú naša jediná rezerva. Toto mi pripadá dosť riskantné. Nie je fakt lepší súd? Počula som, že ale zas u exekútora sa dá ponúknuť aj nižšia suma ako trhová hodnota.
draik
30.04.18,18:37
Mantinel je znalecká cena.
branislavp
01.05.18,02:52
Podľa môjho názoru predovšetkým komunikovať s jednotlivými exekútormi , dohodnúť sa na vyriešení dlhov, odkúpiť. Tak sa dostaneš k 1/6 bytu. Iba preto je na bratovom podiele ťarcha- teda zabklokovanie prevodu z titulu dlhov vyrobených od brata. Takto si to ošetrili dotknutí exekútori. Bez nich sa nepohneš. Iba, ak 1/6 problémového podielu necháš tak, bez povšimnutia..... Poriadne si všetko prever aj na úradoch, aj kde poskytujú bezplatnú právnu pomoc, ak máš na takéto služby nárok.
sito
01.05.18,04:38
:D:);)
vevulina
01.05.18,05:47
Komunikácia s exekútormi "všetkými" je nemožná, lebo niektorí sa s "nedlžníkom" ani nebavia. Dokonca jeden sa nebaví ani s dlžníkom, len jednostranne posiela výzvy na zaplatenie a na dotazy žiadna odpoveď "vraj", čo mi sestra vravela. Ani mne neodpovedal ten konkrétny exekútor na dotazy, akoby som ani neexistovala a preto sa pýtam a radím. Hlavne ako sa zbaviť tých arogantných exekútorov...lebo oni sú až tak v poradí, že sa im prakticky neujde nič. A vyhodiť von oknom peniaze, ak by to títo blokovali, nuž žiadna sranda. Nespomeniem meno, no pseudonym "veľmi zlý"....mnohí asi pochopili, o ktorého exekútora ide...vraj mu aj priezvisko sedí na jeho štýl práce. Zrejme asi súd je najlepšie riešenie s istotou.
branislavp
01.05.18,08:34
vevulina, exekúcia je posledná stanica, ako vymôcť dlh. T.j. brat narobil dlhy "niekomu", a ten dotyčný si dal cez exekúciu vymáhať ten dlh. A v skutočnosti je to tak, že dlh je dlh a exekútor nebude zadarmo robiť. Ten chce za vymožený dlh poriadne zaplatiť.
Ešte Ti poradím, obráť sa napr. na prezidenta, u neho hľadaj radu, možno Ti poradí, keď mu vypovieš, aké máš problémy. Alebo sa obráť na nadáciu pre pomoc osamelým matkám, neviem ako sa presne volá táto inštitúcia.
vevulina
01.05.18,10:17
Nuž ja veľmi dobre viem, čo je dlh a ako vzniká a aká je cesta k exekúcii. Na to som sa nepýtala. Mňa by aj naštvalo ak by tu niekto uzákonil exekučné amnestie, asi tak. Ja som dakedy nádherne zarábala, kúpila som si mimoriadne drahý byt, splatila 5 pôžičiek bez akéhokoľvek omeškania, dokonca vopred všetky, hypotečnú časť aj o 22 rokov skôr ((ešte našťastie neexistoval riadne úverový register, tak som mala tesnotku plat a splátky), no karta sa otočila a nejak som sa s VŠ vzdelaním ocitla doma. Momentálne žijem z polovičného invalidu, evidencie na úrade práce som sa dobrovoľne vzdala, lebo toľko antibiotík sme mali ja a dieťa, že sme jednoducho nevládali chodiť stále s 39°C teplotami aj na podpis. Chodievame aj do detských kúpeľov, vždy na to nejak pozbieram financie, prípadne si tam ja ani nedávam stravu a jem ozaj len zbytky po dieťati + nejaké pašteky a tak. Štatút osoby v hmotnej núdzi nemám, nakoľko som sa slušne s otcom dieťaťa dohodla na ako tak serióznom výživnom. ALE, aj vzhľadom na môj zdravotný stav nechcem, aby z náhody takáto situácia ostala na krku môjho 5,5 ročného dieťaťa (rodila som takmer ako 40-ročná). Napriek mojej situácii sa mi podarí sem tam nejaké to euro ušetriť a preto som opatrná a nechcem o svoje úspory (ešte vrátane aj odstupného z práce) stratiť. Nemienim za daný podiel zaplatiť ani o cent viac, ako je jeho aktuálna hodnota, to ani omylom. Preto som sa pýtala na tú najlepšiu cestu AKO TO VYSPORIADAŤ. Možno ešte počkám na dožitie otca, lebo ktovie ako on naloží so svojim podielom. Ak by brata vydedil, ten podiel by prešiel na bratovho syna, ktorého som ja osobne nevidela už asi 3 roky a má len 13 rokov...takže situácia ako vyšitá. Jeho mať by ešte horšie namútila vody. Či sa dá otec nahovoriť na darovanie svojej časti mne a sestre + vecné bremeno na jeho dožitie je stále otázne. Na brata - teda svojho syna by nerád niečo zanechal, ale jeho právne vedomie je nulové a verí len tomu, že kým žije a vládze toto riešiť nemusí. Nedá si povedať, že po smrti to riešiť nevie. Osobne si myslím, keby táto úžasná legislatíva Európskej únie okrem umožnenia voľne pracovať, kupovať si majetky po celej EU by zároveň zakotvila aj povinnosť platiť si dlhy z celej EU a aj možnosť exekútorov siahnuť na plat mimo danej krajiny by mnoho takýchto problémov zúfalých rodín ojedinelých darebákov mali po probléme. Teda napríklad slovenských exekútorov na platy môjho brata v Maďarsku. Len to jediné vieme, že je tam, ale kde...to vie len on sám. A len dvaja exekútori potvrdili, že legislatíva ich za hranice Slovenska nepustí.
