zazriva
30.04.18,21:54
Môj otec zdedil v dedine po rodičoch pôdu. Vedľa jeho pozemku bola medzi domami parcela, ktorá bola vedená ako cesta .My ako aj moji predkovia sme túto cestu desiatky rokov používali ako prístupovú cestu k našim pozemkom a udržiavali ju v dobrom stave. /kosili/. Nedá sa hovoriť o nejakých výnosoch. V minulých rokoch v obci prebehla ROEP a my sme zistili, že nebohý otec je na katastri vedený ako majiteľ tejto parcely /dlhý slíž asi 12 árov/ titul nadobudnutia - 2 dedičské konania po jeho rodičoch.
Sme traja súrodenci. Keď sa chceme dostať k uvedenej parcele ako dedičia, treba obnoviť dedičské konanie a dohodnúť sa. Dvaja súrodenci ešte nechcú obnoviť konanie a jeden chce.
Mám otázku : Môže jeden dedič bez súhlasu dvoch začať hýbať s touto
parcelou, obnoviť dedičské konanie bez súhlasu ďalších a nakladať s touto parcelou po svojom ? Ďakujem za odpoveď.
"cien" prosím o bližšie vysvetlenie ako môže jeden z dedičov postupovať. Ďakujem
Katy a R
30.04.18,20:04
"Hýbať" s tou parcelou nemôžeš. ;)
Ale návrh na na prejednanie novoobjaveného majetku dať môžeš aj ty sama (aj tu na porade nájdeš, čo treba) . Na príslušnom súde. pokiaľ dobra pamätám - kolok k návrhu treba - stojí 6,50 . Potom bude DK
doplním k ďalším poplatkom (z vlastnej skúsenosti). za DK je najnižší poplatok myslím 30 eur - záleží od hodnoty majetku (predpokladám, že to bude dosťaj vo vašom prípade ?? Plus notár si učtuje výdavky, napr poštovné a všetko čo vynaložil . (mňa to stálo 32 eur, lebo som mu všetko dala ja, splnomocnenia a pozvánky som rozdala ja) .
Plus potom, po skončení DK ešte súdny poplatok - zrejme tiež najnižší (od hodnoty majetku) - 6,50.
samozrejme, treba so vopred dohodnúť!!! :)
Mária27
01.05.18,09:16
Súrodenci nechú obnoviť konanie zrejme pre poplatky. Ak si ochotný hradiť to sám, možno súrodenci budú súhlasiť, aby si to zdedil. Môžu ti dať aj splnomocnenie na zastupovanie.
clen
01.05.18,10:50
môže
zazriva
02.05.18,19:13
poprosím o vysvetlenie, ako postupovať, čo môže súrodenec robiť
clen
04.05.18,05:05
Postupujte podľa § 211 civilného mimosporového poriadku. Poplatok zaplatí ten čo podá návrh a to 1 % z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej 6,50 eura, najviac 165,50 eura. Kto majetok zdedí rozhodne súd (notár).