zipper10
08.05.18,14:30
Dobrý deň
Som konteľom slovenskej s.r.o.zaoberajúcou sa dodávanim IT služieb . Služby dodávam na diaľku. Mojim klientom je Nemecka sprostredkovateľska firma.. Chcel by som sa presťahovať do Nemecka. Som povinný odvádzať daň v nemecku keď pobyt presiahne 183 dní?
Ďakujem
Onko
08.05.18,19:42
Vo všeobecnosti sú v súčasnosti už zákony postavené tak, aby sa nedali daňové povinnosti obchádzať nejakými fiktívnymi zahraničnými firmami. Teda reálne je rozhodujúce skutočné miesto pôsobenia a nie to, kde je schránka/sídlo.
Podľa toho, čo píšeš, to vyzerá, že ide o jednoosobovú firmu.
Takže ak by si sa ty presťahoval, prakticky sa presťahuje celá firma, a teda firma ako právnická osoba by mala platiť dane v Nemecku.
Ing. Ľubomír Janoška
09.05.18,04:36
Myslím, že to je zložitejšie - pre posudzovanie územnej príslušnosti z pohľadu dane z príjmov právnickej osoby by malo byť rozhodujúce sídlo spoločnosti, ale z pohľadu dane z pridanej hodnoty sídlo odberateľa služieb (prenos daňovej povinnosti pri cezhraničnom poskytovaní služieb). Bydlisko konateľa by sa nemalo prejaviť.
bettylou
09.05.18,05:03
A čo záťaž firmy na území republiky,kde skutočne pôsobí? To ošetrené v zákonoch neni?
Pretože ja môžem žiť v Nemecku, ale moja produkujúca hala ostáva na Slovensku.
Onko
09.05.18,12:22
Však píšem práve o tom, že zdaňuje sa tam, kde firma skutočne pôsobí.
Zadávateľ otázky má zjavne jednoosobovú s.r.o., keď sa presťahuje on, presťahuje sa celá firma, nemá žiadnu halu ...
bettylou
09.05.18,12:54
Asi áno. Len pod dodávaním IT služieb sa dá predstaviť všeličo. :)
Ing. Ľubomír Janoška
09.05.18,13:58
kyselinári nechodia na poradu :D
buchač
09.05.18,14:05
Vo všeobecnosti sú v súčasnosti už zákony postavené tak, aby sa nedali daňové povinnosti obchádzať nejakými fiktívnymi zahraničnými firmami.
===================
...nože daj ešte tú rozprávku " O troch kozliatkach a zlom vlkovi "...;)

P.S.:
Daňové zákony obchádzajú nie iba fiktívne zahraničné firmy, ALE dokonca (alebo hlavne) aj domáce.
bettylou
09.05.18,16:35
Ale kablikari :D
profesional
10.05.18,01:33
Podľa nemeckých zákonov je nemeckým daňovým rezidentom aj každá taká právnická osoba, ktorá je ovládaná, alebo v jej mene priamo či nepriamo koná nemecký daňový rezident. Takže ak sa stane fyzická osoba daňovým rezidentom Nemecka, či už z dôvodu prihlásenia k pobytu, alebo z dôvodu pobytu na území aspoň 183 dní v akýchkoľvek 12 po sebe idúcich mesiacov, firma takejto osoby sa bude považovať za daňového rezidenta Nemecka.

Daňové priznanie bude podávať najprv v SR, zaplatí dane podľa slovenských predpisov. Následne podáva daňové priznanie v Nemecku a do nemeckej sadzby doplatí rozdiel oproti sadzbe slovenskej a to na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

To je čo sa týka dane z príjmu právnických osôb.

Čo sa týka DPH, kým je služba poskytovaná z územia SR na územie Nemecka tzv. na diaľku, na DPH sa uplatní režim prenosu daňovej povinnosti. Ak ale presťahovaním osoby dôjde k tomu, že firma bude poskytovať služby z územia Nemecka osobám v Nemecku, tak je povinná s.r.o. požiada5 o zrušenie registrácie k DPH a požiadať o registráciu k DPH v Nemecku a následne bude uplatňovať nemeckú DPH a podávať daňové priznanie k DPH v Nemecku.

Takýto režim je administratívne nezmyselný a nevýhodný. Ľahšie bude zruši5 slovenskú s.r.o. a v Nemecku si založiť tamojšiu Gmbh.

Nemci majú najtvrdší daňový režim, čo sa týka určovania daňového domicilu v celej EÚ.