ot_vyp
10.05.18,16:21
Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu ako postupovať, resp. či to je vôbec možné v mojom prípade, pri podaní výpovede zo zdravotných dôvodov. Mám poškodené 3 platničky - 1x protrúzia, 2x extrúzia. Už druhýkrát som kvôli tomu dlhšiu dobu PN nakoľko kvôli bolestiam nevydržím sedieť 8 hodín a moja práca je čisto o sedení s minimálnou možnosťou občasného prejdenia sa. Chcela by som sa teda spýtať kto v taktomto prípade vydáva lekársky posudok? Stači neurológ alebo je na to nejaký konkrétny lekár?
Ako postupovať?

Vopred ďakujem za všetky odpovede !
veronikasad
10.05.18,14:54
Firma má pracovnú zdravotnu službu?
ot_vyp
10.05.18,15:58
tak to neviem, ako to môžem zistiť?
veronikasad
10.05.18,16:08
na personálnom určite vedia.
veronikasad
10.05.18,16:13
Ako zamestnanec výpoveď zo zdravotných dôvodov nedávaš. Ak chceš aby ti vznikol nárok na odstupné, musíš požiadať zamestnávatela o preradenie na inú prácu - nie je možné počas PN. Ak zamestnávatel pre teba nemá vhodnú prácu, dá ti výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm.c), s nárokom na odstupné. V prípade, že zamestnávatel na žiadosť o preradenie nebude do 15 dní reagovať (nepreradí ťa), môžeš okamžite ukončiť pracovný pomer s nárokom na náhradu príjmu.

Ak á firma pracovnú zdravotnú službu, zdravotný posudok vo vzťahu k práci vydáva lekár PZS.
ot_vyp
10.05.18,16:16
Ďakujem za odpoveď. Ak si však nechcem nárokovať na odstupn tak ani vtedy nemôžem dať výpoveď zo zdrav. d. ?
veronikasad
10.05.18,16:21
Nemusíš uvádzať žiadny dôvod, pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby.
ot_vyp
14.05.18,11:14
Zistila som teda ze zamestnávateľ ma pracovnú zdravotnú službu. V takomto prípade je nutne riešiť lekársky posudok jedine cez ňu ?
veronikasad
14.05.18,15:46
Pokiaľ nechceš odstupné, nemusíš riešiť zdravotný posudok ani uvádzať žiadny dôvod vo výpovedi.
kozorozec1
15.05.18,04:44
Dobrý deň, možem sa spýtať?....do 15 dní reagovať... sa myslí kalendárnych alebo pracovných?

Prečo by nebolo možné požiadať o preradenie na inú prácu počas PN? Riešiť to bude zamestnávateľ až po nástupe zamestnanca do práce, ale požiadať može, nie?

Čo ak by mala dva posudky, jeden od svojho odborného lekára a druhý od lekára pracovnej zdravotnej služby, ku ktorému by ju poslal zamestnávateľ a tieto posudky by boli odlišné, prihliadalo by sa na posudok od lekára pracovnej zdravotnej služby?
Viiila76
15.05.18,10:39
Vsetko je uvedene nizsie v ZP.. Na odstupne budete mat narok. Ak mate take zdravotne tazkosti, peniaze sa Vam zidu, narokujte si ich.

§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu


§ 76

Odstupné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

(2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume

a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,

c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,

d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,

e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.
Viiila76
15.05.18,10:44
Alebo mozete skoncit PP dohodou v den, na ktorom sa dohodnete.
misoft
15.05.18,16:12
Poznámka: Nové otázky sa NEKLADÚ do už existujúcich otázok, ani ako komentár. Založ si novú tému.
http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
"Zadávanie otázok" - ŠTUDUJ!
ot_vyp
20.05.18,17:55
dakujem pekne za odpoved. Ak teda tomu správne rozumiem, pokial má zamestnávateľ svoju pracovnú zdratovnú službu, tak mi posudok musí vydať ona resp. zamestnávateľ nepríjme posudok od môjho lekára? A môžem týmto spôsobom ukončiť teda PP aj hneĎ resp k nejakému dňu bez toho aby som čakala na to kým sa do 15 dní vyjadrí k preradeniu/skončeniu pp?