zuzurka
01.05.18,13:47
rodičia zapísaný ako vecné bremeno -právo doživotného bývania sa stali spoluvlastníkmi 1/4 a 1/4 a 1/2 vlastní syn,jeden obýva prízemie a druhý poschodie,na prízemie ešte užíva druhý syn z manželkou bez súhlasu druhého spoluvlastníka 1/2,tvrdia že užíva ich podiel a oni užívajú poschodie akože môj podiel na ktorý majú právo z vecného bremena,keďže som nesúhlasil aby sa brat nasťahoval tak už 3x podali návrh na súd o vrátenie daru,samozrejme že som sa pod ich nátlakom z nehnuteľnosti musel vyťahovať ,majú pravdu?A ja ako spoluvlastník nemám právo nesúhlasiť s užívaním nehnuteľnosti bratom?
Mária27
01.05.18,13:05
Ak mali rodičia právo z vecného bremena k nehnuteľnosti a neskôr sa stali spoluvlastníkmi tejto nehnuteľnosti, ich právo z VB splynulo s vlastníctvom, teda už ho nemajú. VB je právo k cudzej nehnuteľnosti nie k vlastnej.

Rodičia môžu svoj podiel dať do užívania inej osobe. Ak pritom oni užívajú ďalšiu časť, ide o nadužívanie, čo sa posudzuje podobne ako bzdôvodné obohatenie.

Podľa § 139 ods. 2 občianskeho zákonníka O hospodárení so spoločnou vecou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

Podľa § 630 OZ Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Nie je jednoduché domôcť sa vrátenia daru. Dobré mravy v tomto prípade porušujú skôr rodičia a druhý brat. Na druhej strane, ak si dostal pol domu darom, môžeš rátať aj s tým, že brat bude raz tvoj spoluvlastník ...
zuzurka
03.05.18,12:44
Ďakujem za odpoveď,to vecné bremeno môžem dať na kataster vymazať?musia s tým súhlasiť a brat keď si prerobil nebytové priestory na bytové bez môjho súhlasu je v poriadku?
Pripadám si ako spoluvlastník bez práva