clen
01.05.18,11:03
Exekúcie brata nijako nebránia vyplateniu hypotéky... Nechápem v čom je tam problém. Vecné bremeno zriadiť bez súhlasu banky pravdepodobne nemožno, pretože sa zníži cena nehnuteľnosti. Takisto s bratovýnm podielom exekútori pravdepodobne zakázali nakladať, takže aj to bráni zriadeniu vecného bremena. Myslím, že ten bratov podiel je v podstate bezcenný, nedá sa ani odkúpiť a ani ho asi nepredajú v dražbe...
vevulina
01.05.18,11:25
To vecné bremeno zvažovala sestra dať pre otca na 5/6 podielu, čo aj podľa mňa je nereálne. A tá zábezpeka na hypotéku je na jej byt, lebo v minulosti ručila ona mne. A sestra nejak pre ochranu rodičovského bytu ťahá hypotéku normálnym tempom, teda nerieši predčasné vyplatenie. Riešila by, ak by sa dalo zriadiť vecné bremeno, no ak sa nedá kvôli tým exekúciám, tak je vlastne zbytočné čokoľvek riešiť. Lebo ak otec nerieši ani závet, ani darovanie svojho majetku (ani nemôže, lebo nemôže byť vecné bremeno kým sú exekúcie na 1/6), kým nemôže zároveň dať zavkladovať vecné bremeno. Takže prvým krokom by malo byť jedine odkúpenie 1/6, potom vyplatenie hypo, darovanie + vecné bremeno a tak zbavenie sa úplne brata na spoluvlastníctve ako celku a prakticky navždy aj otravovania exeútormi. ĎAKUJEM zúčastneným za rady. Zvážim, či som ochotná ísť do súdneho sporu o kúpu tej 1/6-tiny, či na to mám dosť financií, či ešte došetrím. Lebo mi je jasné, že treba na súdneho znalca, na spísanie návrhu na súd, na samotný súd a vyplatenie 1/6....len ja by som bola rada, keby sa to dalo zarátať do tej trhovej hodnoty 1/6 bez zbytočného navýšenia. Fakt mi brat nestojí ani za deravý groš a teda ak by som mala preplatiť hodnotu 1/6, tak to radšej v mojej situácii riešiť nebudem. Ten podiel prakticky nepotrebujem, ale raz sa to tak, či tak musí riešiť, preto sa informujem a zisťujem.
vevulina
01.05.18,12:36
Smiešne? Hmmm... tak viem, sú aj ľudia, čo sa potrebujú z druhých vysmiať inak by asi neprežili, čo už.
Onko
01.05.18,15:26
Ty nebudeš ten podiel kupovať od exekútorov po častiach. Prvý exekútor v poradí vyhlási dražbu na predaj celej 1/6-tiny, v dražbe ju celú kúpiš a ten prvý exekútor si nechá peniaze za svoj dlh a zvyšok posunie ostatným. Toto je spôsob, ako kúpiť ten podiel najlacnejšie, lebo v dražbe zrejme nebudú iní záujemcovia, čo by dvíhali cenu, zároveň náklady znáša exekútor, ktorý ich prenesie na dlžníka. Ak by ten prvý exekútor nespolupracoval, tak už je tu iba odporúčaná cesta cez súd. Tam však nie je možné vyjednávať o cene, zaplatila by si znaleckú cenu + všetky náklady na súd.
branislavp
02.05.18,02:25
vevulina, chápem Tvoje snaženie dať problém do poriadku. Ale si zváž, že to nie je jednoduché. Premyslela by som si všetko, čo to obnáša, moje priority u mňa by bolo moje zdravie, zdravie môjho dieťaťa - nadovšetko. A potom ostatné. Ale, to je iba môj názor. Prajem Ti veľa zdravia, aj Tvojmu dieťatku, nech sa Ti darí vo všetkom..
vevulina
02.05.18,02:56
Ďakujem.