Adriana Bertyn
07.05.18,12:07
Môj syn je v preventívnej väzbe kvôli paragrafu 360-nebezpečné vyhrýžanie blízkej osobe.Bol pod vplyvom alkoholu a útočil hlavne verbálne,ale aj s nožmi v ruke sa vyhrážal zabitím seba a mňa.Volala som políciu,bol zadržaný a ja som následne podala oznámenie.Dnes som na prokuratúru a aj políciu podala stiahnutie obvinenia aj s dodatkom odmietnutia výpovede podľa paragrafu 100.Nakoľko si uvedomil svoje konanie a je ochotný prijať aj odbornú pomoc.Väzbu veľmi zle znáša a po rozhovore s vyšetrovateľkou mi bolo povedané,že nie je možné ho prepustiť.Moja otázka je,aký je postup a ako dlho trvá prepustenie z preventívnej väzby.Ďakujem
misoft
07.05.18,13:08
To už záleží na prokurátorovi.
Aj keď stiahneš obvinenie (trestné oznámenie) - trestné oznámenie sa vo všeobecnosti vziať späť nedá. Zákon č. 301/2005 Z. z., Trestný poriadok ale poskytuje viacero inštitútov, na základe ktorých je v určitých prípadoch možné docieliť zastavenie trestného stíhania, prípadne upustenie od potrestania obvinenej osobe.
Adriana Bertyn
07.05.18,13:52
Ak som správne pochopila,všetko záleží na prokurátorovi a nie je určený žiadny termín časový na úkony spojené s mojím nesúhlasom s trestným konaním .Myslím tým napr. do 30 dní od podania.
misoft
08.05.18,14:10
Tam to záleží na prokurátorovi - môže to byť 30 dní, 30 týždňov........
dmc
08.05.18,16:29
Suhlas poskodeneho na trestne stihane sa vyzaduje iba pri trestnych cinoch uvedenych v § 211 ods.1 Trestneho poriadku. §360 Nebezpecne vyhrazanie tam nieje. V tomto pripade nieje potrebny suhlas poskodeneho s trestnym stihanim.
profesional
10.05.18,03:44
Reálne nemáš možnosť stíhanir zastaviť. Za istých okolností je možné uzavrieť vec tzv. zmierom.
Adriana Bertyn
10.05.18,12:22
Ani ako matka,čiže blízka príbuzná nemám možnosť?Už som podala nesúhlas s trestným stíhaním,aj odmietnutie výpovedeako matka mám vraj výnimku...
profesional
10.05.18,16:43
Ani ako matka nie. Ale požiadaj o konanie o zmieri.
Adriana Bertyn
12.05.18,18:17
Dakujem.Hneď v pondelok to urobím.